کابینت ام دی اف

کابینت آشپزخانه علاوه بر فضا سازی برای شما تاثیر بسزایی در دکوراسیون منزل شما دارد. با توجه به گرایش مردم به کابینت‌های مدرن و آشپزخانه‌های به روز شده فضای نشیمن با آشپزخانه تلفیق شده است یعنی شما علاوه بر انتخاب دکوراسیون منزل باید کابینت‌ها و وسایل آشپزخانه را نیز منطبق با فضای خانه هود انتخاب کنید. با پیشرفت روز افزون صنعت چوب حجم گسترده ای از انوع کابینت روانه بازار شده است. اما در بین تمامی این مدل‌ها، کابینت ام دی اف حس و حال دیگری دارد!

شما باید با توجه به بودجه تعیین شده، سلیقه و فضای منزل خود نوع کابینت آشپزخانه خود را انتخاب کنید. چه در حال ساخت آشپزخانه‌ای جدید در خانه تازه تان باشید، چه در حال تغییر دکوراسیون آشپزخانه قدیمی، انتخاب کابینت آشپزخانه همیشه مهم ترین عنصر در طراحی و نقشه ریزی دکوراسیون آشپزخانه خواهد بود. شما در انتخاب نوع، رنگ و جنس هیچ محدودیتی ندارید و اگر کابینت شما سفارشی باشد همه موارد فوق را به راحتی تغییر دهید.

کابینت آشپزخانه آکس چوب
کابینت آشپزخانه آکس چوب

کابینت ام دی اف چیست؟

ام دی اف مخفف کلمه Medium-density fibreboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است. در واقع ام دی اف از ذرات خرده شده چوب تشکیل شده است. این الیاف توسط چسب یا رزین در یک دستگاه متراکم و فشرده شده و سپس تحت حرارت خشک می‌شوند و بعد از آن به قطعات مناسب برش می‌خورند. فرق این تخته با تخته‌های خرده چوب در اندازه‌های الیاف آن‌هاست. تخته خرده چوب از تکه‌های بزرگتر چوب تشکیل شده است. MDF از رنگ و بافتی ثابت برخوردار است و اغلب دقیقاً مانند درب افرا رنگ شده به نظر می‌رسد. جنس کابینت آشپزخانه ممبران نیز از ام دی اف است.

دقت داشته باشید رزین به کار رفته در این الیاف ماده‌ای سمی است که تنفس آن بشدت خطرناک است پس هنگام برشکاری و تولید این قطعات در یک محیط صنعتی با تهویه مناسب قرار بگیرید.

کابینت آشپزخانه ام دی اف سفید با پیشخوان رنگی
کابینت آشپزخانه ام دی اف سفید با پیشخوان رنگی

مزایا کابینت ام دی اف

احتمالاً بزرگترین مزیت MDF در مقابل چوب هزینه است. یک آشپزخانه چوبی تزئین شده معمولاً حدود ۱۵-۲۰٪ بیشتر از همان سبک درب در MDF است. ام دی اف یک محصول مفید از مشتقات چوب است که عمدتا به دلیل قیمت خوب و فقدان نقص طبیعی مثل چوب در ساخت کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • هزینه مناسب
 • قابل برشکاری
 • موجود در اندازه و مدل‌های مختلف
 • پایدار و مقاوم
 • عدم داشتن نقص‌های طبیعی مثل گره‌های موجود در چوب
کابینت ام دی اف سفید با سر ستون منبت و وسایل استیل
کابینت ام دی اف سفید با سر ستون منبت و وسایل استیل

معایب کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف در کنار مزایای بی‌شماری که دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد. از جمله مهم‌ترین معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرار گرفتن کابینت ام دی اف در معرض آب باعث متورم شدن و باد کردن آن می‌شود. به همین دلیل است که حتماً باید از روکش‌های ضد آب استفاده کرد. 
 • یکی از عیوب اصلی این نوع کابینت‌ها، مقاومت کمی است که در برابر آب دارند. به همین دلیل است که این کابینت‌ها بعد از قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد می‌پوسند. برای برطرف کردن این عیب نیز راهکارهای مختلفی وجود دارند از جمله آب‌بندی درست. بنابراین، باید از چسب‌های مناسب مانند چسب‌های آکواریوم برای آب‌بندی درست کابینت‌ها استفاده کرد که البته این کار هزینه‌بر است. 
 • مقاومت بالای ام دی اف باعث می‌شود تا دوباره چسباندن آن بعد از ترک‌خوردگی یا شکستن بسیار دشوارتر از کابینت‌های چوبی باشد.
 • کابینت ام دی اف نیاز به نگهداری بیشتری دارد. کابینت‌های ام دی اف در صورتی که از دوام خوبی برخوردارند که هیچ خراش یا ترکی برندارند. در غیر این صورت، در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، امکان تعمیر این مدل از کابینت‌ها هم وجود ندارد. از آنجایی که آسیب نرسیدن به کابینت‌های ام دی اف اجتناب‌ناپذیر است، پس می‌توان گفت که طول عمر این نوع کابینت‌ها در مقایسه با انواع دیگر کوتاه‌تر ات. 
 • ام دی اف نسبت به گرما و حرارت بسیار حساس است. در نتیجه، کابینت‌هایی که در اطراف اجاق گاز قرار می‌گیرند، بعد از مدتی پوسته پوسته یا برجسته می‌شوند. حتی ممکن است که رنگ آن‌ها نیز تغییر کند.

انواع مدل کابینت ام دی اف

قطعات ام دی اف خام در کارخانه توسط دستگاه cnc حکاکی و کنده کاری می‌شوند و سپس در دستگاه پرس وکیوم روکش می‌شوند و یا رنگ می‌شوند این روکش‌ها از جنس pvc هستند و رنگی مات یا براق دارند. کابینت‌ها ام دی اف از نظر جنس و رنگ دارای انواع بسیار متنوعی هستند. همانطور که گفته شد، کابینت‌های ام دی اف را می‌توان به دو گروه زیر طبقه‌بندی کرد:

 • ام دی اف مات
 • ام دی اف براق

ام دی اف‌های مات را می‌توان بهترین مدل کابینت ام دی اف مدرن دانست. برای مات شدن کابینت‌های ام دی اف هم می‌توان از رنگ‌ و هم از روکش استفاده کرد. رنگ‌های بکار رفته در کابینت‌های ام دی اف بسیار متنوع هستند و در نتیجه، می‌توانید به آسانی رنگ دلخواهتان را انتخاب کنید. 

کابینت‌های ام دی اف براق به دو روش تهیه می‌شوند: روش رنگ و روکش PVC. با این وجود، رنگ با روکش دارای تفاوت‌های قابل توجهی هستند از جمله:

 • رنگ از روکش گران‌تر است اما موجب تمیزتر و صیقلی‌تر به نظر رسیدن کابینت می‌شود. 
 • در استفاده از روکش، معمولاً یک طرف را ملامینه می‌کنند و در طرف دیگر از روکش پلاستیکی براق استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که روکش از کیفیت پایین‌تری نسبت به رنگ برخوردار است.  

استفاده از کابینت‌های براق در آشپزخانه‌های کوچک بسیار توصیه می‌شود زیرا باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا می‌گردند. بنابراین، اگر اشپزخانه‌ی کوچکی دارید، بهترین گزینه استفاده از کابینت‌های ام دی اف براق رنگ روشن است.

کابینت ام دی اف روشن با پیشخوان گرانیت قرمز وکاور هود
کابینت ام دی اف روشن با پیشخوان گرانیت قرمز وکاور هود

رنگ بندی کابینت ام دی اف

اینکه چگونه آشپزخانه‌ی خود را با رنگ بندی کابینت ام دی اف زیباتر کنید شاید یک چالش مهم در طراحی آشپزخانه شما باشد که باید با هماهنگی طراحان و سازندگان و اعمال سلیقه درست آن را به بهترین شکل پیش ببرید.

رنگ بندی کابینت آشپزخانه ام دی اف یک عنصر مهم در طراحی آشپزخانه شما است. پالت رنگی که شما انتخاب می‌کنید برای شخصیت آشپزخانه‌ی شما یک لحن ایجاد می‌کند. طرح آشپزخانه‌ی شما گرم است یا سرد؟ انرژی‌زا و آتشین است یا آرام و بی‌جنبش؟ مکانی برای کارهای اجتماعی است یا محلی برای آماده‌سازی غذای مفید؟ پالت رنگ مورد استفاده در طراحی آشپزخانه‌ی شما این احساسات را نسبت به خانه، چه برای اعضای خانواده و چه برای مهمانان و ... به ارمغان می‌آورد.

قبل از انتخاب رنگ‌ها نکات زیر را بررسی و در انتخاب رنگ دقت کنید:

 • اگر آشپزخانه شما کوچک است از کابینت‌های رنگ روشن استفاده کنید.
 • در آشپزخانه‌ای که نور طبیعی کم است و نورپردازی ضعیف هیچ وقت از کابینت تیره استفاده نکنید.
 • اگر به تمیزی بیش از اندازه اهمیت می‌دهید طرح یا رنگی را انتخاب کنید که سهولت پاکیزگی آن بالاتر باشد.
کابینت آشپزخانه ام دی اف با فضاسازی زیاد و طراحی مدرن
کابینت آشپزخانه ام دی اف با فضاسازی زیاد و طراحی مدرن

رنگ‌های پانتون چیست؟

Pantone logo.svg

پانتون (به انگلیسی: Pantone) شرکتی است در شهر نیو جرسی که به‌خاطر سیستم رنگ پانتون (PMS) که فضایی رنگی و اختصاصی است و در صنایع به‌ویژه چاپ استفاده می‌شود، شناخته شده است. از این سیستم گاهی نیز در تولید رنگ، پارچه و پلاستیک نیز استفاده می‌شود. سیستم تطبیق رنگ پانتون سیستمی برای تولید رنگ استاندارد است. با استفاده از این استاندارد رنگ، تولیدکنندگان مختلف در مکان‌های مختلف می‌توانند به سیستم پانتون مراجعه کنند تا مطمئن شوند رنگ مورد استفاده آن‌ها، همان رنگی است که می‌خواهند بدون آن‌که با رنگ تماس داشته باشند.

پالت رنگی پنتون 2021

نکاتی برای رنگ بندی کابینت ام دی اف با توجه به پالت رنگی

احتمالاً ساده‌ترین راه برای شروع کردن، کار کردن با (پالت رنگ پانتون بهاری برای ۲۰۲۱) برای طراحی رنگ آشپزخانه شما و الهام گرفتن از نمونه‌هایی که تا آن زمان در گالری آشپزخانه طراحان هست، است و زیباترین نتیجه را به ارمغان می‌آورد.

شما مشاهده می‌کنید که پالت پنتون با ترکیبی خوب از رنگ‌های خنک و گرم به‌ خوبی تعادل بین رنگ‌های خنثی و تند را رعایت می‌کند. تفاوت قابل‌توجه در رنگ‌های ۲۰۲۱ این است که آن‌ها پیچیده‌تر و شامل رنگ‌های روشن و شفاف و ترکیبی از رنگ‌های مهیج و دراماتیک هستند. این به این معناست که شما نباید رنگ‌های استاندارد را به خود تحمیل کنید تا به طراحی خاصی نزدیک شوید.

طراحی گرم با هاله‌هایی سرد

در این آشپزخانه رنگ غنی و گرم چوب با یک دیوار پوش سرد و خنثی ترکیب فوق العاده ای را تشکیل داده است. این گرمی و سردی کنار هم تعادل را در محیط ایجاد می‌کند و همچنین چشم نیز از رنگ محیط به دلیل تعادل ما بین رنگ‌ها خسته نمی‌شود.

خاکستری خنثی‌ترین رنگ موجود است پس در کنار رنگ گرمی مثل چوب که تناژ قهوه‌ای و قرمز دارد جلوه بصری بالایی دارد و تعادل در آن به خوبی حفظ شده است. کف پوش‌های چوبی روشن نیز در این ترکبی جایگاه خود را دارند. استفاده از وسایل آشپزخانه مشکی نیز جلوه خوبی به فضا بخشیده است. در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید تا بالانس خوبی از رنگ‌ها ایجاد کنید.

هیچ کس اندازه شما نمی‌تواند به بهترین شکل ممکن محل زندگی و کار شما را چیدمان و طراحی کند. پس فارغ از مد و اصرار طراحان ترکیب رنگی و مدل کابینت ام دی اف خود را انتخاب کنید. البته روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

کابینت چوبی ام دی اف با رنگ بندی زیبا
کابینت چوبی ام دی اف با رنگ بندی زیبا

طراحی معاصر با طیف گرم

در این آشپزخانه با کابینت ام دی اف ترکیب رنگی فوق العاده ای مشاهده می‌شود. قرار دادن رنگ سفید که تقریبا یک رنگ خنثی محسوب می‌شود در کنار رنگ گرم چوب در پرده‌ها و کف زیبایی دو چندانی به فضا بخشیده است. در مرکز این آشپزخانه سفید یک جزیره با چوب تیره استفاده شده است که همخوانی عالی با فضا دارد. ترکیب یک رنگ خنثی در کنار رنگ‌هایی که تناژ قهوه‌ای، کرم و یا قرمز دارند بسیار متعادل و زیباست.

قرار دادن المان‌های دیگر با رنگ‌های گرم متفاوت مثلا سبز نیز می‌تواند جذاب به نظر برسد. یک گلدان کوچک در یک فضای گرم باعث تعادل رنگ در محیط آشپزخانه شما با کابینت ام دی اف می‌شود. این ترکبی رنگی می‌تواند محیطی گرم و صمیم برای شما و اعضای خانواده‌تان فراهم کند.

آشپزخانه ام دی اف رنگ بندی سفید و کرم
آشپزخانه ام دی اف رنگ بندی سفید و کرم

طراحی خنک و مدرن

این آشپزخانه می‌تواند نمایانگر یک پالت رنگی پنتون ۲۰۲۱ باشد که شامل خاکستری، طیف ملایمی از سفید و همچنین کرم روی کاشی‌های بین دیوارهای کابینت است. یک طراحی خنک و مدرن و خنثی با یک پس زمینه پیچیدگی و هیجان و فضایی دراماتیک را ایجاده کرده است.

رنگ تیره در قسمتی از سقف، در حاشیه پنجره‌ها، پایه جزیره و پیشخوان تعادلی رنگی خنثی را ایجاد کرده است. فضای یک دست خنثی و ملایم می‌تواند خسته کننده باشد پس رنگ‌های گرم اما طبیعی مثل چوب را به رنگ بندی کابینت ام دی اف خود اضافه کنید تا حس بهتری در محیط داشته باشید.

رنگ بندی کابینت ام دی اف با پالت رنگی خنثی کرم طوسی
رنگ بندی کابینت ام دی اف با پالت رنگی خنثی کرم طوسی

کابینت ام دی اف سفید مشکی

این رنگ کابینت در واقع یکی از محبوب‌ترین ایده های انتخاب رنگ کابینت در سال جاری است. ترکبی رنگ خنثی سفید در کنار یک رنگ تند مانند مشکی تعادل رنگی خوبی ایجاد کرده است. البته شما می‌توانید رنگ‌های دیگر را نیز به صورت جزئی مانند گلدان یا وسایل کوچک به دکور آشپزخانه اضافه کنید. استفاده از وسایل آشپزخانه سفید یا مشکی نیز می‌تواند برای تکمیل این طراحی ایده خوبی است. البته که اگر به عکس زیر دقت کنید طراحی کابینت منحنی را نیز در مشاهده می‌کنید. ورقه‌های mdf در دستگاه به صورت فوق العاده ای به حالت کروی تبدیل می‌شوند تا شما بتوانید از همه فضاهای آشپزخانه خود استفاده کنید.

کابینت ام دی اف سفید مشکی
کابینت ام دی اف سفید مشکی

مدل کابینت ام دی اف کرم قهوه‌ای

کابینت‌های ام دی اف کرم قهوه‌ای از جمله جدیدترین مدل‌ کابینت محسوب می‌شوند. رنگ قهوه‌ای از قدیم یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های بکار رفته در کابینت‌ها بوده است. حتی امروزه، با وجود تنوع رنگ کابینت‌ها، باز هم کابینت‌های قهوه‌ای از محبوبیت بیشتری در مقایسه با سایر رنگ‌ها برخوردار هستند. در کنار رنگ قهوه‌ای می‌توان از رنگ‌های دیگری مانند سفید یا کرم نیز استفاده کرد. رنگ کرم، رنگی خنثی و بسیار شیک است که هماهنگی مناسبی با تم قهوه‌ای آشپزخانه دارد. 

هنگام استفاده از رنگ کرم قهوه‌ای برای کابینت‌های ام دی اف خود باید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ کفپوش و دیوارها نیز با رنگ کابینت‌ها هماهنگ باشند. در غیر این صورت، کابینت‌ها جلوه‌ی زیبایی نخواهند داشت. اگر قصد دارید رنگ غالب کابینت‌ها را رنگ قهوه‌ای انتخاب کنید، حتماً از یک نورپردازی مناسب استفاده کنید. پرنور شدن فضای آشپزخانه باعث می‌شود که آشپزخانه دلگیر به نظر نرسد. 

توجه به کنتراست بین کابینت‌ها و سایر المان‌های آشپزخانه باعث می‌شود که آشپزخانه دلگیر نشود و زیباتر جلوه کند. ترکیب رنگ کرم قهوه‌ای با تمام رنگ‌ها هماهنگ نمی‌شود. در نتیجه، باید در انتخاب الما‌ن‌های دیگر آشپزخانه دقت بسیار زیادی کرد. با این وجود، این ترکیب رنگ را می‌توان یکی از شیک‌ترین مدل‌های کابینت‌های ام دی اف دانست.

بهترین رنگ کابینت ام دی اف

در حال حاضر بهترین و محبوب‌ترین رنگ‌ها برای کابینت ام دی اف در همه جای دنیا و حتی ایران رنگ سفید و رنگ های روشن است. البته که رنگ‌های خنثی نیز به تازگی در بین خانواده‌های جوان محبوب شده است. رنگ خاکستری یک رنگ دوست داشتنی اما خنثی است که شما می‌توانید با دیگر رنگ‌ها آن را ادغام کرده و فضای منزل خود را فوق العاده‌تر کنید.

رنگ سفید فضایی روشن، بزرگ و گرم را به شما هدیه می‌دهد. از کاشی‌های رنگی برای تعادل رنگی استفاده کنید. قفسه‌های باز چوبی در یک فضای کاملا سفید بسیار چشم نواز و جذاب است پس از روتین‌ها پیروی نکنید. بر اساس سلیقه خود آشپزخانه را تکمیل کنید.

کابینت ام دی اف آشپزخانه کوچک

هنگام انتخاب کابینت ام دی اف آشپزخانه کوچک خود باید به نکاتی دقت کنید. اینکه آیا رنگ انتخابی متناسب فضای شما هست یا خیر. توجه داشته باشید رنگ‌های تیره آشپزخانه کوچک را بسته‌تر نشان می‌دهند. دوما اینکه دوست دارید ام دی اف شما براق باشد یا مات. کابینت آشپزخانه ام دی اف براق فضای شما را بزرگتر نمایش می‌دهد و این خود یک مزیت محسوب می‌شود.

مزایای کابینت ام دی اف

قیمت مناسب این نوع کابینت نسبت به مدل‌های دیگر آن باعث شده که اکثر مردم توان خرید آن را داشته باشند به همین دلیل یکی از پرطرفدارترین انواع کابینت است. رنگ بندی متنوع و طرح و نقشه‌هایی که روکش ملامینه آن دارد این امکان را به مصرف کننده می‌دهد رنگ کابینت خود را با سایر اسباب و اثاثیه منزل متناسب کند. همچنین قابلیت برش کاری خوب و پیچ گیری نسبتاً مناسب و وزن مخصوص مناسب آن باعث می‌شود که استفاده از ام دی اف برای ساخت انواع لوازم چوبی نظیر کمد و کابینت راحت باشد.

مزایای کابینت ام دی اف
مزایای کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف چگونه ساخته می‌شود؟

ام دی اف از جمله مواد اولیه‌ای است که در ساخت مبلمان، سرویس خواب و کابینت بسیار کاربرد دارد. ام دی اف از چوب‌های خرد شده‌ی مصنوعی ساخته می‌شود. این چوب‌های خرد شده تحت فشار و حرارت بالا با رزین ترکیب می‌شوند و ام دی اف را تشکیل می‌دهند. ام دی اف از نظر استحکام، نفوذناپذیری و همچنین مقاومت در برابر آتش دارای خواص بهتری در مقایسه با چوب است. علاوه بر این، قابلیت ماشین‌کاری بالای آن باعث شده است که به طور گسترده در صنعت کابینت‌سازی بکار رود. به طور کلی، ضخامت ام دی اف‌ها بین ۳ تا ۴۰ میلی‌متر است. 

مراحل ساخت کابینت ام دی اف به شرح زیر است:

اندازه‌برداری آشپزخانه: پیش از ساخت کابینت ام دی اف، ابتدا باید اندازه‌ی آشپزخانه و محل دقیق تاسیسات مشخص شوند. 

ارائه‌ی طرح پیشنهادی: در گام بعدی، یک پیش‌طرح برای نشان دادن طراحی کابینت‌های ام دی اف از زوایای مختلف به مشتری ارائه می‌شود تا طبق سلیقه‌ی او ساخته شود. 

طراحی کابینت و تعیین رنگ آن: به منظور طراحی کابینت از نرم‌افزارهای مختلفی از جمله  ۳Dmax و Catia استفاده می‌شود. رنگ کابینت نیز بر اساس کاتالوگ توسط مشتری انتخاب می‌شود. همچنین می‌توان از روکش‌های طبیعی با مصنوعی بر روی ام دی اف استفاده کرد. 

برش قطعات: پس از تعیین ضخامت برش‌ها، قطعات باید بر اساس اندازه‌های مشخص شده برش داده شوند. فرآیند برش‌کاری از دو مرحله‌ی خرد کردن ورقه‌ها و اندازه‌گیری دقیق تخته‌ها تشکیل می‌شود. 

لبه چسبانی: در این مرحله، از نوارهای مختلف به منظور محافظت از لبه‌های کابینت در برابر ساییدگی نفوذ آب استفاده می‌شود. این مرحله بیشتر جنبه‌ی زیبایی دارد. 

شیارزنی و سوراخ کردن قطعات: شیارزنی و سوراخ کردن قطعات به منظور قرار گرفتن فیبر قطعات در کابینت‌های زمینی و دیواری اهمیت دارد. همچنین، فرآیند مونتاژ را نیز تسریع می‌بخشد. 

مونتاژ: مرحله‌ی نهایی، مونتاژ کردن قطعات مختلف به یکدیگر است. مونتاژ یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت کابینت ام دی اف است چراکه اگر به دقت انجام نشود، طراحی با مشکل روبرو خواهد شد. 

نحوه‌ی تمیز کردن کابینت ام دی اف

همانطور که گفته شد، کابینت‌های ام دی اف نیاز به نگهداری و مراقبت بسیار زیادی هستند. در غیر این صورت، طول عمر چندان زیادی نخواهند داشت. اثر چربی، آب یا غیره موجب کثیف شدن این نوع کابینت‌ها می‌شوند و در نتیجه، طول عمر آن‌ها را کاهش می‌دهند. 

به منظور تمیز کردن کابینت‌های ام دی اف به روش درست حتماً باید از یک تکه پارچه‌ی نرم مرطوب استفاده کنید. استفاده از اسید، پاک‌کننده‌های قوی و اسکاچ باعث آسیب رساندن به ساختار کابینت می‌شود. کشوی کابینت‌ها را می‌توانید به کمک یک تکه اسفنج نرم یا دستمال مرطوب تمیز کنید. برای تمیز کردن شکاف‌ها نیز از مسواک استفاده کنید. 

به طور کلی توصیه می‌شود که درب کابینت برای مدت زمان طولانی باز نماند چراکه باز ماندن آن برای زمان طولانی هم به لولای درب آسیب می‌زند و هم باعث آلودگی فضای داخلی کابینت می‌شود. 

در صورتی که کابینت با لکه‌ی چربی کثیف شده است، لکه‌ها را می‌توانید به کمک ترکیب سرکه با آب تمیز کنید. به یاد داشته باشید که از یک دستمال نرم برای این کار استفاده کنید. در صورتی که از مواد حاوی آمونیاک و پودر استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که این مواد ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری را بر بدنه‌ی کابینت وارد کنند. اگر می‌خواهید سطح کابینت ام دی اف برق بزند، می‌توانید از روغن بعد از خشک شدن کابینت استفاده کنید. استفاده از روغن بر روی انواع کابینت‌های ام دی اف امکان‌پذیر است.

نکات مهم تمیز کردن کابینت ام دی اف 

به طور کلی، هنگام تمیز کردن کابینت‌های ام دی اف به موارد زیر توجه کنید:

 • ابتدا گرد و غبار روی کابینت را با دستمال نخی تمیز کنید. 
 • از ترکیب مایع ظرف‌شویی و آب نیز می‌توانید استفاده کنید. 
 • اگر لکه‌ی چربی وجود ندارد، لزومی به استفاده از مایع ظرف‌شویی و آب نیست و می‌توانید کابینت‌ها را با استفاده از یک دستمال مرطوب تمیز کنید. 
 • برای براق و درخشندگی بدنه‌ی کابینت می‌توانید از روغن یا سرکه استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتماً سرکه را با آب رقیق کنید.
 • برای از بین بردن لکه‌های چربی می‌توانید از جوش شیرین رقیق شده با آب نیز استفاده کنید. 
 • استفاده از وایتکس یا مواد شوینده‌ی الکل‌دار موجب آسیب رسیدن به کابینت می‌شود. 
 • رطوبت باقی مانده روی بدنه‌ کابینت باعث پوسیدگی آن می‌شود. پس باید کابینت را سریع خشک کنید.
 • از اسپری‌های چندمنظوره و دستمال‌های نانو نیز می‌توانید استفاده کنید. 
 • دقت کنید که مواد شوینده وارد درز کابینت‌ها نشود چراکه باعث خرابی آن‌ها خواهد شد.

قیمت کابینت ام دی اف

قیمت گذاری برای کابینت آشپزخانه ام دی اف به عوامل مختلفی بستگی دارد که شما قبل از خرید باید به آنها توجه کنید. البته قیمت کم کابینت های ام دی اف یک مزیت برای آنها محسوب می‌شود. این ارزانی قیمت نسبت به کابینت تمام چوب بیان شده است.

 • جنس بدنه انتخابی شما: ایرانی، خارجی.
 • روکش انتخابی: مات یا براق.
 • طرح سفارشی یا آماده.
 • نوع صفحه انتخابی.
 • جزئیات اجرایی: نصب، آب بندی.
 • یراق آلات: لولا، دستگیره، ریل و جک.

با کابینت آشپزخانه ام دی اف دنیای از رنگ و طرح را تجربه کنید

طیف رنگ و طرح در کابینت ام دی اف بسیار بالاست و بنا به سلیقه شما و شرایط مقتضی و البته بودجه شما برای این کار طیف گسترده‌ای از مدل‌ها در اختیار شماست. رنگ و طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید و بنا به سلیقه یک خانواده ایرانی فضای خود را طراحی و چیدمان کنید. کابینت های ام دی اف در بین ایرانیان به علت گستردگی رنگ و مدل محبوبیت بالایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.