فریم کابینت ممبران

طرح‌های جدید فریم کابینت ممبران

طرح‌های جدید فریم کابینت ممبران

در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کابینت‌های تزئینی و دکوری جایگاه ویژه‌ای دارند و وجود آن‌ها در آشپزخانه الزامی است. در کابینت‌های ویترینی، به جای استفاده از درب کابینت، از فریم کابینت که در واقع یک قاب چوبی یا شبه‌چوب است استفاده می‌شود. فریم کابینت انواع و شکل‌های مختلفی دارد و با متریال مختلفی از جمله ممبران، روکش چوب یا تمام چوب ساخته می‌شود.

فریم کابینت چیست؟

فریم کابینت در واقع یک چارچوب قاب مانند است که به جای درب کابینت نصب شده و معمولا دارای طرح‌های مشبک و منبت است تا کابینت ویترینی زیباتر به نظر برسد. برای پیشگیری از نفوذ گرد و غبار، در پشت فریم شیشه نصب می‌شود تا آلودگی به درون فضای کابینت نفوذ نکند. در مقابل برخی کابینت‌ها نه تنها درب ندارند بلکه بدون فریم یا باکس هستند و دسترسی کامل و راحت به داخل آن‌ها امکان‌پذیر است. 

فریم کابینت چیست؟

نصب و تعبیه کابینت ویترینی یکی از مهم‌ترین المان‌ها در کابینت‌های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک است که باعث زیبایی هر چه بیشتر کابینت‌ها می‌شود. البته در سبک مدرن هم می‌توان از فریم کابینت بسیار ساده، که در واقع یک نمونه قاب چارچوبی است،  استفاده کرد.

ویژگی‌های فریم ممبران

فریم کابینت ممبران، قابی مشبک و منبت شده با طرح‌های زیبا است که متریال آن، همان ام‌دی‌اف خام با ممبران یا کابینت وکیوم می‌باشد. اجزای مختلف کابینت ممبران، از جمله فریم و درب‌های آن به وسیله‌ی ماشین‌آلات بسیار مدرن و پیشرفته‌ای به نام CNC تولید می‌شوند. در پروسه ساخت کابینت ممبران، ورق ام‌دی‌اف خام وارد دستگاه شده و با توجه به سبک و مدل کابینت، حکاکی و کنده‌کاری می‌شود. پس از اتمام کار، هر قطعه به طور کامل توسط لایه‌ای از جنس PVC پوشانده و در واقع وکیوم می‌شود. این شیوه‌ی کار به نحوی است که سطح رو و پشت قطعات ممبران کاملا یکپارچه هستند و تا زمانی که خط و خراشی بر روی آن‌ها ایجاد نشده، در مقابل نفوذ آب مقاوم هستند. 

ویژگی‌های فریم ممبران

زیبایی از اولین شاخصه‌های روکش ممبران است. با توجه به روند تولید کابینت ممبران، که توسط دستگاه حکاکی می‌شود، طرح‌ها و مدل‌های بسیار شیک و جذابی را می‌توان در فریم کابینت ممبران مشاهده کرد. به طور کلی، کابینت‌های ویترینی، کارکرد دکوراتیو و تزئینی دارند و به همین دلیل هم در آشپزخانه تعبیه می‌شوند. با نصب فریم کابینت ممبران بر روی دو یا چند کابینت ویترینی می‌توانید شاهد حضور یک آشپزخانه‌ی زیبای کلاسیک باشید.

طرح‌ها و مدل‌های بسیار شیک و جذاب فریم کابینت

البته استفاده از فریم‌های مختلف می تواند یک دکوراسیون مدرن در آشپزخانه ایجاد کند. بستگی دارد از چه سبک و طرح فریمی استفاده می‌کنید. فریم‌های مختلف را می‌توانید در سبک‌های متفاوت دکوراسیون داشته باشید.

 

از دیگر ویژگی‌های ممتاز فریم کابینت ممبران، ضد آب بودن آن است به طوری که این مدل فریم‌ها چنانچه به طور کامل وکیوم شوند، در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاوم است. البته این جمله به این معنی نیست که شما می‌توانید کابینت‌هایتان را بشویید؛ بلکه به این معنی است که کابینت‌های شما در برابر پاشش آب و نفوذ رطوبت تا حد بسیار زیادی مقاوم هستند.

تنوع بسیار بالا در مدل‌های مختلف فریم کابینت ممبران، همچنین ساخت آن با سرعت بسیار بالا نسبت به کابینت‌های چوبی و قیمت مناسب‌تر آن نسبت به چوب، از دیگر ویژگی‌های مثبت این فریم کابینت است.

 نمونه فریم کابینت ممبران

نمونه فریم‌های موجود در کابینت ممبران بسیار گسترده هستند و نه تنها از نظر طرح، بلکه از نظر رنگ و مدل نیز دارای تنوع هستند. البته از نمونه فریم کابینت ممبران تنها در آشپزخانه و کابینت‌ها استفاده نمی‌شود؛ بلکه در ساخت کمدهای ویترینی، کمد دیواری برای اتاق خواب‌ها، کتابخانه دیواری، جاکفشی، میز تی‌وی و … نیز استفاده می‌شود.

نمونه فریم کابینت ممبران با توجه به کاربردی که دارد، دارای سایز و اندازه‌های مختلفی است که همگی توسط دستگاه CNC حکاکی و برش می‌خورند.

  • فریم منبت کابینت ممبران

با توجه به این که معمولا کابینت‌های ویترینی در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارند، فریم کابینت ممبران یا مدل چوبی عمدتا دارای حکاکی و منبت شده است. طراحی و اجرای منبت‌های زیبا و شیک باعث می‌شود کابینت ویترینی شما جذابیت بیشتری داشته باشد. انواع طرح‌های منبت، چه ساده و چه پر کار در فریم منبت کابینت ممبران قابل اجرا هستند و شما می‌توانید آن‌ها را در آشپزخانه اجرا کنید.

پیشنهاد می‌دهیم از فریم‌های ساده‌تر استفاده کنید تا ظروف دکوراتیوی که درون کابینت ویترینی قرار می‌دهید، بیشتر به چشم بیایند.

  • فریم شیک کابینت ممبران

به طور کلی، کابینت ممبران کابینتی بسیار شیک و لاکچری است و درب‌های آن جنبه‌ی دکوراتیو دارند. این کابینت در سبک کلاسیک، با تزئینات و گل دکوراتیوهای کوچک و بزرگ تزئین می‌شود تا زیبایی آن بیشتر به سمت المان‌های کلاسیک سوق داده شود. در مدل کابینت‌های ویترینی نیز انواع فریم شیک کابینت ممبران کامل کننده زیبایی آشپزخانه‌های کلاسیک و نئوکلاسیک هستند و با چیدن چند ظرف تزئینی شیک، زیبایی آشپزخانه را تکمیل می‌کنند.

وجود طرح‌ها و مدل‌های بسیار متنوع در فریم کابینت ممبران، از برتری‌های این مدل می‌باشد. هر مدل فریم یا طرحی که تمایل داشته باشید با استفاده از ماشین CNC به زیباترین شکل ممکن و بدون داشتن خطا طراحی و ساخته می‌شود.

کابینت‌های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک

در هر آشپزخانه مجاز به استفاده از چند کابینت ویترینی هستیم؟

کابینت‌های ویترینی به راستی زیبا هستند و حتی در سبک مدرن هم از آن‌ها به طور محدود استفاده می‌شود. اگر چه کابینت ویترینی از مهم‌ترین اجزای کابینت‌های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک هستند، اما استفاده افراطی از آن‌ها هم ممکن است نظم آشپزخانه را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، کابینت‌ها ویترینی جنبه‌ی دکوراتیو دارند و اگر تعداد زیادی از آن‌ها داشته باشید، برای چیدمان ظروف و لوازم آشپزخانه دچار محدودیت می‌شوید.

آشپزخانه‌های سبک کلاسیک،

به طور معمول، در آشپزخانه‌های سبک کلاسیک، حداقل از دو کابینت ویترینی استفاده می‌شود. تعداد کابینت‌های فریم ممبران، بستگی به سایز و ابعاد آشپزخانه نیز دارد. به عنوان مثال اگر فضای آشپزخانه‌تان بسیار بزرگ است، این تعداد را متناسب با نیازتان می‌توانید افزایش دهید.

کابینت ویترینی چه رنگی انتخاب کنیم؟

معمولا کابینت ویترینی و در واقع فریم کابینت ممبران هم‌رنگ کابینت‌ها انتخاب می‌شود و نباید رنگ آن با سایر اجزای کابینت متفاوت باشد. در خصوص فریم کابینت ممبران که به وسیله‌ی CNC ساخته می‌شوند، تنوع رنگ و طرح بسیار بالا است. هر رنگی که تمایل داشته باشید با طرح‌های مختلف، مانند طرح چوبی، قابلیت اجرا دارند و تنوع آن به حدی است که سلیقه‌ی شما را تامین کند.

در مورد کابینت‌های چوبی یا روکش چوب که با دستگاه CNC برش و حکاکی می‌شوند، فریم کابینت، به جای روکش شدن، رنگ می‌شود. در مورد کابینت‌های چوبی نیز تنوع نمونه،‌ رنگ و کیفیت کار بسیار بالا است. رنگ پولیشی، رنگ پلی اورتان از جمله رنگ‌هایی هستند که بر روی فریم کابینت تمام چوب یا روکش چوب زده می‌شود و علاوه بر زیبایی کار، بر مقاومت چوب نیز می‌افزاید.

نصب فریم کابینت آشپزخانه

نصب فریم کابینت آشپزخانه

اشاره کردیم که فریم کابینت علاوه بر کارکرد در آشپزخانه و درب کابینت‌ها، در ساخت مصنوعات چوبی نیز کاربرد دارد. از کارکردهای متفرقه که بگذریم، نصب آن در آشپزخانه معمولا در قسمت‌هایی است که بحث دکوراتیو و زیباشناختی آن پررنگ‌تر باشد. دو طرف کاور هود، بالای سینک ظرف‌شویی، کابینت‌های دیواری که روبروی اتاق نشیمن قرار دارند، کابینت‌های زیر کانتر جزیره و … همگی می‌توانند یک کابینت ویترینی زیبا و منحصربفرد باشند. همچنین، اگر آشپزخانه‌تان دارای پنجره است، می‌توانید از فریم کابینت ممبران که هم‌رنگ و هم سبک کابینت‌هایتان است، برای پوشش پنجره و تناسب بیشتر آن با کابینت‌ها استفاده کنید.

تمیز کاری فریم کابینت ممبران

اگرچه فریم کابینت جنبه‌ی تزئینی دارد اما در واقع درب کابینت شما محسوب می‌شود و روش نصب آن مشابه درب کابینت است. این فریم‌ها با استفاده از اتصالات مستحکم و باکیفیت به یونیت کابینت متصل می‌شوند.

نصب کابینت از هر نوعی که باشد، امری تخصصی است و نیازمند اجرا توسط نصابان باتجربه و حرفه‌ای دارد. با توجه به ظریف بودن فریم کابینت ممبران یا چوبی، نصب این فریم‌ها نیاز به تجربه‌ و تخصص بیشتری دارد که حتما کابینت‌سازان باتجربه به درستی آن را انجام می‌دهند.

تمیز کاری فریم کابینت ممبران

کابینت ممبران کابینتی مقاوم است و که نیاز به شیوه‌ی تمیز کاری خاصی ندارد. چنانچه به صورت هفتگی با دستمال نخی نم‌دار بدنه‌ی آن را تمیز کنید، هرگز دچار کثیفی زیاد نمی‌شود به حدی که لازم باشد از مواد شوینده‌ی شیمیایی برای تمیزکاری آن استفاده کنید. اما تمیزکاری فریم کابینت ممبران ممکن است کمی وقت گیر‌تر باشد و لازم باشد با دقت بیشتری انرژی صرف آن کنید.

 با توجه به این که فریم‌ها دارای منبت و پنجره‌های مشبک هستند، بهتر است با یک گردگیر شترمرغی یا دستمال نخی مرطوب، پنجره‌های مشبک آن را به طور دقیق‌تری تمیز کنید تا ذرات چربی در آنجا متراکم نشود. آشپزخانه محل پخت غذا است و ذرات چربی معلق در فضا همیشه در قسمت‌هایی که دارای پستی و بلندی هستند، می‌نشینند. به همین دلیل لازم است کابینت‌های سبک کلاسیک را با دقت بیشتری تمیز کنید.

پنجره پشت فریم کابینت نیز لازم است به طور ماهیانه تمیز شود تا شیشه‌ی شفاف آن زیباتر به نظر برسد.

استفاده از یک محلول شوینده‌ی سبک، مانند چند قطره سرکه یا مایع ظرف‌شویی در یک لیتر آب و آغشته کردن دستمال نخی به آن، روش دیگری است که به طور ماهانه یا فصلی، می‌توانید سطح کابینت و فریم کابینت ممبران را با آن تمیز کنید.

برای مشاهده مدل‌های مختلف فریم کابینت ممبران کافی است سری به آلبوم کابینت‌سازان بزنید. همچنین با سرچ در گوگل می‌توانید انواع مدل‌های این فریم را مشاهده کنید و پس از انتخاب قطعی، به شرکت کابینت‌ساز سفارش دهید.