پاخور کابینت

پاخور کابینت

پاخور کابینت چیست؟ 

پاخور یک نوار بلند و کشیده است که در زیر کابینت‌های زمینی نصب می‌شود تا پایه‌های کابینت از دید پنهان بمانند. در بسیاری از مدل‌های کابینت آشپزخانه، پاخور نصب نمی‌شود که در این صورت لازم است از پایه‌های شکیل و زیبایی برای کابینت‌ها استفاده شود. اگر برای کابینت‌ها پاخور در نظر می‌گیرید، دیگر بحث زیبایی پایه‌های کابینت مطرح نیست و حتی می‌توان از پایه‌هایی با قیمت مناسب‌تر، که البته از کیفیت بالایی برخوردارند، استفاده نمود.

در مورد کابینت‌های سبک کلاسیک از جمله کابینت ممبران کلاسیک، نصب پاخور توصیه می‌شود. پاخور کابینت ممبران از جنس خود ممبران است و در همان رنگ و طرح انتخاب می‌شود.

کاربرد پاخور چیست؟ 

اصلی‌ترین کاربرد پاخور پوشاندن پایه‌‌های جزیره یا کابینت یا تجهیزاتی مانند لوله‌ها است تا از دید کلی و فضای بصری آشپزخانه پنهان باشند. یکی دیگر از کاربردهای پاخور، جلوگیری از نشر گرد و خاک و ریختن آشغال‌های کوچک به زیر کابینت‌ها است. 

اگر تاکنون تجربه‌ی استفاده از کابینت‌هایی بدون پاخور را داشته باشید، حتما می‌دانید که تا چه حد زباله و گرد و خاک به زیر کابینت‌ها نفوذ می‌کند که نیاز به تمیزکاری مداوم دارد. هر چقدر هم در تمیزی و نظافت زیر کابینت‌ها تلاش کنید، باز هم آشغال‌های کوچکی از زیر کابینت سر در می‌آورند که باعث کثیفی و حتی بوی بد در آشپزخانه می‌شوند. با نصب پاخور دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند به زیر کابینت پرتاب شود و نیاز به تمیزکاری مداوم زیر کابینت‌ها نخواهد بود.

نقش پاخور در زیر کابینت مشابه قرنیز دیوار است؛ هم در زیبایی نهایی فوق‌العاده نقش دارد و هم از آسیب رساندن به پا و بدنه‌ی کابینت پیشگیری می‌کند.

انواع پاخور کابینت

پاخور کابینت آشپزخانه با توجه به مدل و سبک کابینت‌ها و همچنین رنگ آن انتخاب می‌شود و سیاست کلی انتخاب آن به نحوی است که کمترین جلب توجه را داشته باشد و در عین حال باعث پوشش فضای زیرین کابینت و زیبایی بیشتر آن شود. در زیر انواع پاخور کابینت معرفی می‌شود:

  • پاخور آلومینیومی (فلزی)
  • پاخور پی وی سی
  • پاخور ام دی اف
  • پاخور ممبران

پاخور کابینت ممبران

پاخور کابینت ممبران به بخشی تزئینی و دکوراتیو در پایان کابینت‌های زمینی گفته می‌شود که باعث پوشاندن پایه‌های کابینت یا تجهیزات زیرین آن می‌شود. نصب پاخور کابینت در اکثر سبک‌ها رایج است چراکه باعث زیبایی بیشتر و یک‌دست شدن نمای کابینت‌ها می‌شود. تاج کابینت، پاخور کابینت و زیرچراغی از تزئینات متداول در کابینت‌های سبک کلاسیک، کابینت ممبران و کابینت‌های تمام چوب هستند که لازم است مدل و طرح آن‌ها در هماهنگی با یکدیگر انتخاب شوند.

پاخور کابینت ممبران

 

جنس پاخور کابینت ممبران 

اصولا تمام بخش‌های کابینت در تناسب با یکدیگر و از یک متریال مشابه انتخاب می‌شوند. جنس پاخور کابینت ممبران از متریال ممبران است و در سبک کلاسیک، می‌تواند طرح‌های منبت شده و خراطی داشته باشد.

جنس پاخور ممبران از ام‌دی‌اف خام با روکش PVC ، که ماده‌ای پلاستیکی است، تشکیل شده است. برای ساخت این قطعه، ابتدا ام‌دی‌اف خام به وسیله‌ی ماشین‌آلات بسیار پیشرفته‌ای به نام CNC ، که مخصوص حکاکی بر روی چوب هستند، مطابق میل و نظر مشتری حکاکی و طراحی می‌شود. پس از انجام فرایند حکاکی، پاخور به وسیله‌ی پوشش PVC به طور یکپارچه و سراسری وکیوم و پوشانده می‌شود. این شیوه‌ی ساخت باعث می‌شود که هیچ گونه درز یا شکافی بر روی هر قطعه از کابینت نباشد و چون PVC ضد آب است، هر قطعه نیز به طور جداگانه ضد آب باشد.

همچنین برای بسیاری از کابینت‌های آشپزخانه مانند کابینت ام‌دی‌اف یا کابینت هایگلاس، به دلیل افزایش مقاومت در برابر رطوبت ، استفاده از پاخور کابینت ممبران یا پاخور کابینت پلاستیکی یا آلومینیومی نیز توصیه می‌شود.

مانند همه‌ی بخش‌های کابینت ممبران، پاخور آن نیز معمولا دارای طرح‌ها و نقش‌های کوچکی است که زیبایی کار را افزایش می‌دهد. همان طور که اشاره شد نقوش و طرح‌های پاخور کابینت ممبران به وسیله‌ی ماشین حکاکی CNC بر روی بدنه‌ی آن نقش می‌بندد.

طرح‌ها و نقوش پاخور کابینت ممبران عمدتا ساده و با نقش‌‌ونگارهای ظریفی هستند. بیشتر نقش‌ها و طرح‌های پاخور کابینت ممبران از خطوط هندسی ساده و شیاردار تشکیل شده است که در عین حالی که ساده هستند، از ظرافت بسیار بالایی برخوردار بوده و زیبایی چشم‌نوازی به کابینت‌ها می‌بخشند.

مدل های پاخور کابینت ممبران

 اگر قصد دارید یک آشپزخانه‌ی ایده‌آل و زیبا داشته باشید، باید در همه‌ی قسمت‌های آن خوش سلیقگی به خرج دهید، حتی قسمت‌هایی مثل پاخور کابینت یا زیرچراغی که شاید در وهله‌ی اول خیلی حضور پررنگی نداشته باشند، اما نقش آن‌ها در زیبایی کل کابینت‌ها غیر قابل انکار است.

پاخور کشویی

احتمالا در بسیاری از تصاویر و عکس‌های موجود در نت مشاهده کرده‌اید که در بسیاری از آشپزخانه از کشوهای بسیار باریکی به جای پاخور کابینت استفاده شده است. برای نصب و تعبیه این ایده‌ی جذاب، باید کابینت‌ها به نحوی طراحی شوند که در قسمت زیرین آن‌ها نیز فضایی برای نصب کشو باقی بماند. بدیهی است که نصب پاخور کشویی، هزینه‌ی کلی کابینت را افزایش می‌دهد.

از نظر سایز و ابعاد، پاخور کشویی نمی‌تواند بیش از ۱۵ سانتی‌متر باشد زیرا در غیر این صورت، زیبایی کار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین فضای محدودی از نظر ارتفاع به عنوان پاخور کشویی در اختیار هست که فقط لوازم کوچک با ارتفاع کم را می‌توان در آن قرار داد. 

با توجه به اینکه در پاخور کشویی از حداقل فضاهای ممکن نیز در جهت قرار دادن لوازم استفاده می‌شود، برای منازل و آشپزخانه‌های کوچک بسیار مناسب است؛ اما از سوی دیگر با تعبیه کشو در زیر کابینت دیگر امکان ریختن آب کف آشپزخانه وجود ندارد. به علاوه هزینه‌ی ساخت کشو به مراتب بالاتر از پاخورهای معمولی است.

رنگ بندی پاخور کابینت

رنگ پاخور کابینت

برای ایجاد هارمونی بیشتر در فضای آشپزخانه، معمولا رنگ پاخور با رنگ کابینت ست انتخاب می‌شود، با این حال در سبک مدرن و با ظهور کابینت‌های دو رنگ، می‌توان رنگ تاج کابینت، زیرچراغی و رنگ پاخور را متفاوت از رنگ کابینت انتخاب کرد و به این ترتیب فضایی متفاوت ایجاد کرد. البته باید توجه داشت که از این سبک برای دکوراسیون مینیمال استفاده نمی‌شود.

پاخور کابینت

تنوع در رنگ و طرح پاخور کابینت ممبران بسیار بالا است. تقریبا از هر رنگ روکشی که برای کابینت‌ها استفاده می‌شود، برای پاخور آن نیز می‌توان استفاده نمود. به عنوان مثال اگر کابینت‌های شما سفید یا طوسی است، رنگ پاخور کابینت نیز سفید یا طوسی انتخاب می‌شود زیرا پاخور بخشی از بدنه و نمای کابینت به حساب می‌آید. مگر در مدل کابینت مدرن که ممکن است برای ایجاد پارادوکس، رنگ پاخور با رنگ بدنه تضاد داشته باشد.

پاخور کابینت منبت یا خراطی شده 

در مورد کابینت ممبران، پاخور کابینت هم طبیعتا دارای طرح‌های منبت و حکاکی شده است تا متناسب با سایر اجزای این سبک باشد. البته پاخور یا زیرچراغی تجهیزات کوچکی هستند که قابلیت حکاکی و ایجاد طرح‌های منبت بزرگ یا پر نقش و نگار را ندارند و عموما از منبت‌های ساده‌تر و زنجیره‌ای تشکیل می‌شوند.

پاخورهای کابینت ممبران معمولا دارای شیارهای عمودی یا افقی هستند که طرح‌های بسیار ظریف و زیبا روی آن‌ها قرار دارد. این طرح‌های منبت شده، معمولا به صورت متصل و زنجیروار با یکدیگر ارتباط دارند. طرح‌های پاخور کابینت ممبران، از نظر ظاهری بسیار شبیه مدل‌های خراطی شده قرنیز دیوار هستند.

پاخور کابینت ممبران منبت

شرکت آکس چوب نیز طرح‌های بسیار متنوعی از پاخور ممبران را به وسیله‌ی دستگاه‌های CNC مدل جدید و به روز حال حاضر دنیا تولید می‌کند. برای مشاهده مدل‌ها و سفارش با شماره ۷۲۰۳۹۰۰۰–۰۲۱ تماس بگیرید.

پاخور کابینت منحنی

پاخور ممکن است از نظر رنگ متفاوت از کابینت‌ها انتخاب شود ولی بدون شک از نظر شکل ظاهری باید هماهنگ با طبقه بالایی خود باشد. برای مثال اگر کابینت‌ها ساده و بدون هیچ نقشی هستند، پاخور هم باید ساده باشد و همینطور بالعکس در کابینت‌های منبت، پاخور بهتر است هماهنگ و دارای نقش انتخاب شود. از سوی دیگر وقتی کابینت منحنی است، بدون شک پاخور نیز باید حالت منحنی به خود بگیرد تا از طبقه بالایی بیرون تر نباشد. در غیر اینصورت به پای ساکنان خانه برخورد کرده و باعث آسیب رسیدن خواهد شد.

پاخور کابینت منحنی

انتخاب مدل پاخور 

مدل پاخور با توجه به سبک کابینت آشپزخانه و رنگ آن هم وابسته به آن تعیین می‌شود. در مورد کابینت ممبران، مدل‌های پاخور از زیبایی و ظرافت بیشتری برخوردار می‌باشند. پاخور مدل ممبران یکی از بهترین نمونه‌ها برای آشپزخانه‌ است، چرا که مقاومت نسبتا بالایی در برابر آب داشته و باعث می‌شود پاخور به مرور زمان دچار پوسیدگی نشود.

از مدل‌های ساده‌ی پاخور کابینت ممبران می‌توان برای کابینت‌های مدرن، مانند کابینت هایگلاس یا کابینت ام‌دی‌اف نیز استفاده کرد.

مدل‌های پاخور PVC که از جنس پلاستیک است و مدل پاخور آلومینیومی، نمونه‌های دیگری از این محصول هستند که در انواع کابینت آشپزخانه از جمله ممبران، هایگلاس و ام‌دی‌اف نصب و تعبیه می‌شوند.

چرا پاخور را عقب‌تر از بدنه‌ی کابینت نصب می‌کنند؟ 

اگر به پاخور کابینت‌ها دقت کنید، مشاهده می‌کنید که این قسمت کمی عقب‌تر از بدنه و درب کابینت‌ها نصب می‌شود. این شیوه‌ی طراحی دو دلیل عمده دارد که اولین آن راحتی استفاده است. پاها چند سانتی‌متری از بدن جلوتر هستند و اگر پاخور هم‌سطح کابینت‌ها باشد، هنگام ایستادن کنار بدنه‌ی کابینت، پا با پاخور برخورد می‌کند و باعث آسیب و ضربه می‌شود. نصب پاخور کابینت به صورت تورفتگی باعث می‌شود بتوانیم صاف و راحت به بدنه‌ی کابینت بچسبیم و نگران ضربه پا به پایین کابینت نباشیم.

یکی دیگر از دلایلی که نصب پاخور کمی عقب‌تر از بدنه‌ی کابینت‌ها را توجیه می‌کند، بحث زیبایی است. اگر چه کاربرد پاخور زیبایی کابینت‌ها و پنهان کردن پایه‌ها است، اما به طور کلی، بخشی است که نباید چندان در جلوی دید باشد. نصب آن مقداری عقب‌تر از سطح کابینت باعث می‌شود، خیلی در مرکز دید نباشد و جلب توجه نکند.

ابعاد پاخور کابینت

اندازه استاندارد جهانی در مورد ارتفاع انواع پاخور کابینت، ۷.۵ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود که این مقدار در ایران و در مورد کابینت ممبران، بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر نیز متداول است.

ارتفاع پاخور باید به حدی باشد که پا به آسانی در زیر کابینت قرار گیرد و فرد از حضور در کنار کابینت احساس راحتی داشته باشد بنابراین همواره توصیه می‌شود از ابعاد استاندارد پاخور برای کابینت‌ها استفاده کنید.

نورپردازی در پاخور کابینت 

اگر به کابینت‌های مد روز دقت کرده باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که در بسیاری از کابینت‌ها، در قسمت پاخور و زیر کابینت‌ها از نورپردازی نواری و خطی استفاده می‌شود. این شیوه نورپردازی باعث ایجاد خطای دید شده و به نظر می‌رسد که کابینت‌ها روی هوا هستند. برای نورپردازی در زیر کابینت‌ها، در قسمت بالای پاخور از نورهای مخفی استفاده می‌شود که زیبایی خاصی را به همراه می‌آورد. در مورد کابینت‌های سبک کلاسیک از جمله کابینت ممبران، می‌توانید در قسمت پاخور جزیره از نورپردازی استفاده کنید.

نورپردازی در پاخور کابینت

نصب پا خور کابینت ممبران

پس از نصب کلیپس، می‌توان پاخور را با استفاده از پیچ به کلیپس متصل کرد. نصب پاخور اگر چه چندان سخت نیست، اما نصب پاخور همه کابینت‌ها در یک راستا کمی دشوار است و اگر با دقت انجام نشود ممکن است در نهایت، جلو و عقب دیده شود. به همین جهت توصیه می‌شود کار را به نصاب بسپارید. هرچند شرکت‌های تولیدکننده و فروشنده کابینت و اجزای آن، نصب را نیز انجام می‌دهند.

نحوه‌ی شست‌شوی آشپزخانه با وجود پاخور کابینت 

شست‌وشوی آشپزخانه امری اجتناب ناپذیر است که در بازه‌های زمانی کوتاه یا بلند ناگزیر از انجام آن هستیم. برای شستن آشپزخانه، باید پاخور را از کابینت جدا کنید و مجددا پس از خشک شدن کابینت‌ها آن را در جای خود قرار دهید. جداسازی پاخور و نصب مجدد آن، کار دشواری نیست و به وسیله‌ی کلیپس‌هایی که به پایه نصب شده، به راحتی انجام می‌گیرد.

اگر جنس پاخور کابینت از متریالی ضد آب، مانند پلاستیک یا آلومینیوم تشکیل شده، نیازی به باز کردن پاخور نیست. اما اگر جنس پاخور از ام‌دی‌اف، چوب طبیعی یا ممبران تشکیل شده است، لازم است پاخور هنگام شست‌وشوی آشپزخانه باز شود.

در مورد پاخور کابینت ممبران نیز باید دقت داشته باشید که پاخور در قسمت‌هایی که نوار آن برش داده می‌شود، از نظر جذب رطوبت آسیب‌پذیر است و آب به بافت درون آن نفوذ می‌کند. مگر این که هر قطعه از پاخور به طور سفارشی و در سایز مورد نظر مشتری، به وسیله‌ی روکش PVC پوشانده شده باشد.