مرتب کردن کابینت آشپزخانه؛ اصول چیدمان کابینت آشپزخانه

مرتب کردن کابینت آشپزخانه

اصول چیدمان کابینت آشپزخانه

مرتب کردن کابینت آشپزخانه، یکی از ملزومات یک آشپزخانه بانظم و زیبا، چیدمان منظم کابینت‌ها است. در واقع کار اصلی کابینت‌ها این است که وسایل و ابزارآلات آشپزی را نظم و سامان‌ دهند و از شلختگی و بی‌نظمی وسایل جلوگیری کنند. همان طور که همه‌ی ما می‌دانیم، آشپزخانه محلی شلوغ و انباشته شده از وسایل و لوازم مختلف است. طبیعی است که اگر نظم و ترتیب خاصی در چیدمان وسایل آشپزخانه حکم‌فرما نباشد، فعالیت و کار کردن در این فضا سخت و دشوار خواهد شد.

همچنین آشپزخانه، به طور مرتب و هفتگی و حتی روزانه، نیاز به تمیزکاری دارد. بنابراین برای راحتی کار، لازم است که فضای آن مرتب و منظم باشد تا بتوان آن را تمیز و مرتب نگاه داشت. در این محتوا از وب‌سایت آکس چوب قصد داریم راجع به اصول مرتب کردن کابینت آشپزخانه راهکارهایی را به شما ارائه دهیم. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید:

مرتب کردن کابینت آشپزخانه

۱۳ راهکار برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه

تمیز بودن همیشگی آشپزخانه

اگر آشپزخانه‌ی شما مرتب و منظم باشد، اما ظاهر آن تمیز نباشد، فضای آشپزخانه بی‌نظم و نامرتب جلوه می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که فضای عمومی آشپزخانه، چه درون کابینت‌ها و چه بیرون آن، تمیز، مرتب و عاری از لکه و کثیفی باشد.

اولین گام برای چیدمان وسایل و مرتب کردن کابینت آشپزخانه، تمیز کردن کابینت‌ها است. پیشنهاد می‌شود، درون کابینت‌ها را با محلول مایع ظرف‌شویی و آب ولرم، تمیز کنید و سپس خشک کنید. مدتی درب کابینت‌ها را باز بگذارید تا همه‌ی قسمت‌های آن، با عبور جریان هوا، خشک شود.

در صورتی که نیاز است، درون کابینت‌ها فیله‌ یا سفره‌های مخصوص درون کابینتی پهن کنید. سپس دست به کار چیدمان وسایل درون کابینت‌ها شوید.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه با بهینه‌سازی فضای درون کابینت‌ها

اگر بخواهیم آشپزخانه‌ای مرتب و منظم داشته‌ باشیم، لازم است به شکل بهینه‌ای فضاسازی کنیم. به این معنی که از فضای موجود در کابینت‌ها، بیشترین استفاده و بهره را ببریم. برای این کار، می‌توانیم از ارگانایزر‌های مخصوص کابینت استفاده کنیم.

انواع طبقه‌های فلزی، میله‌هایی پلاستیکی یا فلزی که به شما برای چیدمان مرتب کابینت کمک می‌کنند، نمونه‌هایی از وسایل کمکی و ارگانایزر هستند. این ابزارها به شما در مرتب کردن کابینت آشپزخانه و ایجاد فضای بیشتر کمک می‌کنند.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه با دسته‌بندی وسایل و لوازم آشپزخانه

وسایل درون کابینت را دسته‌بندی کنید. هر کدام را بر اساس کاربرد و کاربری که دارند، در جای مناسب خود قرار دهید. از آنجا که آشپزخانه فضایی شلوغ و مملو از وسایل مختلف است، دسته‌بندی مناسب وسایل، به شما کمک می‌کند تا نظم و ساماندهی مناسب‌تری داشته باشید.

چیدمان کابینت آشپزخانه در آشپزخانه کوچک

به عنوان مثال، مواد شوینده، مواد بهداشتی، مواد خوراکی، بشقاب‌ها،‌ لیوان‌ها و استکان‌ها، قاشق‌ و چنگال، قوطی ادویه‌جات، بانکه حبوبات، لوازم چای‌خوری و … را از یکدیگر تفکیک و جداسازی نمایید. سپس،  هر کدام را بر اساس سلیقه‌ی خود و میزان نیاز به دسترسی به آن‌ها، در کابینت‌های مختلفی قرار دهید.

استفاده از طبقه‌ یا شلف‌های چوبی

بدون شک، یکی از ابزارهایی که در ساماندهی و نظم آشپزخانه، خصوصا در فضاهای کوچک کمک‌رسان است، استفاده از شلف‌ها یا قفسه‌های چوبی است. با نصب یک تخته‌ی چوبی ساده، می‌توانید شکلی زیبا و خاص به آشپزخانه‌تان ببخشید و البته مشکل کمبود جا را تا حدی حل کنید.

