چوب در آشپزخانه‌های مدرن ؛ چگونه عنصر چوب را در آشپزخانه مدرن به کار بریم؟

چگونه عنصر چوب را در آشپزخانه مدرن به کار بریم؟

معمولا استفاده از چوب در آشپزخانه‌های سنتی رایج است؛ اما این موضوع به معنای عدم استفاده از چوب در آشپزخانه‌های مدرن و شیک امروزی نیست! در حالی که یک آشپزخانه مدرن سفید رنگ مانند یک عروس زیبا می‌درخشد، شما می‌توانید با استفاده مناسب از المان‌ چوب در چنین فضایی، به حرارت و گرمای آن کمک کنید. در آشپزخانه‌های مدرن امروزی، استفاده از رنگ‌های سرد مانند سفید، جایگاه ویژه‌ای دارند؛ در این آشپزخانه‌ها، همه چیز باز و روشن است؛ مانند کاشی‌ها، پیش‌خوان و کابینت‌ها و اگر شما به رنگ سفید علاقمند باشید، این واقعا زیباست؛ اما در عین حال ممکن است، احساس سرد بودن را نیز به بیننده منتقل کند. اگر در طراحی آشپزخانه از چوب در کنار المان‌های سفید رنگ استفاده کنید گرما و پذیرش فضا را افزایش خواهید داد. با آکس چوب همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه باید از چوب در آشپزخانه‌های مدرن استفاده کنید و فضا را تلطیف کنید.

استفاده از چوب در آشپزخانه‌های مدرن امروزی

استفاده از چوب در آشپزخانه‌ مدرن

 • چوب را به صورت ترکیبی با سایر متریال کار کنید:

به کارگیری کابینت‌های یک‌دست سفید، این روزها به صورتی افراطی در همه‌ی آشپزخانه‌ها مد شده است و تکرار آن باعث می‌شود از تاثیرگذاری و زیبایی دکوراسیون یک آشپزخانه در نگاه بیننده کم کند!

باید بگوییم با استفاده از طرح‌های خلاقانه، می‌توانید کابینت‌ مدرن را به صورت ترکیبی با چوب کار کنید. مثلا از طرح چوب با مایه قرمز در کنار رنگ سفید استفاده کنید تا از سردی فضای آشپزخانه کم کنید. البته این موضوع بیشتر به سلیقه و خلاقیت شما، همچنین طراح و سازنده کابینت‌ها بر می‌گردد! سعی کنید با استفاده از قوه‌ی تخلیل و خلاقیت خود، یک ترکیب رنگی متناسب و دارای هارمونی انتخاب کنید و فضای آشپزخانه را به سمت گرما و صمیمت بیشتر با استفاده از عنصر چوب هدایت کنید.

 • از کانتر چوبی استفاده کنید!

به کارگیری پیشخوان یا همان کانتر چوب در آشپزخانه‌های مدرن و یک‌دست سفید، یک طرح پذیرفته شده و متداول است که به خوبی هم جواب می دهد. این ترکیب غوغا می‌کند و زیبا و چشم‌نواز است.

یک روش محبوب طراحان و سازنده‌های کابینت، استفاده از جزیره چوبی در وسط آشپزخانه است که به گرما و حس صمیمیت آن کمک می‌کند بدون آن که از طراحی مدرن آشپزخانه کم کند.

 • یک میز چوبی در میان آشپزخانه قرار دهید.

ابدا اشکالی ندارد که برای ایجاد تعادل و گرمابخشی به یک آشپزخانه مدرن، از یک میز نهارخوری فاخر و چوبی استفاده کنید. با چنین انتخابی، یک المان چوبی به آشپزخانه مدرن خود اضافه کرده‌اید تا یک کنتراست رنگی مناسب در فضا ایجاد کرده باشید و در عین حال، دست شما برای حذف این المان نیز، در صورت لزوم باز است.

به عنوان مثال، اگر جزیره آشپزخانه را از جنس چوب کار کنید، نمی‌توانید به راحتی آن را تغییر دهید، اما در مورد یک میز نهارخوری چوبی، انعطاف بیشتری برای تغییر و تحول وجود دارد و شما به آسانی می‌توانید میز را از درون آشپزخانه به فضای دیگری منتقل کنید.

 • از کف پوش و پارکت چوبی استفاده کنید.

یک راه دیگر برای استفاده از المان‌های چوب در آشپزخانه‌های مدرن یا سفید رنگ، به کار بردن کف‌پوش و پارکت‌های چوبی است. با این طراحی، گرما و صمیمتی که مد نظر شماست به یک آشپزخانه سفید و مدرن وارد خواهد شد و به زیبایی آن اضافه خواهد کرد.

اگر بتوانید فرش‌های ایرانی کوچکی هم در این چیدمان در نظر بگیرید، ارزش و  زیبایی آشپزخانه مدرن شما بسیار بیشتر خواهد شد.

 • چوب‌های رگه دار را فراموش نکنید!

حتما میزهای که از جنس چوب رگه‌دار ساخته شده‌اند را دیده‌اید. این خطوط و رگه‌هایی که درون چوب طبیعی وجود دارند، از المان‌های مدرن – سنتی به حساب می‌آیند.

در طراحی یک آشپزخانه مدرن، همیشه تاکید داریم که از خط‌های مستقیم و عموما افقی استفاده کنید. این نوع چوب‌ها، ذاتا دارای خط‌های تقریبا متقارنی هستند که زیبایی و مدرن بودن را در خود دارند و در کنار این، به دلیل آن که از چوب در کنار المان‌های مدرن استفاده شده، حال و هوای آشپزخانه گرم‌تر خواهد شد و از یکنواختی فضا کاسته می‌شود.

 • پرده‌آویز چوبی نصب کنید.

اگر ورودی آشپزخانه شما به گونه‌ای است که می‌توانید از آن پرده‌آویز نصب کنید، حتما این کار را انجام دهید. امروزه، پرده‌آویزهای مختلفی و از جنس‌های بسیار متنوع مانند الیاف پشم، چوب، مهره‌های پلاستیکی و غیره وجود دارد، اما چنانچه قصد دارید عنصر چوب در آشپزخانه شما جریان داشته باشد از پرده‌آویزهای چوبی استفاده کنید.

پرده‌هایی که به پنجره‌ی آشپزخانه نصب می‌شوند نیز می‌توانند از جنس کرکره‌های چوبی ساده باشند.

 • از چوب قهوه‌ای تیره استفاده کنید.

چوب‌های رنگ تیره، بیشتر در آشپزخانه‌های سنتی به ‌کار می‌روند؛ ( البته این یک قانون نیست و تنها یک روال جاری است. ) استفاده از یک جزیره چوبی قهوه‌ای رنگ با کانتری سفید، در میان آشپزخانه‌ مدرن، باعث می‌شود احساس نکنید به جای آشپزخانه، وارد یک آزمایشگاه طبی شده‌اید.

چوب‌های تیره، زیبا و شکیل هستند و استفاده از آن‌ها، مقداری به صمیمت فضا اضافه می‌کند. اگر جنس چوبی که استفاده می‌کنید، دارای رگه‌های مشکی و افقی باشد، مدرن بودن طراحی شما را برجسته‌تر می‌کنند.

از چوب قهوه‌ای تیره استفاده کنید.

 • از قفسه‌ها یا شلف‌های چوبی استفاده کنید.

شلف‌ها و قفسه‌های چوبی که به دیوار متصل می‌شوند، گزینه‌ی دیگری برای استفاده از عنصر چوب در آشپزخانه‌های مدرن امروزی است که زیبایی را به دیوار آشپزخانه شما هدیه می‌دهد. امروزه استفاده از قفسه‌های چوبی بسیار متداول شده است و طراحان چه در آشپزخانه‌های مدرن و چه در آشپزخانه‌های سنتی و کلاسیک، ازین شلف‌ها استفاده می‌کنند.

شلف‌ها و قفسه‌های چوبی، باعث می‌شوند که دیوار آشپزخانه عقب‌تر و عمیق‌تر دیده شود و این موضوع، روشی ساده است تا آشپزخانه شما را عریض‌تر و بزرگتر نشان دهد. در قفسه‌های چوبی، می‌توانید انواع وسایل مانند ادویه‌جات، فنجان‌های قهوه ‌خوری یا چای خوری، بشقاب‌ها و لیوان‌ها و بسیاری لوازم دیگر را قرار دهید.

 • دستگیره‌های کابینت را چوبی انتخاب کنید.

استفاده از دستگیره‌های چوبی برای کابینت‌ آشپزخانه، می‌تواند یکی دیگر از روش‌هایی باشد که عنصر چوب در آشپزخانه مدرن را جاری می‌سازد. چنانچه کابینت‌های شما از نوع دستگیره‌دار است، می‌توانید از دستگیره‌های چوبی برای کابینت‌های خود استفاده کنید. دستگیره‌های چوبی، نوستالژیک است و زیبایی خاصی دارد، همچنین ترکیب آن با کابینت‌های سفید یا به رنگ خنثی، زیبا و دلنشین است.

 • لوسترهای چوبی را فراموش نکنید!

دکوراسیون آشپزخانه از عناصر متعددی تشکیل شده است و برای آنکه زیبایی در آن نمود داشته باشد، باید همه‌ی عناصر، با یکدیگر هماهنگ بوده و هارمونی داشته باشند. اگر تمایل دارید آشپزخانه‌ی مدرن را با وسایل و ابزارآلات چوبی زیباتر کنید، لوستر‌های چوبی یکی از گزینه‌های پیش روی شماست.

استفاده از لوسترهای چوبی، باعث می‌شوند سقف آشپزخانه نیز هماهنگ و هم‌گام با سایر اجزای آشپزخانه باشد و صمیمیت فضا دو چندان شود.

 • از وسایل چوبی استفاده کنید.

نه تنها می‌توانید برخی از کابینت‌ها، میز ناهارخوری‌ و یا سایز اجزا در آشپزخانه را از جنس چوب انتخاب کنید، بلکه برای هماهنگی بیشتر، می‌توانید برخی از وسایل و ابزارآلات آشپزی که در هر آشپزخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد را از جنس چوب طبیعی انتخاب کنید. به عنوان مثال، سبد سیب‌ زمینی و پیاز، ظروف ادویه، گلدان، نمکدان، ظروف میوه‌ خوری و شکلات خوری و بسیاری از وسایل دیگر می‌توانند چوبی باشند تا دکوراسیون آشپزخانه شما را زیباتر کنند.

امروزه ظروف زیبای بسیاری را از جنس چوب‌‌های طبیعی مانند چوب بامبو می‌سازند که علاوه بر اینکه زیبا و ساده هستند، دوام و مقاومت بالایی نیز دارند.

  چند نکته!

همانطور که در سطور ابتدایی نیز اشاره شد، چوب در هر فضایی که مورد استفاده قرار گیرد، به صمیمیت و گرمای محیط کمک می‌کند، بنابراین باعث می‌شود آشپزخانه‌های مدرن، گرم و صمیمی‌تر به نظر آیند.

چوب طبیعی، ویژگی‌ها و مزیت‌های قابل توجهی دارد که استفاده از آن را توجیه می‌کند و از جمله آن، می‌توان به قابل بازیافت بودن چوب، قابلیت انعطاف‌پذیری، زیبایی طبیعی، ایجاد فضایی گرم و صمیمی، طبیعی بودن و مقاومت بالا اشاره کرد.

چوب در هر فضایی که قرار گیرد باعث می‌شود فضا تلطیف شود و گرما و صمیمیت در آن پدید آید. با این وجود، همانطور که می‌دانید چوب متریال گران‌بها و با ارزشی است و ممکن است از نظر قیمتی متناسب با بودجه‌ی هر خانواده‌ای نباشد. برای حل این مشکل، می‌توانید چوب را به طور محدود در آشپزخانه به کار ببرید.

زیبایی یک دکوراسیون و چیدمان، بستگی به هماهنگی و هارمونی موجود در بین عناصر آن است. لازم نیست همه‌ی آنچه در این مقاله گفته شد را در یک آشپزخانه استفاده کنید، بلکه تنها با رعایت چند نکته از آیتم‌های بالا که با سلیقه و بودجه‌ی شما هماهنگ است، می‌توانید هماهنگی لازم را در آشپزخانه ایجاد کنید.

اگر از چوب در آشپزخانه استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنید از چوب‌هایی استفاده کنید که همه در یک طیف رنگی قرار دارند.

اگر چه امروزه متریال‌های مختلفی با رنگ چوب طبیعی ساخته شده‌اند که حتی رگه‌های چوب طبیعی را نیز در خود دارند، اما هیچ کدام نمی‌توانند امتیازات نهفته در چوب طبیعی را برای شما به ارمغان آورند.

استفاده از وسایل و عناصر چوبی، تنها در مواردی که در این محتوا بدان اشاره شد، خلاصه نمی‌شود. شما گزینه‌های متعددی در پیش‌رو خواهید داشت تا آشپزخانه‌ی مدرن خود را با زیبایی هر چه تمام‌تر، با چوب طبیعی ترکیب کنید.

استفاده از چوب در آشپزخانه مدرن و امروزیسخن پایانی :

استفاده از چوب طبیعی در آشپزخانه، از گذشته تا به امروز رایج بوده است. چوب طبیعی، زیبایی و ویژگی‌های منحصر بفردی دارد که بدون شک، چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. با استفاده از  عناصر چوب، در یک آشپزخانه‌ی مدرن، می‌توانید فضایی شیک و در عین حال دلچسب را در خانه‌تان ایجاد کنید.

ازین که مخاطب این مقاله در وب‌سایت آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم همراهی با این مقاله برایتان سودمند واقع شده باشد.

لطفا نظرات و پیشنهادات خوددر راستای این محتوا را برای ما بنویسید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *