تاج کابینت آشپزخانه در مدل های مختلف

تاج کابینت آشپزخانه در مدل های مختلف

تاج کابینت آشپزخانه

یکی از بخش‌های حاشیه‌ای کابینت آشپزخانه تاج آن است. این بخش که بیشتر جنبه زیبایی و تزیینی دارد برای برخی طرح‌ها و مدل‌های خاص کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود. طراحی و ساخت تاج کابینت در مدل‌های مختلف توسط طراحان و سازندگان حرفه‌ای و تجهیزات مجهز انجام می‌گیرد.

تاج کابینت

تاج کابینت چیست؟

در سطح بالایی کابینت‌های هوایی در آشپزخانه برای زیباتر کردن نمای کابینت آشپزخانه از بخشی به نام تاج استفاده می‌کنند. تاج آشپزخانه از بخش‌های جلویی و جانبی تشکیل شده است. استفاده از تاج در بالای کابینت زیبایی دوچندانی به آن می‌دهد. این مسئله برای طرفداران کابینت‌های کلاسیک بسیار مهم و حائز اهمیت است. طراحی تاج به خود شما و همچنین طراحان حرفه‌ای بستگی دارد. استفاده از بخشی به نام زیرتاجی به زیباتر جلوه کردن تاج در بالای کابینت کمک زیادی می‌کند. توجه به جزییات و جنس تاج هم بخش مهمی از طراحی آن است.

جنس تاج کابینت

معمولا از همان متریال‌هایی برای ساخت تاج استفاده می‌کنند که برای ساخت کابینت به کار می‌رود. جنس تاج کابینت از متریال‌هایی مثل چوب، ام‌دی‌اف، ممبران، پلاستیک، هایگلاس، پی‌وی‌سی و غیره است. انتخاب هر کدام از این متریال‌ها برای ساخت تاج کابینت بستگی به جنس کابینت و همچنین سلیقه شما دارد. در کابینت‌های کلاسیک معمولا جنس چوب یا ممبران برای ساخت تاج بسیار مورد توجه مشتریان است. گاهی وقت‌ها طرح و رنگ کابینت هم در انتخاب جنس تاج تاثیرگذار هستند.

انواع مدل های تاج کابینت

انتخاب یک مدل مناسب برای تاج کابینت یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و ساخت آن است. تاج‌ کابینت در حالت کلی به دو شیوه کارخانه‌ای و دست‌ساز ساخته می‌شود. مدل‌های کارخانه‌ای با یک سری مشخصات به‌خصوص و محدود در کارخانه‌ها تولید می‌شوند که طرفداران چندان زیادی هم ندارند. اما مدل تاج دست‌ساز توسط خود طراحان و سازندگان کابینت طراحی و ساخته می‌شوند. این مدل‌ها به دلیل تناسب و تنوع بالا طرفداران بیشتری دارند.

مدل تاج کابینت آشپزخانه

مدل‌های دیگری که برای انتخاب تاج کابینت می‌توان در نظر گرفت، مدل‌های شلوغ و ساده هستند. تاج ساده معمولا نقش و حاشیه‌ زیادی ندارد. ولی برعکس، تاج‌های شلوغ نقوش زیاد و حکاکی‌های چشمگیری دارند. برای کابینت‌های کلاسیک معمولا طرح‌های شلوغ با نقوش تاریخی یا حاشیه‌ها و جزییات زیاد انتخاب بهتری است.

نحوه طراحی و ساخت تاج

از آنجایی که تاج کابینت تاثیر بسیاری در نمای ظاهری آن و آشپزخانه دارد، باید روی نحوه طراحی و ساخت آن حساسیت زیادی داشته باشید. آگاهی از نحوه طراحی و ساخت تاج به عهده طراح و سازنده کابینت است. با این حال بهتر است شما هم با این مقوله آشنایی داشته باشید تا خوش سلیقه‌تر انتخاب کنید. انتخاب نقوش تاج، ترکیب رنگ آن با کابینت و سایر جزییات در طراحی و ساخت تاج تاثیرگذار هستند. از جمله فاکتورهای اصلی در طراحی و ساخت تاج عبارتند از:

  • اندازه گیری
  • انتخاب طرح مناسب و رنگ آمیزی
  • تناسب با کابینت و فضای آشپزخانه
  • تجهیزات لازم برای ساخت

طراحان در مورد تک‌تک این موارد به شما مشاوره و راهنمایی می‌دهند. با این حال انتخاب کننده اصلی در نهایت خود شما هستید.

اندازه گیری

یکی از مراحل طراحی و ساخت تاج کابینت اندازه گیری آن است. اندازه تاج به چند عامل از جمله اندازه کابینت‌های هوایی، ارتفاع کابینت و سقف، مدل کابینت و همچنین رنگ آمیزی آن بستگی دارد. معمولا اندازه تاج بین ۳ تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است. این بازه عددی در کابینت‌های کلاسیک از ۵ سانتی‌متر شروع می‌شود.

همان‌طور که قبلا هم اشاره شد در کابینت‌های کلاسیک معمولا از ابعاد و اندازه بزرگتری برای طراحی تاج استفاده می‌شود چون زیبایی آن را بیشتر می‌کند. با این حال، در کابینت‌های نیمه کلاسیک یا نیمه مدرن و حتی مدرن از تاج‌های ساده و کوچک استفاده می‌شود.  

طرح مناسب برای تاج کابینت

انتخاب طرح مناسب و رنگ آمیزی

بعد از تعیین اندازه مناسب تاج نوبت به طراحی آن می‌رسد. انتخاب یک طرح مناسب برای تاج کابینت به مدل و طرح کابینت و همچنین دکوراسیون آشپزخانه شما بستگی دارد. مثلا اگر ستون‌های با نقوش تاریخی روی دیوار یا کابینت دارید بهتر است از طرح‌ها و نقش‌های شلوغ استفاده کنید. در برخی از طرح‌های کابینت ممبران معمولا لبه جلویی تاج کمی از سطح کابینت جلوتر نصب می‌شود تا نمای بیشتری داشته باشد.

رنگ‌آمیزی و انتخاب ترکیب رنگ هم به سبک و مدل کابینت و حال‌وهوای آشپزخانه بستگی دارد. انتخاب رنگ‌های متضاد یا طلایی برای کابینت‌های کلاسیک رایج‌تر است. ولی برای کابینت‌های مدرن از رنگ‌های ملایم یا متضاد با کابینت برای تاج استفاده می‌شود.

تناسب با کابینت و فضای آشپزخانه

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های تاج کابینت تناسب آن با فضای آشپزخانه و کابینت‌هاست. معمولا از تاج برای کابینت‌های کلاسیک یا نیمه مدرن استفاده می‌شود. و در کابینت‌های مدرن خیلی کم از تاج استقبال می‌شود. اگر کابینت شلوغ و پر از طراحی‌های مختلف دارید، بهتر است تاجی با حاشیه‌های زیاد انتخاب کنید. اما در آشپزخانه‌هایی با دکور خلوت و فضای آرام تاج‌های ساده با رنگ ملایم انتخاب بهتری است.

تجهیزات لازم برای ساخت

آخرین چیزی که برای طراحی و ساخت تاج کابینت نیاز دارید، تجهیزات لازم است. اکثر طراحان و سازندگان حرفه‌ای کابینت از پیشرفته‌ترین تجهیزات برای برش‌کاری و حکاکی نقوش روی تاج استفاده می‌کنند. از جمله تجهیزات ابتدایی و لازم برای این کار عبارتند از:

  • اره و دستگاه برش
  • ورق پلاستیکی
  • میخ کوب
  • قلم مو و نوار

انتخاب سایر وسایل جانبی برای زیباتر کردن تاج مثل زیرچراقی به عهده خود شماست. وسایل جانبی می‌توانند ظاهر شیک و مدرن‌تری به کابینت و آشپزخانه شما بدهند.

مزایای تاج کابینت

مزیت استفاده از تاج کابینت

قطعا خودتان هم تا به این جای کار به اهمیت و تاثیر تاج در زیبایی و درخشش بیشتر کابینت آشپزخانه پی‌برده‌اید. استفاده از تاج کابینت نه تنها از جنبه ظاهری و زیبایی توجیه کاربردی دارد بلکه مزیت‌های دیگری هم می‌تواند به همراه داشته باشد. مثلا پر کردن فضای خالی بالای کابینت‌ها که فاصله چندانی با سقف آشپزخانه ندارند؛ یا جلوه دادن به کابینت‌های ساده و یک‌دست که نیاز به جزییات ریزی برای زیباتر کردن و به چشم آمدن دارند.

اگر خودتان اطلاعات کافی و جامعی راجع به استفاده از تاج کابینت یا سایر مزیت‌های آن ندارید، می‌توانید از طراحان حرفه‌ای و باتجربه راهنمایی بگیرید. گروه آکس چوب در کنار شماست تا اطلاعات و دانش‌های جامعی در مورد بهترین انتخاب‌ها را برای آشپزخانه و خانه خود داشته باشید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *