قطعات کاربردی کابینت ممبران

قطعات کاربردی کابینت ممبران

کابینت ممبران یکی از جدیدترین و متنوع‌ترین مدل‌های کابینت است که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، بسیار محبوب شده است. قیمت مناسب، انعطاف‌پذیر بالا در انتخاب مدل کابینت، زیبایی طرح و نقش‌ و مقاومت در برابر رطوبت از مهم‌ترین ویژگی‌های این کابینت شیک و زیبا است. این کابینت از نظر سازماندهی وسایل و لوازم نیز بسیار کاربردی است؛ با به کارگیری قطعات کاربردی کابینت ممبران، به مراتب می‌توان نظم و فضاسازی را افزایش داد. از نظر تنوع، قطعات کاربردی کابینت ممبران بسیار گسترده هستند و اکسسوری‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. هر کدام از این قطعات امکان دسترسی بهتری را به کاربر می‌دهند تا بتواند بهتر و منظم‌تر لوازم ریز و درشت آشپزخانه را در کابینت‌ها جای‌گیری کند.

کابینت ممبران

قطعات کاربردی کابینت ممبران چیست؟

قطعات کاربردی کابینت ممبران انواع مختلفی دارند که حتما تعدادی از آن‌ها برای فضاسازی آشپزخانه شما مناسب خواهند بود. گستردگی و تنوع این اکسسوری‌ها بسیار بالا است به حدی که شما نمی‌توانید از همه‌ی انواع آن به طور همزمان در کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید. با توجه به نیازی که برای هر خانواده و سبک زندگی هر فردی تعریف شده، احتمالا بسیاری از این اکسسوری‌ها به کارتان می‌آیند و باعث می‌شوند که آشپزخانه‌ای منظم‌تر و سروسامان‌دارتر داشته باشید.

اکسسوری‌ها و قطعات کاربردی کابینت ممبران در برخی نمونه‌های دیگر کابینت آشپزخانه مانند کابینت‌های تمام چوب، کابینت روکش چوب، کابینت رنگ پولیشی و … نیز کاربرد دارند. حتی از برخی نمونه‌ها مانند سبد یا مجیک کرنر در نمونه‌های کابینت مدرن، مانند کابینت هایگلاس یا ام‌دی‌اف نیز به کار می‌روند. برخی نمونه‌ها مانند نرده منبت شده یا طاقچه منبت، گزینه‌ی مناسبی برای سبک کابینت‌های مدرن نیستند و تنها در سبک نئوکلاسیک و کلاسیک کاربرد دارند. به همین منظور قبل از انتخاب هر کدام از اکسسوری‌ها، با کابینت‌سازتان مشورت کنید.

 

اجزای کاربردی کابینت ممبران و اکسسوری آن

کابینت‌ها از هر مدلی که باشند، به خودی خود باعث ایجاد نظم در آشپزخانه می‌شوند؛ اما با روش‌های هوشمندانه و همچنین به کار بردن اکسسوری‌هایی که به این منظور طراحی شده‌اند، می‌توان فضاسازی مناسب‌تری هم انجام داد. به عنوان نمونه، با طراحی کابینت‌هایی به شکل بلندتر و کشیده‌تر، به طوری که تا چند سانتی‌متری سقف امتداد داشته باشند، می‌توان فضای بیشتری ایجاد کرد تا لوازم و وسایلی که چندان مورد نیازمان نیست در آنجا قرار دهیم. یا در مثالی دیگر، نصب و تعبیه کابینت سوپر با قفسه‌های کاربردی، نقش موثری در ساماندهی لوازم سوپری و خوراکی‌ها دارد و از پخش کردن آن در کابینت‌های آشپزخانه و کشوها جلوگیری می‌کند.

  مدل کابینت ممبران به دلیل انعطاف بالایی که در طراحی مدل دارد، از نظر فضاسازی نسبت به نمونه‌های دیگر مفیدتر واقع شده و به دلیل این که متریال جدیدی محسوب می‌شود، اکسسوری‌های کمکی متعددی نیز برای آن طراحی شده است.

کابینت یا کانتر جزیره

جزیره 

کابینت یا کانتر جزیره، به بخشی مجزا از سایر قسمت‌های کابینت گفته می‌شود که به هیچ دیواری متصل نیست. جزیره معمولا در میان آشپزخانه قرار می‌گیرد اما می‌توان آن را در قسمت‌های دیگری نیز تعبیه نمود. اگر در میان آشپزخانه‌تان میز غذاخوری قرار نمی‌دهید، نصب کانتر جزیره بهترین روش برای کاربردی کردن فضای میانی آشپزخانه است.

جزیره کاربردهای مختلفی دارد؛ جزیره می‌تواند پیشخانی برای نصب گاز رومیزی، سینک ظرف‌شویی، محل قرارگیری فر، تجهیزاتی مثل مایکروفر، ماشین ظرف‌شویی یا ماشین لباس‌شویی و … باشد. حتی با نصب دو پیشخان مجزا، که از نظر سطح اختلاف دارند، می‌توان بخشی از آن را به منظور میز غذاخوری نیز استفاده کرد.

کانتر یا جزیره ثابت

جزیره ثابت

اگر فضای آشپزخانه‌تان بزرگ است و قصد دارید از جزیره به عنوان کانتری برای نصب تجهیزات استفاده کنید، لازم است مدل ثابت آن را به کار گیرید. نصب تجهیزاتی مانند اجاق گاز، فر یا ظرف‌شویی به دلیل تجهیزاتی که دارند، نمی‌توانند متحرک باشند. جزیره ثابت یکی از مهم‌ترین قطعات کاربردی کابینت ممبران است که بهره‌وری و کارایی آشپزخانه را به شکلی باورنکردنی افزایش می‌دهد. جزیره در کابینت ممبران معمولا از جنس ممبران است و برای جلب توجه بیشتر، می‌توان رنگ آن را متضاد با رنگ کابینت‌های اصلی انتخاب کرد.

اگر متراژ به شما اجازه می‌دهد، با تعبیه دو پیشخان غیر هم‌سطح می‌توانید یک میز غذاخوری کوچک و مینیمال برای صرف صبحانه یا عصرانه هم بر روی جزیره ایجاد کنید.

کانتر یا جزیره متحرک

جزیره متحرک

این مدل برای آشپزخانه‌هایی مناسب است که فضای کافی ندارند یا کاربر نیاز به جابجایی کانتر جزیره دارد. بدیهی است که در این مدل، نمی‌توان از تجهیزاتی مانند اجاق گاز یا سینک ظرف‌شویی استفاد کرد.

در زیر جزیره متحرک چرخ‌هایی تعبیه شده که در صورت نیاز قفل و ثابت می‌شوند و با فشار دادن یک اهرم، امکان حرکت جزیره را به کاربر می‌دهند. از جزیره‌های کوچک متحرک می‌توانید به عنوان میز سرو غذا برای میهمان‌ها هم استفاده کنید. ایجاد تنوع یکی دیگر از کاربردهای این مدل جزیره است که اجازه نمی‌دهد فضای آشپزخانه پس از مدتی برای کاربر خسته‌کنند و یکنواخت باشد.

جزیره چه متحرک باشد و چه ثابت، یکی از کاربردی‌ترین قطعات کابینت است که فضای میانی آشپزخانه را به زیباترین نحو قابل استفاده می‌کند.

کابینت سوپرمارکت

کابینت سوپر

کابینت سوپری یکی دیگر از قطعات کاربردی کابینت ممبران است که البته در مدل‌های دیگر کابینت نیز کاربرد دارد. کابینت سوپر معمولا به شکل یکسره از زمین تا سقف امتداد دارد و ممکن است مانند کمد دیواری، یک در یا دو در باشد. سوپر دارای طبقات مختلف و بخش‌های تقسیم‌کننده بسیاری است تا فضاسازی مناسبی برای جاسازی خوراکی‌ها و مواد غذایی داشته باشد. این کابینت در واقع، یک سوپر مارکت کوچک و نقلی در منزل شما است که حکم انبار غذای خشک را دارد و شما می‌توانید خوراکی‌های مختلف را در آن سازماندهی کنید. حتی اگر آشپزخانه‌تان کوچک است، باز هم نصب کابینت سوپری توصیه می‌شود چون در بهره‌وری آشپزخانه به شدت مفید است.

با نصب اکسسوری‌های کمکی مختلف، می‌توان کابینت سوپری را چند برابر مفیدتر کرد. در واقع اگر کابینت سوپر داشته باشید اما از اکسسوری برای فضاسازی آن استفاده نکنید، این قطعه حکم یک کمد دیواری معمولی را برایتان خواهد داشت! اکسسوری‌هایی مانند جای بطری، قفسه درون درب، طبقات کشویی ریلی و … تنها بخشی از تجهیزات جانبی برای فضاسازی بهتر کابینت سوپری هستند.

مدل‌های مختلف سبد

مدل‌های مختلف سبد

از دیگر قطعات کاربردی کابینت ممبران می‌توان به سبدها با کاربردهای مختلف اشاره کرد. سبدها معمولا ریلی هستند، سایزها و ابعاد مختلفی دارند و به آسانی از درون محفظه کابینت خارج می‌شوند. بسیاری از لوازم مانند حوله و دستمال، مواد شوینده و … را می‌توانید در اکسسوری سبد ریلی قرار دهید. به راستی هیچ‌ چیز مانند سبد نمی‌تواند در ایجاد نظم و سازماندهی لوازم مختلف در خانه و آشپزخانه موثر باشد و چه بهتر که سبدهایی از جنس مقاوم و باکیفیت در خود کابینت‌ها تعبیه شده باشد!

سبدها انواع مختلف و کاربردهای مختلفی دارند. جنس سبد متناسب با کاربردی که دارد، می‌تواند پلاستیکی یا فلزی باشد. به عنوان مثال، از مدل سبد سیب زمینی و پیاز می‌توانید برای انبار کردن این خوراکی‌ها استفاده کنید. سبد سیب‌زمینی و پیاز معمولا یک کابینت مجزا را به خود اختصاص می‌دهد و در قسمتی از آشپزخانه تعبیه می‌شود که خنک‌تر باشد و امکان تهویه‌ی مناسب هوا وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های کابینت آشپزخانه انزو

اکسسوری سطل زباله و بازیافت

اکسسوری سطل زباله و بازیافت

در بسیاری از مدل‌های کابینت ممبران از اکسسوری سطح‌های زباله استفاده می‌شود. این نمونه‌ها چند سطل زباله در کنار هم هستند که به صورت ریلی از کابینت خارج می‌شوند و شما می‌توانید لوازم دورریختنی را به تفکیک در این سطل‌ها بریزید. با نصب اکسسوری و محفظه زباله دیگر نیاز نیست تا ته کابینت دولا شوید و زباله در سطل بریزید؛ بلکه تنها با یک فشار کوچک محفظه  سطل زباله از کابینت خارج می‌شود و در دسترس شما قرار می‌گیرد.

اکسسوری سطل زباله از مهم‌ترین قطعات کاربردی کابینت ممبران است که معمولا در زیر کابینت ظرف‌شویی تعبیه می‌شود و در راحتی کار تفکیک زباله و بازیافت بسیار مفید و موثر است.

مجیک کرنر

مجیک کرنر

هنگامی که صحبت از قطعات کاربردی کابینت ممبران یا هر مدل دیگری از کابینت به میان می‌آید، نمی‌توان وجود مجیک کرنر یا اکسسوری جادویی گوشه‌ها را نادیده گرفت. این اکسسوری در گوشه‌ها و کنج‌های کابینت، که زاویه قائمه با ردیف دیگر تشکیل می‌دهند، کاربرد دارد. همانطور که می‌دانید هنگامی که دو ردیف کابینت در گوشه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند، فضای زیادی در زیر کابینت‌ها پرت می‌شود. اگر چه می‌توان از این فضا هم برای انبار کردن لوازمی که مصرف نداریم استفاده کنیم، اما دسترسی به آن‌ها بسیار سخت و دشوار است. با نصب اکسسوری مجیک کرنر می‌توان این فضا را به بهترین شکل کاربردی کرد و نه تنها برای انبار کردن لوازم، بلکه برای لوازم مفید و هر روزه هم از آن‌جا استفاده کرد.

مجیک کرنر انواع مختلفی دارد که شیوه‌ی طراحی و کاربرد آن‌ها متفاوت است. با توجه به نیازی که دارید می‌توانید بهترین نمونه‌ی آن را انتخاب کنید و از کابینت‌سازتان بخواهید آن را در کنج کابینت آشپزخانه نصب کند.

جابطری 

وجود بطری‌های مختلف در آشپزخانه کار نظم و سازماندهی آن‌ها را تا حدودی دشوار می‌کند. خصوصا آن که بسیاری از بطری‌ها شیشه‌ای و شکستنی هستند و اگر به طور مناسبی سازماندهی نشوند، ممکن است باعث یک خرابکاری بزرگ شوند. اکسسوری جابطری یکی دیگر از قطعات کاربردی کابینت ممبران است که در ایجاد نظم و سازماندهی بطری‌ها و شیشه‌های نوشیدنی موثر است.

انواع مختلف بطری نوشیدنی، آبمیوه‌ها، عرقیات، شیشه‌های آبلیمو و سرکه و … را می‌توان با نظم و ترتیب در جابطری چید و از نظم حاکم بین آن‌ها لذت برد.

 قرارگیری ظروف و قاشق و چنگال

اکسسوری‌های قرارگیری ظروف و قاشق و چنگال

کیست که از چیدن بشقاب‌ها یا قاشق و چنگال‌ها در کنار هم خوشش بیاید یا دوست نداشته باشد نظمی به این قفسه‌ها بدهد؟ خوشبختانه اکسسوری‌های مختلفی برای قرارگیری ظروف مختلف مانند، لیوان، کاسه، بشقاب در سایزهای مختلف و حتی قاشق چنگال، درب قابلمه، ماهی‌تابه، شیرجوش و … به بازار عرضه شده است که کار شما را برای داشتن یک آشپزخانه رویایی و منظم ساده‌تر می‌کند.

اکسسوری‌های نظم‌دهنده‌ی ظروف و قاشق چنگال از مفید‌ترین قطعات کاربردی کابینت ممبران هستند که قادرند ظروف قرار گرفته در دو یا سه کابینت را در یک کابینت با بهترین دسترسی سازماندهی کنند.

نرده

نرده همانطوری که از نامش پیداست، بخشی مشبک است که در قسمت‌های باریک کابینت نصب می‌شود. از نرده هم در فضای داخلی کابینت و هم فضای بیرونی و به منظور نما می‌توان استفاده کرد. با نصب نرده درون درهای کابینت ممبران، می‌توان فضای مناسبی برای سازماندهی بطری‌ها و شیشه‌های کوچک، مانند شیشه‌های جا ادویه و … به وجود آورد. همانطور که می‌دانید همیشه قسمتی از فضای درون درها پرت می‌شود که با این راهکار بهره‌وری آن افزایش پیدا می‌کند.

نرده در نمای کابینت نیز نقش دارد که البته مدل آن با نمونه‌ی داخل کابینت از نظر شکل ظاهری متفاوت است. بخش‌های باریکی را که امکان تعبیه کابینت وجود ندارد، به وسیله‌ی نرده کاربردی‌تر می‌شوند. جنس نرده‌هایی که در نما کار می‌شوند با جنس بدنه‌ی کابینت یکسان هستند اما رنگ‌ آن‌ها ممکن است با توجه به سلیقه‌ی مشتری و طراح با رنگ کابینت‌ها تفاوت داشته باشد.

شما می‌توانید وسایل و ظروف مختلف تزئینی که باریک هستند و برای این فضا مناسب می‌باشند، درون نرده‌ها قرار دهید. انواع شمع، ظروف چوبی، لیوان‌ها و لوازم باریک، از جمله مواردی هستند که در نرده‌های دکوراتیو جای می‌گیرند و زیبایی آشپزخانه را به کاربردی‌ترین وجه افزایش می‌دهند.

کابینت درب ویترینی

درب ویترینی  

کابینت‌های ویترینی یکی دیگر از قطعات کاربردی کابینت ممبران هستند که در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک به کار می‌روند. درب ویترینی در واقع یکی از نمادها و المان‌های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک است که حضور آن در این سبک آشپزخانه‌ها، تقریبا الزامی است. معمولا یک یا دو عدد از کابینت‌ها را به درب ویترینی اختصاص می‌دهند.

درب ویترینی از جنس خود کابینت ممبران و هم‌رنگ با همان و معمولا مشبک طراحی می‌شود. این درب‌ها قاب‌هایی هستند که توسط ماشین CNC طراحی و حکاکی می‌شوند و ممکن است دارای شیشه باشند یا بدون شیشه نصب شوند. در مدل کابینت ممبران نئوکلاسیک، قاب‌ها معمولا مشبک و ساده طراحی می‌شوند و طرح‌های پیچیده‌ای ندارد. اما در مدل کلاسیک، طرح‌ها کمی پر نقش و نگار تر یا دارای انحناهای تزئینی بیشتری در ظاهر و بدنه هستند.

شیشه فتوکرومیک (هوشمند) 

شاید برایتان جالب باشد که شیشه‌های هوشمند فتوکرومیک نیز در آشپزخانه‌های مدرن و مدل جدید امروزی جا باز کرده‌اند! شیشه فتوکرومیک، که به آن هوشمند یا اسمارت نیز گفته می‌شود، نوعی فناوری است که با تغییر دما و میزان نور در آشپزخانه از مات به براق و برعکس تغییر می‌کند.

از کاربردهای مهم چنین شیشه‌هایی پوشاندن بخش‌هایی از آشپزخانه است که تمایل نداریم در دیدرس باشند. ازین مزیت هم برای درب برخی کابینت‌های ویترینی و هم برای حفظ حریم خصوصی در آشپزخانه می‌توان استفاده نمود.

شیشه‌های فتوکرومیک معمولا به وسیله‌ی یک کلید به مات یا براق تغییر وضعیت می‌‌دهند و از نظر زیبایی بسیار شیک و منحصر بفرد هستند. نصب و تعبیه چند نمونه شیشه فتوکرومیک در کابینت‌های ویترینی، آشپزخانه شما را به شدت شیک و خاص جلوه می‌دهد.

 

طبقه و طاقچه‌های منبت شده

طبقه و طاقچه‌های منبت شده

با قرار دادن یک یا دو قفسه طاقچه‌ای باریک می‌توان زیبایی آشپزخانه و کاربرد آن را در قسمت‌هایی که نمی‌توان کابینت تعبیه نمود، افزایش داد. طاقچه‌ها امروزه بسیار ترند شده‌اند و حتی در آشپزخانه‌های کوچک و مینیمال نیز کاربرد دارند. بالای سینک ظرف‌شویی، اطراف هود یا فضای بین کابینت‌های زمینی و دیواری، محل مناسبی برای نصب طبقه‌های طاقچه‌ای منبت شده از  نوع ممبران است. طاقچه‌های ممبران معمولا از همین جنس یا جنس چوب هستند و می‌توانند هم رنگ یا متضاد با رنگ کابینت‌ها انتخاب شوند.

 بر روی این طاقچه‌ها می‌توانید بانکه‌های ادویه، پاسماوری، لیوان و ماگ‌های رنگی یا حتی گلدان‌هایی با گل‌های آویزی قرار دهید.

کافی بار

یکی دیگر از بخش‌ها و قطعات کاربردی کابینت ممبران، پیشخوان کافی بار است که اگر به این منظور طراحی و ساخته شود، می‌تواند بسیار زیبا و شیک هم باشد. اگر اهل نوشیدن و سرو قهوه هستید، کافی بار را در آشپزخانه‌تان فراموش نکنید! همانطور که می‌دانید دستگاه‌های تهیه قهوه و لوازم سرو آن بسیار متعدد هستند و کافی بارها با قفسه‌ها و طبقات مختلف و کاربردی که دارند، امکان فضاسازی و سازماندهی مناسب‌تری را در اختیارتان قرار می‌دهند.

این روزها وجود کافی بار به شدت ترند شده و در نمونه‌های بار سرد و بار گرم در آشپزخانه‌های ایرانی و خارجی تعبیه می‌شود.

قطعات کاربردی کابینت ممبران را با چه جنسی بخریم؟

اکثر اکسسوری‌ها و قطعات کاربردی کابینت ممبران محصولات خارجی و وارداتی هستند. البته برخی نمونه‌ها هم ایرانی و تولید داخل هستند که کیفیت خوبی هم دارند. نکته‌ای که حائز اهمیت است، انتخاب متریالی است که کیفیت لازم و کاربرد مفید خود را داشته باشد. آشپزخانه فضایی است که با آب و رطوبت و بخارات ناشی از پخت‌وپز سر و کار دارد؛ به همین دلیل ضرورت دارد که از محصولات با کیفیت و مقاوم استفاده کنیم تا هزینه و زحمت‌ ما هدر نرود.

  •       به عنوان مثال، پیشنهاد می‌شود سبدها و سینی‌های چرخان را از جنس فلز استیل انتخاب کنید تا هم در برابر آب مقاوم باشد و هم دچار زنگ‌زدی یا شکستگی نشود.
  •       نرده‌ها و قطعاتی که در نمای کابینت به کار می‌روند، مانند جزیره، نرده یا درب ویترینی، معمولا از جنس ممبران، یعنی ام‌دی‌اف خام با روکش PVC هستند.
  •       پیشنهاد می‌شود ریل‌ها و سینی‌های گردان را از نمونه‌های بسیار روان و فلزی انتخاب کنید تا راحتی کارتان بیشتر باشد و نیاز نباشد که به زور و فشار برای در آوردن کشوها متوسل شوید.
  •       از اکسسوری‌های کاربردی و باکیفیت برای کابینت سوپری استفاده کنید و این فضا را به بهترین نحو پربازده و مفید کنید تا بتوانید یک سوپر مارکت کامل را در منزل خود داشته باشید.

اکسسوری و قطعات کاربردی کابینت را از کجا تهیه کنیم؟

فروشگاه‌های حضوری یا آنلاین هستند که اکسسوری‌ها و قطعات کاربردی کابینت ممبران را در معرض نمایش و فروش قرار می‌دهند. با مراجعه حضوری به فروشگاه یا بررسی وب‌سایت آن‌ها می‌توانید انواع مختلفی از اکسسوری‌های کابینت را انتخاب و سفارش دهید.

فروشگاه‌ها و سازندگان کابینت آشپزخانه نیز از مخاطبان شما برای تهیه و نصب اکسسوری‌های مفید و کاربردی هستند که با توجه به تجربه‌ و مهارتی که در این راه کسب کرده‌اند، می‌توانند بهترین فروشگاه‌ها و همچنین کاربردی‌ترین قطعات را به شما معرفی کنند. فروشگاه‌ها و سازندگان کابینت بهترین مشاوران شما در انتخاب قطعات کاربردی کابینت آشپزخانه هستند.