وقتی صحبت از طراحی داخلی باشد، صدها طرح و سبک مختلف برای انتخاب وجود دارند، اما عموماً تمام آن‌ها به دو بخش کلی تقسیم می‌شوند:

 • کابینت مدرن
 • کابینت کلاسیک

برخی معتقدند کابینت بخش بنیادی یک آشپزخانه است زیرا بدون آن، آشپزخانه خالی و ناتمام به نظر رسیده و هیچ‌چیز سر جای خودش نخواهد بود و به همین دلیل است که وجود آن برای هر آشپزخانه‌ای ضروری است، زیرا کابینت‌ها علاوه بر نگهداری لوازم، غذا، شوینده‌ها و وسایل پخت‌وپز، به تکمیل شدن آشپزخانه کمک کرده و ظاهری منسجم به آن می‌بخشند.

برخی تمایل دارند تنها یکی از این سبک‌ها را در طراحی خانهٔ خود به کار ببرند اما برخی نیز مایل‌اند ترکیبی از کابینت مدرن و کلاسیک را در تمام بخش‌های خانه داشته باشند. اما عموماً تمام اتاق‌ها از یک سبک و طراحی پیروی می‌کنند، خواه این طراحی کلاسیک و خواه مدرن و معاصر باشد.

کابینت مدرن چیست ؟

طراحی مدرن برای افراد مختلف، معانی مختلفی در پی دارد اما در حالت کلی اگر سبک طراحی شما کم‌تر به حالت سنتی شباهت داشته و بیشتر حالت به‌روز بودن داشته باشد،  شما ممکن است علاقه‌مند به استفاده از کابینت آشپزخانه مدرن در طراحی جدید کابینت آشپزخانه خود باشید.
طراحی مدرن حوالی جنگ جهانی اول شروع شد و شامل ویژگی‌هایی از قبیل سطح صاف و بدون شیب، شکل‌های هندسی، و حداقل تزئینات می‌باشد. کابینت‌های آشپزخانه مدرن  با مشخصه‌هایی مثل براق بودن، طراحی زاویه‌دارتر، با سادگی در درها و چارچوب‌هایشان شناخته می‌شوند.

طراحی مدرن اخیر منعکس‌کننده تمایل مردم به سمت اثاثیه آشپزخانه مدرن متعلق به اواسط قرن است که دارای ویژگی زوایا و منحنی‌های زمخت می‌باشد. این طراحی نیز می‌تواند تبدیل به کابینت بندی مدرن آشپزخانه شود. قسمت‌های مختلف یک آشپزخانه مدرن می‌تواند محل استقرار کابینت‌هایی باشد که منعکس‌کننده این ظاهر زاویه‌دار یا منحنی دار بوده و همچنین شامل مؤلفه‌های به‌روزی جهت نگهداری ظروف آشپزی و غذاخوری باشند.

کابینت آشپزخانه مدرن با طرح چوب در کنار رنگ طوسی

کابینت آشپزخانه مدرن با طرح چوب

برخلاف مدل‌های کلاسیک، کابینت‌های مدرن صیقلی‌تر و جمع و جور ترند، و عموما از ترکیب مواد و مصالح مختلفی ساخته شده‌اند و همچنان که برخی، هنوز هم از چوب در ساخت این کابینت‌ها استفاده می‌کنند، لمینت، شیشه و یا فلز نیز در فرآیند تولید کابینت‌های مدرن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

همچنین، کابینت‌های مدرن ، بزرگ و درشت نیستند، و به جای درهای کابینت که در مدل‌های کلاسیک به کار گرفته می‌شود، این کابینت‌ها از سیستم‌هایی جمع و جور تر از قبیل کشو بهره میبرند.

با پیشرفت صنعت طراحی داخلی و همچنین تکنولوژی، طراحی‌های مدرن این روزها محبوبیت بالایی را بدست آورده‌اند. همانطور که می‌توان تصور کرد، خانه‌های تازه ساخت و مدرن به داشتن طراحی‌های داخلی مدرن نیز راغب‌ترند. از طرفی خانه‌هایی با این طراحی قیمت بالایی داشته و عموما در شهرهایی پر جمعیت با آپارتمان‌های بزرگ و مدرن، و یا خانه‌های ساخته شده در مناطق ثروتمندتر، یافت می‌شوند.

از آن‌جایی که محبوبیت معماری مدرن در حال افزایش است، بسیاری از صاحبان خانه‌های کلاسیک نیز این روزها راغب‌اند تا تغییراتی را در خانه خود ایجاد و ظاهری معاصر و مدرن‌تر به آن ببخشند.

آشپزخانه با کابینت مدرن سفید ساده

شپزخانه با کابینت مدرن سفید ساده

ویژگی های ظاهری : جنس و طرح یک کابینت آشپزخانه مدرن

مواد به‌کار رفته در کابینت‌های مدرن آشپزخانه اغلب ساخته دست انسان بوده و می‌تواند شامل آهن، پلاستیک، بتن و شیشه باشند. شیشه‌های نیمه شفاف قطعاً یک ظاهر پرطرفدار برای کابینت‌های مدرن آشپزخانه به شمار می‌رود. جایگزینی درهای قدیمی کابینت‌ها با درهای شیشه‌ای، یک روش ساده و مؤثر ازنظر هزینه برای به روزتر کردن فضای آشپزخانه به شمار می‌روند.

کابینت‌های modern آشپزخانه همچنین می‌توانند دارای روکشی مخصوصی از چوب یا ورقه‌های پلاستیکی باشند. برای دست‌یابی به مشخصه‌های مربوط به‌ظاهر مدرن، شما می‌توانید از روکش مخصوص چوب استفاده کنید. همچنین مواد ترکیبی در طراحی مدرن آشپزخانه به کار گرفته می‌شوند.

درحالی‌ که تمام قسمت‌های کابینت‌های سنتی آشپزخانه معمولاً از یک نوع از چوب ساخته می‌شوند، کابینت‌های غیر کلاسیک آشپزخانه می‌توانند شامل ترکیبات موادی مانند چوب، ورقه‌های پلاستیکی، شیشه و آهن جهت دست‌یابی به یک حالت منحصربه‌فردتر در طراحی باشند.

انواع کابینت مدرن

کابینت مدرن و غیر کلاسیک با رنگ تیره

کابینت مدرن و غیر کلاسیک با رنگ تیره

کابینت مدرن طرح چوب با پیشخوان سفید و صندلی بلند

کابینت مدرن طرح چوب

 رنگ های محبوب در کابینت مدرن ۲۰۱۸

رنگ هم یک ویژگی منحصر به فرد دیگر در کابینت های مدرن و شیک آشپزخانه می باشد. در حالی که رنگ های طبیعی روکش مخصوص چوبی در این طراحی پرطرفدار هستند، به همان اندازه نیز رنگ های تند و به روز تر نیز طرفدارانی دارند. رنگ های تند قرمز و آبی، و زرد، نارنجی و سبز نئونی را می توان در طراحی های جسورانه تر یک آشپزخانه modern مشاهده کرد.

البته که استفاده از رنگ های خنثی در کنار رنگ های گرم نیز امروزه طرفداران خاص خود را دارد . به ترکیب رنگ طوسی ملایم در کنار آبی یا سفید در کنار یک دیوار با کاشی های رنگی مخصوصا سبز و زرد نیز فکر کنید.

کابینت مدرن در آشپزخانه بزرگ با پیشخوان کشیده سفید

کابینت مدرن در آشپزخانه بزرگ

مدل جدید 2018 کابینت آشپزخانه مدرن

مدل جدید ۲۰۱۸ کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت modern سفید و مشکی

کابینت modern سفید و مشکی

کابینت به روز و غیر کلاسیک با طرح چوب و کف سنگی

کابینت به روز و غیر کلاسیک با طرح چوب

کابینت رنگ روشن هایگلاس مدرن با کف چوبی

کابینت رنگ روشن هایگلاس مدرن با کف چوبی

درب های کابینت مدرن

فارغ از رنگ یا مواد به کار رفته در طراحی مدرن شما، مهم ترین مساله ای که باید در نظر داشت، شکل و فرم درهای کابینت است. کابینت های مدرن آشپزخانه دارای ویژگی درهای صاف و مسطحی هستند که مانع وجود جزئیات اضافی در آن ها می شود. هیچ مدل بندی سلطنتی، سطوح برجسته یا حکاکی های تزئینی مشاهده نمی شود و به جای آن روی سطوح صاف و براق تاکید شده است.

سادگی موجود در طراحی مدرن و امروزی آشپزخانه، امکان به وجود آوردن یک فضای جادار و رویایی را در آشپزخانه شما فراهم می کند. بنابراین، این سبک طراحی، هم مورد علاقه کسانی است که دارای پنجره های زیادی در آشپزخانه خود هستند و هم کسانی که پنجره های کمی در آشپزخانه دارند. صاحب خانه هایی که در فضاهای کوچک زاویه دار کار می کنند، ممکن است به اندازه ای که به کارکرد تزئینات علاقه نشان می دهند، به ظاهر و کارکرد کابینت های مدرن آشپزخانه هم علاقه نشان دهند.

کابینت مدرن آشپزخانه جدید طرح بدون دستگیره

کابینت مدرن آشپزخانه جدید

چگونه می‌توان ویژگی‌های کابینت اشپزخانه مدل جدید را با طراحی مدرن هماهنگ نمود؟

همانطور که قبلا توضیح داده شد، رنگ‌های تیره و لوازم بزرگ در طراحی‌های کلاسیک، باعث کوچک‌تر جلوه دادن فضا و در نتیجه ایجاد حسی صمیمانه و دنج می‌شوند، اما طراحی مدرن هدفی دقیقا خلاف این این مسئله داشته و با استفاده از رنگ‌های روشن، طبیعی و سبک مینیمالیستی سعی در بزرگ‌نمایی اتاق دارد.

البته در این آشپزخانه‌ها به دلیل استفاده از لوازم کوچک‌تر با نظم بیشتر، اتاق حقیقتا دارای فضای بیشتری نیز می‌شود. به عنوان مثال، پیشخوان‌های گرانیتی بزرگ، میزهای شام شیشه‌ای در مرکز، دیوارهای سفالی و کف‌پوش‌های یک‌پارچه در این آشپزخانه‌ها محبوبیت بالایی دارند.

کابینت آبی مدرن در آشپزخانه جدید با کف چوبی

کابینت آبی مدرن در آشپزخانه جدید

چهار روش برای نگهداری و  افزایش طول عمر کابینت‌ آشپزخانه مدرن

کابینت آشپزخانه مدرن شما نسبت به دیگر اتاق‌های یک خانه استفادهٔ بیشتری را داراست و میزان فعالیت‌های روزانهٔ صورت گرفته در آن موجب صدمه دیدن و حتی ایجاد فرسودگی‌هایی، به مراتب سریع‌تر از سایر بخش‌های خانه، می‌شود. اما، شما می‌توانید با چند روش ساده طول عمر آشپزخانهٔ خود را افزایش داده و حتی به شکل مادام‌العمر از آن استفاده نمایید. با بهره‌گیری از این ترفندهای کوچک کاری کنید که آشپزخانه‌تان برای سال‌های سال ماندگاری خود را حفظ کند!

۱- درهای و کشوهای کابینت‌های آشپزخانه مدرن را آرام و با ملایمت باز و بسته کنید:

کشوها و کابینت آشپزخانه مدرن شما با سیستم‌های باز و بسته شوندهٔ روان طراحی و ساخته شده‌اند؛ لذا برای جلوگیری از ایجاد گرفتگی و خسارت در لولاها، هنگام استفاده از آن‌ها تا حد امکان ملایمت به خرج دهید. اگر کشوها را با فشاری بیشتر از حد معمول محکم بیرون کشیده، و یا درهای کابینت را به سرعت باز و بسته کنید، طی گذر زمان احتمال فرسودگی در بخش لولاها  افزایش پیدا خواهد کرد. از طرفی، اگر کابینت‌ آشپزخانه مدرن شما، دارای سیستم بسته شوندهٔ نرم (soft-close) می‌باشد، از بستن درهای کابینت و کشوها با فشار خودداری نمایید و اجازه دهید تا سیستم «بسته شوندهٔ نرم» این کار را برای شما انجام دهد. در حالتِ عکس و ایجاد فشار برای بستنِ کابیت‌ها و کشوهایی که دارای این سیستم می‌باشند، امکان فرسودگی و خسارت افزایش خواهد یافت. بنابراین هنگام باز و بسته کردن کابینت‌ها و کشوهای خود حتی‌الامکان ملایم باشید!

استفاده از روغن چرخ خیاطی یا دیگر روغن های مخصوصا برای لولای کابینت ها می تواند خیلی مفید باشد و عمل باز و بسته شدن درب ها را تسهیل ببخشد.هر چند وقت یک بار اگر احساس سفتی در رفت و آمد کشو ها کردید مقداری روغن به لولا و ریل ها بزنید تا روان تر شوند

کشوهای مدرن برای کابینت آشپزخانه کوچک

کشوهای مدرن برای کابینت آشپزخانه کوچک

۲- نظافت مرتب و دوره ای برای حفظ کابینت ها:

در راستای حفظ تازگیِ ساختار آشپزخانه، از انجام نظافتِ مرتب آن اطمینان حاصل نمایید. فرآیندی بسیار ساده و مؤثر برای انجام نظافت موجود است که می‌تواند به صورت هفتگی اعمال شود. توجه داشته باشید که با گذر زمان، آلودگی و گردوخاک میان دَرزها و همچنین گوشه‌های آشپزخانه انباشته نشوند؛ زیرا طبیعتاً این آلودگی‌ها وارد کابینت‌ها شده و در آینده مشکلات نظافتیِ متعددی را پدید می‌آورند. بنابراین دقت داشته باشید که کابینت‌ها و سطوح پیشخوان از آلودگی زدوده؛ و همچنین، سطح زمین، دَرزها و گوشه‌ها نیز گردگیری و تمیز شده باشند.

به کابینت هایی که محل فراهم سازی غذا است بیشتر توجه کنید چون با ممکن است با مواد غذایی رنگی و یا ادویه ها رنگ بگیرند پس بهتر است پس از آشپزی آن را تمیز کنید.کابینت های اطراف گاز نیز معمولا یک لایه چربی به خاطر شرایط پخت و پز روی خود را دارند.با مقداری ماده تمیز کننده سطوح که مناسب کابینت باشد و یک دستمال نرم چند بار در هفته کابینت های اطراف گاز را تمیز کنید.

تمیز کردن کابینت آشپزخانه کوچک مدرن

نظافت مربت و دوره ای کابینت ها

۳- هرگز اشیاء مرطوب را داخل کابینت‌ و کشوها قرار ندهید:

کابینت‌ آشپزخانه مدرن و اسکلت‌بند‌ی‌های آن غالباً با استفاده از «اِم دی اِف» و یا تخته‌های «چند لا» ساخته می‌شوند. گرچه؛ این محصولات ویژگی‌هایی برای مقاومت در برابر آب را دارا می‌باشند، اما قرار دادن ظروف یا لوازم خیس و مرطوب، سبب ایجاد قارچ و کپک در سطح کابینت‌ها خواهد شد. این امر نیز موجباتِ ضعیف شدن کابینت‌ها و در نتیجه، کاهش عمر آشپزخانهٔ را فراهم خواهد کرد. قبل از قرار دادن ظروف و یا هر شئ دیگری داخل کابینت‌ها و کشوها از خشک بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید؛ این کار باعث خشک ماندن آن‌ها، پاکیزگیِ محیط و در نهایت افزایش طول عمر تمام آشپزخانه خواهد شد.

پوسیدگی کابینت مدرن

پوسیدگی بدنه کابینت به علت قرار دادن اشیای خیس درون کشو

۴- از انباشتن بیش از حد اشیاء در کابینت‌ آشپزخانه مدرن خودداری نمایید:

در پایان، از انباشتن بیش از حد اشیاء در کابینت‌ها خودداری نمایید. ظاهراً افراط در خرید و اندوختنِ ظروف و لوازم آشپزخانه در کابینت‌ها بخشی غیر قابل انکار از انسان‌هاست. اما در هر حال، انباشتن بیش از حد اشیاء به کابینت‌ها صدمه و خسارت وارد می‌کند. هر کابینت مقدار معینی از وزن را تحمل کرده و در صورتی که بار تکمیل شده به آن از حد تحمل فراتر باشد، به مرور زمان ضعیف و خم خواهد شد؛ که این امر تعادل و تراز آن‌ها را دچار اختلال کرده و تمامیت فضای آشپزخانه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

کشو مرتب و تمیز کابینت آشپزخانه مدرن

وسایل را به اندازه تحمل کشو درون آن قرار دهید

کابینت مدرن آشپزخانه کوچک

در آشپزخانه های کوچک امروزی هم شما می توانید از کابینت های مدرن استفاده کنید. که اتفاقا گزینه مناسب تری است . کابینت های براق مانند هایگلاس می توانند فضای آشپزخانه شما را بزرگتر نشان دهند. رنگ محبوب سفید نیز اگر به این فضای مدرن اضافه شود به شما کمک بیشتری برای بیشتر کردن فضا می کند. پیشخوان یک دست و کابینت های بدون دستگیره و  سراسری نیز گزینه های خوبی برای آشپزخانه کوچک شما هستند.

کلام پایانی:

بهره‌گیری از این شیوه‌ها و ترفندها در کابینت‌ آشپزخانه مدرن، طول عمر آن را به شکل چشم‌گیری افزایش خواهد داد. با این روش‌های ساده و مؤثر آشپزخانه‌ای خواهید داشت که سال‌های بسیار مدیدی قابل استفاده خواهد بود! رعایت نکات ریزی مثل تمیز کردن به موقع، عدم قرار دادن اشیا و ظروف خیس در کابینت ها و حتی انتخاب رنگ و جنس مناسب باعث طول عمر آشپزخانه شما خواهند شد .فرآیند تعویض آشپزخانه بسیار سخت و وقت گیر و البته پر هزینه است پس در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشید.

 

[تعداد: 3    میانگین: 3/5]
4.8/5 ( 5 بازدید )
6 دیدگاه
 1. سلام. ممنون از مقاله خوبی که تهیه کردید. یک سوال داشتم آیا کابینت ممبران در دسته کابینت کلاسیک است یا کابینت مدرن؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

  • سلام
   وقت بخیر
   کابینت ممبران به دلی طراحی هایی که روی درهاش انجام میشه بیشتر در دسته کابینت کلاسیک قرار میگیره اما آشپزخانه ای مدرن با جنس کابینت ممبران هم میشه داشت
   شما میتونید از مقاله https://auxwood.com/modern-kitchen-cabinet/ هم برای رسیدن به پاسخ سوالتون استفاده کنید

  • سلام و وقت بخیر
   خوشحالیم که مطالب ما مورد پسند شما واقع شده
   سپاس از همراهی شما با مجموعه آکس چوب

 2. مختصر و مفید
  ممنون از مقاله خوبتون

  • سلام وقت بخیر
   خوشحالیم که مورد استفاده تون بوده
   از اینکه همراه آکس چوب هستید بسیار خرسندیم

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *