پاک کردن چربی آشپزخانه با روش‌های طبیعی؛ چگونه آشپزخانه‌ای تمیز داشته باشیم؟

چگونه آشپزخانه‌ای تمیز داشته باشیم؟

پاک کردن چربی آشپزخانه یکی از معضلاتی است که همه‌ی افراد کم‌ و بیش با آن دست به گریبان هستند. آشپزخانه، محل پخت و طبخ خوراک‌ها، سرخ کردن و سرو غذاست و هر روزه، ذره‌های غذا، گرد و خاک و ذرات ریز چربی به طور مداوم در آشپزخانه پراکنده می‌شوند و بر روی وسایل، لوازم، کاشی‌ها، دیوارها، هود و سایر قسمت‌های آشپزخانه می‌نشیند. برای رفع این مشکل، افراد راه‌‌حل‌های مختلفی را در پیش می‌گیرند؛ به عنوان مثال برخی از افراد از دستگاه سرخ‌کن استفاده می‌کنند، برخی دیگر، خوراکی‌های سرخ‌کردنی مانند ماهی و مرغ را در تراس یا فضای دیگری به غیر از آشپزخانه سرخ می‌کنند و برخی دیگر از دو آشپزخانه استفاده می‌کنند تا از کثیف شدن بیش از اندازه‌ی آشپزخانه‌ی اصلی، پیشگیری کنند.

در کنار این راه‌حل‌ها که البته راه حل‌های مناسبی هم هستند، وب‌سایت آکس چوب قصد دارد روش‌های دیگری را برای پاک کردن چربی آشپزخانه به شما پیشنهاد دهد! همانطور که می‌دانید با هر روشی که از نفوذ ذرات چربی در آشپزخانه پیشگیری کنید، آن‌ها باز هم بر روی آشپزخانه‌ی شما جا خشک خواهند کرد؛ پس با ما همراه باشید تا با راه‌حل‌های پاک کردن لکه‌های چربی بیشتر آشنا شوید.

پاک کردن چربی کابینت آشپزخانه

ذرات چربی ؛ یار ناخوانده و نامطبوع آشپزخانه !

پخش شدن ذرات چربی در آشپزخانه اجتناب‌ناپذیر است؛ اگر آشپزخانه‌ای وجود دارد که در آن غذایی طبخ می‌شود، بدون شک ذرات چربی و بخارات غذا در هوای آن معلق خواهد شد. این ذرات، به وسایل و لوازم آشپزخانه می‌چسبند و به آن‌ها آسیب می‌زنند و باعث می‌شود که نمای ظاهری آشپزخانه زشت شود، همچنین باعث تغییر رنگ کابینت‌ها می‌شوند.

همانطور که می‌دانید چنانچه در پاک کردن چربی آشپزخانه اهمال کنید، این ذرات موذی بیشتر به لوازم شما می‌چسبند و چسبندگی ایجاد می‌کنند و در نتیجه، گرد و خاک هوا را بیشتر به خود جذب می‌کنند و به مرور زمان سخت‌تر و سمج‌تر شده، به طوری که گاهی پاک شدن آن ها بدون آسیب رسیدن به کابینت آشپزخانه یا لوازم برقی ممکن نیست!

اگر چه می‌توان ذرات چربی را با اسپری‌ها و مواد شوینده‌ی شیمیایی و اسیدی به سهولت پاک کرد، اما همانطور که می‌دانید این مواد شوینده، به بسیاری از لوازم ما آسیب می‌رسانند و رنگ آن‌ها را تخریب می‌کنند و حتی برای سلامتی مصرف‌کننده و محیط زیست نیز مضر هستند، بنابراین حتی‌الامکان نباید از آن‌ها استفاده کرد.فرقی نمیکند کابینت آشپزخانه مدرن است یا کلاسیک این تمیز کاری ها همیشه وجود دارد

پاک کردن چربی آشپزخانه

کدام قسمت‌های آشپزخانه بیشتر در معرض ذرات چربی و کثیفی قرار دارند؟

اجاق گاز، هود، کاشی‌های اطراف گاز، کابینت‌ها خصوصا کابینت‌های اطراف گاز، از اصلی‌ترین میزبان‌های ذرات چربی هستند. به غیر از نقاط گفته شده، ذرات چربی به مرور زمان در مناطق دور از دسترس آشپزخانه نیز نفوذ می‌کنند و چون این مناطق معمولا کمتر دیده می‌شوند، بیشتر باعث انباشت چربی و در نتیجه چسبناک و سخت شدن چربی‌ها می‌شوند. ازین نقاط خارج از دسترس می‌توان به سطح بالای کابینت‌ها، زیر کابینت‌ها، درزهای بین کابینت‌های کلاسیک و یا شکاف دستگیره‌های مخفی اشاره کرد.

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، آن است که چنانچه آشپزخانه و کابینت‌هایتان را به طور مرتب و ماهیانه تمیز کنید، هرگز ذرات چربی روی هم انباشته نمی‌شوند که بر روی رنگ کابینت‌ها اثر منفی بگذارند و یا به حدی از کثیفی برسند که تبدیل به سطحی چسبناک و سخت شوند و نیاز باشد تا با دشواری آن را از روی سطوح مورد نظرتان بزدایید. بنابراین با یک برنامه‌ریزی کوتاه‌ مدت و منظم، همواره می‌توانید آشپزخانه‌ای تمیز و آراسته داشته باشید و نیاز نباشد برای تمیز کردن و پاک کردن چربی آشپزخانه ، خودتان را به زحمت بیندازید!

روش‌هایی برای پیشگیری از نشستن ذرات چربی بر روی سطوح آشپزخانه

 • در وهله‌ی اول چنانچه امکان دارد، اجاق گازتان را در نزدیکی پنجره‌ی آشپزخانه نصب کنید تا ذرات چربی ناشی از پخت و پز، سریع‌تر از فضای آشپزخانه خارج شوند.
 • هنگام آشپزی، همواره هود آشپزخانه‌تان را روشن کنید.
 • از هود‌ آشپزخانه با قدرت کشش بالا استفاده کنید. هر چه اجاق‌ گاز و به دنبال آن هود، نزدیک‌تر به هوای آزاد و پنجره باشند، قدرت کشش بیشتری خواهند داشت؛ بنابراین نزدیک بودن اجاق گاز به پنجره یک مزیت به حساب می‌آید.
 • فیلتر هود را به صورت ماهیانه عوض کنید.
 • هنگام سرخ کردن، حتی‌الامکان از سرخ‌کن استفاده کنید.
 • هنگام سرخ‌ کردن می‌توانید به جای ماهیتابه‌های کوتاه، از انواع بلندتر آن و یا قابلمه‌ استفاده کنید تا مانع از پاشیدن روغن به فضای اطراف شوید. همچنین، از دمای پایین استفاده کنید تا روغن به فضای اطراف پر نشود.
 • هنگام سرخ کردن از درب‌های توری مخصوص قابلمه و ماهیتابه که مانع پاشیدن روغن به اطراف می‌شوند استفاده کنید. این درب‌های توری‌مانند، در تمام فروشگاه‌های پلاسکو و لوازم خانگی موجود است و با مبلغ اندکی می‌توانید آن را تهیه کنید.
 • روغن‌های خوراکی سالم مانند روغن کنجد یا روغن زیتون، همانطوری که برای سلامتی بدن انسان مفید هستند، برای آشپزخانه‌ی شما هم مفید و پرفایده می‌باشند. پخت و پز و استفاده ازین روغن‌ها باعث می‌شود که آشپزخانه‌‌ی شما کمتر به ذرات چربی معلق در هوا آلوده باشد. همچنین این روغن‌ها به آسانی از روی سطوح پاک می‌شوند و به دلیل آنکه طبیعی هستند، اثر سوء از خود بر جای نمی‌گذارند. بنابراین با یک تغییر کوچک در سبد غذایی خانواده، هم سلامت جسمی بیشتری خواهید داشت، هم قابلمه‌ها و آشپزخانه‌ای عاری از ذرات چسبیده‌ی چربی خواهید داشت.
 • ذرات چربی پاشیده شده بر روی گاز یا کابینت‌ها را در اسرع وقت و قبل از آنکه مدت زمان زیادی از حضور آن‌ها بگذرد و جا خشک کنند، با یک دستمال آغشته به آب گرم و سرکه پاک کنید. این ذرات، در لحظات اولیه، حتی با یک دستمال آغشته به آب گرم نیز به راحتی پاک می‌شوند و اثری از خود بر جای نمی‌گذارند.
 • اگر انگشتان دستتان چرب است و یا دستمال آشپزخانه‌ آغشته به روغن است، از کشیدن آن بر روی سطوح خودداری کنید.

پاک کردن چربی آشپزخانه با استفاده از مواد طبیعی

 • محلول سرکه و آب گرم

یکی از قوی‌ترین شوینده‌ها برای پاک کردن چربی آشپزخانه ، محلول سرکه و آب گرم است. سرکه قدرت عجیبی در چربی‌زدایی دارد. برای این کار، می‌توانید یک لیوان سرکه را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و محلول فوق را به یک دستمال نخی آغشته کرده و بر روی سطوح مورد نظرتان بکشید و صبر کنید تا ذرات چربی و کثیفی زدوده شود.

محلول فوق را می‌توانید درون ظروف آب‌پاش ریخته و بر روی سطوحی مثل کاشی‌ها یا کف آشپزخانه اسپری نمایید تا سطح بیشتری را مورد پوشش قرار دهید. اگر لکه‌های چربی سخت شده‌اند، بهتر است مدتی پس از اسپری کردن آب و سرکه سفید، صبر کنید تا سرکه عمل کند و دوباره عمل خود را تکرار کنید و سپس با دستمال نخی آن را پاک کنید.

محلول سرکه و آب برای پاک کردن چربی آشپزخانه

 • محلول جوش شیرین و آب گرم

یکی دیگر از موثر‌ترین شوینده‌های طبیعی برای پاک کردن چربی آشپزخانه و تمیز کردن انواع کابینت ، محلول یا خمیر جوش شیرین و آب گرم است. برای این منظور کافی است یک لیوان آب گرم را با مقدار مشخصی از جوش شیرین ترکیب کنید تا محلول نسبتا غلیظ و یا در صورتی که تمایل دارید محلول خمیری مانندی تهیه شود، سپس این محلول را بر روی سطوح چرب بمالید و پس از آن مدتی زمان بدهید تا چربی‌زدایی انجام گیرد و سپس با یک دستمال تمیز سطوح را خشک کنید.

 • استفاده از لیمو ترش

باور کردنی نیست اما قرار دادن یک عدد لیمو ترش سنگی نصف شده درون فر یا مایکروفر باعث می‌شود که فضای فر، مایکروفر و حتی توستر شما، تمیز و از هر گونه ذره‌‌ی چربی عاری شود. برای این کار لازم است یک لیمو سنگی را نصف کنید و آب آن را درون یک کاسه آب ولرم بچلانید و سپس خود لیمو را نیز درون آب بیندازید.

بعد از آن مایکروفر یا اجاق فر را به مدت پنج دقیقه روشن کنید و اجازه دهید بخارات لیمو و آب، به چربی‌زدایی ادامه دهند. سپس درون مایکروفر یا توستر و اجاق فرتان را با یک دستمال نخی تمیز و پاک کنید.

از لیمو برای پاک کردن چربی آشپزخانه میتوان استفاده کرد

پاک کردن چربی آشپزخانه با استفاده از مواد شیمیایی

 • استفاده از پاک‌کننده‌های چند منظوره

اگر چه حتی‌الامکان استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن چربی آشپزخانه توصیه نمی‌شود، اما مواد شیمیایی و اسپری‌های چربی‌زدای مختلفی در بازار وجود دارند و شما می‌توانید از هر کدام از آن‌ها برای چربی‌زدایی آشپزخانه‌تان استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از اسپری‌های چند منظوره و چربی‌زدا، راجع به استفاده‌ی آن‌ها بر روی سطوح مختلف آشپزخانه، در اینترنت جستجو کنید تا ناخواسته به رنگ لوازم  خود آسیب نزنید.

استفاده از شوینده ها برای پاک کردن چربی آشپزخانه

 • استفاده از پودر لباس‌شویی

پودرهای لباس‌شویی حاوی آنزیم‌های قوی و چند منظوره جهت از بین بردن لکه‌های چربی از روی لباس‌ها هستند، بنابراین استفاده از پودرلباس‌شویی می‌تواند در پاک کردن چربی آشپزخانه به شما کمک کند. به عنوان مثال می‌توانید از مخلوط کردن پودر لباس‌شویی در آب گرم و اسپری کردن آن بر روی کاشی‌های آشپزخانه و یا با آغشته کردن آن بر روی یک دستمال نخی، هود آشپزخانه‌تان را به وسیله‌ی آن چربی‌زدایی کنید.

همانطور که می‌دانید پودرلباس‌شویی حاوی آنزیم و دارای مواد شیمیایی است که برای پوست دست آسیب‌رسان است و هنگام استفاده از آن لازم است از دستکش استفاده کنید تا به پوست دستتان آسیبی وارد نیاید.

استفاده از مواد شیمیایی قوی و برس‌های سیمی یا سیم‌ظرف‌شویی ممنوع!

مواد شوینده‌ی شیمیایی و اسیدی، به طور حتم به بدنه‌ی کابینت‌های شما آسیب خواهند رساند و رنگ آن‌ها را از بین خواهند برد، بنابراین استفاده از آن ممنوع می‌باشد. همچنین برای پاک کردن کابینت‌ها و پاک کردن چربی آشپزخانه ، نباید از وایتکس و محلول‌های سفیدکننده استفاده کنید.

سیم‌ ظرف‌شویی و برس‌های سیمی و سخت نیز ممکن است به بدنه‌ی کابینت‌های شما آسیب برسانند و رنگ آن را خراب کنند، بنابراین بهتر است از استفاده‌ی آن‌ها برای تمیزکاری آشپزخانه پرهیز شود.

تذکر مهم:

قبل از هر گونه استفاده از مواد شوینده، چه از نوع طبیعی و چه شیمیایی، سطح کوچکی از کابینت‌ را که غیر قابل دید می‌باشد و یا در دیدرس کمتری قرار دارد را به محلول فوق آغشته کنید و تقریبا ۲۴ ساعت به آن زمان دهید. در صورتی که تغییر رنگ و خرابی بر روی بدنه‌ی کابینت حاصل نشد، اقدام به استفاده از مواد مورد نظرتان نمایید.

از سیم برای پاک کردن چربی آشپزخانه استفاده نکنید

سخن پایانی:

پاک کردن چربی آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های نگهداری آشپزخانه است که باعث می‌شود فضای آشپزخانه‌تان همواره تمیز و پاکیزه بماند و عاری از کثیفی باشد. توصیه می‌شود آشپزخانه‌تان را به صورت هفتگی، ماهیانه و فصلی تمیز کنید تا ذرات چربی نتوانند حضور پررنگی در آشپزخانه‌ی شما داشته باشند.

اگر آشپزخانه‌ی خود را جدیدا کابینت کرده‌اید، می‌توانید دستورالعمل تمیزکاری و چربی‌زدایی آن را از کابینت‌کارتان بخواهید و درباره‌ی نحوه‌ی تمیزکاری آن، اطلاعات مناسبی کسب کنید تا ناخواسته به کابینت‌های خود آسیب نرسانید.

این مقاله توسط وب‌سایت آکس چوب تهیه شده است. از حسن توجه شما نسبت به این محتوا سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب ارائه شده، برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *