برش ورق ام دی اف

قیمت برش ورق ام دی اف

برای برش ورق MDF باید بدانید از چه جنسی است تا برشی صاف و تمیز درآورید. ‌ام دی اف یا تخته فیبر با چگالی متوسط نوعی چوب مهندسی شده است که از ترکیب موم، رزین و الیاف چوب ساخته می‌شود. برای ساخت آن الیاف چوب را به‌ریزی خاک اره تبدیل کرده و آن را با موم و رزین بهم می‌چسبانند و تحت فشار و حرارت به ورق‌های صاف تبدیل می‌کنند. مقاومت MDF در برابر سنگینی نسبتاً مناسب است و از همین رو از مدل‌های روکش شده آن برای ساخت کابینت، کمد، شلف و سایر وسایل چوبی استفاده می‌شود. حتی می‌توان آن‌ها را مقاوم در برابر آتش یا رطوبت ساخت.

ابزار‌های مورد استفاده برای برش ورق ام دی اف همان ابزار‌هایی است که برای برش چوب و تخته سه لا استفاده می‌شود؛ یعنی دستگاه لیزر یا اره. البته برای برش‌های ظریف می‌توان از «روتر» نیز استفاده کرد. با اینکه بسیاری از کارگاه‌ها و تولیدی‌ها اقدام به فروش و برش ورق MDF می‌کنند، در صورت تمایل خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید. در همین مقاله می‌توانید آموزش این کار را مطالعه کنید.

 برش ورق‌ MDF

قبل از هر چیز و برای شروع کار نیاز به خرید ورق ام دی اف دارید. معمولاً کارگاه‌های چوب بری یا تولیدکنندگان مصنوعات چوبی اقدام به فروش انواع تخته چوب و‌ام دی اف می‌کنند و شما می‌توانید محصول مورد نظر خود را در ابعاد دلخواه از آن‌ها خریداری کنید.

حتی اگر احساس می‌کنید فرایند برش چوب کاری دشوار و خطرناک است یا اگر امکانات لازم برای انجام آن را ندارید عموماً این کارگاه‌ها و تولیدی‌ها سفارش برش ورق های‌ام دی اف را نیز قبول می‌کنند. حتی بسیاری از فعالان این صنعت ترجیح می‌دهند این کار را برون سپاری کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کابینت ممبران

هزینه برش ورق ام دی اف

با اینکه بسیاری برای تفریح و سرگرمی اقدام به ساخت وسایل چوبی می‌کنند اما برش ورق های‌ام دی اف حتی برای همان افراد نیز گاهی دشوار است. شما می‌توانید به جای صرف وقت برای برش یا هزینه برای تأمین ابزار مورد نیاز و بدون نیاز به اختصاص دادن فضایی برای کار و گرد و خاک و … به راحتی ورق های‌ام دی اف مورد نیاز خود را از کارگاه‌های چوب بری یا شرکت‌های تولیدکننده مصنوعات چوبی مثل شرکت اکس چوب خریداری نموده و کاملاً آماده و برش خورده با طرح دلخواه خود تحویل بگیرید.

قیمت برش ورق mdf علاوه بر ضخامت ورق و جنس روکش آن به سایز کار و دقت و ظرأفت مورد نیاز نیز بستگی دارد. مسلماً هرچه ضخامت ورق، ظرأفت و سایز کار بیشتر باشد، دشوارتر بوده و هزینه انجام کار بیشتر خواهد بود. در مورد روکش نیز برای مثال روکش PVC نسبت به ملامین قیمت بالاتری خواهد داشت.

قیمت خود ورق MDF نیز بسته به ضخامت، خام بودن، چه رنگی بودن، براق یا مات بودن و جنس روکش متفاوت است.

اما چنانچه قصد دارید خودتان این کار را تجربه کنید و از انجام لحظه لحظه آن لذت می‌برید، از آموزش زیر استفاده کنید.

آموزش برش ورق MDF

باید دقت داشت که برش ورق ام دی اف به تیغه و تکنیک خاصی نیاز دارد چون علاوه بر اینکه متراکم است، میان آن نرم‌تر از دو طرف آن است.

قبل از شروع کار، از سالم بودن تخته مطئن شوید تا بعد از انجام کار متوجه خرابی گوشه‌های ورق نشوید و زحماتتان به هدر نرود. رعایت این نکته برای کار با هر دو ابزار لیزر و اره ضرورت دارد.

۱- اصول ایمنی برای برش‌ام دی اف

اره برقی سریع حرکت می‌کند، سنگین است و تیز. از همین رو کار کردن با آن نیز علاوه بر رعایت نکات ایمنی، نیاز به تمرکز، دقت و آرامش دارد. زمانی که خسته یا مضطرب هستید برش ورق MDF را به تعویق بیندازید تا بتوانید با حواسی جمع و دست‌هایی قوی اره را در دست بگیرد. به جز این، حین کار نیز باید نکات ایمنی را که در ادامه آمده رعایت کنید.

  • دستکش و آستین بلند

نه تنها خود‌ام دی اف سطح خشن و زبری دارد، ذراتی که هنگام برش پرتاب می‌شوند نیز بسیار خشن بوده و می‌تواند به پوست آسیب بزند. علاوه بر این تیغه تیز اره نیز اگر با دست لخت برخورد کند آسیب بسیار جدی‌تری وارد خواهد کرد.. برای ایمنی خود، هنگام برش ورق MDF پیراهنی با آستین بلند و ترجیحا تنگ بپوشید و از دستکش‌های ضخیم یا ضد برش استفاده کنید. آستین گشاد و بلند می‌تواند هنگام کار مزاحمت ایجاد کند و خطر آفرین باشد.

  • عینک و ماسک

گرد و غباری که حین برش ورق ام دی اف به هوا بلند می‌شود به قدری زیاد و ریز است که می‌تواند چشم یا ریه را تحریک کند. بنابراین حتماً از ماسک با کیفیت مخصوص گرد و غبار استفاده کنید.

  • فضای باز

بهتر است یک فضای باز را انتخاب کنید تا گرد و غبار حاصل از برش ورق MDF با جریان آزاد هوا از شما دور شود. اما اگر مجبورید در فضای بسته کار کنید، پنجره‌ها را باز کرده و ترجیحا به وسیله یک پنکه گرد چوب را به بیرون هدایت کنید. بهتر است به منظور تمیز ماندن سایر لوازم موجود در اتاق، آن‌ها را با یک پارچه یا پلاستیک بپوشانید.

  • اره

هر ۱۷ ورق که اره می‌کنید، باید تیغه اره را تیز کنید. اره کند علاوه بر اینکه از نظر ایمنی مشکل آفرین است، کار تمیزی به دست نمی‌دهد. به علاوه هنگام تعویض تیغه حتماً مواظب باشید که اره به برق نباشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کابینت ام دی اف

۲- برش خطوط صاف بر روی ورق ام دی اف

بریدن روی خطوط صاف ساده‌تر از خط منحنی است، با این حال بریدن جسم سختی مانند ورق ام دی اف، در صورتی که ماهرانه انجام نشود می‌تواند لبه‌های ناهموار و نامنظم ایجاد کند.

  • انتخاب اره

از یک اره با تیغه‌ای ظریف و مدور، ۶۰ دندانه و عرض ۳۵۵ میلی‌متر استفاده کنید که سرعتی بین ۳۰۰۰ تا ۳۳۵۰ داشته باشد. اگر نوک تیغه کاربید داشته باشد اره محکم‌تر خواهد بود.

  • آماده‌سازی اره

عمق اره باید به مقدار خیلی کمی ( بین ۳۲ تا ۶۴ میلی‌متر) بیشتر از ضخامت چوب باشد. برای این منظور، اهرم عمق اره را شل کنید و اره را کنار تخته قرار دهید. بعد از اینکه عمق آن را تنظیم کردید اهرم را مجدداً ببندید. اکنون اره آماده است.

  • آماده‌سازی ورق ام دی اف

ابتدا خط برش را با یک مداد روی ورق ام دی اف مشخص کنید. حتماً از خط کش استفاده کنید و حتی نسبت به یک میلیمتر هم حساس باشید. همین یک میلیمتر ممکن است باعث شود کار تمام شده در محل مورد نظر تعبیه نشود. به علاوه خط کشیده شده باید قابل دید، دقیق، صاف و قائم باشد. برای اطمینان از قائم بودن خط می‌توانید از خط کش‌های مثلثی یا یک سطح مربعی یا ال مانند استفاده کنید.

ورق ام دی اف را روی یک میز محکم قرار دهید. بخشی از ورق که قرار است بریده شود نباید روی میز باشد. به همین دلیل کنار تخته را بیرون از میز قرار دهید و اگر وسط تخته باید برش داده شود، دو طرف آن را روی دو میز جداگانه بگذارید تا زیر قسمتی که باید بریده شود خالی باشد. در انتها نیز تخته را با استفاده از گیره‌های سنگین در جای خود قفل کنید. البته اگر به جای گیره از اسب‌های اره استفاده کنید بهتر است.

  • برش ورق ام دی اف

اکنون وقت آن است که دست به اره شوید. ابتدا اره را روی خطی که کشیدید قرار دهید و سپس آن را روشن کنید. با سرعت ثابتی و با فشاری آرام رو به جلو در راستای خط برش حرکت کنید. اگر متوجه شدید که از مسیر خارج شده‌اید، دستگاه را همانجا خاموش کنید تا از حرکت بیفتد. سپس اره را خارج کرده و دوباره در مسیر قرار دهید و کار را ادامه دهید. هرگونه تلاش برای هدایت اره‌ای که از مسیر خود خارج شده ناموفق خواهد بود.

اگر دو طرف تخته به دو میز تکیه دارد، قبل از اینکه آن را تا انتها ببرید، یک طرف ورق را با دست نگهدارید. در غیر این صورت با سقوط دو تکه ورق، تعادل خود را از دست خواهید داد و ممکن است به خودتان آسیب بزنید.

چنانچه اره حین کار لگد میزد یا میلرزید یعنی نیاز به استراحت دارد. در این صورت آن را خاموش کنید و اجازه دهید چند دقیقه استراحت کند.

در ضمن برای برش‌های بلند و باریک با اره مدور بهتر است قبل از روشن کردن اره پایه آن را با دو انگشت خود نگه دارید و به این وسیله اره را در مسیر هدایت کنید. برای امنیت خودتان، انگشت‌ها را قبل از خاموش کردن اره ر‌ها نکنید.

۳- برش زاویه دار یا برش گوشه‌ها

چنانچه از اره‌های جدید دارای محافظ تیغه استفاده می‌کنید، برای برش گوشه‌های ورق ام دی اف یا برش‌های مورب باید محافظ را قبل از شروع کار جمع کنید و بعد از اینکه چند سانتی‌متر به داخل رفتید دوباره آن را ر‌ها کنید. در غیر این صورت ممکن است تیغه بسته شده یا از مسیر خارج شود.

۴- برش خطوط منحنی بر روی ورق ام دی اف

برای برش ورق ام دی اف به شکل خطوط منحنی به یک اره با تیغه دو لبه نیاز دارید؛ مثل اره منبت کاری اره مویی T-shank jigsaw.

باید اره‌ای انتخاب کنید که تعویض سریع تیغه در آن امکان‌پذیر باشد. تیغه نیز بهتر است باریک و دارای تعداد زیادی دندانه باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کابینت آشپزخانه مدرن

  • آماده‌سازی ورق ام دی اف

مانند آنچه برای برش صاف گفته شد، ابتدا با یک مداد مسیری که باید بریده شود را مشخص کنید. ممکن است برای کار الگوی کاغذی داشته باشید. در این شرایط برای اینکه برش دقیقاً به اندازه الگو در بیاید، حتماً الگو را روی تخته بچسبانید تا فاصله‌ای میان کاغذ و تخته نباشد. در غیر این صورت ممکن است یک یا چند میلیمتر جابجا شود و کار دقیق درنیاید.

سپس ورق ام دی اف را روی یک سطح محکم قرار دهید به طوری که محل برش آزاد باشد و روی چیزی قرار نگیرد و چهار طرف آن را به گوشه‌های میز چفت کنید.

  • برش ورق MDF

ابتدا جلوی اره را بر روی خط یا الگو قرار دهید، سپس دستگاه را روشن کنید. از آنجا که تخته MDF بسیار متراکم است امکان دارد اره از مسیر خود خارج شود، بنابراین آن را آهسته حرکت دهید و مواظب باشید که تیغه در راستای خط برش حرکت کند.

اگر باز هم احساس می‌کنید انجام این کار می‌تواند خطرناک باشد، دشوار است یا هزینه غیرقابل توجیهی می‌طلبد، می‌توانید کار خود را به شرکت آکس چوب سفارش دهید و یک کار تمیز و حرفه‌ای تحویل بگیرید.