کابینت هایگلاس طرح‌دار یا ساده؟ کدام مدل هایگلاس برای آشپزخانه ما مناسب‌تر است؟

کابینت هایگلاس طرح‌دار یا ساده

کابینت هایگلاس طرح‌دار یا ساده؟

اگر به سبک آشپزخانه مدرن علاقمند هستید، کابینت هایگلاس طرح‌دار یا ساده، یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌ رویتان خواهد بود. انواع کابینت هایگلاس با ظاهری براق و درخشنده، یکی از ایده‌آل‌ترین مدل‌های کابینت برای آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک خواهند بود. این کابینت به دلیل ظاهر بسیار شفاف و آینه‌مانند، باعث می‌شود آشپزخانه‌‌تان دلباز و فراخ به نظر آید. هر چند در اصل، سایز و اندازه‌ی آن چندان هم بزرگ نباشد. همچنین کابینت هایگلاس، مانند یک چشمه نوری در آشپزخانه عمل می‌کند و نور دریافتی را به طور کامل به محیط منعکس می‌سازد. به همین دلیل است که از هایگلاس، در آشپزخانه‌های فاقد پنجره یا نور کافی، استفاده می‌شود.

در این محتوا قصد داریم راجع به کابینت هایگلاس و مزایا و معایب آن اطلاعاتی ارائه دهیم. همچنین انواع کابینت هایگلاس طرح‌دار و ساده را به شما معرفی کنیم و بگوییم هر کدام برای چه آشپزخانه‌هایی مناسب هستند. در ادامه، از شما دعوت می‌کنیم با آکس چوب همراه باشید.

کابینت آشپزخانه هایگلاس

پیش از هر چیز، بهتر است کمی درباره‌ی کابینت آشپزخانه هایگلاس اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم و به طور خلاصه بگوییم کابینت هایگلاس از چه متریالی تشکیل شده است.

کابینت هایگلاس
کابینت هایگلاس مانند یک منبع نوری در آشپزخانه می‌درخشد و باعث انعکاس نور بیشتر می‌شود.

متریال اصلی کابینت هایگلاس، ام‌دی‌اف خام است. همان طور که اطلاع دارید، ام‌دی‌اف خام از خرده‌ها و ضایعات چوب طبیعی تشکیل شده است. این مواد، در ابتدا خرد و یک‌اندازه می‌شوند و ضایعات و مواد اضافی از آن‌ها پاک می‌شود. سپس به شکل ماده‌ای خمیری در آمده و تحت فشار و دمای بالا خشک می‌شوند. پس از این پروسه، تخته فیبری شکل با چگالی و دانسیته متوسط تشکیل می‌شود که ما آن را با نام ام‌دی‌اف خام می‌شناسیم.

ام‌دی‌اف خام، مصارف بسیاری در ساخت مصنوعات چوبی دارد و بسته به روکشی که بر روی آن چسبانده می‌شود، نام‌های مختلف و ویژگی‌های متفاوتی به خود می‌گیرد. ورق هایگلاس، یکی از مشتقات ام‌دی‌اف خام است که به وسیله‌‌ی روکش پلکسی‌گلس پوشانده می‌شود.

پلکسی‌گلس ماده‌ای پلاستیکی و در عین حال، بسیار شفاف و درخشنده است به طوری که همانند آینه و شیشه، نور را به محیط منعکس می‌دهد. اگر چه پلکسی‌گلس از نظر ظاهری بسیار شبیه شیشه است، اما وزن آن بسیار سبک‌تر و نشکن است.

کابینت مدرن و هایگلاس

کابینت هایگلاس چه ساده باشد و چه طرح‌دار، در گروه کابینت مدرن دسته‌بندی می‌شود. کابینت‌های مدرن مدلی ساده و فاقد نقش‌ و نگارهای پیچیده و حکاکی بر روی بدنه هستند.  از خصوصیات بارز کابینت مدرن این است که برای هر سایز آشپزخانه‌ای، چه کوچک و چه بزرگ، مناسب است. همچنین آرامش و راحتی خاصی را برای کاربر در آشپزخانه مهیا می‌سازد.

کابینت هایگلاس نیز در سبک مدرن طراحی می‌شود و به دلیل نوع متریال به کار رفته در آن، نمی‌تواند در گروه کابینت کلاسیک یا کابینت نئوکلاسیک دسته‌بندی شود.

کابینت هایگلاس
هر چه رنگ کابینت روشن‌تر باشد، انعکاس نور آن بیشتر و در نیجه فضا دلبازتر نشان داده می‌شود.

مزایای کابینت هایگلاس

 • پیش‌تر گفتیم که روکش پلکسی‌گلس پوششی بسیار شفاف و درخشنده است و نور را به طور کامل بازتاب می‌دهد. هر چه رنگ هایگلاس روشن‌تر و شفاف‌تر باشد، انعکاس نور و درخشندگی کابینت بالاتر خواهد بود.
 • کابینت هایگلاس، به دلیل انعکاس نور بالا برای آشپزخانه‌های کوچک و مینیمال یا آشپزخانه‌هایی که فاقد پنجره هستند، بسیار مناسب است. استفاده از کابینت هایگلاس باعث می‌شود فضای آشپزخانه، هر چند که کوچک باشد، دلباز و روشن‌تر به نظر برسد.
 • کابینت هایگلاس بسته به طرح پوشش پلکسی‌گلس، می‌تواند ساده یا طرح‌دار باشد. البته کابینت‌ هایگلاس طرح‌دار، کماکان کابینتی ساده به حساب می‌آید و دارای طرح‌ و نقش‌های شلوغ و پیچیده نیست.
 • درخشندگی فوق‌العاده، مهم‌ترین ویژگی کابینت هایگلاس است. به طوری که در آشپزخانه‌هایی که کابینت هایگلاس وجود دارد، کابینت‌ها اولین جزئی از آشپزخانه هستند که در نظر بیننده جلب توجه می‌کنند.

 معایب کابینت هایگلاس

 • کابینت هایگلاس در عین زیبایی فوق‌العاده‌ای که دارد، دارای معایبی نیز هست که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم مقاومت این کابینت در برابر ضربه و خط‌وخش اشاره کرد.
 • به دلیل آن که کابینت هایگلاس، سطحی صاف و صیقلی دارد لکه و کثیفی به وضوح بر روی آن نمایان می‌شود. همچنین به دلیل آن که روکش پلکسی‌گلس از جنس پلاستیکی شفاف است، مقاومت چندانی در برابر خط و خش و ضربه ندارد و به همین دلیل است که این کابینت در برابر خط و خش آسیب‌پذیر است.
 • کابینت هایگلاس لبه‌های تیزی دارد که ممکن است در صورت عدم مراقبت، آسیب‌رسان باشد.
 • روکش پلکسی‌گلس، تنها بر روی یک سمت ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود و طرف دیگر آن، با لایه‌ی لمینت یا ملامینه پوشانده می‌شود. این مساله باعث می‌شود در قسمت‌هایی از آشپزخانه که هر دو روی ورق هایگلاس نمایان است، از دو ورق چسبیده به‌هم استفاده کنید، که طبیعتا این کار وزن کار را سنگین‌تر و هزینه‌ی آن را افزایش می‌دهد.
 • تمیزکاری کابینت هایگلاس، به دلیل سطح صاف و صیقلی آن، کار ساده‌ای است.
کابینت هایگلاس سفید قهوه‌ای
یکی از بهترین رنگ‌ها و مدل‌های کابینت آشپزخانه هایگلاس، ترکیب رنگ سفید و قهوه‌ای است.

مزایا و معایب کابینت هایگلاس طرح‌دار کدام است؟

حال که به مزایا و معایب کابینت هایگلاس پرداختیم، بهتر است به تفاوت نمونه ساده و طرح‌دار آن بپردازیم.

هر دو مدل ساده و طرح‌دار هایگلاس، زیبایی خاص و منحصربفردی دارند. گاهی ممکن است طراحان از هر دوی این مدل‌ها در کنار یگدیگر استفاده کنند تا زیبایی و هارمونی بیشتری در آشپزخانه به وجود آید.

مدل‌های طرح‌دار هایگلاس، انعکاس نور کمتری نسبت به مدل‌های ساده دارند، اما مزایایی دارند که حضورشان را در آشپزخانه‌ها توجیه می‌کند. مهم‌ترین مزیت کابینت هایگلاس طرح‌دار نسبت به نمونه‌ی ساده آن، کم‌رنگ نشان دادن کثیفی، اثر انگشت و خط‌وخش است.

طرح‌هایی که بر روی کابینت‌های طرح‌دار وجود دارند، باعث می‌شود اثر انگشت و کثیفی کمتر به وضوح بیاید. در صورتی که در مدل‌های ساده، به دلیل انعکاس بالاتر، کوچکترین کثیفی‌ها نمایان می‌شود و نیاز به تمیزکاری بیشتر می‌شود.

مدل کابینت هایگلاس طرح‌دار نسبت به نمونه‌های ساده‌، جذاب‌تر هستند و کمتر بیننده را به سمت تکرار و خستگی سوق می‌دهند.

کابینت ممبران یا هایگلاس

به جرات می‌توان گفت امروزه کابینت هایگلاس و کابینت ممبران گوی سبقت را از دیگر مدل‌های کابینت آشپزخانه ربوده‌اند. این دو مدل کابینت، به دلیل جلوه‌ی بصری فوق‌العاده‌ای که دارند بسیار پر طرفدار هستند.

متریال اصلی هر دوی این کابینت‌ها، ام‌دی‌اف خام است که در کابینت هایگلاس با پوشش پلکسی‌ و در کابینت ممبران، با روکش PVC پوشانده می‌شود.

به دلیل آن که کابینت ممبران به وسیله‌ی ماشین‌های CNC حکاکی و برش‌کاری می‌شود، این کابینت برای سبک کلاسیک و کابینت نئوکلاسیک نیز کاربرد دارد. اما کابینت هایگلاس، به دلیل سادگی و براق بودن متریال آن، تنها برای سبک مدرن مناسب است.

کابینت هایگلاس طرح‌دار
کابینت هایگلاس سفید طلایی، باعث می‌شود فضای آشپزخانه مدرن و لوکس به نظر برسد.

کابینت هایگلاس قیمت

کابینت هایگلاس، ظاهری لوکس و لاکچری دارد. با این وجود،  در گروه کابینت‌های اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه دسته‌بندی می‌شود. در مقایسه با کابینت ام‌دی‌اف، هایگلاس قدری گران‌تر است و هم‌قیمت کابینت ممبران دسته‌بندی می‌شود.

چگونه کابینت هایگلاس طرح‌دار یا ساده‌ باکیفیت را تشخیص دهیم؟

کیفیت کابینت هایگلاس، نقش مهمی در زیبایی و ماندگاری آن دارد. هر چه کابینت شما از متریال باکیفیت‌تری تشکیل شده باشد، مقاومت آن بیشتر و از نظر ظاهری زیباتر خواهد بود.

مدل‌های ارزان‌قیمت کابینت هایگلاس، ممکن است در اثر مجاورت با حرارت اجاق گاز دچار تغییر رنگ شوند و به زردی گرایش پیدا کنند. این مشکل، خصوصا در رنگ‌های روشن مانند سفید، بیشتر به چشم می‌خود. اما در نمونه‌های باکیفیت و خارجی هایگلاس، ما کمتر شاهد تغییر رنگ و حتی خط و خش بر روی کابینت آشپزخانه هستیم.

برای تشخیص کابینت هایگلاس خوب از بد، باید به شفافیت و سطح صاف و صیقلی این کابینت توجه کنید. هر چه سطح ورق هایگلاس، صاف‌تر باشد و درصد درخشندگی آن بیشتر باشد، نشان دهنده‌ی کیفیت بالاتر کابینتاست.

در کابینت هایگلاس طرح‌دار به دلیل وجود طرح و نقشه بر روی روکش پلکسی‌گلس، تشخیص صافی و درخشندگی کابینت قدری دشوارتر است. بنابراین اگر قصد دارید از کابینت هایگلاس طرح‌دار برای آشپزخانه‌تان استفاده کنید، باید با دقت و وسواس بیشتری به بررسی ورق آن بپردازید.

کابینت هایگلاس طرح‌دار
یکی از بهترین رنگ‌های کابینت هایگلاس که کنتراست رنگی جذابی دارند، کابینت سفید طوسی است.

بهترین رنگ‌های کابینت هایگلاس طرح‌دار

تنوع رنگ و طرح در کابینت هایگلاس بسیار بالا است. انواع رنگ‌های شاده و انرژی‌بخش در این مدل کابینت، بسیار به چشم می‌خورد. با این وجود، برخی از ترکیب رنگ‌ها به دلیل زیبایی منحصربفردی که دارند، طرفداران بیشتری داشته و از نظر سلایق مختلف، بیشتر مورد پسند واقع می‌شوند. در ادامه، چند نمونه از بهترین رنگ‌های کابینت هایگلاس را به شما معرفی می‌کنیم:

 • کابینت هایگلاس سفید طلایی

اشاره کردیم که کابینت هایگلاس سفید، یکی از بهترین گزینه‌های برای آشپزخانه‌های کوچک و فاقد پنجره است. ترکیب کابینت هایگلاس سفید با رنگ طلایی، نور آشپزخانه را بهتر تامین می‌کند. همچنین، جلوه‌ای درخشنده و لاکچری نیز به آشپزخانه می‌بخشد. به همین دلیل کسانی که طرفدار سبک‌های اشرافی و فاخر هستند بیشتر ترجیح می‌دهند کابینت هایگلاس سفید طلایی را انتخاب کنند.

انتخاب این ترکیب رنگ، به آشپزخانه گرما و جذابیت خاصی می‌بخشد و فضا را از یک‌نواختی می‌رهاند.

 • کابینت هایگلاس سفید طوسی

سفید طوسی، ترکیب رنگ دیگری است که بر مدرن بودن و سادگی بیشتر آشپزخانه تاکید دارد. کابینت هایگلاس سفید طوسی، هر دو از خانواده رنگی خنثی هستند و در عین حالی که اختلاف رنگ دارند، کمترین کنتراست و تضاد رنگی را با یکدیگر دارند. بنابراین با انتخاب این ترکیب رنگ، هم از کابینت‌های دو رنگ استفاده کرده‌اید و هم فضای آشپزخانه را جذاب‌تر کرده‌اید.

 • کابینت هایگلاس سفید قهوه‌ای

یکی از بهترین و جذاب‌ترین رنگ‌های کابینت هایگلاس، ترکیب رنگ سفید و قهوه‌ای است. این دو رنگ، کنتراست و اختلاف نگی بالایی با یکدیگر دارند. اما در عین حال، بسیار خوش در کنار یکدیگر می‌نشینند. خصوصا کابینت سفید هایگلاس با مدل کابینت هایگلاس طرح‌دار رنگ چوب، جذابیت بسیار بالایی دارد. این مدل، حس و حال یک آشپزخانه دلباز و در عین حال چوبی را به خوبی برای شما تداعی می‌کند.

کابینت دستگیره نواری
نمونه‌ای از کابینت هایگلاس دستگیره نواری. استفاده از کابینت دستگیره‌ نواری، باعث می‌شود فضای آشپزخانه عریض‌تر و پهن‌تر به نظر برسد.

شاید در نگاه اول، کابینت هایگلاس طرح‌دار با مدل ساده‌ی آن، اختلاف چندانی نداشته باشند. چون هر دوی این کابینت‌ها ظاهری شفاف و بسیار درخشنده دارند. اما هر کدام در عین زیبایی و ظرافت، ویژگی‌های منحصربفردی دارند که برای آشپزخانه‌های مختلف مناسب هستند.

چنانچه تمایل دارید از مدل کابینت بدون دستگیره برای آشپزخانه‌تان استفاده کنید، بهتر است از مدل طرح‌دار هایگلاس استفاده کنید. زیرا اثر انگشت و رد دست را کمتر نشان می‌دهد و کار شما را برای تمیزکاری کابینت‌ها، ساده‌تر می‌نماید.

در پایان، از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب ارائه شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

برای مشاهده‌ مدل‌های به‌روز و جدیدتر کابینت آشپزخانه، از شما دعوت می‌کنیم صفحه‌ی اینستاگرام آکس چوب را دنبال کنید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *