زیر چراغی کابینت ممبران

زیرچراغی کابینت

زیرچراغی کابینت، بخشی دکوراتیو از کابینت آشپزخانه است که در زیر کابینت‌های دیواری (کابینت‌های ردیف بالا) نصب می‌شود و باعث پنهان شدن چراغ‌های نصب شده در زیر کابینت می‌شود. این محصول دکوراتیو بر زیبایی کابینت‌ها می‌افزاید و باعث می‌شود کف زیرین کابینت‌های دیواری دیده نشود. معمولا جنس این قطعه، با جنس کابینت‌های آشپزخانه یکسان است و طرح و رنگ آن به نحوی انتخاب می‌شود که با مدل و سبک کابینت‌ها هماهنگ باشد. به عنوان مثال، در مدل کابینت‌های چوبی یا کابینت‌ روکش چوب، معمولا از زیر چراغی چوبی استفاده می‌شود. در ادامه با طرح‌ها و مدل‌های این محصول و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

زیرچراغی چوبی

زیرچراغی کابینت چیست و چه کاربردی دارد؟

این محصول از هر جنس و متریالی که ساخته شده باشد، کاربرد آن پنهان کردن ال‌ای‌دی‌ها یا چراغ‌های زیر کابینت است. برای روشن شدن هر چه بیشتر سطح کانتر، معمولا از چراغ‌های مخفی و نواری، در قسمت‌های زیرین کابینت‌های ردیف بالایی، استفاده می‌شود. نصب چراغ علاوه بر این که سطح کانتر را روشن‌تر و فعالیت در آشپزخانه را راحت‌تر می‌کند، باعث زیباتر شدن کابینت‌ها نیز می‌شود.

با نصب زیر چراغی، قطعه‌ای نواری و بلند به زیر کابینت‌ها اضافه می‌شود که باعث می‌شود نور و تجهیزات نصب شده در زیر کابینت، پنهان بمانند. علاوه بر این، وجود این محصول باعث می‌شود کف کابینت نیز دیده نشود؛ بنابراین اگر حتی در زیر کابینت‌ها چراغ ال‌ای‌دی نصب نشده باشد، زیرچراغی زیبایی کابینت‌ها را دوچندان خواهد نمود.

جنس زیرچراغی

اگر چه این محصول یک جزء تزئینی و دکوراتیو است اما کیفیت آن بسیار مهم است. چنانچه از نمونه‌های بی‌کیفیت و ارزان قیمت استفاده کنید، دوام و ماندگاری آن کمتر خواهد بود.

جنس زیر چراغی‌ها با توجه به جنس کابینت‌ها انتخاب می‌شود و حتما لازم است که رنگ و طرح آن با رنگ و طرح کابینت‌ها یکسان باشد. هر مدلی از کابینت که دارید، بهتر است از نمونه‌های باکیفیت و مناسب استفاده کنید تا زیبایی و دوام کلی کابینت‌ها تحت تاثیر قرار نگیرد.

سایز و ابعاد زیر چراغی

سایز و ابعاد زیر چراغی

سایز این محصول بستگی به عواملی مختلفی، از جمله سلیقه‌ی مشتری و سازنده کابینت، دارد. در بازار، این محصول به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسد. به طور معمول، زیر چراغی  در ارتفاعی بین ۳ تا ۵ سانتی‌متر برای کابینت‌های مدرن و ۵ تا ۷ سانتی‌متر برای کابینت‌های کلاسیک تولید می‌شود. طول هر شاخه از زیرچراغی  بین ۲۴۰ تا ۲۶۰ سانتی‌متر است. معمولا نمونه‌های این محصول از نظر ضخامت، قطری در حدود ۱۶ میلی‌متر دارند.

نصب زیر چراغی از هر مدل و سبکی که باشد، کاری تخصصی است و نیازمند تجربه و دانش کافی است. پیشنهاد می‌دهیم نصب این محصول را حتما به افراد متخصص، که تجربه‌ی این کار را دارند، بسپارید تا نتیجه‌ی کار، زیبا و شیک باشد.

زیرچراغی چوبی

مدل زیر چراغی کابینت چوبی

در مدل کابینت‌های چوبی، از شاخه‌های زیرچراغی چوبی استفاده می‌شود. در این مدل، متریال اصلی چوبی طبیعی است که به وسیله‌ی دستگاه CNC حکاکی و کنده‌کاری می‌شود. اگر سبک کابینت‌ها کلاسیک یا نئوکلاسیک باشد، از مدل‌هایی با کنده‌کاری‌های بیشتر و طرح‌های شلوغ‌تر استفاده می‌شود تا هماهنگی بیشتری بین اجزای کابینت در جریان باشد. 

در مدل کابینت‌های ساده و مدرن، معمولا از مدل‌های چوبی با طرح و مدل ساده و بدون حکاکی استفاده می‌شود.

 زیرچراغی کابینت مدرن

مدل زیرچراغی کابینت مدرن

زیرچراغی‌ها معمولا در سبک کلاسیک به کار می‌روند؛ در سبک کابینت‌های مدرن معمولا از این محصول استفاده نمی‌شود؛ با این وجود، منعی هم برای استفاده از آن وجود ندارد و در صورتی که تمایل به مخفی کردن سطح زیرین کابینت‌های دیواری داشته باشید، می‌توانید از آن استفاده نمایید.

در مدل کابینت‌های مدرن، زیر چراغی‌ها را معمولا با رنگ کابینت‌ها یکسان انتخاب می‌کنند. زیرا همانطور که اشاره کردیم، این قطعه دکوراتیو برای زیبایی بیشتر و پنهان کردن جزئیات به کار می‌رود و خودش به تنهایی نباید در آشپزخانه جلب توجه کند.

در سبک چیدمان مینیمال، به دلیل این که سادگی بیشتر و پرهیز از جزئیات اضافه حرف اول را می‌زند، از این محصول استفاده نمی‌شود.

زیر چراغی ام دی اف

زیرچراغی ام دی اف

برای مدل کابینت ام دی اف، از نمونه‌های ام دی اف استفاده می‌شود که در واقع یک نوار ساده ساخته شده از ام دی اف است که رنگ و مدل آن معمولا با رنگ و مدل کابینت‌ها هماهنگ است. ارتفاع زیرچراغی کابینت ام دی اف، بین ۳ تا ۵ سانتی‌متر متغیر است.

زیر چراغی‌هایی ام دی اف بسیار به پنل‌های چوبی یا کف‌پوش‌ها شبیه هستند با این تفاوت که ضخامت و ارتفاع آن‌ها کمتر است. این محصول در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی به بازار عرضه شده است که هر کدام متناسب با سلیقه مشتری و رنگ کابینت‌ها قابل استفاده است. بهتر است رنگ آن را با رنگ بدنه کابینت یکسان انتخاب کنید تا کمتر جلب توجه کند.

اگر مدل کابینت‌هایتان هایگلاس است، باید ازنمونه‌های هایگلاس استفاده کنید.

آیا نصب زیرچراغی اجباری است؟

امروزه و با توجه به کوچک بودن متراژ آشپزخانه، در بسیاری پلان‌ها پنجره‌ی نورگیر در آشپزخانه وجود ندارد. علاوه بر این، هر چه فضا کوچکتر باشد، نوری که در فضای عمومی آشپزخانه در جریان است، کمتر خواهد بود. نصب چراغ در زیر کابینت‌های ردیف بالایی، باعث می‌شود که سطح پیشخان و کانتر آشپزخانه پرنور و روشن باشد. همچنین وجود چراغ مخفی، کار کردن در آشپزخانه را راحت‌تر می‌سازد و جلوه‌ی زیباتری به فضا می‌بخشد. خصوصا در پلان‌های کوچک، نصب چراغ به بزرگتر و دلباز نشان دادن فضا کمک بسیاری خواهد کرد. با توجه به این که چراغ‌های ال ای دی نصب شده، بهتر است از دید پنهان بمانند، نصب زیر چراغی این ایده را برای شما ممکن خواهد کرد.

در مدل کابینت‌های کلاسیک و نئوکلاسیک، نصب این محصول اجباری است زیرا در طراحی این کابینت‌ها جزئیات باید پنهان شوند. اما در مدل کابینت‌های مدرن، در صورتی که تمایل داشته باشید می‌توانید از نصب آن چشم‌پوشی کنید.

در پایان از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب ذکر شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد. اگر تجربه‌ی استفاده از این محصول را دارید یا نظری در مورد شیوه‌ی انتخاب مدل آن دارید، از شما دعوت می‌کنیم نظرات خود را برای ما کامنت کنید.