کابینت های گلاس آشپزخانه

عناوین مهم صفحه

کابینت های گلاس

آشپزخانه نقش معده یک خانه را بازی می‌کند و درون آن، کابینت‌ها بیشترین تأثیر را بر ظاهر و حتی کاربری آن دارند. کابینت‌ها علاوه بر اینکه محلی برای قرار دادن ظروف و اثاثیه ریز و درشت آشپزخانه فراهم می‌کنند، از نظر اینکه بخش بزرگی از آشپزخانه را اشغال می‌کنند و عموما از سالن خانه دیده می‌شوند، در زیبایی بصری نیز نقش مهمی دارند. یکی از انواع آن که از نظر زیبایی طرفداران زیادی دارد، کابینت های گلاس با پرداخت براق آن است. علاوه بر رنگبندی متنوع کابینت‌های هایگلاس، این روکش از نظر مقاومت در برابر حرارت و رطوبت مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد؛ لذا برای استفاده در آشپزخانه مورد مناسبی در نظر گرفته می‌شود.

از سوی دیگر با کوچک شدن خانه‌ها و به تبع آن آشپزخانه منازل، باید هر راهکاری را بکار برد تا فضا را بزرگ‌تر نشان داد و یکی از این روش‌ها استفاده از متریال براقی چون روکش های گلاس برای کابینت‌هاست.

اگر آشپزخانه‌ای کوچک یا کم نور دارید، احتمالا اولین گزینه‌ی طراحان برای دکور آشپزخانه‌تان، کابینت هایگلاس خواهد بود. درخشندگی و جلوه‌ی براق کابینت هایگلاس، زیبایی چشمگیری را در آشپزخانه‌های مدرن پدید می‌آورد. هایگلاس متریالی درخشان و شیشه‌مانند است که از ام دی اف خام با روکش پلکسی گلاس تشکیل شده است.

روکش پلکسی گلس اگر چه از جنس پلاستیک است اما ظاهری آینه‌ای و بازتابنده به ورق هایگلاس می‌بخشد. همین ویژگی باعث می‌شود که کابینت هایگلاس گزینه‌ی بسیار مناسبی برای آشپزخانه‌های کوچک و نقلی باشد. این کابینت مانند یک منبع نوری عمل می‌کند و نور دریافتی از محیط را مجددا به محیط باز می‌گرداند. خصوصا رنگ‌های روشن هایگلاس، مانند رنگ سفید یا شیری، که باعث می‌شوند فضای آشپزخانه بزرگتر و وسیع‌تر به نظر برسد.

از دیگر ویژگی‌های این کابینت قابلیت تمیز شدن بسیار آسان است؛ کابینت هایگلاس را به راحتی می‌توانید با یک دستمال نمدار تمیز کنید و همیشه از زیبایی و تمیزی آشپزخانه‌تان لذت ببرید. هایگلاس کابینتی اقتصادی نیز هست و در دکوراسیون آشپزخانه‌های سبک مدرن می‌تواند یک گزینه‌ی جذاب و امروزی باشد.

انواع چوب کابینت هایگلاس

مغزی اصلی کابینت هایگلاس از ام دی اف خام تشکیل شده است که روکشی به نام پلکسی گلس بر روی آن کشیده می‌شود. روکش پلکسی گلس از جنس پلاستیک فشرده اما براق است که ظاهری درخشنده و انعکاس دهنده‌ی نور دارد. امروزه این روکش در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی به بازار عرضه شده است که باعث ایجاد تنوع بالای انواع ورق هایگلاس در بازار شده است. در ادامه با انواع چوب و ورق هایگلاس بیشتر آشنا می‌شویم:

هایگلاس ساده

هایگلاس ساده در واقع همان ام دی اف خام با روکش پلکسی گلس است. قطر ورق هایگلاس ساده، ۱۶ میلی‌متر است و قیمت آن نسبت به انواع مدل‌های هایگلاس اقتصادی‌تر است. کابینت هایگلاس از هر نوعی که باشد باعث می‌شود نور بیشتری در آشپزخانه در جریان باشد و در نتیجه فضا بزرگتر و دلبازتر دیده شود؛ خصوصا اگر رنگ آن روشن مانند سفید باشد.

هایگلاس براق

میزان درخشندگی ورق هایگلاس براق از مدل ساده‌ی آن بیشتر است و باعث می‎‌شود درخشندگی کابینت‌ها بیشتر باشد. این مدل کابینت برای افرادی مناسب است که به کابینت‌های براق و درخشنده علاقه بیشتری دارند و تمایل دارند جریان نور و درخشندگی بیشتری در آشپزخانه‌شان وجود داشته باشد. در بسیاری از کابینت‌های آشپزخانه از ورق هایگلاس براق برای کابینت‌های دیواری و از مدل مات برای کابینت‌های زمینی استفاده می‌شود تا کنتراست بیشتری در فضا به وجود آید.

هایگلاس مات

در مدل ورق هایگلاس مات اگرچه ورق کابینت مات است اما درخشندگی مدل براق را هم ندارد.  این مدل کمی کدر است و به اندازه مدل‌های دیگر درخشنده نیست. هایگلاس مات مناسب کسانی است که به مدل‌های براق و اکلیلی علاقه ندارند و ترجیح می‌دهند آشپزخانه‌شان ظاهر مات‌تری داشته باشد.

هایگلاس اکلیلی

در مدل هایگلاس اکلیلی، بدنه‌ی کابینت ظاهر اکلیلی دارد که بر زیبایی و درخشندگی کار می‌افزاید. بر حسب مدل کابینت‌ها، می‌توان همه یا بخشی از کابینت‌ها را از مدل اکلیلی سفارش داد. اینکه مدل کابینت‌ها از ورق هایگلاس مات یا براق و یا اکلیلی استفاده شود کاملا سلیقه‌ای است و بستگی به نظر و سلیقه‌ی مشتری دارد.

ورق پلی گلس

ورق پلی گلس مدل مستحکم‌تر و بادوام‌تر ورق هایگلاس است. در این مدل از روکش پلی گلس بر روی ام دی اف خام استفاده می‌شود. پلی گلس از ملامینه تشکیل شده است که در دو طرف ام دی اف خام کشیده می‌شود و سپس با روکش پلی استر پوشانده می‌شود. ورق‌های پلی گلس در قطرهای ۱۶ تا ۲۵ میلی‌متری تولید می‌شوند که بسته به نظر مشتری یا کابینت‌ساز در قسمت‌های مختلف کابینت به کار می‌روند. پلی گلس بر خلاف های گلاس، بدنه‌ی مستحکم‌تر و بادوام‌تری دارد و باعث می‌شود کابینت‌ها مقاومت بیشتری در مقابل لکه و خط و خش داشته باشند.

کابینت هایگلاس سفید

اگرچه کابینت هایگلاس رنگ پرتکرار این کابینت است اما به جرات می‌توان گفت زیباترین آن است. مدل کابینت هایگلاس سفید بهترین گزینه برای آشپزخانه‌های کوچک و نقلی است؛ اگر به سبک مینیمال علاقه دارید یا فضای آشپزخانه‌تان کوچک است، کابینت هایگلاس سفید با انعکاس نور فوق‌العاده‌ای که دارد باعث می‌شود فضای آشپزخانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. بنابراین در انتخاب این مدل برای آشپزخانه‌های کوچک یا فاقد پنجره درنگ نکنید!

طرح‌های کابینت هایگلاس 

کابینت هایگلاس به درخشندگی مشهور است اما در دل همین ظاهر درخشنده و براق هم می‌توان طرح‌های متنوع و زیبای آن را مشاهده کرد. در وهله‌‎ی اول، این کابینت در رنگ‌های بسیار متنوعی تولید می‌شود. تقریبا کابینت هایگلاس را در هر رنگی می‌توان سفارش داد که همین موضوع از ویژگی‌های ممتاز آن است. به غیر از رنگ، ورق هایگلاس در دو مدل ساده و طرح‌دار نیز تولید می‌شود.

 • مدل هایگلاس ساده
 • مدل هایگلاس طرح‌دار
 • مدل هایگلاس ترکیبی

 در مدل ساده، هیچ طرح و نقشی بر روی ظاهر ورق هایگلاس نیست. اما در مدل طرح‌دار، در ظاهر ورق آن رگه‌ها و طرح‌هایی را می‌توان مشاهده کرد. بنا به سلیقه‌ی مشتری و برای زیبایی بیشتر از مدل طرح‌دار و ساده به صورت ترکیبی نیز استفاده می‌شود که اتفاقا ظاهر بسیار زیبایی به آشپزخانه می‌بخشد.

رنگ کابینت هایگلاس جدید

به غیر از سفید که می‌توان گفت پرطرفدارترین رنگ کابینت هایگلاس است، رنگ‌های دیگر این کابینت نیز جذابیت بالایی دارند. رنگ‌های خنثی این کابینت، مانند خاکستری، طوسی، بژ و کرم از پر طرفدارترین مدل‌های این کابینت هستند. این روزها رنگ‌های خنثی به دلیل وجود قدرت انطباق بسیار بالا با سایر رنگ‌ها و ترکیب‌های خانه، انتخاب‌های هوشمندانه‌ای محسوب می‌شوند که در عین حال، باعث دلزدگی و خستگی بیننده نیز نمی‌شوند.

متریال کابینت های گلاس چیست؟

Gloss در لغت به معنای براق است و high gloss به معنای سطحی با براقیت بالا است و در مقابل کابینت مات و حتی کابینت نسبتا براق قرار می‌گیرد.

جنس ورق کابینت های گلاس از جنس MDF است که با روکشی پلیمری از جنس پلاستیک پوشیده شده است. البته دقت داشته باشید که دو طرف تخته در و یونیت کابینت با روکش های گلاس پوشانده نمی‌شود. فقط سطح بیرونی را با هایگلاس می‌پوشانند و سطح داخلی با یک روکش معمولی پوشانده می‌شود. از همین رو فقط یک سمت آن براق و زیباست و سطح داخلی ساده است.

متریال کابینت های گلاس
کابینت آشپزخانه هایگلاس با رنگ مشکی

انواع روکش هایگلاس کابینت

ام‌دی‌اف خام، که با روکش براق و شیشه‌مانند پلکسی گلس پوشانده شود، با نام هایگلاس شناخته می‌شود. بازتاب و انعکاس نور در کابینت هایگلاس بسیار بالا است به طوری که رنگ‌های روشن آن، مانند رنگ سفید، تقریبا تمام نور دریافتی را منعکس می‌کنند. این کابینت از بهترین مدل‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک و کم‌نور هستند و تنها در سبک مدرن کاربرد دارند. کابینت هایگلاس با وجود آن که قیمت اقتصادی دارد، زیبایی و جلوه‌ی خاصی به آشپزخانه می‌بخشد. 

از معایب این مدل کابینت می‌توان به آسیب‌پذیری آن در مقابل خط و خش و لکه اشاره کرد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که تمیزکاری کابینت هایگلاس بسیار آسان است و شما به راحتی می‌توانید با یک دستمال مرطوب به سرعت کابینت‌ها را تمیز کنید.

برای اینکه سطح براق کابینت هایگلاس حاصل شود عموما ماده اولیه را با با لاک، استات یا اکریلیک می‌پوشانند.

اکثر کابینت های هایگلاس از لایه های ضخیم لاک بر روی همدیگر یا از رنگ آمیزی روی ام دی اف، چوب یا لمینیت PVC ساخته می شوند.

روکش هایگلاس انواع متنوعی دارد که هرکدام از نظر ظاهری و کیفی تا حدی با هم متفاوتند. انواع کابینت های گلاس را در ادامه مشاهده می‌کنید:

۱. کابینت هایگلاس اکریلیک

اکریلیک بر پایه پلیمر و غیرسمی است که با یک پرداخت فوق براق به صورت کابینت هایگلاس درمی‌آید. این پوشش ویژگی‌های زیر را به کابینت می‌بخشد:

 • ضد خش و ضد آب است.
 • در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد.
 • در برابر ضربه کمی مقاوم‌تر است.
 • برای استفاده در کابینت منحنی قابل استفاده نیست.
 • نور را بهتر منعکس می‌کند و مثل آینه شفاف است.
 • به راحتی اثر انگشت روی آن می‌ماند و نیاز به پاک کردن مرتب دارد.
 • به راحتی با آب و صابون پاک می‌شود و در صورت نظافت مرتب آب تنها کفایت می‌کند.
 • مقداری گران‌تر از روکش‌های دیگر است.

به خاطر براقیتی که این متریال دارد برای آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است و با انعکاس نور فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. به علاوه همخوانی خوبی با سنگ‌های صیقلی گرانیت داشته و به منازلی که کف سنگ دارند جلوه خوبی می‌بخشد.

کابینت هایگلاس اکریلیک
کابینت هایگلاس اکریلیک

۲. کابینت های گلاس ترموفویل

ترموفویل یک لایه پلاستیکی است که بر روی ملامین یا ام دی اف کشیده می‌شود و یک ظاهر براق به آن می‌بخشد.

 • در گذر زمان رنگ ثابتی دارد.
 • مقاومت خوبی در برابر حرارت و رطوبت ندارد، به همین دلیل در مجاورت اجاق گاز به یک لایه محافظ نیاز دارد.
 • قیمت آن نسبت به اکریلیک بیشتر و نسبت به لاک کمتر است.

 

کابینت هایگلاس اکریلیک
کابینت آشپزخانه گلاس ترموفویل

۳. کابینت های گلاس با پوشش لاک

لاک یک لایه شفاف است که روی کار نهایی کشیده می‌شود و علاوه بر براقیت، به آن استحکام بیشتری می‌بخشد.

 • لاک به درون کابینت نفوذ می‌کند و به همین دلیل محصول نهایی مقاوم است و پوسته پوسته نمی‌شود.
 • با آب و دستمال میکروفایبر به راحتی تمیز می‌شود.
 • پوشش لاک به مرور زبان در تماس با حرارت و رطوبت تحلیل می‌رود و باید دوباره پرداخت شود.
 • عمر کلی آن‌ها کوتاه و بین ۸ الی ۱۰ سال است.
 • خط و خش و فرورفتگی بر روی آن به خوبی دیده می‌شود.
 • در برابر مواد شوینده، بخار و آب مقاوم نیست. بنابراین باید سریعا آب را از سطح آن پاک کنید و از قرار دادن چای ساز، قهوه ساز، سینک و موارد مشابه در زیر کابینت‌ها خودداری کنید.
 • نسبت به دو پوشش دیگر قیمت کمتری دارد.

این متریال برای کابینت‌های مدرن و به عنوان آشپزخانه دوم که استفاده چندانی نمی‌شود مناسبند. چون با وجود زیبایی، استحکام بالایی ندارد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این متریال به اندازه کابینت هایگلاس اکریلیک براق نیست.

کابینت های گلاس با پوشش لاک
کابینت های گلاس با پوشش لاک

تفاوت کابینت هایگلاس و پلی‌گلاس

نوع دیگری از کابینت‌های براق با روکش پلی‌استر ساخته می‌شوند که درخشش و براقیت بیشتری نسبت به پلیمر داشته و نسبت به خط و خش نیز مقاوم‌تر است. این نوع کابینت را کابینت پلی‌گلاس می‌نامند.

ورق اصلی یا مغز کابینت پلی‌گلاس نیز مانند کابینت هایگلاس از ام دی اف است.

تفاوت کابینت های گلاس و ام دی اف

ماده مغزی هر دو کابینت ام دی اف و هایگلاس از جنس MDF است و تنها روکش آن‌ها با هم تفاوت دارد که در ام دی اف از جنس ملامینه و در هایگلاس یکی از سه روکش لاک، ترموفویل یا اکریلیک است. همین روکش‌ها از نظر ویژگی‌های فیزیکی تفاوت‌هایی با هم دارند.

در یک جمله خیلی کلی، باید گفت کابینت های گلاس مقاومت و دوام بیشتری نسبت به ام دی اف دارد و به همین دلیل از نظر قیمت نیز کمی گران‌تر از ام دی اف است. ورق هایگلاس ضخیم‌تر از MDF است و دوام رنگ و مقاومت بیشتری در برابر خش دارد.

تفاوت کابینت های گلاس و ام دی اف
تفاوت کابینت های گلاس و ام دی اف

مزایا و معایب کابینت های گلاس

مانند هر محصول دیگری، کابینت های گلاس هم مزایا و معایبی دارد. گذشته از برتری‌ها و کاستی‌هایی که در برخی مسائل کیفی نسبت به دیگر متریال کابینت سازی دارد، از نظر ظاهری نیز با بعضی انواع دکوراسیون هماهنگ بوده و با بعضی دیگر قابل استفاده نیست. برای مثال کابینت‌های براق هایگلاس با لوازم لاکچری هماهنگ می‌شوند و مناسب سبک ساده سنتی یا روستیک نیستند.

مزایای کابینت های گلاس

به طور کلی مزیت‌های کابینت های گلاس را نسبت به سایر انواع کابینت می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 1. بازتاب نور

سطح صاف و صیقلی آشپزخانه هایگلاس نور را بازتاب داده و مانند یک منبع نور رفتار می‌کند. از همین رو به ویژه برای آشپزخانه یا منازلی که نورگیر نیستند یا پنجره کم دارند بسیار مناسب است و همان کار آینه در اتاق‌های کوچک را انجام می‌دهد.

از سوی دیگر، از این خاصیت می‌توان جهت نورپردازی آشپزخانه بهره برد و به این وسیله در شب فضای جذابی به محیط خانه بخشید.

نورپردازی در کابینت هایگلاس
نورپردازی در کابینت هایگلاس

 

البته ناگفته نماند که گاهی انعکاس رنگ سقف یا اشیای اطراف در درهای کابینت باعث می‌شود رنگ آن متفاوت به نظر برسد. به خصوص اگر کابینت سفید و اشیای اطراف آن رنگی باشند. هرچند همیشه هم بد نیست و باعث ایجاد یکدستی در فضا می‌شود.

۲. سادگی

کابینت های گلاس از سبک مینیمال تبعیت می‌کند و معمولا بدون هیچ طرح و نقشی و کاملا ساده حتی بدون بافت است. برخی انواع آن حتی به صورت بدون دستگیره (با درب فشاری یا مگنتی) طراحی می‌شوند تا کاملا مطابق با طراحی مینیمال باشند. این نوع طراحی برای افرادی که به سادگی و تمیزی علاقه دارند و ترجیح می‌دهند در یک منزل مرتب و با رنگ‌های شیک خنثی زندگی کنند مناسب است. کابینت‌های سفید یا طوسی بدون نقش و طرح های‌گلاس کاملا با این سبک همخوانی دارد.

۳. نظافت آسان

از آنجا که سطح کابینت های گلاس صاف و صیقلی و بدون برجستگی است، به راحتی با یک دستمال میکروفایبر مرطوب با آب ولرم پاک می‌شود. حتی اگر از نوعی باشد که لک دست و انگشت سریع بر روی آن می‌ماند، با این روش می‌توانید هر روز ظرف مدت ۵ دقیقه همه کابینت‌ها را تمیز کنید.

۴. مدل‌ها و رنگ‌های متنوع

آشپزخانه هایگلاس را می‌توانید به هر رنگی که مایل باشید و با هر طرحی سفارش دهید. خوشبختانه این متریال هم می‌تواند به صورت کابینت منحنی ظاهر شود، هم رنگ‌های متنوع. حتی امروزه نوعی کابینت های گلاس طراحی شده که مات است.

شما می‌توانید با تغییر رنگ و مدل دستگیره‌ها، آن را با انواع مختلف دکوراسیون هماهنگ سازید.

کابینت های گلاس طوسی و زرد
کابینت های گلاس طوسی و زرد

معایب کابینت های گلاس

هر محصولی در کنار مزایای خود یکسری معایب هم دارد و این شما هستید که باید انتخاب کنید کدام موارد برایتان از اهمیت بیشتری برخوردارند و کدام‌یک اهمیتی ندارند و می‌توانید چشم‌پوشی کنید. بنابراین بهتر است قبل از هر خرید مزایا و معایب انتخاب خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید. ما نکات منفی را برایتان لیست می‌کنیم تا بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 1. نیاز به دستمال کشیدن زیاد

سطح صاف و صیقلی این نوع کابینت‌ها، در کنار زیبایی و بازتاب نور خوبی که دارند، اثر انگشت را نیز به خوبی نشان می‌دهند. حتی در رنگ‌های تیره، به دلیل براق بودن درب‌ها، بازتاب نور از قسمت‌هایی که چربی دست را گرفته‌اند متفاوت بوده و جای دست مشخص می‌شود. خوشبختانه تمیز کردن آن‌ها با یک دستمال به راحتی امکان‌پذیر است. از طرف دیگر می‌توانید با انتخاب دستگیره‌های بزرگ، تا حد امکان از برخورد دست با درب‌ها جلوگیری کنید.

معایب کابینت های گلاس
معایب کابینت های گلاس

۲. مشخص بودن خراش و خرابی‌های روی سطح

خراش، برجستگی یا تورفتگی‌های روی سطح درب‌ها درست به همان دلیل که کثیفی‌ها بهتر دیده می‌شوند، در کابینت های گلاس بیشتر به چشم می‌رسند. براقیت سطح کابینت و بازتاب نور خیلی خوب به چشم می‌رسد و به همان خوبی هرگونه عیب و ایراد را نیز نمایش می‌دهد.

به دلیل همین ویژگی‌ها بهتر است هرگز صفحه کابینت را از ورق هایگلاس انتخاب نکنید. صفحه کابینت بیشتر در معرض کثیف شدن و خط و خراش برداشتن است و بدون شک دردسرآفرین خواهد شد.

صفحه کابینت های گلاس
صفحه کابینت های گلاس

۳. عدم مقاومت در برابر رطوبت و حرارت

به جز کابینت اکریلیک که در برابر رطوبت و حرارت مقاوم است، انواع دیگر کابینت های گلاس مقاومت خوبی در برابر بخار، آب و حرارت -که هر سه نیز در آشپزخانه به وفور وجود دارند- از خود نشان نمی‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از کابینت های گلاس اکریلیک استفاده کنید تا دوام خوبی داشته باشد و پوشش‌های ترموفویل و لاک را برای آشپزخانه دوم که کمتر استفاده می‌شود بکار ببرید.

۴. گوشه‌های تیز

از آنجا که سمباده روی سطح براق کابینت‌های های گلاس خط و خش ایجاد کرده و نه تنها براقیت آن را از بین می‌برد بلکه خط و خش‌ها به خوبی نمایان خواهند بود، گوشه‌های تیز کابینت های گلاس را نمی‌تواند از بین برد و همیشه این گنجه‌های آشپزخانه گوشه‌های تیزی دارند.

کابینت هایگلاس
کابینت هایگلاس

ایده‌های دکوراسیون با کابینت های گلاس

اگر شیفته سطح براق کابینت های گلاس شده‌اید اما از سبک‌های مدرن پیروی نمی‌کنید، می‌توانید با تغییر سایر المان‌های موجود در آشپزخانه های گلاس مثل دستگیره کابینت، کاشی بین کابینت‌ها، سرامیک کف، گلدان‌ها، فرش و لوازم دکوری یک دکوراسیون متنوع و خاص به منزل خود ببخشید. این طرح‌ها برای این روزها که دکوراسیون‌های ترکیبی نیز طرفداران زیادی پیدا کرده می‌توانند بسیار مدرن و در عین حال متفاوت باشند.

کابینت هایگلاس
کابینت هایگلاس

 

آشپزخانه های گلاس در یک خانه غیر مدرن

اگر مابین کابینت‌های دیواری و زمینی از کاشی‌های رنگی ریز استفاده کنید، حال و هوای آشپزخانه های گلاس خود را از سبک مدرن دور خواهید کرد.

کابینت های گلاس سبز غیرمدرن
کابینت های گلاس سبز غیرمدرن

روش دیگر، استفاده از یک گلیم یا فرش غیرمدرن بر روی کف آشپزخانه است که می‌تواند کاملا فضا را به سمت و سوی دیگری ببرد. مانند آنچه در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

حتی خود کابینت‌های هایگلاس نیز امکان هماهنگ شدن با فضا را دارند. اخیرا کابینت های گلاس مات و طرح چوب هم به بازار آمده که از نظر ظاهری تفاوتی با سایر انواع کابینت ندارد اما کیفیت و مقاومت هایگلاس را دارد.

های گلاس در یک خانه غیر مدرن
های گلاس در یک خانه غیر مدرن

کابینت های گلاس طرح‌دار

برخی انواع کابینت‌های براق یا های گلاس به صورت طرح‌دار در بازار موجودند. این طرح‌ها می‌تواند به صورت طرح چوب، طرح سنگ گرانیت، طرح فلز یا حتی طرح گل و موارد مشابه باشد. برای اینکه درک بهتری از کابینت های گلاس طرح دار داشته باشید، در ادامه چند عکس قرار داده شده.

کابینت های گلاس طرح چوب
کابینت های گلاس طرح چوب

در تصویر بالا کابینت های گلاس طرح چوب را مشاهده می‌کنید. این طرح چوب می‌تواند در رنگ‌های روشن‌تر یا تیره‌تر و حتی با طرح‌های متنوع ظاهر شود. برای مثال شاید شما آن را به خطوط چوب کمتر، دایره‌ای شکل (مانند سطح مقطع عرضی تنه یک درخت) یا به شکل عمودی و مایل به خاکستری (مانند آنچه روی تنه اکثر درختان مشاهده می‌شود) بپسندید. حتی با ظهور کابینت هایگلاس مات، می‌تواند طرح چوب را به صورت مات روی کابینت‌های خود داشته باشید. تنها محدودیتی که وجود دارد برجستگی است. روکش هایگلاس نمی‌تواند مانند کابینت ممبران حکاکی شود و برجستگی داشته باشد.

کابینت های گلاس با طرح فلز
کابینت های گلاس با طرح فلز

در تصویر بالا کابینت های گلاس با طرح فلز را مشاهده می‌کنید. این طرح نیز مانند طرح چوب می‌توانند در رنگ‌های متنوع نقره‌ای، خاکستری روشن یا بسیار تیره ظاهر شود. اتفاقا روکش های گلاس براق است و می‌تواند به خوبی سطح براق فلز را تداعی کند. خطوط روی روکش می‌تواند بسته به سلیقه شما کم و زیاد یا کمرنگ و پررنگ شود.

کابینت هایگلاس طرح دار
کابینت هایگلاس طرح دار

در این آشپزخانه از هایگلاس مات استفاده شده. در کابینت‌های دیواری (ردیف بالایی) طرح چوب و در کابینت‌های زمینی طرح پتینه را مشاهده می‌کنید. پتینه می‌تواند به هر رنگی که تمایل داشته باشید طراحی شود و محدودیتی ندارد.

در تصویر پایین، کابینت هایگلاس دارای نقوش مختلف گل و … را مشاهده می‌کنید. این نقوش می‌تواند حتی به شکل یک تصویر باشد؛ مثلا تصویری از آسمان، سیارات یا به صورت تصاویر انتزاعی مثل خطوط موازی، مربع‌های درهم فرورفته و مانند این‌ها.

کابینت های گلاس بدون دستگیره

کابینت های گلاس می‌تواند بدون دستگیره طراحی شود. در این حالت درب‌ها با فشار، به صورت لمسی یا به کمک مگنتی که درون آن تعبیه شده باز و بسته می‌شوند. البته دستگیره‌های مخفی نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

دقت داشته باشید که کابینت بدون دستگیره عموما در دکوراسیون مدرن استفاده می‌شود و اگر قصد دارید با روش‌های گفته شده، دکوراسیون آشپزخانه و خانه را از حالت مدرن خارج کنید بهتر است از دستگیره نیز در راستای هدف خود کمک بگیرید.

مشکل کابینت های گلاس بدون دستگیره این است که در اثر تماس دائم دست، درب‌ها همواره لک دارند و باید دائم یا حداقل روزی یکبار دستمال کشیده شوند؛ اما شاید شما نتوانید از زیبایی و سادگی این طرح بگذرید و دستمال کشیدن را ترجیح دهید. البته استفاده از دستگیره‌هایی که زیاد دیده نمی‌شوند – مانند تصویر زیر – نیز می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

کابینت هایگلاس بدون دسته
کابینت هایگلاس بدون دسته

دستگیره کابینت های گلاس

خوشبختانه امکان تعویض دستگیره کابینت وجود دارد و می‌توانید در صورتی که از دستگیره‌های قبلی راضی نیستید یا برای تغییر فضای آشپزخانه، با هزینه کمتری تنها دستگیره‌ها را عوض کنید.

پس اگر قصد دارید از دستگیره استفاده کنید باید رنگ، جنس و طرح آن را متناسب با دکوراسیون خانه یا آشپزخانه و هماهنگ با مدل کابینت‌هایتان انتخاب کنید. در کابینت های گلاس استفاده از دستگیره فلزی بلند به صورت عمودی یا افقی بسیار رایج است، هر چند شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود از دیگر دستگیره‌های شیشه‌ای، طرح چوب، دکمه‌ای و … استفاده کنید.

کابینت هایگلاس مشکی
کابینت هایگلاس مشکی

نورپردازی در آشپزخانه های گلاس

اگر هدف از داشتن آشپزخانه گلاس، بهره بردن از بازتاب نور در سطح صیقلی آن و بزرگ نشان دادن آشپزخانه باشد، می‌توانید فقط کابینت‌های ردیف بالا را که کابینت دیواری نامیده می‌شوند از روکش های گلاس انتخاب کنید و کابینت‌های زمینی را از یک جنس ارزان‌تر بخرید. این کار حتی برای طراحی دکوراسیون‌هایی خاص نیز کاربرد دارد. به علاوه برای خانواده‌هایی که فرزند خردسالی دارند که اثر دست خود را روی تمام سطوح پایینی خانه جای می‌گذارد به شدت توصیه می‌شود.

در این صورت می‌توانید زیر کابینت‌های زمینی یک نوار چراغ کار بگذارید تا با بازتاب نور کابینت‌های دیواری هماهنگ شود.

نورپردازی کابینت های گلاس
نورپردازی کابینت های گلاس

جزیره کابینت های گلاس

از کابینت های گلاس به عنوان جزیره نیز می‌توان استفاده کرد. از آنجا که روکش هایگلاس براق است و نور را بازتاب می‌دهد برای استفاده به عنوان جزیره و در وسط آشپزخانه مناسب است و فضا را دلگیر نمی‌کند. البته اگر قصد دارید از میز جزیره های گلاس استفاده کنید باید صفحه روی کابینت متفاوت باشد. مثلا می‌توان از سنگ استفاده کرد که از نظر براقیت شباهت زیادی به هایگلاس داشته و در عین حال در برابر رطوبت و حرارت مقاوم است. چون جزیره گاها به عنوان میز غذاخوری استفاده می‌شود، مقاومت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

جزیزه کابینت های گلاس
جزیزه کابینت های گلاس

صفحه کابینت هایگلاس

بهتر است صفحه کابینت های گلاس را از جنس هایگلاس انتخاب نکنید مگر اینکه روکش آن اکریلیک باشد که مقاومت بهتری نسبت به رطوبت و خط و خش دارد. در سایر انواع روکش‌ها بر اساس رنگ کابینت می‌توانید از سنگ گرانیت یا انواعی از روکش‌های MDF که در برابر رطوبت و خش مقاوم هستند استفاده کنید.

اگر به طرح سنگ گرانیت علاقه دارید ولی بخاطر بالا بودن قیمت آن ترجیح می‌دهید از ام دی اف روکش‌دار استفاده کنید می‌توانید از روکش‌های مشابه گرانیت که قیمت پایین‌تری دارند سفارش دهید. اما باید توجه داشته باشید هرگز مقاومت و دوام و ماندگاری ام دی اف به اندازه گرانیت نخواهد بود ولی از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع‌تر است. شما می‌توانید صفحه کابینت ام دی اف را با رنگ‌های متنوع به صورت براق یا مات و حتی با طرح چوب سفارش دهید. در پست «انواع صفحه کابینت» این تنوع را معرفی کرده‌ایم.

صفحه کابینت های گلاس
صفحه کابینت های گلاس

انواع مدل کابینت های گلاس

اکثر کابینت‌ها از ام دی اف و یک روکش ساخته می‌شوند و به همین دلیل دسته‌بندی آن‌ها بر اساس جنس روکش صورت می‌گیرد. انواع مدل کابینت های گلاس نیز تنها در نوع روکش با هم متفاوت هستند و علت قرار گرفتن آنها در دسته های گلاس براق بودنشان است. البته به جز کابینت های گلاس مات که بخاطر جنس یکسان در دسته هایگلاس قرار می‌گیرند.

کابینت پلی گلاس

همان طور که گفته شد، روکش کابینت پلی گلاس از روکش های گلاس متفاوت است و از یک پوشش پلی‌استر بر روی ام دی اف ساخته می‌شوند. این نوع کابینت براق‌تر از های گلاس است و در مقابل خش نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

کابینت پلی گلاس
کابینت پلی گلاس

کابینت لمی گلاس

کابینت لمی گلاس نسل جدید کابینت های گلاس است. در این نوع، روکش ام دی اف از جنس PVC است و به همین دلیل خش پذیری کمتری داشته و قابل بازیافت است. این روکش سازگار با محیط زیست، در برابر نور خورشید نیز مقاوم‌تر بوده و طول عمر بیشتری نسبت به های گلاس دارد.

کابینت لمی گلاس
کابینت لمی گلاس

کابینت های گلاس براق

به طور معمول کابینت های گلاس براق است و اصولا به همین خاصیت خود شناخته می‌شود. میزان براق بودن کابینت های گلاس نیز می‌تواند از یک مدل به مدل دیگر متفاوت باشد. مثلا در بعضی انواع روکش، طوری است که گویی یک لایه شیشه بر روی سطح کابینت کشیده شده است. میزان براقیت کابینت های گلاس لاکی وقتی که از لایه‌های لاک روی هم ساخته شده باشد نیز متفاوت است.

کابینت های گلاس مات

متاسفانه اصطلاح کابینت های گلاس مات به اشتباه بر سر زبان‌ها افتاده. از آنجا که لغت gloss به معنی براق است، کابینت گلاس مات دو واژه متضاد است. اما این اشتباه به دلیل خوبی اتفاق افتاده و آن این است که متریال مورد استفاده در کابینت های گلاس مات همان متریالی است که در هایگلاس استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، وقتی ورق ام دی اف با پوشش اکریلیک، ترموفویل یا لاک پوشانده شود اما به صورتی که محصول نهایی رنگ مات داشته باشد، آن کابینت، هایگلاس مات است.

کابینت‌های مات خود به دو دسته مات و اولترا مات (به معنی فوق مات) تقسیم می‌شوند. از مزیت‌های این کابینت‌های های گلاس مات این است که لک دست بر روی آن‌ها نمی‌ماند. به علاوه با دکوراسیون کلاسیک و سنتی نیز بهتر هماهنگ می‌شوند.

کابینت های گلاس مات
کابینت های گلاس مات

کابینت هایگلاس اکلیلی

رنگ این نوع کابینت طوری است که گویی روی آن اکلیل ریخته شده باشد و در زوایای مختلف نور برق می‌زند. بدون شک کابینت های گلاس اکلیلی را باید با نوع براق هایگلاس استفاده کرد.

کابینت هایگلاس اکلیلی
کابینت هایگلاس اکلیلی

رنگ‌بندی کابینت های گلاس

از ویژگی‌های مثبت کابینت های گلاس تنوع رنگ آن است. این کابینت را می‌توان در رنگ‌های متنوعی مشاهده کرد و از همین رو برای هر خانه با هر دکوراسیونی می‌تواند استفاده شود. حتی ترکیب رنگی آن نیز جذاب است؛ برای مثال می‌توان از دو یا حتی سه رنگ برای آشپزخانه استفاده کرد و کابینت‌ها را به طور تصادفی با بر اساس بالا و پایین بودن به رنگ‌های مختلف درآورد.

اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی برای تعویض کابینت بکنید، می‌توانید تنها درب آن را عوض کنید و رنگ دلخواهتان را برای آن انتخاب کنید. حتی اگر قبلا کابینت‌هایتان هایگلاس بوده‌اند و یک یا چند درب آن‌ها دچار خش یا زردی شده، می‌توانید تنها همان درها را عوض کنید و این بار یک رنگ جدید به دکوراسیون آشپزخانه اضافه کنید.کابینت آشپزخانه هایگلاس سفید

سفید یکی از پر طرفدارترین انتخاب ها برای کابینت آشپزخانه هایگلاس هست. هایگلاس سفید براحتی با سایر رنگ ها ترکیب میشه . همچنین رنگ سفید نور رو به خوبی منعکس می کنه و فضای آشپزخانه شما رو روشن تر و پر نور و درخشان تر نشون میده. اگه فضای آشپزخانه شما کوچیکه بهترین انتخاب رنگ سفید میتونه باشه.

کابینت آشپزخانه هایگلاس سفید
کابینت آشپزخانه هایگلاس سفید

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس مشکی

از رنگ مشکی بیشتر به عنوان رنگ دوم در ترکیب با رنگ های روشن استفاده میشه . مشکی رنگ مدرنی محسوب میشه که نکته مهم اون ترکیب رنگش با رنگ های روشن هست. رنگ مشکی هنگامی بیشترین جلوه رو داره که فضای سایر بخش های خانه و آشپزخانه دارای رنگ روشن باشه .

کابینت آشپزخانه مشکی هایگلاس با کف چوبی

کابینت آشپزخانه هایگلاس طرح چوب

طرح چوب هم طرفداران خاص خودش رو داره. کابینت آشپزخانه هایگلاس طرح چوب رنگ بندی های تیره و روشن داره. در انتخاب این طرح دقت کنید رنگ متعادلش رو انتخاب کنید . رنگ تیره فضای آشپزخانه رو تاریک و رنگ روشن فضای آشپزخانه را بی روح نشون میده.

بصورت کلی کابینت های آشپزخانه هایگلاس طرح چوب با رنگ سبز خیلی خوب ست میشن . بنابراین میتونید از گل و گیاه های خانگی برای تزئین فضا و تعادل رنگ در دکوراسیون داخلی آشپزخانه خودتون استفاده کنید.

کابینت highgloss طرح چوب

کابینت آشپزخانه هایگلاس قرمز یا بنفش

رنگ قرمز یا بنفش رنگ های مدرنی محسوب میشن که جدیداً در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار میگیرن . در انتخاب این رنگ ها دقت کافی رو داشته باشید و اگر فضای آشپزخانه شما به اندازه کافی بزرگ هست از قرمز و بنقش استفاده کنین. چون طراحی کابینت آشپزخانه هایگلاس قرمز یا بنفش فضای داخلی شما رو کوچیک و گرقته تر نشون میده. همچنین سعی کنید قرمز و بنفش رو با رنگ های روشن ترکیب کنید تا هم انعکاس نور بیشتری داشته باشه و هم از شدت اثر رنگ تیره کم کنه و فضای آشپزخانه رو بازتر و روشن تر کنه. همچنین میتونید روی کابینت ها و اپن وسایل کمتری قرار بدید .

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس سبز

رنگ سبز از اون رنگ هایی نیست که همه جا استفاده کنن. چون این رنگ خیلی خاصه و حتما باید به دکوراسیون سایر فضاهای منزل هم بیاد . معمولاً کابینت آشپزخانه هایگلاس سیر رو با رنگ زرد ست میکنن .

کابینت مدرن هایگلاس سبز

کابینت آشپزخانه هایگلاس طوسی

طوسی یک رنگ خنثی هست و میتونید با رنگ های ملایم مثل نارنجی و زرد و بنفش و . . . ترکیب کنید . یادتون باشه هیچ وقت طوسی رو به تنهایی استفاده نکنید چون آشپزخونه رو خیلی بی روح میکنه .

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس طوسی

کابینت آشپزخانه هایگلاس نارنجی

رنگ نارنجی مثل رنگ قرمز هیجان و انرژی داره و آشپزخانه رو کوچکتر و گرفته تر تشون میده. بنابراین حتما اون رو با رنگ های ملایم و روشن ترکیب کنید تا بیشترین جلوه رو برای آشپزخانه به ارمغان بیارید .

کابینت آشپزخانه هایگلاس نارنجی

کابینت آشپزخانه هایگلاس آبی

آبی از اون رنگ های کلاسیک و پرطرفداره . البته بیشتر از این رنگ در اتاق خواب استفاده میشه اما شما محدودیتی در استفاده از اون تو آشپزخانه ندارید. ترکیب آبی و رنگ طوسی خیلی میتونه زیبا و چشم نواز بشه .

 

کابینت آشپزخانه هایگلاس آبی

کابینت آشپزخانه هایگلاس قهوه ای

رنگ قهوه ای رنگ متداولی برای آشپزخانه هست. کابینت آشپزخانه هایگلاس قهوه ای دارای رنگ خنثی هست. برای جلوه بیشتر این رنگ رو معمولاً با سفید یا کرم ترکیب میکنن . خیلی ها فکر میکنن ااین رنگ خیلی تکراری شده و دیگه مثل سابق خاص نیست ولی تجربه ثابت کرده افراد زیادی این رنگ رو دوست دارن . اگر قهوه ای رو با رنگ های مکمل دیگه ای بدرستی ست کنید میتونه تداعی کننده محیط های سنتی و خاطره انگیز باشه. شما میتونید از این رنگ تو آشپزخانه های بزرگ استفاده کنین.

به خاطر داشته باشید :

ترکیب رنگ سفید و طوسی علی رغم خنثی بودن هر دو رنگ میتونه آشپزخانه رو مدرن نشون بده. برای متعادل کردن رنگ ها میتونید از وسایل با رنگ های گرم مثل قرمز و نارنجی و سبز استفاده کنید

رنگ قهوه‎ای همیشه زمانی که با سفید به کار گرفته میشه کنتراست رنگ خوبی رو بوجود میاره

ترکیب رنگ سفید قهوه ای هم توی دکوراسیون های مدرن و امروزی جواب میده هم تو دکوراسیون های سنتی . پس خودتون رو در استفاده از این رنگ محدود نکنید.

گاهی ترکیب رنگ سفید و طوسی در صورتی که از تناژ رنگی مناسبی استفاده نشه میتونه چشم رو اذیت کنه. اینطور مواقع بهتره از رنگ کرم که از سفید کمی گرم تره استفاده کنید تا علاوه بر جلوه مدرن اشپزخانه کمتر چشم رو اذیت کنه .

کابینت هایگلاس سفید با پیشخوان چوبی
کابینت هایگلاس سفید با پیشخوان چوبینگهداری و مراقبت از کابینت های گلاس

در صورتی که روکش کابینت های گلاس از نوع مرغوب نباشد در برابر نور خورشید تغییر رنگ می‌دهند. بنابراین بهتر است در آشپزخانه های گلاس از پرده ضخیم استفاده کنید تا نور آفتاب رنگ کابینت‌های سفید را زرد نکند؛ مگر اینکه از مرغوب بودن روکش‌ها مطمئن باشید.

به علاوه این نوع کابینت به راحتی خش می‌افتد و متاسفانه رد آن را در بازتاب نور خیلی خوب نشان می‌دهد. بسیار مراقب باشید و مانع از برخورد اشیای دیگر با سطوح هایگلاس بشوید.

برای تمیز کردن این کابینت هرگز از وایتکس یا شوینده‌های قوی استفاده نکنید. تنها مایع ظرفشویی یا شامپو کفایت می‌کند.

کابینت های گلاس
کابینت های گلاس

نحوه برطرف کردن خش‌های کابینت های گلاس

متأسفانه خط و خش روی کابینت هایگلاس از بین نمی‌رود. اگر فکر می‌کنید ممکن است خطی روی کابینت‌ها بیفتد می‌توانید از نوع لمی گلاس یا پلی گلاس استفاده کنید که ضدخش هستند. البته کابینت هایگلاس اکریلیک نیز در صورتی که مرغوب باشد ضد خش است.

اگر از قبل یک یا چند تا از درب‌های کابینتتان خش افتاده می‌توانید همان چندتا را تعویض کنید تا مجبور به هزینه زیادی نباشید. در این صورت حتی می‌توانید رنگ‌های متفاوتی انتخاب کنید و حال و هوای تازه‌ای به منزلتان ببخشید.

چگونه کابینت هایگلاس را تمیز کنیم؟ تنظیف کابینت های گلاس

در اشپزخانه هایی با کابینت هایگلاس مخصوصا اگر انتخاب شما رنگ سفید آن باشد نظافت و تمیز نگه داشتن آن می تواند جلوه و زیبایی فضا را دو چندان کند. برای تمیز کردن کابینت هایگلاس به هیچ عنوان از اسفنج زبر و مایع‌های سفید کننده استفاده نکنید. پودر ماشین لباسشویی نیز گزینه خوبی نیست. تمیز کردن این کابینت‌ها بسیار راحت است. از یک دستمال مایکرو فایبر استفاده کرده آن را کمی به آب ولرم آغشته کنید تا همه لکه ها تمیز شوند سپس با یک پارچه نرم خشک روی سطح را پاک کنید تا هیچ لکه آبی به جای نماند.

اگر خورش یا غذای چربی بر روی آن ریخته بود هم کافی است یک دستمال نرم را به مایع ظرفشویی یا شامپو آغشته کنید و بر روی آن بکشید. کف را با یک دستمال خشک از روی سطح درب‌ها تمیز کرده و سپس با همان ترفند دستمال میکروفایبر لک‌های باقی مانده از دستمال قبلی را پاک کنید. خوشبختانه در این مدل‌ها هیچ برجستگی و فرورفتگی وجود ندارد که چربی و دوده را درون خود نگه‌دارد.

نظافت کابینت های گلاس
نظافت کابینت های گلاس

کابینت هایگلاس ایرانی بخریم یا خارجی؟

بهترین نوع ام دی اف هایگلاس ساخت کشورهایی مثل آلمان، ایتالیا، اتریش و اسپانیاست. البته در بازارهای ایران بیشتر محصولات ترک و ایرانی پیدا می‌شود. انتخاب جنس کار و برند کابینت آشپزخانه هایگلاس بستگی داره به مبلغی دارد که برای آن کنار گذاشته‌اید. مسلما محصولات ایرانی از آنجا که درون خود کشور ساخته می‌شوند قیمت پایین‌تری دارند نسبت به انواع ترک که مسافتی را طی می‌کنند و بابت آن هزینه گمرک و غیره پرداخته می‌شود؛ اما این به معنای کیفیت پایین آن نسبت به همتای خارجی نیست.

کابینت هایگلاس لاکی

چطور کیفیت کابینت های گلاس را تشخیص دهیم؟

برای اینکه به کیفیت کابینت هایگلاس پی ببرید باید به نحوه انعکاس نور در آن دقت کنید. همه ما این متریال را به براقیت آن می‌شناسیم و براق بودن یک سطح صاف کمک می‌کند تا انعکاس نور، هرگونه موج و سطح ناصاف را نشان می‌دهد، بنابراین یک کابینت هایگلاس باکیفیت باید نور را به درستی انعکاس دهد و هیچ گونه اعوجاج و موجی در آن دیده نشود.

کابینت هایگلاس براق
کابینت هایگلاس براق

 

کابینت هایگلاس سفید و مشکی براق
کابینت هایگلاس سفید و مشکی براق

 

کابینت هایگلاس مات
کابینت هایگلاس رنگ کرم

سخن آخر

با توجه به راهنمایی‌هایی که برای انتخاب رنگ، طرح، براقیت یا ماتی و جنس روکش کابینت های گلاس در این پست مطالعه کردید، بر اساس مبلغی که قصد دارید هزینه کنید، نوع دکوراسیون منزل، رنگ‌های مورد علاقه ساکنان خانه و طرح مطلوبتان ظاهر و متریال کابینت را انتخاب کنید. سپس تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به یک شرکت سازنده کابینت مانند آکس چوب مراجعه کرده و محصول مورد نظر را سفارش دهید.

می‌توانید شکل ظاهری کابینت های گلاس مورد نظر خود را از اینترنت یا از بین تصاویر این صفحه انتخاب کرده و هنگام سفارش همراه خود داشته باشید یا اینکه از آلبومی که همه تولیدکنندگان کابینت دارند برای انتخاب طرح مورد نظر کمک بگیرید.

فراموش نکنید استفاده از نوار میلیمتری برای دور درب‌ها به ظرافت کار کمک می‌کند. قبل از سفارش کابینت حتما نمونه کارهای شرکت مورد نظر را ببینید و از دقت ساخت و کیفیت کارها مطمئن شوید.

۴.۶/۵ - (۱۶ امتیاز)