اگر به اندازه‌ی کافی، فضا برای ساماندهی وسایل و لوازم آشپزخانه ندارید، می‌توانید قوطی‌های ادویه یا بانکه‌ حبوبات و یا حتی بشقاب‌ها و ظروف تزئینی را بر روی این تخته‌ی چوبی قرار دهید. با این روش،‌ فضای بیشتری از درون کابینت‌ها، خالی کنید.

نصب طبقه درون کابینت

معمولا فاصله‌ی درون طبقات کابینت، بیش از نیاز مشتری تعبیه می شود، به همین دلیل بخشی از فضای مفید درون کابینت‌ها، هدر می‌رود. اگر چنین است، می‌توانید از کابینت‌سازتان بخواهید با نصب طبقات بیشتر، فضا را برای قرار دادن وسایل و لوازم کم‌حجم با ارتفاع کوتاه کاربردی نماید.

به عنوان مثال، می‌توانید با تعبیه یک طبقه و کم کردن ارتفاع طبقات دیگر، یک یا دو ردیف بیشتر برای قرار گرفتن لیوان‌ها و استکان‌ها، فضا ایجاد کنید.

چیدمان کابینت دیواری آشپزخانه

استفاده از سبدهای یک شکل

استفاده از سبدهای مربعی شکل، که جای کمی می‌گیرند، به شما کمک می‌کنند  وسایل کوچک‌تر مانند دستمال‌ها، سفره، حوله، نمک‌دان، قاشق‌های کوچک و سایر وسایلی، که حتما در آشپزخانه‌تان وجود دارد و نمی‌دانید آن‌ها را در کجا جای دهید، ساماندهی کنید. ابتدا خرده‌ریزها را به طور مرتب درون این سبد‌ها بچینید. سپس درون کابینت‌ها قرار دهید.

استفاده از تیغه‌ی جدا کننده برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه

هر آشپزخانه‌ای معمولا چند کشوی بزرگ یا کوچک دارد. ما می‌توانیم بخشی از وسایل و لوازم آشپزی‌ مانند کفگیر‌ها و ملاقه، انواع چاقو یا قیچی، پوستگیر، قاشق و چنگال و … را درون آن‌ها قرار دهیم.

البته قرار دادن این وسایل درون کشو و در کنار هم، باعث بی‌نظمی و شلختگی می‌شود. بهترین راهکار برای حل این مشکل این است که درون کشو را با چند تیغه‌ی چوبی از یکدیگر تفکیک کنیم.

حتی اگر دسترسی به تیغه‌ی چوبی ندارید، می‌توانید از مقوا‌های ضخیم و یا کارتن‌پلاست نیز استفاده کنید و کشوی آشپزخانه را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید. سپس بر حسب اندازه و نیازتان، وسایل و ابزارآلات آشپزی را با نظم بیشتر درون آن‌ها بچینید.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه

مرتب کردن کابینت آشپزخانه و بهره‌گیری از فضای درون درب کابینت

فضای درون درب کابینت یکی از بهترین فضاها برای آویزان کردن سطل‌های دورن کابینتی است. با آویزان کردن چند سطل درون کابینتی، می‌توانید بخشی از خرده‌ریزهای درون کابینت‌ها را درون این سطل‌ها جای دهید. به عنوان مثال سطل‌های آویزی درب کابینت، می‌توانند محل مناسبی برای قرارگیری مواد شوینده باشند. با این روش، جا برای وسایل ضروری‌تر باز می‌شود.

استفاده از سطل‌های آویز کابینتی، به جای سطل‌های زباله‌ی بزرگ، یکی دیگر از راهکارهایی است که باعث می‌شود فضای بیشتری در کابینت‌ها ایجاد شود. با این روش نیز شما می‌توانید وسایل مهم‌تری را که احتیاج به فضای بیشتری دارند، به جای آن‌ها قرار دهید.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه و استفاده از فضاهای پرت و بدون استفاده

اگر آشپزخانه‌ی شما دارای فضایی پرت و بی‌استفاده می‌باشد، می‌توانید ازین فضا به نفع سازماندهی وسایل آشپزخانه استفاده کنید. از کابینت‌سازتان بخواهید برای این فضا، شلف بسازد و بر روی این شلف‌ها، وسایل و بانکه‌های حبوبات را قرار دهید. چنانچه امکان نصب یک میله‌ی چوبی یا فلزی وجود دارد، می‌توانید ازین میله به عنوان پایه‌ای برای نصب ماهی‌تابه‌ها یا قابلمه‌های کوچک، ابزارهای آشپزخانه، کفگیر و ملاقه و … استفاده کنید.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه مدرن

محل قرارگیری قابلمه‌ها

قابلمه‌ها، وزن زیادی دارند و بهتر است در کابینت‌های پایینی نزدیک به گاز قرار گیرند. اگر فضای کافی دارید، آن‌ها را در کنار هم بچینید. اگر فضای کمی در اختیارتان است و یا تعداد قابلمه‌هایتان زیادی است، آن‌ها را به روی هم بچینید. قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌هایی که نیاز کمتری به آن‌ها دارید و تنها در شرایط خاص از آن‌ها استفاده می‌کنید در قسمت عقب کابینت‌ها بچینید. قابلمه‌هایی که بیشتر مورد استفاده‌تان قرار می‌گیرند را در قسمت جلویی کابینت‌ها بچینید.

چنانچه فضای کابینت‌ها به شدت محدود است، می‌توانید قابلمه‌ها را، بدون درب‌‌ توی یکدیگر قرار دهید. برای قرارگیری درب قابلمه‌ها، می‌توانید از چند گیره یا ابزارهایی که مخصوص قرارگیری درب قابلمه‌ها هستند استفاده کنید. سپس به شکل مرتب، در‌های قابلمه را درون کابینت بچینید.

محل قرار گرفتن اشیاء سنگین و سبک

کابینت‌ها، خصوصا کابینت‌های ردیف بالایی، به وسیله‌ی پیچ و اتصالات به دیوار متصل می‌شوند. با قرار دادن اشیاء سنگین در کابینت‌های ردیف بالایی، وزن کابینت‌ها افزایش پیدا میکند. این مساله ممکن است باعث خم شدن سطح زیرین کابینت و یا حتی کنده‌ شدن کابینت‌ از روی دیوار شود. البته این اتفاق معمولا برای کابینت‌هایی می‌افتد که با اتصالات ضعیف به دیوار متصل شده‌اند.

هنگام مرتب کردن کابینت آشپزخانه، توصیه می‌شود لوازم سنگین مانند وسایل برقی، قابلمه‌ها، بشقاب‌ها و یا سایر لوازمی که وزن زیادتری را دارند در ردیف کابینت‌های پائینی چیدمان کنید. زیرا این کابینت‌ها علاوه بر اینکه به وسیله‌ی اتصالات و پیچ به دیوار متصل می‌شوند، به وسیله‌ی پایه‌ نیز بر روی زمین قرار می‌گیرند.

مرتب کردن کابینت آشپزخانه

محل قرار‌گیری لوازم شوینده و شست‌وشو

بهترین فضا برای محل قرارگیری لوازم شوینده، کابینت‌ زیر سینک ظرف‌شویی است. البته به شرط آن که کودک خردسالی در منزل نداشته باشید. اگر کودک خردسالی در منزل دارید، بهتر است مواد شوینده را در کابینت‌های بالاتری چیدمان کنید تا در دسترس کودکتان نباشد.

مواد شوینده مانند پودرهای لباس‌شویی و … دارای بو و  اسانس هستند. حضور آن‌ها در کنار مواد خوراکی باعث فاسد شدن، طعم‌دار و بودار شدن مواد غذایی می‌شود. بنابراین لازم است در کابینتی جدا و به صورت مجزا، چیدمان شوند.

محل قرارگیری ادویه‌جات و بانکه‌های حبوبات

مکان مناسب برای قوطی‌های ادویه و بانکه‌های حبوبات، کشوهای عریض و بزرگ کابینت آشپزخانه است. اگر چنین کشوهایی دارید، قوطی‌های ادویه‌ را درون آن‌ها بچینید. این کشوها تعداد بسیار زیادی ادویه و بانکه حبوبات را در خود جای می‌دهند. برای سهولت کار، می‌توانید نام هر ادویه را بر روی درب آن بنویسید.

در صورتی که از وجود کشوهای بزرگ در آشپزخانه محروم هستید و یا تمایلی ندارید که قوطی‌های ادویه‌ را درون کشو بچینید، می‌توانید از استندهای رومیزی که مخصوص ادویه هستند استفاده کنید. البته یکی از شروط استفاده ازین استندها این است که فضای عمومی آشپزخانه‌تان، شلوغ و بی‌نظم نباشد. چرا که باعث شلوغی و بی‌نظمی بیشتر در فضای آشپزخانه می‌شود.

چیدمان لوازم غذایی داخل کابینت آشپزخانه

سخن پایانی

وجود یک آشپزخانه‌ منظم و به دور از شلختگی، هر کسی را برای پخت یک غذای خوشمزه به وجد می‌آورد. یک آشپزخانه مرتب شما را ترغیب می‌کند سریعا دست به کار طبخ و آماده کردن غذا شوید. بدون شک، وجود نظم و ساماندهی در آشپزخانه، یک آیتم مهم و حائز اهمیت است و نمی‌توان وجود آن را نادیده گرفت.

امیدواریم راهکارهای ارائه شده در این محتوا برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد و توانسته باشیم به شما در داشتن یک آشپزخانه‌ی منظم و مرتب یاری رسانده باشیم.

ازین که تا پایان همراه آکس چوب بوده‌اید، از شما سپاسگزاریم. خواهشمندیم برای دیدن مدل جدید کابینت آشپزخانه به اینستاگرام آکس چوب مراجعه کنید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *