پایه مبلی

پایه مبلی

پایه مبل یکی از بخش‌های اصلی در مبلمان است که هم بر زیبایی و هم بر دوام مبل اثرگذار است. پایه ممکن است به صورت یکپارچه با بدنه و اسکلت اصلی مبل باشد و یا به صورت جداگانه، در زیر کار نصب شود. انتخاب پایه مناسب و مقاوم از مهم‌ترین نکاتی است که هنگام خرید باید به آن توجه نمود.

برخی افراد ممکن است به انتخاب پایه مبلی کمتر از سایر آیتم‌ها، مانند انتخاب رنگ یا جنس پارچه مبل، اهمیت بدهند در صورتی که انتخاب نادرست پایه‌های مبلی، زیبایی و مقاومت کل مبلمان را تحت شعاع قرار می‌دهد. حتی اگر سبک مبلمان شما طوری باشد که تنها بخش کوچکی از آن را پایه تشکیل داده باشد، باز هم پایه ها تاثیر عمده‌ای در زیبایی مبلمان‌تان خواهد داشت؛ چراکه این جزئیات هستند که به کل زیبایی می‌دهند.

پایه‌های مبلی از متریال و جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و در سبک‌های مختلفی هم کاربرد دارند؛ اما مدل چوبی یکی از پر طرفدارترین آن‌هاست که اتفاقا در سبک‌ها و مدل‌های مختلف مبلمان هم قابل استفاده می‌باشد. در انواعی از مبلمان که پایه‌ها دیده نمی‌شوند می‌توان از پایه‌های معمولی‌تر، که بحث زیبایی در آن‌ها مطرح نیست، استفاده کرد. اما در بیشتر مبلمان‌ها، پایه‌ها کاملا در دید هستند و اتفاقا بخش عمده‌ای از  زیبایی مبل را هم به خود اختصاص می‌دهند.

زیبایی و مقاومت، دو فاکتور مهمی هستند که هنگام انتخاب و خرید پایه مبلی باید مورد توجه خریداران قرار بگیرد.

انتخاب پایه مبل

همانطور که اشاره کردیم، پایه‌های مبلی از جنس‌های مختلفی تشکیل می‌شوند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  •       پایه مبلی چوبی
  •       پایه مبلی فلزی؛ مثل استیل یا آهنی با روکش کروم و ….
  •       پایه مبلی پلاستیکی
  •       پایه مبلی از جنس‌های متفرقه

مناسب‌ترین جنس پایه است که از نظر ظاهری با مبل شما هماهنگی داشته باشد. البته، پایه به غیر از بحث زیبایی، باید مقاومت بالایی نیز داشته باشد و بتواند وزن مبل و افرادی که بر روی آن می‌نشینند را تحمل کند. بنابراین توجه به مقاومت و دوام آن نیز بسیار مهم است و نباید نادیده گرفته شود. انتخاب پایه‌های بی‌کیفیت یا ارزان قیمت، حتی ممکن است به اسکلت اصلی مبل نیز آسیب برساند.

انواع جنس پایه مبل 

پایه‌های مبل انواع بسیاری دارند و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و می‌تواند از جنس فلز، پلاستیک، چوب و ترکیبی از این‌ها باشد که هر کدام با توجه به کاربرد، طراحی و قیمت انتخاب می‌شوند. برای مثال شما می‌توانید فارغ از اینکه جنس بدنه مبلمانتان فلز است از پایه چوبی استفاده کنید مشروط بر اینکه از نظر طرح کلی با هم هماهنگی داشته باشند.

از سوی دیگر در مبل‌های سبک مدرن از انواع فلزی یا چوبی ساده استفاده می‌شود، اما در سبک‌های کلاسیک، معمولا از پایه مبلی منبت و حکاکی شده هستند تا شکوه و زیبایی مبلمان را بیشتر به نمایش بگذارند.

گاهی آن‌ها به صورت جداگانه در زیر مبلمان نصب می‌شود،  اما در بسیاری از مدل‌ها به صورت کامل در زیر مبل قرار می‌گیرد و در واقع، جزئی از اسکلت اصلی مبلمان هستند. در هر دو حالت ضرورت دارد که از جنس انتخابی و کیفیت آن اطمینان داشته باشید تا دوام مبلمان خود را افزایش دهید.

اگر سبک و مدل مبلمان طوری است که پایه‌ها دیده نمی‌شود، نمونه‌های فلزی، چوبی ساده یا مدل‌های پلاستیکی دارای قیمت مناسب‌تری هستند و در عین حال مقاومت لازم را برای تحمل وزن مبلمان دارند.

اهمیت جنس پایه مبل

اگر چه پایه در واقع جزء کوچکی از مبلمان است اما در واقع، مانند ستونی است که وزن مبل و افرادی که بر روی آن می‌نشینند را تحمل می‌کند. اگر ستون مبل شما دارای استقامت لازم نباشد، ممکن است توان نگهداری وزن را نداشته باشد و باعث آسیب رسیدن به اسکلت اصلی مبل شود. همین توضیح به ما ثابت می‌کند حتی در مبل‌های راحتی که پایه‌ها دیده نمی‌شود هم لازم است از انواع مستحکم و با دوام استفاده کنیم. علاوه بر استقامت مبل، پایه در ظاهر مبل‌ها هم نقش دارند و می‌توانند بر زیبایی مبلمان شما تاثیر بگذارند.

بهترین جنس پایه مبل 

هر کدام از محصولات چوبی، فلزی و پلاستیکی چنانچه از متریال اولیه باکیفیت تهیه و توسط افراد متخصص ساخته شده باشد می‌تواند بهترین جنس پایه مبل باشد.

جنس پایه مبل چوبی

چوب یکی از زیباترین و باکیفیت‌ترین متریال برای ساخت انواع وسایل منزل از جمله پایه مبل است. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای چوب در برش‌کاری و حکاکی، پایه‌ مبلی‌ها با طرح و اشکال مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام در مبلمان اداری و خانگی کاربرد دارند. انواع چوبی بسته به نوع چوبی که از آن تهیه می‌شود، مقاومت متفاوتی دارد. چوب گردو، روس، راش و بلوط از اصلی‌ترین چوب‌هایی هستند که در ساخت مبلمان و پایه‌ی آن کاربرد دارند.

تنوع در جنس پایه مبل چوبی بسیار بالا است و به جرات می‌توان گفت بیشترین تنوع را در بین پایه‌های مبلی دارند. با توجه به این که این روزها متراژ خانه‌ها کاهش یافته و سبک مدرن بسیار مورد توجه هست، انواع ساده طرفدار بیشتری دارند. یک پایه ساده از جنس چوبی که از چوب باکیفیتی هم ساخته شده باشد و در عین حال به شکل زیبایی تراش خورده یا حکاکی شده باشد، می‌تواند نوید دهنده‌ی حضور یک مبل خاص و شیک در منزل شما باشد.

مدل مبلمان شما هر سبکی که باشد، جنس چوبی می‌تواند یک انتخاب شاخص و منحصربفرد باشد. خصوصا آن که این روزها چوب طبیعی ارزش دیرین خود را باز یافته و طرفداران بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. از پایه چوبی در مبلمان‌های سبک کلاسیک، مدرن، راحتی و چستر می‌توان استفاده کرد. چوب متریالی است که به دلیل ماهیتش با همه‌ی سبک‌های چیدمان هم‌خوانی دارد و به همین دلیل می‌توان آن را با هر نوع چیدمانی هماهنگ کرد.

چوب، رنگ گرمی دارد و رگه‌ها و گره‌های بسیار زیبایی که در ذات آن نهفته است، با هیچ نمونه‌ی دیگری قابل قیاس نیست. همین مزیت‌ باعث می‌شود حضور لوازم چوبی، هر چند محدود حتی در حد پایه‌های مبل، گرما و جلوه‌ی خاصی به دکوراسیون خانه ببخشد.

پایه مبل چوبی

البته در انتخاب این جنس پایه مبل باید برخی نکات را در نظر داشت. بسیاری از پایه‌ها اگر چه بسیار زیبا بوده و طرح‌ و شکل مناسبی هم دارند؛ اما از چوب بی‌کیفیتی ساخته شده یا استحکام لازم را برای نگهداشتن وزن مبل ندارند. تراکم چوبی که برای آن‌ها انتخاب می‌شود، مساله مهمی است که به حفظ و دوام کار کمک می‌کند. علاوه بر تراکم چوب، تعداد پایه‌ها و همین طور قطر چوب آن‌ها از دیگر عوامل تعیین کننده در انتخاب مبل است که باید متناسب با ابعاد کار، وزن، ارتفاع و همین‌طور سبک و ساختار کلی مبلمان‌ انتخاب شوند.

جنس پایه مبل فلزی

انواع فلزی نیز در سبک خود زیبا و شاخص هستند و دوام بیشتری هم دارند. مهم‌ترین ویژگی‌های پایه فلزی استقامت بسیار بالا در ضربات است؛ فلز خط نمی‌افتد، نمی‌شکند و به طور کلی دوام بسیار بالایی دارد، مشروط بر اینکه زنگ نزند و از استیل باکیفیت تهیه شده باشد. از همین رو خلوص آلیاژ در مقاومت آن موثر است. در عین حال، جنس پایه مبل فلزی وزن بسیار بالاتری نسبت به سایر جنس‌ها دارد.

پایه‌های فلزی نسبت به نوع آلیاژی که از آن ساخته شده‌اند، قیمت متفاوتی دارد. اگر تمایل به استفاده از جنس فلزی دارید پیشنهاد می‌دهیم از فلزهای باکیفیت استفاده کنید تا هم از نظر مقاومت و هم از نظر زیبایی حرفی برای گفتن داشته باشند. جنس پایه مبل فلزی عمدتا برای مبل‌های سبک مدرن کاربرد دارند و در مبلمان کلاسیک معمولا به کار نمی‌روند مگر مدل‌های خاص.

طرح‌های مختلف و انواع پایه مبل

اشاره کردیم که پایه‌های مبلی انواع و اشکال بسیار متنوعی دارند. در زیر به پر طرفدارترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • طرح مخروطی

طرح مخروطی به دو دسته بلند و کوتاه تقسیم می‌شوند. مدل کوتاه برای مبل‌های راحتی و مبل‌های سبک مدرن کاربرد دارند. از مدل‌های بلندتر برای مبل‌های نئوکلاسیک و رسمی‌تر استفاده می‌شود.

پایه مبل مخروطی

  • طرح کوتاه

از این مدل بیشتر برای مبل‌های نشیمن و راحتی استفاده می‌شود. هر چه ارتفاع پایه کوتاه‌تر باشد، کمتر به چشم می‌رسد، با این وجود طوری نیستند که اصلا دیده نشوند، بنابراین کیفیت و رنگ آن‌ها مساله مهمی است. طرح‌های کوتاه ممکن است دارای اشکال مربع، سه‌گوش، مخروطی، گرد، چهارگوش، پافیلی، منحنی و نعل اسبی باشند.

پایه مبل کوتاه

  •  خراطی شده و مدل‌دار

این طرح‌ها هم در نمونه‌های کوتاه و هم بلند موجودند اما بیشتر در مبل‌های سبک نئوکلاسیک و چستر بکار رفته و به وسیله‌ی ماشین خراطی تولید می‌شوند. طرح خراطی در عین حال که مدل‌دار است زیبایی و سادگی خود را حفظ کرده. اگر طرفدار سادگی و در عین حال سبک‌های رسمی‌ و سنتی‌تر هستید، پایه مبلی خراطی شده گزینه‌ی خوبی برایتان خواهد بود.

 خراطی شده و مدل‌دار

  • حکاکی شده و کلاسیک

این مدل در مبلمان کلاسیک که در اصطلاح به آن مبل استیل نیز گفته می‌شود، کاربرد دارد. زیبایی و استقامت بالا، نقش مهمی در انتخاب این مدل‌ها دارد. هر چه حکاکی و طرح‌های ایجاد شده در این نمونه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

پایه مبل حکاکی شده و کلاسیک

  • طرح مناسب برای مبل راحتی

مبل‌های ساده و راحتی معمولا دارای پایه‌هایی با اشکال هندسی ساده هستند. طرح‌های مربعی شکل، مخروطی، دایره‌ای و خراطی ساده و کوتاه به فراخور سبک و مدل مبلمان‌تان می‌توانند از گزینه‌ی مناسبی باشند.

این طرح‌ها معمولا در سایزهای ۶ سانتی‌متر و ۱۰ سانتی‌متر ساخته می‌شوند. البته مدل‌های بلندتر بیشتر در سبک مبلمان کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارند. از پایه‌های کوتاه نه تنها برای مبلمان، بلکه برای انواع کمد، دراور، کشوهای لباس، کابینت‌ و انواع میز نیز استفاده می‌شود.

پایه مبل مناسب برای مبل راحتی

پایه مبل را از کجا بخریم

برای خرید پایه مبل چوبی لازم است به فروشگاه‌هایی که در زمینه‌ی ساخت و تولید مبلمان فعالیت دارند مراجعه کنید. کارگاه‌های سازنده مصنوعات چوبی و فروشگاه‌های ابزار مبل، اصلی‌ترین فروشنده‌های پایه‌های مبلی چوبی هستند. علاوه بر این، شرکت‌های سازنده کابینت ممبران و مصنوعات چوبی مرتبط که با دستگاه CNC  کار می‌کنند، قادرند بهترین پایه‌های چوبی را با طرح و مدل دلخواه مشتری توسط دستگاه تولید کنند.

با مراجعه به شرکت‌های سازنده و مشاهده‌ی آلبوم فروشگاه‌ها می‌توانید پایه مورد نظرتان را سفارش دهید.

پایه چوبی چه قیمتی دارد

بدون شک آیتم قیمت در خرید بسیار موثر است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.  پایه مبلی چوبی بستگی به نوع چوب و مدلی که ساخته شده، دارد. به عنوان مثال، هر چه چوب بیشتری برای ساخت آن به کار رفته باشد،ارزش ریالی آن بالاتر خواهد بود.

جنس خود چوب نیز عامل دیگری است که در بهای پایه نقش عمده‌ دارد. چوب راش، بلوط، گردو و چوب روسی از متداول‌ترین چوب‌هایی هستند که در ساخت پایه‌ مبلی‌های چوبی کاربرد دارند و هر کدام از نظر بها با دیگری متفاوت است. پایه مبلی که از جنس چوب روسی تهیه شده باشد، نسبت به سایر چوب‌ها از قیمت مناسب‌تری برخوردار است.

مدل و طرح انتخابی نیز عامل دیگری است که در بهای تمام شده‌ی پایه مبل موثر است. هر چه مدل انتخابی از نظر حکاکی یا خراطی پُر کارتر باشد، قیمت آن بالاتر و چنانچه ساده‌تر باشد، قیمت کم‌تری خواهد داشت.

به علاوه حتی برای ایجاد تنوع می‌توانید به جای تعویض روکش مبل یا کل مبلمان، تنها با تعویض پایه‌های مبل به مقدار چشمگیری بر زیبایی مبل‌‌تان بیفزایید.

پایه مبلی یکی از جدیدترین محصولات منبت آکس چوب می باشد

این محصولات که آغشته به هنر منبت و کنده کاری ایرانی هستند در طرح و رنگ های مختلف موجود است

این محصولات مناسب مبل های مختلف چوبی است که طرح های کلاسیک دارند و باعث جلوه بیشتر مبلمان شما نیز می شوند.محصولات پایه مبل در طرح های مختلف با بهترین چوب و مواد برای شما تهیه گردیده است.