تاج کابینت آشپزخانه

یکی از بخش‌های حاشیه‌ای کابینت آشپزخانه تاج آن است. این بخش که بیشتر جنبه زیبایی و تزیینی دارد برای برخی طرح‌ها و مدل‌های خاص کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود. طراحی و ساخت تاج کابینت در مدل‌های مختلف توسط طراحان و سازندگان حرفه‌ای و تجهیزات مجهز انجام می‌گیرد.

تاج کابینت

تاج کابینت چیست؟

در سطح بالایی کابینت‌های هوایی در آشپزخانه برای زیباتر کردن نمای کابینت آشپزخانه از بخشی به نام تاج استفاده می‌کنند. تاج آشپزخانه از بخش‌های جلویی و جانبی تشکیل شده است. استفاده از تاج در بالای کابینت زیبایی دوچندانی به آن می‌دهد. این مسئله برای طرفداران کابینت‌های کلاسیک بسیار مهم و حائز اهمیت است. طراحی تاج به خود شما و همچنین طراحان حرفه‌ای بستگی دارد. استفاده از بخشی به نام زیرتاجی به زیباتر جلوه کردن تاج در بالای کابینت کمک زیادی می‌کند. توجه به جزییات و جنس تاج هم بخش مهمی از طراحی آن است.

جنس تاج کابینت

معمولا از همان متریال‌هایی برای ساخت تاج استفاده می‌کنند که برای ساخت کابینت به کار می‌رود. جنس تاج کابینت از متریال‌هایی مثل چوب، ام‌دی‌اف، ممبران، پلاستیک، هایگلاس، پی‌وی‌سی و غیره است. انتخاب هر کدام از این متریال‌ها برای ساخت تاج کابینت بستگی به جنس کابینت و همچنین سلیقه شما دارد. در کابینت‌های کلاسیک معمولا جنس چوب یا ممبران برای ساخت تاج بسیار مورد توجه مشتریان است. گاهی وقت‌ها طرح و رنگ کابینت هم در انتخاب جنس تاج تاثیرگذار هستند.

انواع مدل های تاج کابینت

انتخاب یک مدل مناسب برای تاج کابینت یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و ساخت آن است. تاج‌ کابینت در حالت کلی به دو شیوه کارخانه‌ای و دست‌ساز ساخته می‌شود. مدل‌های کارخانه‌ای با یک سری مشخصات به‌خصوص و محدود در کارخانه‌ها تولید می‌شوند که طرفداران چندان زیادی هم ندارند. اما مدل تاج دست‌ساز توسط خود طراحان و سازندگان کابینت طراحی و ساخته می‌شوند. این مدل‌ها به دلیل تناسب و تنوع بالا طرفداران بیشتری دارند.

مدل تاج کابینت آشپزخانه

مدل‌های دیگری که برای انتخاب تاج کابینت می‌توان در نظر گرفت، مدل‌های شلوغ و ساده هستند. تاج ساده معمولا نقش و حاشیه‌ زیادی ندارد. ولی برعکس، تاج‌های شلوغ نقوش زیاد و حکاکی‌های چشمگیری دارند. برای کابینت‌های کلاسیک معمولا طرح‌های شلوغ با نقوش تاریخی یا حاشیه‌ها و جزییات زیاد انتخاب بهتری است.

نحوه طراحی و ساخت تاج

از آنجایی که تاج کابینت تاثیر بسیاری در نمای ظاهری آن و آشپزخانه دارد، باید روی نحوه طراحی و ساخت آن حساسیت زیادی داشته باشید. آگاهی از نحوه طراحی و ساخت تاج به عهده طراح و سازنده کابینت است. با این حال بهتر است شما هم با این مقوله آشنایی داشته باشید تا خوش سلیقه‌تر انتخاب کنید. انتخاب نقوش تاج، ترکیب رنگ آن با کابینت و سایر جزییات در طراحی و ساخت تاج تاثیرگذار هستند. از جمله فاکتورهای اصلی در طراحی و ساخت تاج عبارتند از:

  • اندازه گیری
  • انتخاب طرح مناسب و رنگ آمیزی
  • تناسب با کابینت و فضای آشپزخانه
  • تجهیزات لازم برای ساخت

طراحان در مورد تک‌تک این موارد به شما مشاوره و راهنمایی می‌دهند. با این حال انتخاب کننده اصلی در نهایت خود شما هستید.

اندازه گیری

یکی از مراحل طراحی و ساخت تاج کابینت اندازه گیری آن است. اندازه تاج به چند عامل از جمله اندازه کابینت‌های هوایی، ارتفاع کابینت و سقف، مدل کابینت و همچنین رنگ آمیزی آن بستگی دارد. معمولا اندازه تاج بین ۳ تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است. این بازه عددی در کابینت‌های کلاسیک از ۵ سانتی‌متر شروع می‌شود.

همان‌طور که قبلا هم اشاره شد در کابینت‌های کلاسیک معمولا از ابعاد و اندازه بزرگتری برای طراحی تاج استفاده می‌شود چون زیبایی آن را بیشتر می‌کند. با این حال، در کابینت‌های نیمه کلاسیک یا نیمه مدرن و حتی مدرن از تاج‌های ساده و کوچک استفاده می‌شود.  

طرح مناسب برای تاج کابینت

انتخاب طرح مناسب و رنگ آمیزی

بعد از تعیین اندازه مناسب تاج نوبت به طراحی آن می‌رسد. انتخاب یک طرح مناسب برای تاج کابینت به مدل و طرح کابینت و همچنین دکوراسیون آشپزخانه شما بستگی دارد. مثلا اگر ستون‌های با نقوش تاریخی روی دیوار یا کابینت دارید بهتر است از طرح‌ها و نقش‌های شلوغ استفاده کنید. در برخی از طرح‌های کابینت ممبران معمولا لبه جلویی تاج کمی از سطح کابینت جلوتر نصب می‌شود تا نمای بیشتری داشته باشد.

رنگ‌آمیزی و انتخاب ترکیب رنگ هم به سبک و مدل کابینت و حال‌وهوای آشپزخانه بستگی دارد. انتخاب رنگ‌های متضاد یا طلایی برای کابینت‌های کلاسیک رایج‌تر است. ولی برای کابینت‌های مدرن از رنگ‌های ملایم یا متضاد با کابینت برای تاج استفاده می‌شود.

تناسب با کابینت و فضای آشپزخانه

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های تاج کابینت تناسب آن با فضای آشپزخانه و کابینت‌هاست. معمولا از تاج برای کابینت‌های کلاسیک یا نیمه مدرن استفاده می‌شود. و در کابینت‌های مدرن خیلی کم از تاج استقبال می‌شود. اگر کابینت شلوغ و پر از طراحی‌های مختلف دارید، بهتر است تاجی با حاشیه‌های زیاد انتخاب کنید. اما در آشپزخانه‌هایی با دکور خلوت و فضای آرام تاج‌های ساده با رنگ ملایم انتخاب بهتری است.

تجهیزات لازم برای ساخت

آخرین چیزی که برای طراحی و ساخت تاج کابینت نیاز دارید، تجهیزات لازم است. اکثر طراحان و سازندگان حرفه‌ای کابینت از پیشرفته‌ترین تجهیزات برای برش‌کاری و حکاکی نقوش روی تاج استفاده می‌کنند. از جمله تجهیزات ابتدایی و لازم برای این کار عبارتند از:

  • اره و دستگاه برش
  • ورق پلاستیکی
  • میخ کوب
  • قلم مو و نوار

انتخاب سایر وسایل جانبی برای زیباتر کردن تاج مثل زیرچراقی به عهده خود شماست. وسایل جانبی می‌توانند ظاهر شیک و مدرن‌تری به کابینت و آشپزخانه شما بدهند.

مزایای تاج کابینت

مزیت استفاده از تاج کابینت

قطعا خودتان هم تا به این جای کار به اهمیت و تاثیر تاج در زیبایی و درخشش بیشتر کابینت آشپزخانه پی‌برده‌اید. استفاده از تاج کابینت نه تنها از جنبه ظاهری و زیبایی توجیه کاربردی دارد بلکه مزیت‌های دیگری هم می‌تواند به همراه داشته باشد. مثلا پر کردن فضای خالی بالای کابینت‌ها که فاصله چندانی با سقف آشپزخانه ندارند؛ یا جلوه دادن به کابینت‌های ساده و یک‌دست که نیاز به جزییات ریزی برای زیباتر کردن و به چشم آمدن دارند.

اگر خودتان اطلاعات کافی و جامعی راجع به استفاده از تاج کابینت یا سایر مزیت‌های آن ندارید، می‌توانید از طراحان حرفه‌ای و باتجربه راهنمایی بگیرید. گروه آکس چوب در کنار شماست تا اطلاعات و دانش‌های جامعی در مورد بهترین انتخاب‌ها را برای آشپزخانه و خانه خود داشته باشید.

تاج کابینت ممبران

تاج کابینت بخشی از نما و ظاهر کابینت‌ها است که کارکرد تزئینی و دکوراتیو دارد؛ خصوصا در مورد کابینت‌های کلاسیک، از جمله کابینت ممبران یا کابینت‌های روکش چوب، این آیتم تاثیر بسیاری در نمای آشپزخانه خواهد داشت. در گذشته طراحان کمتر برای کابینت‌ها تاج تعبیه می‌کردند ولی امروزه، سلیقه‌ی عمومی بر انتخاب این قطعه تاکید دارد. انتخاب مدلی که زیبا و متناسب با سبک و فضای آشپزخانه باشد، نیازمند رعایت نکات مهمی است. تاج هر مدل کابینت، معمولا از همان جنس بدنه انتخاب می‌شود و سبک و مدل آن نیز از سبک کابینت تعبیت می‌کند. تاج کابینت ممبران یکی از بهترین نمونه‌ها است که چون به وسیله‌ی دستگاه تولید می‌شود ظرافت و زیبایی منحصر به فردی دارد و باعث می‌شود کابینت‌های آشپزخانه زیباتر به نظر برسند.

مدل تاج کابینت ممبران

روش‌های نصب تاج کابینت ممبران  

تاج کابینت به طور مستقیم بر روی بدنه یا سقف کابینت نصب نمی‌شود، بلکه به وسیله‌ی نوارهای میخ چوبی که در بالای کابینت‌های هوایی تعبیه می‌شوند، به کابینت متصل می‌شود. نوارهای میخ چوبی باعث می‌شوند تاج به شکل درست‌تری در جای خودش قرار گیرد و به طور مستقیم بر روی بدنه کابینت نصب نشود. تاج کابینت، هم در قسمت جلویی کابینت‌ها و هم در طرفین بدنه‌ی کابینت متصل می‌شود. به این معنی که محیط کلی کابینت آشپزخانه به غیر از قسمتی که پشت کابینت است، به وسیله‌ی تاج دورگیری می‌شود.

نصب تاج کابینت ممبران امری بسیار تخصصی است و حتما لازم است از کابینت‌سازان متخصص و حرفه‌ای برای نصب آن کمک بگیرید. خصوصا در مورد کابینت‌هایی کلاسیک که این قطعات ابعاد بزرگتری دارند، نصب آن‌ها به دقت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد. در نصب این قطعه، حتی میلی‌مترها در زیبایی کابینت موثر هستند و لازم است برای حفظ نمای کابینت‌ها و همچنین آسیب ندیدن یونیت، این قطعات دکوراتیو توسط متخصصان و با اندازه‌گیری‌های دقیق نصب شود.

تاج کابینت مدرن و تاج کابینت کلاسیک  

استفاده از تاج کابینت محدود به سبک و مدل خاصی نیست و در هر مدلی می‌توان برای زیباسازی و تزیین قسمت بالای کابینت‌ها از آن  استفاده کرد. اما سبک و طرح و مدل آن در مورد کابینت‌های مختلف متفاوت است.

تاج به دو دلیل در بالای کابینت‌ها نصب می‌شود. نخستین کارایی آن زیبایی هر چه بیشتر در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک است و دوم، پر کردن فضاهای اندکی که حد فاصل سقف و کابینت هوایی است. در مورد کابینت‌هایی که تا سقف امتداد ندارند، از مدل برجسته که اندکی از سطح کابینت جلوتر قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. مدل تاج با توجه به مدل کابینت و کارکرد آن مختلف است و سایزها و اندازه‌های مختلفی را شامل می‌شود.

اگر چه حضور تاج کابینت در آشپزخانه اجباری نیست، اما اگر نصب نشود، نقصان آن بسیار به چشم می‌آید.  خصوصا این نقصان در مورد کابینت‌های کلاسیک بیشتر به چشم می‌خورد. در مورد کابینت‌های مدرن، حضور آن خیلی الزامی ندارد اما چنانچه نصب شود، باعث زیباسازی بیشتر سقف و حدفاصل کابینت‌ها می‌شود.

تاج در انواع کابینت‌های مدرن

نصب و تعبیه کابینت‌های بسیار کشیده و حتی یکسره تا سقف، در سبک مدرن بیشتر دیده می‌شود. کابینت سبک مدرن، مدلی بسیار ساده و مینیمال است و در آن بخش‌های دکوراتیو و تزئینی کمتر دیده می‌شود. با این وجود برای پر کردن فضای بالای کابینت‌ها، در صورتی که این فاصله اندک و در حد چند سانتی‌متر باشد، از تاج کابینت استفاده می‌شود. تاج‌های مدرن نسبت به تاج‌های کلاسیک، بسیار ساده و مینیمال هستند اما در زیبایی کلی آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های کابینت آشپزخانه ام دی اف

تاج کابینت ممبران در سبک کلاسیک

تاج در کابینت‌های کلاسیک و نئوکلاسیک 

تاج کابینت در سبک کلاسیک از نمونه‌ی مدرن آن پرکارتر است و دارای شیارهای و طرح‌های زینتی بیشتری است تا زیبایی و شکوه کابینت بیشتر به چشم برسد. در مورد کابینت‌های کلاسیک، تاج منبت شده ممکن است از ارتفاع بلندتری برخوردار باشند که در این صورت، طرح‌های لوکس و تزیینی بیشتری را شامل می‌شوند.

به طور کلی کابینت‌های کلاسیک، کابینت‌هایی بلند و کشیده نیستند و برخلاف کابینت‌های مدرن، ارتفاع کمتری دارند. (در مقابل، عرض کابینت‌های کلاسیک از مدرن بیشتر است) تاج کابینت  در نمونه‌های کلاسیک، عمدتا پرکارتر و با پهنای بیشتری است. در برخی مدل‌های کابینت‌ کلاسیک، طول کابینت‌ها تا سقف نیست و نصب تاج یا چوبی کمک می‌کند زیبایی آشپزخانه حفظ شود و مرزبندی چشم‌نوازی بین کابینت‌ها و سقف آشپزخانه برقرار باشد.

تاج کابینت در مورد کابینت‌های نئوکلاسیک طرح‌های ساده‌تر را که دارای طرح و منبت کمتری هستند، شامل می‌شود.

تاج کابینت آشپزخانه

مدل‌های تاج کابینت آشپزخانه

انتخاب مدل تاج کابینت آشپزخانه، کاملا بستگی به سلیقه‌ی مشتری و طراح کابینت دارد. تاج کابینت  ممکن است دارای طرح‌ها و نقش‌های شلوغ و طبیعتا پهن‌تر باشد و یا ممکن است باریک و دارای شیارها و نقش‌های ظریف‌تری باشد. پیشنهاد ما این است که مدل تاج کابینت آشپزخانه را در تناسب با فضا و متراژ آشپزخانه و با توجه به مدل کابینت‌ها انتخاب کنید. هر چه هماهنگی و تناسب در طراحی آشپزخانه بیشتر رعایت شود، فضای کلی آن زیباتر و جذاب‌تر خواهد بود.

تاج کابینت شیاردار

یکی از مدل‌های متداول تاج کابینت ، مدلی است پله‌مانند که مقداری جلوتر از کابینت‌ها قرار می‌گیرد. این نمونه، خصوصا در سبک کابینت کلاسیک بسیار پرکاربرد است. اگر آشپزخانه شما متراژ بیشتری دارد، پیشنهاد می‌دهیم ازین نمونه استفاده کنید. مدل‌های برجسته نسبت به مدل‌های ساده بیشتر جلب نظر می‌کنند و فضای زیباتری را برایتان خلق می‌کنند. اما در صورتی که متراژ آشپزخانه‌تان چندان بزرگ نیست یا سقف آشپزخانه کوتاه است، حتما از تاج‌های ساده‌تر که جلوتر از کابینت‌ها قرار نمی‌گیرند، انتخاب کنید.

گل تاج کابینت منبت

تاج کابینت چوبی در سبک کلاسیک، دارای طرح‌ها و نقوش تزئینی نیز هست که به آن‌ها طرح کلی گل تاج می‌گویند. نقوش سنتی، کتیبه‌ای، طرح‌های اسلیمی، شیارهای ساده تا نقش‌دار و ….. همگی گل تاج را تشکیل می‌دهند.

رنگ و مدل تاج، مطابق رنگ کابینت انتخاب می‌شود و چون بخشی از بدنه‌ی اصلی کابینت است، با همان رنگ کابینت هماهنگ است. اما برای زیبایی بیشتر، خصوصا در نمونه کابینت‌های دو رنگ، از گل تاج‌های دو رنگ یا پتینه شده نیز استفاده می‌شود. در این نمونه‌ها رنگ اصلی تاج کابینت دقیقا برابر با رنگ بدنه و درب‌های کابینت است و تنها طرح و نقش روی تاج، به رنگ دیگری پتینه یا رنگ می‌شود.

انتخاب مدل تاج کابینت کاملا سلیقه‌ای است. در بسیاری موارد بهتر است از مدل‌های پرکارتر و پرنقش و نگار با رنگ‌های متضاد استفاده کنید. در برخی آشپزخانه‌ها، تاج‌های ساده‌تر که هم رنگ با کابینت‌ها هستند، جلوه‌ی بیشتری دارند و سادگی دلنشینی را در فضا ایجاد می‌کنند. اگر متراژ آشپزخانه‌تان کوچک است و سقف آشپزخانه کوتاه است، پیشنهاد می‌دهیم از تاج کابینت در مدل‌های ساده‌تر و کشیده استفاده کنید تا فضا را بلندتر و وسیع‌تر نشان دهد.

گل تاج کابینت منبت