ستون کابینت

ستون کابینت

ستون کابینت آشپزخانه

در بسیاری از فضاها از جمله آشپزخانه، به دلیل وجود ستون‌های حمال که وزن سازه را تحمل می‌کنند، نصب ستون اجتناب‌ناپذیر است. در این گونه موارد، ستون را با المان‌های دکوراتیو تزئین می‌کنند که ظاهر زیباتری داشته باشد. در کنار ستون‌های حمال، نمونه‌ی دیگری از ستون کابینت ممبران یا چوبی نیز هستند که جنبه‌ی تزئینی دارد و در واقع، ستون نیستند؛ بلکه نمایی از یک ستون می‌باشند.

ستون کابینت ممبران ممکن است صرفا تزئینی باشند و یا حتی یک ستون واقعی باشند که در این صورت، استفاده از آن تیری است با دو نشان؛ هم وزن سازه را تحمل می‌کند و هم باعث زیبایی بیشتر محیط می‌شود. 

ستون کابینت آشپزخانه

علاوه بر این در برخی انواع جدیدتر، از ستون‌ها نه تنها برای زیبایی بلکه برای کاربرد به عنوان محل نگهداری و غیره نیز استفاده می‌شود که نمونه آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پایه‌های اوپن آشپزخانه‌های کلاسیک

از ستون‌های ممبران در ابعاد کوچکتر نیز در قسمت زیر کابینت جزیره یا به عنوان پایه‌های اوپن آشپزخانه‌های کلاسیک استفاده می‌شود.

انواع ستون کابینت

تعبیه ستون در آشپزخانه گاهی به منظور زیبایی است و جنبه‌ی دکوراتیو دارد اما گاهی تعبیه آن به دلیل حمل وزن سقف و دیوار است و جنبه‌ی دکوراتیو ندارد؛ بنابراین وجود آن اجتناب‌ ناپذیر است. انواع ستون کابینت آشپزخانه از هر مدلی که باشد، می‌تواند نقش زیبا کننده را به آن محول کرد! همانطور که احتمالا در بناهای سنتی و کلاسیک دیده‌اید، در معماری کهن و گذشته ستون‌ها نقش مهمی در دکوراسیون و ساخت بناها داشتند که امروزه نیز بخشی از آن در سبک سنتی و کلاسیک به یادگار مانده است. از این مدل ستون‌ها می‌توان به وجود ستون‌های تخت جمشید یا بناهای رم باستان اشاره کرد. در ادامه با انواع ستون کابینت بیشتر آشنا می‌شویم:

  • ستون  فضاساز و جدا کننده

در بسیاری از آشپزخانه‌ها، خصوصا مدل‎های اُپن، که در اصطلاح تخصصی نیم‌جزیره نامیده می‌شوند، ستون‌ها حکم جدا کننده دارند. طراحان به وسیله‌ی تعبیه دو ستون در دو طرف ورودی آشپزخانه یا بر روی کانتر اپن فضاسازی می‌کنند و با این روش باعث می‌شوند فضای نشیمن از آشپزخانه تفکیک شود. حتی تعبیه یک ستون بر روی کانتر اوپن می‌تواند به خوبی فضای آشپزخانه را از پذیرایی تفکیک کند و مانند یک دیوار نامرئی فضا را مجزا کند.

  • ستون به منظور زیبایی

در آشپزخانه‌های کلاسیک، ستون یک بخش مهم و دکوراتیو است. همانطور که مدل آشپزخانه‌های کلاسیک از مدل‌های رومی و کلاسیک اروپایی منشا می‌گیرد، وجود ستون و سرستون مکمل آن است و باعث می‌شود این مدل از آشپزخانه‌ها، هر چه بیشتر به مدل مادر خود شبیه باشند. ستون‌هایی که به منظور زیبایی نصب می‌شوند، معمولا نقش گسترده‌ای در زیباسازی فضای آشپزخانه ایفا می‌کنند به طوری که اگر حذف شوند، زیبایی فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

  • ستون حمال و تحمل کننده وزن

ستون‌هایی که بار سقف و طبقات بالاتر را بر عهده دارند، معمولا قطر بیشتری دارند و برای آن که زاید به نظر نرسند، لازم است با مواد مختلف پوشانده شوند. کاور ستون حمال را می‌توان از جنس کابینت آشپزخانه (چوب، ممبران، ام دی اف و …) انتخاب نمود و یا می‌توان از جنس سایر مواد مانند سنگ، سرامیک، آجر، چوب، پوستر و … برای تزیین و دیزاین آن استفاده نمود. اصلا تصور نکنید که وجود ستون حمال یک زائده‌ی بزرگ و قناسی در منزل‌تان است؛ اگر کمی خلاق باشید یا از یک طراح خلاق کمک بگیرید، ستون نه تنها زائد به نظر نمی‌رسد بلکه ظاهر گرم و ویژه‌ای نیز به دکوراسیون منزل‌تان می‌بخشد. با کمی خلاقیت و ایده‌ گرفتن از تصاویر و نمونه‌های کار شده در منازل، می‌توانید از یک ستون حمال یک اثر هنری شیک و جذاب بسازید.

  • ستون‌های گچی

امروزه گچ‌بری و تزئینات گچی کمتر طرفدار دارند و به همین دلیل، کمتر شاهد ستون‌های گچی هستیم. البته این مدل ستون‌ها هنوز هم در برخی پلان‎ها و منازل جایگاه ویژه‌ای دارند و نه تنها دمده و قدیمی نیستند بلکه در سبک‌های خاص بسیار ضروری و شیک هم به نظر می‌رسند. ستو‌ن‌های گچی، عمدتا ستون حمال هستند که با تزئینات گچی پوشانده و آراسته شده‌اند. 

در چه قسمت‌هایی از ستون استفاده می‌شود؟

نقش ستون در کابینت ممبران

استفاده از ستون کابینت بستگی به فضای آشپزخانه و متراژ آن دارد. ستون‌ها معمولا در فضاهای بزرگ نصب می‌شوند و تعداد آن‌ها بستگی به سایز آشپزخانه دارد. به دلیل این که ستون‌ها جلوه‌ی بصری زیادی دارند، نمی‌توان در آشپزخانه‌های کوچک از تعداد زیادی ستون یا ستون‌های بزرگ استفاده کرد.

از ستون کابینت در طرفین کانتر جزیره، کنار کابینت‌های گازی، بالای کاور هود و یا در قسمت‌هایی که از نظر بصری در مرکز توجه هستند، استفاده می‌شود. یکی از محل‌هایی که نصب ستون باعث زیبایی بیشتر کار می‌شود، بر روی کانتر اوپن است و باعث می‌شود این بخش از آشپزخانه زیباتر به نظر برسد.

از ستون‌های بلند و یکسره در بخش‌هایی از آشپزخانه که امکان نصب وجود داشته باشد، استفاده می‌شود تا زیبایی و جلوه‌ی کابینت‌ها خیره‌کننده‌‌تر باشد.

مدل های ستون کابینت

کابینت‌هایی که دارای ستون هستند، نمای مجلل و اشرافی دارند و سقف آشپزخانه را بلندتر نشان می‌دهند. در بسیاری از پلان‌ها، درون خود آشپزخانه ستون حمال وجود دارد که لازم است با کاوری از جنس خود کابینت‌ها پوشانده شده یا با طراحی‌های شیک دیزاین شود. اما در بسیاری دیگر از آشپزخانه‌ها، نصب ستون فقط جنبه‌ی زیبایی و دکوراتیو دارد یا به قصد فضاسازی و تفکیک فضا تعبیه می‌شود که این مدل‌ها نیز در هماهنگی با سبک و مدل کابینت‌ها انتخاب می‌شود. در ادامه با انواع مدل ستون کابینت بیشتر آشنا می‌شویم:

  • ستون‌های کلاسیک

این مدل ستون‌ها مزین به حکاکی‌های سه بعدی و منبت‌کاری شده و غالبا دارای سرستون هستند و در خانه‌ها و آشپزخانه‌های سبک کلاسیک به کار می‌روند. ستون‌های کلاسیک معمولا از حد عادی بزرگتر و ظاهر پر طمطراق و پر زرق و برقی دارند زیرا نقش آن‌ها نمایش شکوه و عظمت یک دکوراسیون سبک کلاسیک است. ستون‌های کلاسیک عمدتا از جنس چوب طبیعی، روکش چوب، ممبران یا مدل‌های کابینت رنگ مانند پلی استر و …  و به شکل سه بعدی هستند. جنس آن‌ها با جنس کابینت‌ها مطابقت دارد و جلوه‌ی شکوهمندانه‌ای را با خود یدک می‌کشند.

  • ستون‌های مدرن

ستون‌های مدرن ساده و امروزی هستند و ممکن است از جنس چوب، ممبران یا ام دی اف باشند. ستون‌های مدرن معمولا برای تحمل وزن سقف یا به جهت فضاسازی به کار می‌روند و جنبه‌ی دکوراتیو ندارند هر چند وجودشان باعث زیبایی دکوراسیون می‌شود. ستون‌های مدرن ممکن است یک قطعه ستون چوبی ساده باشند یا به وسیله‌ی طبقات مختلف مکانی برای قرارگیری شمع و مجسمه یا ظروف تزئینی مدرن باشند. ستون‌های مدرن معمولا بر روی آشپزخانه‌های اپن نصب می‌شوند و جنس و رنگ‌ها منطبق بر رنگ و مدل کابینت‌ها است.

  • ستون‌های نئوکلاسیک

اگر سبک آشپزخانه‌تان نئوکلاسیک باشد، که این روزها بسیار ترند است و همچنین قصد داشته باشید فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن تفکیک کنید، ستون‌های ساده که به سبک نئوکلاسیک دیزاین شده‌اند بهترین انتخاب برایتان هستند. این ستون‌ها اگرچه دارای حکاکی در بدنه هستند اما المان‌های کلاسیک، سرستون یا گل دکوراتیو بر رویشان نصب نمی‌شود. ستون‌های نئوکلاسیک به شدت بر فضاسازی و زیبایی این سبک تاثیر می‌گذارند و باعث جلوه‌ی بیشتر دکوراسیون سبک نئوکلاسیک می‌شوند. این ستون‌ها ممکن است کامل یا نیمه باشند. مدل کامل از زمین تا سقف امتداد دارد و مدل نیمه، بر روی جزیره یا کانتر اوپن نصب می‌شود.

  • ستون کابینت ممبران

کابینت ممبران بیشتر در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارد بنابراین ستون‌های ممبران معمولا طرح‌دار و دارای حکاکی و خراطی شده هستند. ستون‌های ممبران غالبا حکم نمایشی دارند و در واقع به منظور زیبایی تعبیه می‌شوند. اگر پلان آشپزخانه شما دارای یک ستون حمال باشد، با استفاده از کاور ممبران، ستون پوشانده می‌شود تا این ستون همرنگ و هم طرح کابینت‌ها باشد و در زیباسازی آشپزخانه سهیم شود.

  • ستون چوبی کابینت

از بهترین ایده‌ها برای ستون‌های حمال، تبدیل آن به یک ستون چوبی زیبا است. با استفاده از کاور چوب طبیعی و ایجاد طبقه بر روی آن، ستون‌های چوبی زیبایی پدید می‌آید که می‌تواند میزبان قرارگیری وسایل و اکسسوری‌های جذاب باشد. ستون چوب طبیعی را می‌توان هم به شکل کلاسیک و هم مدرن ساخت و بر غنای آشپزخانه افزود. ستون‌های چوبی خصوصا در آشپزخانه‌های سبک روستیک و سنتی بسیار خوش می‌نشینند و باعث می‌شوند فضا صمیمی و مهربان به نظر برسد.

  • ستون ام دی اف کابینت

این مدل در آشپزخانه‌های مدرن به کار می‌رود. اگر آشپزخانه‌تان دارای ستون باشد آن را با کاور ام دی اف می‌پوشانند تا زیباتر به نظر برسد. در برخی مدل‌ها ستون ام دی اف ممکن است یک ستون جدا کننده  فضا ساز بر روی کانتر اپن باشد که در این صورت می‌توان یک قسمت ستون را درب مگنتی گذاشت و فضای داخل آن را قفسه‌بندی کرد و وسایل کوچک را درون آن قرار داد.

طراحی ستون آشپزخانه

چنانچه خود پلان آشپزخانه دارای ستون حمال باشد، طراحی آن امکان‌پذیر اما کمی دشوار است زیرا ستون را باید به نحوی طراحی کرد که جزئی زائد از آشپزخانه به حساب نیاید؛ البته جای نگرانی نیست؛ طراحان حرفه‌ای کارشان را به خوبی بلد هستند و با کمی خلاقیت و به سهولت می‌توانند یک ستون زائد را تبدیل به یک ستون شیک و تکمیل کننده زیبایی نمایند. ستون آشپزخانه می‌تواند از جنس چوب، ممبران، ام دی اف، هایگلاس و حتی گچ باشد. ستون آشپزخانه از هر متریال و مدلی که انتخاب شده باشد باید طرح آن با مدل کابینت‌ها و سبک آشپزخانه همخوانی داشته باشد تا توی ذوق نزند و نازیبا به نظر نرسد. 

ستون‌ها برای تفکیک فضای آشپزخانه از نشیمن

ستون‌ها ابزاری برای تفکیک فضای آشپزخانه از نشیمن

امروزه استفاده از دیوار به عنوان جدا کننده‌ی فضای آشپزخانه از اتاق نشیمن چندان متداول نیست. ستون‌ها علاوه بر این که در زیبایی نقش دارند، می‌توانند به عنوان تفکیک کننده‌ی فضا نیز مورد استفاده قرار بگیرند. با نصب دو یا چند ستون دکوراتیو اطراف آشپزخانه، می‌توانید یک طاق جذاب به وجود بیاورید تا به صورت فرضی و با زیبایی هرچه تمام‌تر فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن تفکیک نماید. بین ستون‌های جدا کننده، معمولا کانتر جزیره یا میز ناهارخوری نصب می‌شود که هر کدام زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند و بسته به سبک آشپزخانه و سلیقه‌ی مشتری انتخاب می‌شوند.

جنس ستون کابینت ممبران