ستون کابینت ممبران

ستون کابینت ممبران

ستون‌ها در کابینت ممبران از اجزای مهم هستند که با سرستون‌های منبت شده و زیبا تزیین می‌شوند. به طور کلی، ستون‌ها و سرستون‌ها از زیباترین بخش‌های دکوراتیو در کابینت‌های کلاسیک هستند که نقش آن‌ها مجلل نشان دادن فضای آشپزخانه است. ستون‌های به کار رفته در کابینت‌های کلاسیک، در واقع، نمادی از معماری روم باستان هستند و برای هم‌خوانی بیشتر با این سبک به کار می‌روند. نصب ستون کابینت ممبران در قسمت‌های مختلف آشپزخانه، باعث می‌شود این کابینت ظاهر مجلل‌تر و باشکوه‌تری نسبت به مدل‌های ساده‌تر داشته باشد.

ستون کابینت آشپزخانه  

در بسیاری از فضاها از جمله آشپزخانه، به دلیل وجود ستون‌های حمال که وزن سازه را تحمل می‌کنند، نصب ستون اجتناب‌ناپذیر است. در این گونه موارد، ستون را با المان‌های دکوراتیو تزئین می‌کنند که ظاهر زیباتری داشته باشد. در کنار ستون‌های حمال، نمونه‌ی دیگری از ستون کابینت ممبران یا چوبی نیز هستند که جنبه‌ی تزئینی دارد و در واقع، ستون نیستند؛ بلکه نمایی از یک ستون می‌باشند.

ستون کابینت ممبران ممکن است صرفا تزئینی باشند و یا حتی یک ستون واقعی باشند که در این صورت، استفاده از آن تیری است با دو نشان؛ هم وزن سازه را تحمل می‌کند و هم باعث زیبایی بیشتر محیط می‌شود. 

ستون کابینت آشپزخانه

علاوه بر این در برخی انواع جدیدتر، از ستون‌ها نه تنها برای زیبایی بلکه برای کاربرد به عنوان محل نگهداری و غیره نیز استفاده می‌شود که نمونه آن را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

پایه‌های اوپن آشپزخانه‌های کلاسیک

از ستون‌های ممبران در ابعاد کوچکتر نیز در قسمت زیر کابینت جزیره یا به عنوان پایه‌های اوپن آشپزخانه‌های کلاسیک استفاده می‌شود.

نقش ستون در کابینت ممبران

نقش ستون در کابینت ممبران  

پر تقاضاترین مدل کابینت ممبران، برای کابینت‌های سبک کلاسیک و نئوکلاسیک است. در سبک کلاسیک، المان‌های تزئینی و دکوراتیو که نمادی از زندگی اشرافی و مجلل گذشته هستند، به وفور یافت می‌شوند و ستون‌ها نیز بخشی از همین نمادهای کهن و دیرین معماری هستند.

ستون‌ها از نظر ظاهری بسیار مورد توجه هستند و بیش از سایر قسمت‌ها به چشم می‌رسند. همین مساله ثابت می‌کند وجود  این المان در یک آشپزخانه سبک کلاسیک تا چه حد بر زیبایی کابینت‌ها و شکوه بیشتر آشپزخانه موثر است. نصب و تعبیه ستون‌های زیبا در آشپزخانه، خصوصا در متراژهای بزرگ، باعث می‌شود زیبایی کابینت‌ها چند برابر شود.

ستون‌ها برای تفکیک فضای آشپزخانه از نشیمن

ستون‌ها ابزاری برای تفکیک فضای آشپزخانه از نشیمن

امروزه استفاده از دیوار به عنوان جدا کننده‌ی فضای آشپزخانه از اتاق نشیمن چندان متداول نیست. ستون‌ها علاوه بر این که در زیبایی نقش دارند، می‌توانند به عنوان تفکیک کننده‌ی فضا نیز مورد استفاده قرار بگیرند. با نصب دو یا چند ستون دکوراتیو اطراف آشپزخانه، می‌توانید یک طاق جذاب به وجود بیاورید تا به صورت فرضی و با زیبایی هرچه تمام‌تر فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن تفکیک نماید. بین ستون‌های جدا کننده، معمولا کانتر جزیره یا میز ناهارخوری نصب می‌شود که هر کدام زیبایی و کاربرد خاص خود را دارند و بسته به سبک آشپزخانه و سلیقه‌ی مشتری انتخاب می‌شوند.

جنس ستون کابینت ممبران

جنس ستون کابینت ممبران

ستون‌هایی که در آشپزخانه‌های کلاسیک نصب می‌شوند، معمولا از دو جنس تشکیل می‌شوند. متریال عالی‌تر و باکیفیت چوب طبیعی است که به صورت دست‌ساز خراطی و منبت شده است. این مدل اگرچه بسیار زیبا است، اما از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و با بودجه‌ی همه‌ی افراد سازگار نیست.

متریال دیگری که از نظر ظاهری از نمونه‌ی چوبی هم چیزی کم ندارد، ستون کابینت ممبران است. ستون ممبران از نظر اقتصادی قیمت مناسب‌تری دارد و کیفیت کار آن نیز به حدی بالا است که با نمونه‌های چوبی قابل رقابت است.

جنس ستون کابینت ممبران، از ام‌دی‌اف خام با روکش PVC تشکیل شده است. برای ساخت ستون ممبران، ابتدا ام‌دی‌اف خام توسط دستگاه خراطی و CNC چوب خراطی و حکاکی می‌شود تا طرح مورد نظر طراح بر روی آن اجرا شود. سپس کل کار با روکش PVC به طور یکپارچه پوشش داده می‌شود. با توجه به این که ستون کابینت ممبران عمدتا دارای طرح‌های پتینه و کهنه‌کاری است، ممکن است در پایان کار، مراحل پتینه کاری بر روی هر قطعه انجام گیرد تا زیبایی آن بیشتر و چشم‌نوازتر باشد.

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های سرستون چوبی

در چه قسمت‌هایی از ستون استفاده می‌شود؟

استفاده از ستون کابینت ممبران بستگی به فضای آشپزخانه و متراژ آن دارد. ستون‌ها معمولا در فضاهای بزرگ نصب می‌شوند و تعداد آن‌ها بستگی به سایز آشپزخانه دارد. به دلیل این که ستون‌ها جلوه‌ی بصری زیادی دارند، نمی‌توان در آشپزخانه‌های کوچک از تعداد زیادی ستون یا ستون‌های بزرگ استفاده کرد.

از ستون کابینت ممبران در طرفین کانتر جزیره، کنار کابینت‌های گازی، بالای کاور هود و یا در قسمت‌هایی که از نظر بصری در مرکز توجه هستند، استفاده می‌شود. یکی از محل‌هایی که نصب ستون باعث زیبایی بیشتر کار می‌شود، بر روی کانتر اوپن است و باعث می‌شود این بخش از آشپزخانه زیباتر به نظر برسد.

از ستون‌های بلند و یکسره در بخش‌هایی از آشپزخانه که امکان نصب وجود داشته باشد، استفاده می‌شود تا زیبایی و جلوه‌ی کابینت‌ها خیره‌کننده‌‌تر باشد.

انواع مدل ستون کابینت ممبران

طرح‌ها و مدل‌های ستون کابینت ممبران به وسیله‌ی ماشین حکاکی CNC تولید می‌شود به همین دلیل، نمونه‌های بسیار متنوعی را شامل می‌شود.

مدل ستون‌ها غالبا دارای طرح‌ها و حکاکی‌های شیاردار و خراطی شده است. خراطی‌ها ممکن است ساده یا پر کار باشند که این موضوع بستگی به قطر ستون و همچنین، محل نصب آن دارد.

هر چه فضای آشپزخانه کوچک‌تر باشد، بهتر است از ستون‌های ساده‌تر با قطر کمتری استفاده کنید. در نظر داشته باشید ستون‌ها از نظر بصری بسیار جلب توجه می‌کنند و حتی مدل‌های ساده و کوچک آن نیز زیبا و چشم‌نواز هستند. بنابراین برای داشتن ستون‌های زیبا، حتما لازم نیست که از ستون‌های بزرگ و پر کار استفاده کنید.

گل ستون کابینت ممبران

در سبک کلاسیک معمولا بر روی ستون‌ها سرستون یا گل ستون نصب می‌شود که هم باعث زیبایی بیشتر و هم القای فضای سنتی‌تر می‌شود. سرستون‌ها شامل طرح‌های مختلفی از جمله گل و گیاه یا طرح‌های اسلیمی و هخامنشی هستند که هر کدام به فراخور سبک و طرح گل‌های آشپزخانه انتخاب می‌شوند.

 سرستون‌ها زیبایی و جلوه‌ی ستون‌ها را به مراتب افزایش می‌دهند و ممکن است به صورت دست‌ساز یا توسط ماشین CNC تولید شده باشند. گل ستون‌ها و سرستون‌ها در هماهنگی با طرح‌های کلی آشپزخانه انتخاب می‌شود و در مدل‌های سنتی دارای پتینه‌ یا رنگ‌های کهنه‌کاری هستند.

در انتخاب گل ستون کابینت ممبران به چه نکاتی توجه کنیم؟ 

برای انتخاب گل ستون، باید به فضای عمومی آشپزخانه توجه کنید. همان طور که اشاره کردیم ستون‌ها و گل ستون‌ها در مرکز توجه هستند و چنانچه طرح یا اندازه‌ی آن‌ها خارج از استاندارد باشد، زیبایی آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در بسیاری از آشپزخانه نصب یک ستون ساده که از سرستون و گل‌های ساده‌تری تشکیل شده باشد، به مراتب زیبایی بیشتری از یک ستون با گل‌های منبت و پر کار دارد. در آشپزخانه‌هایی با متراژ کوچکتر بهتر است از مدل‌های ساده‌ با ابعاد ظریف‌تر انتخاب کنیم.