دکوراسیون آشپزخانه ؛ طراحی و رنگ پردازی اجزای آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

زیبایی آشپزخانه، در زیبایی خانه نقش و تاثیر بسیاری دارد.خصوصا که امروزه آشپزخانه ها، باز و اپن  طراحی می شوند و نمای داخل آن از فضای پذیرایی وسالن نشیمن، کاملا قابل دیدن و رویت است. بنابراین لازم است در رنگ کابینت ها، نورپردازی، نگهداری و نحوه ی تمیز کاری آن، نهایت دقت و سلیقه را به خرج دهید تاآشپزخانه شما همواره نمای خوبی داشته باشد. آکس چوب در این محتوا به شما چندراهکار و پیشنهاد راجع به دکوراسیون آشپزخانه و رنگ پردازی آن ارائه می دهد.امیدواریم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

زیبایی آشپزخانه در دکوراسیون آن

دکوراسیون آشپزخانه و نورپردازی آن:

از نظر کارشناسان دکوراسیون داخلی منزل، فضای آشپزخانه باید از نور کافی برخوردار باشد. بهتر است آشپزخانه شما دریافت نور طبیعی داشته باشد و نور خورشید به اندازه کافی به آن بتابد، زیرا هر چه آشپزخانه شما پر نور تر باشد، بزرگتر دیده می شود. اگر نور طبیعی کافی دریافت نمی کنید، باید نورپردازی آشپزخانه را خیلی قوی تر، تعبیه نمایید تا این نقیصه جبران شود.

پیشنهاد می دهیم در زیر کابینت ها، نور های مهتابی کوچک تعبیه نمایید تا علاوه بر روشن تر شدن فضای آشپزخانه، باعث روشن شدن پیشخوان شما در حین آشپزی شود و با لذت بیشتری به طبخ غذا بپردازید. یک لوستر بزرگ و پر نور در سقف آشپزخانه، نورپردازی فضای شما را تکمیل می کند. اگر  تمایلی به نصب لوستر  بزرگ و پر نور ندارید، می توانید از نور های مخفی که در سقف های کاذب تعبیه می شوند، استفاده کنید و ازین طریق آشپزخانه ای پر نور و روشن را برای خود طراحی کنید.

 اگر آشپزخانه شما از نور کافی برخوردار است، کابینت ها یا رنگ کاشی ها را از رنگ های تیره تر انتخاب کنید زیرا نور زیاد، همراه با کابینت و کاشی های خیلی روشن ممکن است خسته کننده و آزار دهنده باشد.

دکوراسیون آشپزخانه و نورپردازی آن

 

دکوراسیون آشپزخانه و رنگ پردازی کاشی ها:

آشپزخانه های اپن، از پذیرایی و نشیمن دید دارند، بنابراین لازم است در رنگ کاشی ها و کابینت ها دقت کافی را به خرج دهید. پیشنهاد می دهیم رنگ کاشی ها را، در تناسب و هارمونی رنگی با دکوراسیون سالن پذیرایی، انتخاب کنید. همچنین رنگ کاشی ها باید با رنگ کابینت ها نیز هارمونی رنگی داشته باشد.

اگر فضای بزرگ و پر نوری برای آشپزخانه دارید، بهتر است از کاشی های رنگی تیره تر استفاده کنید. اما اگر فضای شما کوچک است و نور کافی ندارید، حتما از کاشی های رنگ روشن تر استفاده نمایید تا فضای شما دلباز تر به نظر برسد و دکوراسیون آشپزخانه مدرن تر شود.

کاشی های رنگی در دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و رنگ پردازی کابینت ها:

رنگ پردازی کابینت ها نیز همانند کاشی های آشپزخانه ، باید با فضای سالن پذیرایی و نشیمن هماهنگی و همخوانی داشته باشد. کابینت های آشپزخانه را در هارمونی رنگی با کاشی ها و کف آشپزخانه انتخاب کنید. دقت داشته باشید که رنگ کابینت ها و همچنین مدل و طرح آن ها، تاثیر بسیاری در دکوراسیون کلی منزل شما دارد و بیش از هر چیز دیگری در آشپزخانه شما جلب توجه می کند، پس دقت کافی را در این زمینه به خرج دهید.

اگر هارمونی رنگی منزل شما، روشن است از به کار بردن کابینت های خیلی تیره اجتناب کنید، زیرا با این کار کابینت ها از فضای نشیمن و پذیرایی، خیلی جلب توجه می کنند. انتخاب کابینت هایی با رنگ های روشن در آشپزخانه های اپن، کمتر باعث تمرکز و جلب نگاه میهمانان خواهد شد.

در انتخاب کابینت، انواع و طرح های کابینت آشپزخانه را ببینید و با دقت و توجه کافی، رنگ و مدل آن ها را انتخاب کنید و حتما با کارشناسان با تجربه در این زمینه مشورت کنید.رنگ بندی کابینت ها یکی از اصولی ترین مواردی است که شما باید حتما در طراحی دکوراسیون به آن فکر کنید.

کابینت های رنگ روشن و کلاسیک ترند جدید دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و رنگ دیوار ها:

آشپزخانه شما می تواند ترکیبی از کاشی و دیوار باشد و یا بنا به درخواست شما، تمام آن کاشی شده باشد. در هر صورت، رنگ دیوار های آشپزخانه شما باید با رنگ کاشی ها هماهنگ باشد. اگر از کاشی های طرح دار برای آشپزخانه استفاده می کنید، می توانید از همان طرح ، در دیوار ها هم استفاده کنید.

دیوارهای رنگی موثر در دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و رنگ و طرح کفپوش:

اگر چه کف پوش ها نسبت به کابینت ها و کاشی ها در دیدرس کمتری قرار دارند، اما لازم است در انتخاب رنگ و مدل آن ها نیز دقت و سلیقه کافی به خرج دهید. رنگ کف پوش آشپزخانه را صرف نظر از نوعی که انتخاب می کنید، با سقف آشپزخانه هماهنگ کنید.

اگر فضای منزل خود را موکت کرده اید، می توانید آشپزخانه خود را نیز موکت کنید. اگر ترجیح می دهید، آشپزخانه را زود به زود بشورید می توانید هماهنگ با رنگ موکت های منزل، کف آشپزخانه را سرامیک کنید.

در صورتی که منزل شما از سایر کف پوش ها مانند سرامیک، سنگ‌ یا پارکت پوشیده شده و سطح کف منزل با کف آشپزخانه یکسان است، باید از جنس همان کف پوشی که برای پذیرایی استفاده می کنید، در آشپزخانه هم استفاده نمایید. تنها در صورتی که آشپزخانه منزل شما، با سایر نقاط منزل ، هم سطح نباشد یا به طریقی از یکدیگر جدا شده باشند، می توانید از کفپوشی به جز آن چه در پذیرایی استفاده کرده اید، استفاده نمایید.

کف پوش مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و رنگ پرده:

وجود پنجره در آشپزخانه، امتیاز ویژه ای محسوب می شود. نور کافی و سیستم تهویه کارآمد تر، از ویژگی های آشپزخانه هایی ست که در آن پنجره وجود دارد.

جنس پرده آشپزخانه شما، می تواند مطابق میل و سلیقه شما باشد، اما لازم است رنگ آن را روشن انتخاب کنید. هرگز مانع تابش نور آفتاب به آشپزخانه خود نشوید و اجازه دهید نور کافی به داخل آن بتابد. رنگ پرده آشپزخانه، باید روشن و در تناسب رنگی با کابینت های آشپزخانه، کاشی ها و کف پوش آشپزخانه باشد. اگر کاشی ها یا دیوار آشپزخانه شما طرح دار است می توانید از همان طرح در پرده ی آشپزخانه خود نیز استفاده کنید. اگر آشپزخانه ای با کابینت ممبران دارید می توانید از پرده هایی رسمی تر و کلاسیک تر استفاده کنید.

انواع پرده در دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه و نظم درونی آن:

از آنجا که امروزه آشپزخانه های ما باز و اپن هستند و به راحتی از فضای پذیرایی قابل مشاهده اند، لازم است از چیدمان شلوغ و استفاده از وسایل اضافی در آشپزخانه اجتناب کنید. وسایل برقی کمتری را در دیدرس قرار دهید. قابلمه ها و لوازم اضافی را حتما در کابینت ها قرار دهید.

هر چه آشپزخانه شما خلوت تر باشد، زیبایی آن بیشتر به چشم خواهد آمد. آشپزخانه شلوغ با وسایل اضافی که بر روی کابینت ها یا بالای آن ها چیده شده باشد، زییایی را از آشپزخانه شما خواهد زدود.

تمیزی، اصل دیگری در آشپزخانه های اپن است. سعی کنید کابینت ها و کاشی های آشپزخانه خود را همواره تمیز نگه دارید و به طور هفتگی و فصلی، آشپزخانه و کابینت ها را تمیز کنید. اگر خیلی فرصت تمیز کاری کابینت ها را ندارید، حتما از کابینت هایی استفاده کنید که جای لکه و اثر انگشت را کمتر نشان می دهند.

در نظر داشته باشید آشپزخانه ای تمیز و مرتب که نظم و ترتیب در چیدمان آن وجود داشته باشد، چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

قرینه سازی در دکوراسیون آشپزخانه

نکات کلی و مهم در دکوراسیون آشپزخانه :

اگر چهنمی توان قوانین کلی، برای هر نوع فضا و منزلی صادر کرد اما در هر صورت دکوراسیون آشپزخانه برای زیبا شدن و تناسب بیشتر، تابع قواعد و قوانین خاصی است. همان طور که می دانید متراژ و فضای آشپزخانه، طرح و مدل منزل، در نحوه ی دکوراسیون آشپزخانه موثر است.

همیشه تناسب حرف اول را در زیبایی می زند. شما مجازید از هر رنگ بندی و طرحی در آشپزخانه خود استفاده کنید اما به یاد داشته باشید، اجزای آشپزخانه شما باید با یکدیگر تناسب، هماهنگی و هارمونی داشته باشند و از آنجا که آشپزخانه های امروزی باز و اپن هستند، این تناسب، باید با پذیرایی و سالن نشیمن نیز وجود داشته باشد.

در حالت کلی لازم است رنگ دیوار ها، رنگ کاشی ها، کف پوش ها و کابینت های آشپزخانه شما، مکمل هم باشند و با فضای بیرون از آشپزخانه هارمونی رنگی داشته باشند. در انتخاب دکوراسیون آشپزخانه و طراحی آن، از به کار بردن رنگ های شلوغ و متضاد که با یکدیگر هارمونی و همخوانی ندارند، بپرهیزید و همواره رنگ و طرحی را انتخاب کنید که مطمئن هستید سال های طولانی از دیدن آن لذت می برید و به زودی از آن خسته نخواهید شد.

سخن آخر:

طراحان دکوراسیون آشپزخانه، همواره مدل ها و طرح های زیبایی را ابداع می کنند که می تواند همان گزینه ی رویایی ذهن شما باشد. قبل از انتخاب رنگ و طرح کابینت، حتما کاتولوگ ها و بروشور های مختلف را ببینید و سعی کنید از جدیدترین مدل ها و طرح های موجود در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید. قبل از طراحی آشپزخانه و انتخاب کابینت ها، حتما با کارشناسان با تجربه که در زمینه ی دکوراسیون داخلی آشپزخانه و ساخت و تولید کابینت مهارت دارند، مشورت نمایید و سعی کنید از نظرات ارزشمند آن ها استفاده نمایید.

ازین که این محتوا را در آکس چوب مطالعه کردید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب آن برایتان سودمند واقع شده باشد.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *