زیر چراغی کابینت ممبران

زیرچراغی کابینت ممبران

زیرچراغی کابینت ممبران بخشی دکوراتیو است که برای مخفی کردن چراغ‌هایی که در زیر کابینت‌های هوایی نصب می‌شوند، به کار می‌رود. این قطعه نواری مانند، معمولا از جنس خود کابینت و با همان متریال ساخته می‌شوند تا هماهنگ با ظاهر آشپزخانه باشد؛ مثلا اگر کابینت از جنس ممبران باشد، از زیرچراغی کابینت ممبران استفاده می‌شود. از سوی دیگر، اگر کابینت یا سایر لوازم خانه و آشپزخانه حکاکی شده و منبت باشند، زیرچراغی کابینت هم توسط دستگاه CNC طراحی و حکاکی می‌شود. این قطعه دکوراتیو علاوه بر این که به مخفی شدن لامپ‌ها کمک می‌کند، فضای زیبایی را نیز برایتان به وجود می‌آورد و کف زیرین کابینت‌های هوایی را از دید مخفی می‌کند.

زیرچراغی کابینت ممبران چیست؟

نور و نورپردازی اثر غیرقابل انکاری در زیبایی فضای آشپزخانه دارد و این تأثیر به حدی است که می‌تواند از یک آشپزخانه با دکوراسیون معمولی یک فضای بسیار شیک بسازد. قدرت نورپردازی در آشپزخانه‌های کوچک بیشتر به چشم می‌آید؛ هرچند در آشپزخانه‌های بزرگ نیز می‌تواند حال و هوای فضا را تغییر دهد.

استفاده از نورهای خطی و دکوری در بخش زیرین کابینت‌های هوایی یا دیواری علاوه بر اینکه جنبه دکوراتیو دارد فضای روشن‌تری برای کار بر روی صفحه کابینت زمینی بوجود می‌آورد. در مورد کابینت‌های کلاسیک، مانند کابینت ممبران، مساله زیرچراغی از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که این مدل از کابینت‌ها عموما دارای تزئینات هستند و جزئیات جانبی معمولا درون کاور پنهان می‌شوند. به همین دلیل کابینت آبچکان یا کاور هود بر روی این اجزا قرار می‌گیرد تا در نمای ظاهری آشپزخانه دیده نشوند.

 سبک‌های دکوراسیون متنوع

در کل با انتخاب انواع مختلف زیرچراغی کابینت ممبران می‌توان سبک‌های دکوراسیون متنوعی را در خانه ایجاد کرد.

کاربرد زیرچراغی کابینت ممبران 

زیرچراغی کابینت ممبران قطعه‌ای تزئینی و دکوراتیو است و چنانچه در قسمت پایین کابینت‌های هوایی دارای چراغ مخفی باشد، تجهیزات چراغ‌ها و لامپ‌ها را از دید بیننده پنهان می‌دارد تا تنها نور آن به کانتر کابینت متصاعد شود. نصب زیرچراغی به خصوص در مورد کابینت‌های سبک کلاسیک، از جمله کابینت تمام چوب، یا کابینت ممبران، بیشتر ضرورت دارد.

کاربرد زیرچراغی کابینت ممبران

حتی اگر شما تمایلی به استفاده از چراغ‌های دکوری در آشپزخانه نداشته باشید باز هم می‌توانید از زیرچراغی کابینت ممبران برای پنهان کردن کف کابینت‌های هوایی‌ استفاده کنید. خصوصا آن که معمولا قسمت کف کابینت هوایی، از ام‌دی‌اف سفید رنگ ساده تشکیل شده و رنگ آن معمولا با رنگ بدنه‌ی کابینت‌ها یکسان نیست و زیرچراغی کابینت ممبران ابزار خوبی برای پوشش دهی این قسمت است.

 زیرچراغی کابینت ممبران

لازم به ذکر است برای پنهان کردن لامپ‌ها در قسمت بالای کابینت هوایی، از تاج کابینت و برای پنهان کردن پایه‌های کابینت‌های زمینی، از پاخور کابینت استفاده می‌شود.

متریال تشکیل دهنده زیرچراغی ممبران 

به طور کلی تمام قطعات کابینت ممبران، از ام‌دی‌اف خام با روکش PVC تشکیل شده‌اند. ابتدا نوارهای ام‌دی‌اف خام با قطر ۱۶ میلی‌متر، در طرح و مدل مورد نظر مشتری، به وسیله‌ی ماشین حکاکی CNC برش و حکاکی می‌شوند تا حکاکی‌های موردنظر بر روی نوار زیرچراغی ایجاد شود. پس از اتمام کار و ایجاد طرح‌ها و شیارها، کل قطعه به وسیله‌ی روکش PVC به صورت کامل و یکپارچه روکش می‌شود.

 با توجه به ضد آب بودن روکش PVC و همچنین شیوه‌ی وکیوم شدن آن که بدون درز یا شکاف است، تمام قطعات ممبران، ابز جمله زیرچراغی ممبران، در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

جنس و رنگ زیر چراغی 

جنس زیرچراغی معمولا با جنس کابینت‌ها هماهنگ است. اصولا هماهنگی است که باعث زیبایی می‌شود و در صورتی که رعایت نشود، زیبایی به چشم نخواهد رسید. از نظر سبک نیز، طرح و مدل زیر چراغی باید با طرح کابینت سازگار باشد. به عنوان نمونه در سبک کابینت مدرن، اگر بخواهیم از زیرچراغی استفاده کنیم، باید از طرح‌های مدرن و ساده که در واقع فاقد هر گونه تزئینات اضافه و کنده‌کاری هستند، انتخاب کنیم.

طرح‌های مدرن و ساده

رنگ زیرچراغی نیز در هماهنگی با رنگ اصلی کابینت انتخاب می‌شود. برای انواع کابینت‌های ممبران، رنگ زیرچراغی کابینت ممبران با رنگ بدنه‌ی کابینت یکسان انتخاب می‌شود تا جلب توجه کمتری داشته باشد و تنها جنبه‌ی پوشش‌دهی آن مد نظر قرار بگیرد. اما در کابینت‌های مدرن، ممکن است از رنگی مخالف با رنگ کابینت استفاده شود.

انواع طرح زیرچراغی کابینت

انواع طرح زیرچراغی کابینت 

زیرچراغی کابینت ممبران اگر در سبک کلاسیک باشد، طبیعتا دارای مدل‌ها و شیارهای منبت‌مانند است تا شکیل‌تر و کلاسیک باشد. طرح زیرچراغی معمولا با طرح کلی کابینت هم‌سو است و به دلیل ایجاد هارمونی بیشتر، با طرح‌های تاج و پاخور ست می‌شود.

طرح‌های مختلف زیرچراغی کابینت ممبران عمدتا دارای منبت‌های ساده و ظریف هستند که هم سادگی خود را حفظ کنند و هم باعث شلوغی فضای زیر کابینت‌ها نباشند. زیبایی و ظرافت طرح‌ها باعث می‌شود فضای زیرین کابینت از نظم بصری برخوردار باشند و فضا یکدست به نظر برسد.

تجهیزات جانبی کابینت

تاج کابینت، پاخور و زیرچراغی از تجهیزات جانبی کابینت هستند، اگر از هر سه این‌ اجزا با هم در یک آشپزخانه استفاده می‌شود، لازم است طرح و مدل آن‌ها در هماهنگی با یکدیگر انتخاب می‌شود. با توجه به این که تاج کابینت، قسمتی است که بیشتر به چشم می‌آید و از نظر سایز نیز بزرگتر است، ابتدا تاج کابینت و متناسب با مدل آن، زیرچراغی و پاخور را انتخاب کنید.

تجهیزات جانبی کابینت

مدل زیر چراغی

مدل زیرچراغی‌ کابینت ممبران عمدتا دارای طرح‌ها و اشکال هندسی منبت شده است که به صورت زنجیروار به یکدیگر متصل شده‌اند. طرح‌های شیاردار، اشکال هندسی، طرح‌های ساده اسلیمی و مدل‌های هخامنشی، و … از عمده‌ترین طرح‌ها و مدل‌های زیرچراغی کابینت ممبران هستند که توسط ماشین CNC به شکلی بسیار ظریف طراحی و حکاکی می‌شوند.

مدل زیرچراغی‌ کابینت ممبران

همان طور که اشاره شد، زیرچراغی بخشی از بدنه و نمای کابینت به حساب می‌آید و  مدل و رنگ آن باید در تناسب با درب کابینت‌ها انتخاب شود. (مگر در کابینت مدرن که ممکن است رنگ آن با رنگ کابینت در تضاد باشد) به عنوان مثال اگر طرح و رنگ کابینت شما چوبی است، طرح و رنگ زیرچراغی نیز، فارغ از طرح مدل حکاکی آن، باید به رنگ و طرح چوب انتخاب می‌شود. از انواع مدل زیرچراغی کابینت ممبران، می‌توان برای کابینت‌های چوبی نیز استفاده کرد.

ارتفاع زیرچراغی کابینت 

ارتفاع زیرچراغی کابینت ممبران معمولا در دو سایز رایج ۶ سانتی‌متر (۶۰ میلی‌متر) و ۷ سانتی‌متر (۷۰ میلی‌متر) تولید می‌شود. ضخامت قطر این قطعات معمولا ۱۶ میلی‌متر است که به صورت نواری و طولی، در شاخه‌های ۲۴۰ سانتی‌متری یا ۲۶۰ سانتی‌متری تولید می‌شوند. نصب زیرچراغی برای تمام محیط کابینت‌ها، به غیر از قسمتی که به دیوار چسبیده، صورت می‌گیرد. در یک آشپزخانه ممکن است از چند شاخه استفاده شود تا به طور کامل، محیط کابینت‌ها پوشانده شود.

نصب زیرچراغی کابینت ممبران

نصب زیرچراغی کابینت ممبران نیز مانند تمام قسمت‌های کابینت آشپزخانه نیازمند تجربه و تخصص نصابان و کابینت‌سازان ماهر است. خصوصا در مورد کابینت ممبران که خاصیت ضد آب بودن آن با خراش و آسیب روکش کابینت از بین می‌رود.

پس از اتمام مراحل نصب کابینت‌های زمینی و هوایی، قسمت‌های جانبی کابینت از جمله لامپ‌های LED  و نوارهای نوری در زیر قسمت زیرین کابینت هوایی نصب می‌شود و پس از آن، زیرچراغی به وسیله‌ی تجهیزات و اتصالات مناسب در جای مناسبی نصب می‌شود تا چراغ‌ها و فضای زیر کابینت را پوشش دهد و از نظر پنهان دارد.

پیشنهاد می‌دهیم برای نصب زیرچراغی حتما از نصابان حرفه‌ای و باتجربه کمک بگیرید تا نتیجه‌ی نهایی در بالاترین کیفیت ممکن باشد.

زیرچراغی کابینت ممبران از کجا سفارش دهیم؟

فروشندگان تجهیزات کابینت طرح‌های مختلف زیرچراغی را به شما عرضه می‌کنند که با مشاهده‌ی آلبوم و کاتالوگ محصولاتشان، می‌توانید طرح مورد نظرتان را سفارش دهید.

اما اگر قصد دارید طرح‌های مختلف و متنوع  زیرچراغی را بدون واسطه خرید نمایید، شرکت‌های تولید کننده کابینت ممبران که با دستگاه CNC کار می‌کنند، گزینه‌های مناسب‌تری برای خرید هستند. شرکت آکس چوب به عنوان یکی از برترین تولید کنندگان کابینت آشپزخانه و تولیدات CNC مفتخر است طرح‌های بسیار متنوع و جذابی از زیرچراغی کابینت ممبران را به شما عرضه دارد. برای این منظور کافی است از آلبوم آکس چوب دیدن کنید.

همچنین با مراجعه به صفحه‌ی اینستاگرام آکس چوب می‌توانید از نمونه‌های کار شده و نصب شده در آشپزخانه دیدن کنید و بتوانید انتخاب شایسته‌تر و مطمئن‌تری انجام  دهید.