دکور کابینت آشپزخانه | چگونه آشپزخانه‌ای زیبا با دکوراسیون جذاب داشته باشیم؟

دکور کابینت آشپزخانه

دکور کابینت آشپزخانه

زیبایی آشپزخانه تاثیر مهمی در روحیه و انگیزه افراد خانواده دارد. آشپزخانه محل پخت‌وپز و سرو غذا است و علاوه بر این که لازم است همیشه تمیز و پاکیزه باشد، باید منظم و زیبا نیز باشد. نظم و تمیزی محیط آشپزخانه باعث می‌شود بتوان با آسودگی بیشتری آشپزی و فعالیت کرد. این وظیفه‌ی مهم، عمدتا بر دوش کابینت‌ آشپزخانه است. کابینت‌ها، علاوه بر اینکه به ایجاد نظم و سازماندهی در آشپزخانه کمک می‌کنند، نقش مهمی در تعیین دکوراسیون و سبک و سیاق فضای آشپزخانه هم دارند. با توجه به آن که فضای آشپزخانه‌های امروزی کاملا در دیدرس است، دکور کابینت و اکسسوری‌هایی که برای تزئین آن به کار می‌رود، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. در این محتوا از وب‌سایت آکس چوب، قصد داریم راجع به دکور کابینت آشپزخانه ایده‌هایی ارائه دهیم. همچنین به شما بگوییم چطور می‌توانید آشپزخانه‌ای جذاب و منحصربفرد داشته باشید.  در ادامه همراه ما باشید:

مدل دکور کابینت آشپزخانه

زمانی که قصد دارید دکور کابینت‌های آشپزخانه را بچینید باید در ابتدا به سبک کابینت‌ها توجه کنید. اگر هنوز آشپزخانه‌تان کابینت ندارد، ابتدا باید بر اساس سلیقه‌ی شخصی و سبک خانه و وسایل منزل، سبک کابینت‌ها را تعیین کنید.

کابینت آشپزخانه، می‌تواند دارای سبک مدرن یا کلاسیک باشد. البته در بین این دو، کابینت نئوکلاسیک نیز وجود دارد که در سبک میانه و معتدل قرار دارد.

دکور کابینت
یک نمونه آشپزخانه مدرن با ترکیب دو رنگ کابینت ام‌دی‌اف و هایگلاس با کنتراست رنگی عالی و جذاب

در چیدمان سبک مدرن، کابینت‌ها صاف و کشیده هستند و طراحی‌ یا نقش‌ونگاری بر روی آن‌ها دیده نمی‌شود. اما در سبک کلاسیک، بدنه‌ و درِ کابینت‌ها، کنده‌کاری شده و حکاکی هستند. همچنین انواع اکسسوری‌ها و تزئینات کلاسیک و فاخر بر روی کابینت‌ها کار می‌شود تا جلوه‌ی زیباتر و باشکوه‌تری داشته باشند.

انتخاب یکی ازین دو سبک، که مانند دو سر یک خط راست‌ در طراحی دکور آشپزخانه قرار دارند، چراغ راه را برای طراحی و دیزاین منزل شما روشن می‌کنند.

انتخاب سبک دکور کابینت

چه سبکی برای آشپزخانه ما مناسب است؟

اگر از بحث سلیقه‌ی شخصی بگذریم، عوامل متعددی در تعیین سبک آشپزخانه و کابینت‌های آن موثر هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل، سایز و اندازه آشپزخانه است. اگر دارای خانه‌ و آشپزخانه‌ی کوچک و نقلی هستید، مانند همه‌ی این خانه‌های آپارتمانی که امروزه در آن‌ها مسکن گزیدیم، بهتر است سبک انتخابی‌تان مدرن و مینیمال باشد.

سبک مدرن، برای خانه‌ها و آشپزخانه‌های کوچک مناسب بوده و باعث می‌شود از فضای موجود به شکل بهینه و مفید استفاده شود. کابینت ام‌دی‌اف و کابینت هایگلاس، دو مدل بسیار مشهور از کابینت مدرن هستند که در عین زیبایی خاصی که دارند، با قیمت مناسبی عرضه می‌شوند. کابینت‌های مدرن بلند، باریک و کشیده هستند و این عامل باعث می‌شود که از فضای بالای کابینت‌ها نیز بتوانید برای انبار وسایل استفاده کنید.

کابینت مدرن
یک نمونه از کابینت مدرن که تا سقف امتداد دارد.

کابینت کلاسیک، مناسب برای خانه‌ها و آشپزخانه‌های بزرگ و لوکس است. برای آشپزخانه‌ها و خانه‌هایی که از نظر متراژ کوچک هستند، سبک کلاسیک ابدا گزینه‌ی مناسبی نیست.

وسایل و جزئیاتی که در سبک کلاسیک وجود دارند عمدتا بزرگ و فاخر هستند و نمی‌توانند در فضای کوچک، زیبایی و شکوه خود را به ببیننده نشان دهند. در سبک کلاسیک، اکسسوری‌های تزئینی فراوانی وجود دارند که نیاز به نمایش در یک فضای بزرگ و فراخ دارند.

کابینت ممبران و کابینت تمام چوب، دو نمونه مشهور از کابینت کلاسیک هستند.

طرح دکور کابینت آشپزخانه

در آشپزخانه‌، این کابینت‌ها هستند که دکور و سبک آشپزخانه را تعیین می‌کنند. بنابراین اگر کابینت‌های آشپزخانه‌تان سبک مدرن هستند، ناگزیر هستید از اکسسوری‌ها و وسایل مدرن استفاده کنید. بر عکس آن نیز صادق است، اگر کابینت‌هایتان کلاسیک است، باید از وسایل و چیدمان کلاسیک استفاده کنید.

شعاع این هماهنگی تا توی اتاق نشیمن و فضای پذیرایی نیز امتداد دارد. یعنی تا هر قسمتی که فضا یکسان است و دیده می‌شود، باید سبک دکوراسیون هم یکسان و همانند هم باشد.

کابینت آشپزخانه مینیمال
کابینت آشپزخانه مدرن و مینیمال

دکور کابینت جدید

اگر قصد دارید کابینت‌های جدیدی در آشپزخانه تعبیه کنید، بهترین راهکار توجه به چیدمان منزل است. در واقع، یا باید کابینت‌ها و دکور آشپزخانه را با اتاق نشیمن هماهنگ کنید و یا باید وسایل را با چیدمان و دکور کابینت‌های آشپزخانه یکسان‌سازی کنید.

رنگ و طرح کابینت‌ها، موضوع مهم دیگری است که باید با چیدمان و فضای نشیمن هماهنگ باشد. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا نمی‌توان سبک آشپزخانه را جدا از سبک اتاق نشیمن و پذیرایی انتخاب کرد؟

در پاسخ باید گفت، توصیه می‌شود محیط‌هایی که از نظر دیداری و بصری یکسان هستند و حایلی بین‌شان وجود ندارد، از یک سبک پیروی کنند. اما اگر دو فضا به طور کامل از یکدیگر جدا هستند و حایلی مانند یک دیوار بین‌شان وجود دارد، می‌توانید از سبک‌های مختلف و تنوع رنگی بیشتری استفاده کنید.

دکور کابینت آشپزخانه کوچک

همانطور که گفته شد برای آشپزخانه‌های کوچک و مینیمال، بهتر است از سبک مدرن استفاده کنید.

استفاده از کابینت‌های رنگ روشن، مانند کابینت هایگلاس سفید و یا کابینت ام‌‌دی‌اف رنگ روشن، از عواملی است که باعث می‌شود فضای آشپزخانه دلباز‌تر به نظر برسد. همچنین سعی کنید فضای عمومی آشپزخانه‌های کوچک را همیشه خلوت و ساده نگه‌ دارید تا فضا شلخته به نظر نرسد.

دکور کابینت آشپزخانه
نمونه‌ای از مدل کابینت کلاسیک با تزئینات و حکاکی‌های ممبران کار شده در آکس چوب

کابینت آشپزخانه مدرن

پس از انتخاب سبک کابینت‌ها، باید به سراغ مدل‌های مختلف کابینت آشپزخانه برویم. اگر به کابینت مدرن علاقمند هستید، کابینت‌های ام‌دی‌اف، هایگلاس، کابینت استیل و کابینت‌های تمام چوب، می‌توانند برای دکور شما مناسب باشند. با توجه به میزان بودجه‌ای که برای این کار تخصیص داده‌اید، یکی از مدل‌های گفته شده را انتخاب کنید.

البته کابینت مدرن می‌تواند ترکیبی از انواع کابینت‌ها نیز باشد. به عنوان مثال، یکی از مدل‌های پر طرفدار کابینت مدرن، ترکیب کابینت‌های چوبی و کابینت‌ هایگلاس یا استیل هستند. درخشندگی و جلوه‌گری بسیار زیاد کابینت‌ هایگلاس و استیل، می‌تواند در تیرگی و نقش‌ و نگارهای چوب طبیعی یا کابینت‌های طرح چوب، خود را ادغام کند و باعث آفرینش فضایی جذاب شود.

انتخاب دو یا سه رنگ در دکور کابینت و آشپزخانه، دست شما برای طراحی لوازم و وسایل دکوری آشپزخانه باز می‌گذارد. این روش باعث می‌شود بتوانید از وسایل متنوع‌تری استفاده کنید.

کابینت‌های بدون دستگیره، کابینت‌های دستگیره مخفی، کابینت‌هایی با دستگیره‌های براق و کشیده و …. همگی در گروه کابینت مدرن دسته‌بندی می‌شوند. همچنین شیرآلات، سینک ظرف‌شویی، سنگ پیشخان و حتی کلید‌ و پریزهای برق نیز در آشپزخانه‌های مدرن باید تابعی ازین سبک باشند.

کابینت کلاسیک
کابینت کلاسیک طرح چوب ممبران / همانطور که مشاهده می‌شود هود و جزئیات مدرن در قاب کابینت‌ها پنهان می‌شود.

 کابینت آشپزخانه کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک در نوع فاخر خود از چوب طبیعی ساخته می‌شوند. انواع منبت‌ و حکاکی‌های مختلف بر روی بدنه و درهای این کابینت‌ها وجود دارند که عمدتا به وسیله‌ی هنر دست طراحی و حکاکی می‌شوند. کابینت‌های تمام چوب کلاسیک، گرانترین و نفیس‌ترین مدل کابینت آشپزخانه هستند. این کابینت‌ها نیاز به مراقبت‌های خاصی دارند تا چوب آن دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشد.

کابینت ممبران، نمونه‌ی دیگری از مدل کابینت کلاسیک است که اگر چه پر نقش‌ و نگار و فاخر است، اما از نظر قیمتی چندان گران‌بها نیست. کابینت ممبران از ام‌دی‌اف خام، که توسط ماشین‌های CNC طراحی و حکاکی می‌شود، ساخته شده است. پس از حکاکی، ام‌دی‌اف خام با روکش PVC پوشانده می‌شود. این پوشش یکپارچه از جنس PVC باعث می‌شود کابینت ممبران، ضد آب و مقاوم در برابر رطوبت باشد.

یکی دیگر از مدل‌های کابینت آشپزخانه در سبک کلاسیک، کابینت رنگ پولیشی است. این کابینت‌ها مقاومت بسیار بالاتری از کابینت ممبران دارند، اما از نظر قیمتی، گران‌بها‌تر هستند. کابینت‌های رنگ پولیشی، در رنگ سفید تولید می‌شوند و مانند کابینت هایگلاس درخشندگی بالایی دارند.

در آشپزخانه‌های کلاسیک، باید از شیرآلات، سینک ظرف‌شویی، کلید‌ و پریزها، لوستر آویز، کاشی‌های بین کابینتی و سایر لوازم کلاسیک استفاده کنید. وسایل مدرن در چیدمان کلاسیک جایی ندارند، حتی هود آشپزخانه، درون کاور هود پنهان می‌شود تا در دیدرس نباشد.

 کابینت نئوکلاسیک

در ابتدای مقاله گفتیم که کابینت نئوکلاسیک، سبکی مابین کابینت مدرن و کلاسیک است. این کابینت، هم طراحی و مدل‌های دکوری کابینت کلاسیک را دارد و هم مانند کابینت مدرن، ساده است. کابینت نئوکلاسیک، سبکی است که از نظر تزئینات و اکسسوری‌های دکوری تلفیقی از دو سبک یاد شده است.

از مشهورترین کابینت‌های نئوکلاسیک می‌توان به کابینت تمام چوب، کابینت ممبران و کابینت رنگ پولیشی اشاره کرد.

کابینت نئوکلاسیک هم برای آشپزخانه‌های بزرگ و هم آشپزخانه‌های کوچک مناسب است. بنابراین اگر به سبک کلاسیک علاقمند هستید اما فضای محدود آشپزخانه این اجازه را به شما نمی‌دهد، می‌توانید از سبک نئوکلاسیک استفاده کنید.

یک نمونه طراحی کابینت و آشپزخانه نئوکلاسیک

کابینت‌های دکوری و ویترینی

امروزه استفاده از کابینت‌های بدون در یا ویترینی، طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. خصوصا این مدل، هم در سبک کلاسیک و هم سبک مدرن کاربرد دارد. اکسسوری‌ها و ظروفی که در کابینت‌های ویترینی و دکوری باید چیده شود تابعی از سبک آشپزخانه است.

در سبک مدرن و نئوکلاسیک می‌توان برای متعادل نگاه‌ داشتن فضا از چند اکسسوری سنتی استفاده کرد. به عنوان مثال با پهن کردن یک گلیم سنتی، می‌توان به فضای آشپزخانه مدرن روح بخشید.

در کابینت‌های ویترینی سبک کلاسیک، می‌بایست از وسایل و ظروف کلاسیک استفاده کنید تا با دکور کابینت‌ آشپزخانه‌تان هم‌خوانی داشته باشد.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده شد، کابینت‌ها نقش مهمی در سبک و دکور آشپزخانه دارند. برای اجتناب از درهم‌ریختگی و شلختگی فضا، باید سبک و مدل کابینت‌ها را با سبک چیدمان منزل‌تان هماهنگ انتخاب کنید. دیوار‌ها، کف‌پوش، تزئینات سقف، دستگیره‌های کابینت و حتی آیتم‌های کوچکی مانند کلید و پریز برق‌ و … عواملی هستند که در زیبایی دکور کابینت و آشپزخانه نقش دارند و از آن متاثر می‌شوند. فاصله گرفتن از هماهنگی بین اجزای منزل، فضا را شلخته و نامتناجس جلوه می‌دهد. حتی اگر تک‌تک اجزاء دکوراتیو، زیبا باشند ناهماهنگی باعث می‌شود زیبایی‌شان به نظر نیاید.

برای انتخاب جدیدترین طرح، مدل و دکور کابینت آشپزخانه پیشنهاد می‌دهید سری به صفحه‌ی اینستاگرام آکس چوب بزنید و از مدل‌های به‌روز کابینت‌ها دیدن کنید.

در پایان از همراهی شما با آکس چوب سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب ارائه شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Comments (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *