زوار چوبی یا قاب پیش ساخته چوبی

زوار چوبی یا قاب پیش ساخته چوبی چه کاربردهایی دارد؟

حاشیه یا زهوار چوبی یک قطعه دکوراتیو است که برای تزئین بخش‌هایی از کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای زهوار چوبی به استفاده در آشپزخانه و کابینت‌ها خلاصه نمی‌شود و از نمونه‌های مختلف آن می‌توان برای تزئین کمد دیواری، بوفه، مبلمان و حتی لوازم چوبی استفاده کرد. از جمله دیگر کاربردهای زوار چوبی می‌توان به قاب پنجره، تولید قاب پیش ساخته، قاب در و قرنیز دیوارها اشاره کرد. این که زهوار چوبی چیست، دقیقا چه کاربردی دارد و از چه متریالی تشکیل شده است، موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به تشریح آن بپردازیم.

زوار چوبی چیست؟

زوار چوبی، که واژه‌ی درست‌تر آن زهوار چوبی است، حاشیه‌ای چوبی مانند است که برای تزئین بخش‌های مختلف دکوراسیون منزل به کار می‌رود. البته در گذشته، کاربردهای زهوار چوبی با امروز متفاوت بوده و از آن به عنوان افزایش دهنده‌ی استقامت و مقاومت چارچوب‌ها استفاده می‌شده است. امروزه این کاربرد زهوار چوبی چندان مد نظر طراحان نیست و تنها بحث زیبایی آن مورد توجه قرار دارد.

اگر قسمتی از دکوراسیون منزل، مانند دیوارها یا لبه‌ی کابینت‌ها و کمد دیواری، دچار خرابی یا ایراداتی باشند، از زهوار برای پوشاندن آن استفاده می‌شود. به غیر از مواردی که ذکر شد، از زهوار چوبی به عنوان چارچوب قاب عکس و تابلو، ساخت قاب پیش ساخته، زیباتر کردن بوفه و کمد و … استفاده می‌شود. کاربردهای زوار چوبی به حدی فراوان است که حضور آن‌ را در صنعت ساختمان نمی‌توان ناچیز شمرد یا نادیده گرفت.

زهوارهای چوبی انواع و طرح‌های مختلفی دارند و سایز و ابعاد آن‌ها نیز بسته به جایی که قرار است استفاده شوند، متغیر است. ابعاد زهوار چه از نظر قطر و ضخامت و چه از نظر ارتفاع نمونه‌های مختلفی را شامل می‌شود.

زوار چوبی

کاربردهای زهوار چوبی

کاربردهای زهوار چوبی در دکوراسیون خانه و آشپزخانه بسیار گسترده است. از ساخت قاب پیش ساخته، تابلو، حاشیه دیوار و سقف، قرنیز، کتیبه پرده گرفته تا تزئین کمد دیواری و کابینت آشپزخانه می‌توان از این قطعه‌ی دکوراتیو استفاده نمود. مهم‌ترین نقشی که زهوار در خانه ایفا می‌کند زیبا کردن دکوراسیون و در برخی موارد، پنهان کردن عیوب است. این قطعات متناسب با فضا و کاربردی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، سایز و ابعاد مختلفی دارد. در برخی از قسمت‌های منزل برای آسیب نرسیدن به دیوار یا کابینت و یا پنجره‌ها هم از زهوار استفاده می‌کنند تا در واقع، به عنوان یک لایه‌ی محافظتی نازک عمل کند.

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های کابینت آشپزخانه ممبران

انواع زهوار چوبی

زوار چوبی از نظر طرح و مدل نیز بسیار متنوع است و نمونه‌های بسیار گسترده و مختلف آن توسط شرکت‌های سازنده‌ی ایرانی و خارجی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. با وجود تنوع بسیار زیادی که در طرح و مدل آن‌ها وجود دارد، زوارها به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند:

  •       زهوار چوبی ساده که از طرح‌ها و مدل‌های بسیار ساده تشکیل شده و در ظاهر آن خبری از منبت‌ها و حکاکی‌های پر کار نیست. از این مدل بیشتر برای دور قاب‌ در، قاب پنجره و روی دیوار استفاده می‌شود.

زهوار چوبی ساده

  •       زوار چوبی منبت و حکاکی شده که از آن برای تزئین کابینت‌های کلاسیک، کمد دیواری یا سایر مصنوعات کلاسیک چوبی استفاده می‌شود. این مدل به وسیله‌ی دستگاه CNC حکاکی می‌شود و سپس با رنگ یا پوشش متناسب پوشانده می‌شود. در روند ساخت این مدل، حکاکی‌ها بر روی بدنه‌ی زهوار انجام می‌شود و طرح‌ها اگر چه به صورت برجسته هستند، اما به صورت مجزا نیستند.

  •       زهوار چوبی سه‌بعدی دارای طرح‌های برجسته و سه بعدی می‌باشد که به طور کاملا تخصصی، توسط ماشین‌آلات CNC حکاکی و ساخته می‌شود. از این نمونه‌ها برای تزئین مبلمان، میز ناهارخوری، بوفه و مواردی ازین دست استفاده می‌شود. در زهوارهای چوبی سه بعدی، حکاکی از جهات مختلفی انجام می‌گیرد و باعث می‌شود کار کاملا سه‌بعدی و حجم‌دار باشد.

زهوار چوبی سه‌بعدی

مدل منبت زوار چوبی

با استفاده از ماشین CNC ، که نوعی ماشین حکاکی روی چوب است، می‌توان انواع طرح‌ها و مدل‌های زوار چوبی را طراحی و تولید کرد. CNC ماشین‌آلاتی بسیار پیشرفته و مدرن است که قادر است انواع مدل‌های منبت مورد نظر طراحان و مشتری‌ها را طراحی و ایجاد کند. متریالی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا چوب طبیعی یا ام‌دی‌اف خام است.

بدیهی است که مدل چوبی از نظر کیفی و قیمت، با ارزش‌تر است و منبت‌های ایجاد شده بر روی آن، ارزش هنری بیشتری دارد. کاربردهای زهوار چوبی که از جنس چوب طبیعی است با نمونه‌ی ام‌دی‌اف کمی متفاوت است و معمولا در دکوراسیون‌های فاخر و مجلل به کار می‌رود.

زوار چوبی ام‌دی‌اف

مدل ساخته شده از MDF خام با نمونه‌ی چوبی، از نظر ظاهری تفاوتی ندارد و تنها کیفیت و متریال آن است که متفاوت است. زوار چوبی با متریال پایه‌ی ام‌دی‌اف، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است اما از نظر طرح و مدل با نمونه‌ی چوبی تقریبا یکسان است. این قطعه پس از طراحی با ماشین CNC ، به وسیله‌ی روکش PVC پوشانده می‌شود. از این مدل، بیشتر برای کابینت‌ها و کمد دیواری‌های سبک ممبران استفاده می‌شود.

زوار چوبی ساده

کاربردهای زوار چوبی ساده از مدل‌های دیگر گسترده‌تر است. نمونه‌های ساده، همیشه پر طرفدارند و به دلیل سادگی که دارند، کاربرد متنوعی هم در قسمت‌های مختلف منزل دارند. در هر قسمتی می‌توان از نمونه‌های زوار ساده استفاده کرد و قسمت‌های مختلف را با آن پوشش دارد. این مدل به دلیل سادگی خیلی جلب توجه نمی‌کند و گزینه‌ی مناسبی برای قسمت‌هایی است که قصد داریم عیوب آن را بپوشانیم.

زوار چوبی ساده در عین حالی که ساده است، زیبایی خاصی دارد و از نظر ابعاد و متریال ساخت، تنوع بالایی دارد. پر تنوع‌ترین سایزهای زوار چوبی را در نمونه‌های ساده‌ی آن می‌توان جست‌وجو کرد.

زهوار چوبی کلاسیک و منبت

زوارهای کلاسیک و منبت شده، معمولا به وسیله‌‌ی ماشین CNC حکاکی می‌شوند. با استفاده از این ماشین CNC می‌توان انواع طرح‌های کلاسیک و منبت‌های بسیار ظریف را بر روی زوار ایجاد نمود.  استفاده از ماشین CNC سرعت کار را افزایش می‌دهد و به ما امکان می‌دهد بتوانیم طرح‌های بسیار پیچیده و خاص را در کمترین زمان و با کمترین هزینه و بدون عیب تولید کنیم.

از کاربردهای زهوار چوبی می‌توان به نقش‌ آن در دکوراسیون کلاسیک از جمله مبلمان، کابینت، کمد دیواری و … اشاره کرد.

قاب پیش ساخته

یکی دیگر از کاربردهای زوار چوبی، استفاده از آن برای ساخت قاب پیش ساخته است. قاب‌های پیش ساخته در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل استفاده می‌شوند. احتمالا مدل‌های مختلف قاب‌های گچی را بر روی دیوارهای خانه‌های قدیمی به وفور دیده‌اید. امروزه نمونه‌های گچکی کمتر مورد استقبال هستند اما جای آن‌ها را مدل‌های چوبی به زیبایی گرفته‌اند. قاب پیش ساخته مدل چوبی، از نظر زیبایی نسبت به مدل‌های گچی بسیار ممتاز است و گرما و صمیمیت خاصی به دکوراسیون منزل می‌بخشد.

مدل‌های مختلف قاب‌ پیش ساخته به دلیل اصالت و وقاری که به فضا می‌بخشند، به ویژه برای فضای اداری و رسمی بسیار مناسب هستند.

نمونه‌های قاب پیش ساخته معمولا در دیوارهایی نصب می‌شوند که نقطه‌ی کانونی و در واقع، مرکز توجه باشند. با توجه به بزرگی فضای دیوار، می‌توان از یک تا چند قاب پیش ساخته برای زیبایی فضا استفاده نمود.

زوار چوبی طنابی

زوار چوبی طنابی

این مدل، شکل ظاهری طنابی‌مانند دارد و گره‌ها یا طرح‌های آن به طور پیوسته و طناب‌مانند به هم دیگر متصل هستند. زوار طنابی، بسیار زیبا است و معمولا در قسمت‌هایی به کار می‌رود که جنبه‌ی تزیینی داشته باشند. انواع قاب پیش ساخته، کتیبه پرده و لوازم تزئینی مانند بوفه یا میز ناهارخوری از مهم‌ترین قسمت‌هایی هستند که زوار طنابی را می‌توان برای زیباتر شدن آن‌ها استفاده نمود.

زوار چوبی دور در

از مهم‌ترین کاربردهای زهوار چوبی می‌توان به ساخت قاب برای چارچوب‌های در اشاره کرد. این نمونه برای زیبا کردن چارچوب و قاب در مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع زوار چوبی دور در، از جنس‌ها و متریال مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام برای شرایط مختلفی مناسب هستند. پر کاربرد‌ترین زهواری که برای دور در کاربرد دارد، از جنس ام‌دی‌اف است که مهم‌ترین علل آن را در قیمت مناسب ام‌دی‌اف می‌توان جست‌وجو کرد.

برای تولید زهوار چوبی در، چوب یا ام‌دی‌اف خام را به صورت الوار‌های باریک برش می‌زنند و سپس با دستگاه‌های مخصوصی به آن طرح و مدل می‌دهند تا به شکل زوار چوبی در آید.

زوار چوبی دور پنجره

بدون شک پوشاندن قاب پنجره‌ها به وسیله‌ی یک پوشش چوبی، زیبایی دکوراسیون منزل را دو چندان می‌کند؛ خصوصا آن که از پرده‌های نازک و توری‌مانند یا از پنجره‌های بدون پرده در فضا استفاده شود.

زوار چوبی دور پنجره در چیدمان و دکوراسیون نئوکلاسیک بسیار تاثیرگذار است. اگر سبک دکوراسیون منزل و چیدمان لوازم‌تان نئوکلاسیک است، حتما از زوار چوبی برای دور قاب پنجره‌های پذیرایی و آشپزخانه استفاده کنید. حتی در سبک مدرن هم استفاده از این قاب‌های زیبا، زیبایی و نمای پنجره‌ی شما را دو چندان می‌سازد.

زهوار چوبی از کجا بخریم؟

شرکت‌هایی که کار تولید قطعات چوب و قطعات کابینت انجام می‌دهند، مانند شرکت آکس چوب، می‌توانند زهوار چوبی را در اشکال و طرح‌های مختلف به مشتریان عرضه بدارند. همانطور که اشاره شد، این قطعات به وسیله‌ی دستگاه CNC و تحت شرایط استاندارد تولید می‌شوند و کیفیت و نحوه‌ی اجرای کار در زیبایی و دوام آن بسیار موثر است. از شما دعوت می‌کنیم برای مشاهده انواع قطعات منبت و کاربردهای زوار چوبی و قاب پیش ساخته در دکوراسیون‌های اداری و خانگی به این صفحه مراجعه فرمایید.

زوار یکی از زیباترین محصولات منبت آکس چوب طراحی شده برای تزیین فضای منزل شما

زوار چوبی یا حاشیه ، قطعه ای است که در تزئین کابینت های آشپزخانه (جزیره و کابینت های بالایی یا پایینی) ، کمد و غیره به کار می رود

. زوارهای چوبی را در ساخت محصولات چوبی مثل بوفه چوبی نیز استفاده می کنند. این محصولات در طرح ها مختلف و در سایزهای متفاوت قابل ارائه به شما می باشد.

Comments (1)

  • علی اکبر عابد پرچیکلایی Reply

    بسیار زیبا ،ولی من همیشه منتظر کارهای زیبا ترشما میمونم

    بهمن ۲۶, ۱۴۰۱ at ۸:۳۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *