چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی را با راهکارهای پیشنهادی آکس چوب تجربه کنید!

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

آشپزخانه را می توان قلب خانه معرفی کرد. محیطی که در آن غذا طبخ می شود، نوشیدنی تهیه می شود و مواد غذایی نگهداری می شود. بدون شک طراحی و دیزاین آشپزخانه تاثیرات مثبت روحی بر اهالی منزل خواهد گذاشت. هر چه فضای شما کارایی بیشتری برایتان داشته باشد و به نوعی مفید تر باشد، راحتی و آسایش شما بیشتر خواهد بود. با توجه به این که سبک شهرسازی مدرن و معماری داخلی خانه‌ ها، فضای زیادی را به آشپزخانه اختصاص نمی دهد، متراژ آشپزخانه های امروزی، روز به روز کاهش می یابد و کوچکتر می شود،

در حالی که وسایل آشپزخانه متنوع تر و بیشتر می شود. خوشبختانه طراحان سبک مدرن چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه، چاره ی کار را اندیشیده اند و با طراحی های کاربردی فضای کافی را برای شما فراهم می کنند و باعث می شوند فضای شما چندان هم کوچک به نظر نرسد! آکس چوب در این محتوا قصد دارد راجع به طراحی و چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی با شما گفتگو کند و اصولی را به شما پیشنهاد می دهد که می توانید از فضاهای کوچک، استفاده های بیشتری ببرید. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

طراحی کلاسیک در کابینت آشپزخانه کوچک

کابینت های کاربردی برای چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

طراحی کابینت از گذشته تا امروز راه درازی پیموده است. کابینت های جدید به نحوی طراحی و ساخته می شوند که می توان از کوچکترین فضا هم استفاده مفید و بهینه کرد. امروزه به جای گاز های فر دار و جا گیر از گازهای رومیزی استفاده می شود که بتوان از کابینت های زیر آن استفاده کرد. فضای بالای یخچال و فضای زیر کانتر آشپزخانه، یکی دیگر از فضاهایی است که مورد توجه طراحان کابینت قرار گرفته است.

علاوه بر این، کابینت های جدید، کارایی بیشتری نسبت به گذشته دارند. درون کابینت ها، کشو ها و قفسه های کوچک و بزرگ زده می شود. حتی فضای درون درب های کابینت نیز قفسه بندی می شود و از فضای آن قابل استفاده است.

فرق چندانی نمی کند که شما از چه سبک کابینتی برای چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی استفاده می کنید. اگر کابینت آشپزخانه سبک مدرن را می پسندید یا کابینت سبک کلاسیک، در هر دو صورت از  فضای داخلی کابینت بهترین و کاربردی ترین استفاده خواهد شد.

تاثیر رنگ ها در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

رنگ ها تاثیر قابل توجهی در بزرگ یا کوچک دیده شدن فضای آشپزخانه دارند. رنگ های روشن بازتاب نور بیشتری دارند و باعث می شوند فضا دلبازتر و بزرگ تر به نظر برسد. در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی معمولا از رنگ های روشن تر مانند سفید، کرم و طوسی استفاده می شود.

رنگ های تیره به علت بازتاب نور کمتری که دارند، باعث می شوند فضا بسته، کوچک و دلگیر به نظر برسد. به شما پیشنهاد می دهیم اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، از رنگ های روشن برای کابینت کردن آشپزخانه خود استفاده کنید. حتی رنگ کاشی ها و سایر ملزومات دکوراسیون آشپزخانه خود را نیز روشن انتخاب کنید تا فضا بزرگتر و وسیع تر به نظر برسد. بدون شک استفاده از رنگ های روشن تاثیر قابل توجهی در بزرگ تر دیده شدن فضای آشپزخانه شما دارند.

نحوه نورپردازی در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

نورپردازی چالش دیگری است که در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی با آن روبرو هستید. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، بهتر است آشپزخانه خود را به نحوی چیدمان کنید که نور طبیعی بیشتری را دریافت کنید. جلوی مسیر پنجره را نبندید و یا آن را با پرده های ضخیم نپوشانید. هر چه نور بیشتری به آشپزخانه شما بتابد، فضای دلباز تر و روشن تری را تجربه خواهید کرد.

البته ممکن است شما دارای آشپزخانه ای باشید که امکان دریافت نور طبیعی خورشید را نداشته باشد. امروزه آشپزخانه های بسیاری بدون پنجره طراحی و ساخته می شوند. در این صورت، نورپردازی را قوی تر کنید. از لوستر و روشنایی با نور دهی بیشتر استفاده کنید. همچنین سعی کنید از طراحی نورهای مخفی در سقف و دیوار آشپزخانه خود استفاده کنید تا آشپزخانه شما نور بیشتری دریافت کند. هر چه نور بیشتری به آشپزخانه شما برسد، فضای داخلی آن بزرگتر و دلباز تر به نظر می رسد.

در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی از وسایل کم حجم استفاده کنید:

استفاده از وسایل کم حجم می تواند فضای بیشتری را به شما اختصاص دهد. مثلا می توانید از گاز رومیزی استفاده کنید. وسایل آشپزخانه را کوچک تر و کاربردی انتخاب کنید و از خرید لوازم اضافی که چندان قابل استفاده نیستند، اجتناب کنید.

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

پر کردن خلا ها در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

زمانی که فضای کوچکی برای چیدمان آشپزخانه در اختیار دارید، سعی کنید از همه ی فضا استفاده کنید. خلا ها و پستو را با قفسه و شلف های دیواری زییایی که امروزه در بازار به فراوانی یافت می شود، پر کنید و در آنها لوازم آشپزخانه خود را بچینید. البته در این کار افراط نکنید!

استفاده از خطای دید در طراحی آشپزخانه کوچک ایرانی:

شما می توانید با طراحی های خاصی و کمی خلاقیت، در ذهن بیننده خطای دید ایجاد کنید و فضا را بزرگتر جلوه دهید! به عنوان مثال می توانید، از کابینت های افقی بیشتر استفاده کنید. یا دسته های کابینت را به صورت افقی بر روی درب های کابینت نصب کنید. و یا کابینت هایی را انتخاب کنید که در طرح آن ها، خطوط افقی وجود دارد. مانند خطوط افقی بر روی چوب یا کابینت های گلاس و غیره. هر چه بیشتر از خطوط افقی در طراحی و چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی استفاده کنید، باعث عریض تر دیده شدن فضا خواهید شد.

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی برای آشپزخانه های با سقف کوتاه:

اگر سقف آشپزخانه شما ارتفاع کمی دارد و یا کوتاه است، از زدن کابینت های بلند تا نزدیک سقف اجتناب کنید. این کار باعث کوچک تر دیده شدن فضا می شود و سبب می شود آشپزخانه شما به اصطلاح خفه به نظر برسد.

چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی برای آشپزخانه های با سقف کوتا

فضای آشپزخانه را خلوت نگهدارید:

اگر چه برای بهینه تر شدن فضا لازم است از همه ی فضای آشپزخانه استفاده کنید، اما صفحه و پیشخوان کابینت ها را خلوت نگهدارید. هر چه فضای آشپزخانه شما خلوت تر باشد، فضا بزرگتر به نظر می رسد. شما با خلوت نگه داشتن فضای آشپزخانه و استفاده کمتر از وسایل تزئینی می توانید محیط آشپزخانه خود را بزرگتر نشان دهید.

انتخاب کابینت های ساده در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

اگر فضای کوچکی دارید از کابینت های ساده تر در طراحی استفاده کنید. البته می توانید کابینت هایی با سبک کلاسیک و مدرن را برای آشپزخانه خود سفارش دهید اما باید اصولی را رعایت کنید. اگر کابینت با سبک کلاسیک، مانند کابینت های تمام چوب و یا ممبران را انتخاب می کنید، از طراحی ها و تزئینات ساده تر انتخاب کنید. حتما به خلوتی فضا دقت کنید و با زیاده روی در تزئینات فضای آشپزخانه خود را شلوغ نکنید.

اگر محیط آشپزخانه شما خیلی کوچک است، حتما از کابینت سبک مدرن مانند کابینت های ام دی اف یا های گلاس استفاده کنید. انواع بدون دسته کابینت های مدرن باعث می شوند فضای آشپزخانه خلوت تر به نظر برسد.

کابینت های بدون دسته، معمولا یا دسته های مخفی دارند که از دید پنهان هستند و یا از مگنت های قوی در درب آن ها استفاده می شود تا باز و بسته شوند. قابل توجه است کابینت های بدون دسته به راحتی و با سهولت باز و  بسته می شوند و نیاز نیست نگران باز و بسته شدن درب کابینت باشید

انتخاب کابینت های ساده در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی

استفاده از طرح های زاویه دار و اشکال هندسی در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

طراحی کابینت به صورت زاویه دار، یا استفاده از اشکال هندسی در کف زمین می تواند باعث خطای دید شده و فضای شما را بزرگتر نشان دهد.

استفاده از فضای مرکزی در چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

یکی از بهترین راه حل ها برای استفاده بهینه از فضاهای کوچک ، استفاده از فضای مرکزی است. اگر فضای شما به حدی کافی جا دارد، از کابینت های جزیره در آن استفاده کنید. کابینت های جزیره، از چهار سو قابل استفاده هستند و سهم بسیاری در بهینه سازی فضا های کوچک دارند. شما حتی می توانید میز ناهارخوری خود را وسط آشپزخانه خود بگذارید.

جزیره در آشپزخانه کوچک ایرانی

کابینت های گلاس، بهترین انتخاب برای چیدمان آشپزخانه کوچک ایرانی :

اگر چه مختارید که مطابق سلیقه خود هر نوع کابینتی را سفارش دهید، اما بهترین کابینت برای فضاهایی که خیلی کوچک هستند، کابینت هایگلاس است. کابینت های گلاس بسیار شفاف و براق است و  بازتاب نور بسیار بالایی دارد. هر نوری که به کابینت های گلاس تابیده می شود، به محیط باز گردانده می شود و باعث می شود که فضا بزرگتر دیده شود. سعی کنید از رنگ های روشن تر کابینت های گلاس، مانند سفید، زرد و یا طوسی استفاده کنید.

سخن آخر:

امروزه از کمترین فضاهای بیشتری استفاده را می توان کرد. بنابراین اگر آشپزخانه کوچکی دارید، نگران کمبود جا و یا زیبایی آشپزخانه خود نباشید. کافی است از خود خلاقیت بیشتری به خرج دهید و با طراحان حرفه ای تماس بگیرید. امیدواریم از مطالب فوق استفاده بهینه را کرده باشید و این پیشنهادات در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه شما مفید باشد.

تیم طراحی و تولیدی آکس چوب مفتخر است در طراحی و دیزاین آشپزخانه شما با فضاهای کوچک و بزرگ، با شما همکاری نماید.

امتیاز بدید!

Comment (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *