یراق‌ آلات کابینت

یراق‌ آلات کابینت چیست

به وسایل و لوازمی گفته می‌شود که هم جنبه‌ی زیبایی دارند و هم کاربردی هستند و باعث می‌شوند کارایی کابینت‌ها افزایش یابد. ابزار و یراق کابینت، معمولا نسبت به سبک و مدل کابینت آشپزخانه انتخاب می‌شوند تا هم‌خوانی و هماهنگی بیشتری در فضای آشپزخانه به وجود آید. در گذشته، ابزار و یراق‌هایی که برای کابینت آشپزخانه به کار می‌رفتند، عموما ساده و ابتدایی بودند اما امرزه یراق‌الات در عین کاربردی که دارند، جنبه‌ی دکوراتیو آن‌ها نیز افزایش یافته به طوری که می‌توانند به راحتی چهره‌ و نمای کابینت آشپزخانه را تغییر دهند. در این مقاله از آکس چوب قصد داریم انواع یراق‌آلات کابینت را که متناسب با سبک و مدل آشپزخانه‌ باشد، به شما معرفی کنیم. در ادامه از شما دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید:

کاربرد یراق‌ آلات کابینت

کابینت‌ها برای استفاده‌ی بهتر و راحت‌تر احتیاج به ابزارهای کمکی دارند. به عنوان مثال، دستگیره‌های کابینت یک نوع یراق حساب می‌شود. لولای کابینت، ریل‌ها، جک کابینت و …. همه یراق‌ آلات کابینت هستند که باعث سهولت کار در آشپزخانه می‌شوند.

یراق کابینت در گذشته، اشکال ساده‌تری داشتند اما اکنون، از نظر ساختار شکل پیچیده‌تر و تخصصی‌تری به خود گرفتند که روی هم رفته باعث راحتی بیشترتان در آشپزخانه خواهد شد. به عنوان مثال، اگر در گذشته کشوهای سنگین کابینت به وسیله‌ی ریل‌های آهنی و با فشار بسیاری از جای خود خارج می‌شدند، امروزه انواع بیشتری از ریل‌ها به بازار عرضه شده است که حتی با یک فشار دست به آسانی باز می‌شوند و نیاز نیست فرد خود را به زحمت بیندازد.

یراق‌آلات کابینت و آشپزخانه بیش از آن که جنبه‌ی زیبایی داشته باشند، کاربردی هستند و باعث می‌شوند فعالیت در آشپزخانه راحت‌تر و آسان‌تر باشد با این وجود، به جنبه‌ی زیبایی و دکوراتیو آن‌ها نیز توجه شده است و امروزه شاهد یراق‌هایی زیبا و چشم‌نواز، در انواع سبک‌های کابینت آشپزخانه هستیم.

انواع یراق آلات کابینت

دستگیره‌های کابینت

شاید اولین چیزی که با شنیدن یراق‌آلات به ذهن‌تان خطور می‌کند، دستگیره‌های کابینت باشد. دستگیره‌های کابینت یکی از مهم‌ترین ابزار‌هایی است که به طور کامل در دیدرس بیننده قرار دارند و اتفاقا، جزء مهمی در زیبایی دکوراسیون کلی آشپزخانه نیز به حساب می‌آیند؛ بنابراین باید دستگیره‌ها را متناسب با سبک آشپزخانه انتخاب کنید.

  • دستگیره‌های کابینت مدرن:

اگر کابینت شما سبک مدرن دارد، کابینت شما می‌تواند بدون دستگیره باشد و به وسیله‌ی مگنت یا آهن‌ربا، حتی با یک فشار کوچک، باز و بسته شود. اگر از کابینت‌های دستگیره‌دار استفاده می‌کنید، دستگیره‌های انتخابی شما باید ساده، ترجیحا کشیده و بدون تزئینات اضافه باشد.

اساسا سبک مدرن در ساده‌ترین شکل تعبیه می‌شود، بنابراین استفاده از دستگیره‌های شلوغ و پُر کار، مناسب سبک آشپزخانه‌ی مدرن نیست.

اگر دستگیره‌های کشیده و بلندی انتخاب کرده‌ باشید و آن‌ها را به شکل عمودی نصب کنید، ارتفاع سقف آشپزخانه بلندتر دیده می‌شود و چنانچه دستگیره‌ها را به شکل افقی نصب کنید، می‌توانید با ایجاد خطای دید فضای آشپزخانه را عریض‌تر نشان دهید. دستگیره‌های که معمولا در کابینت مدرن کاربرد دارند، ساده هستند و  از متریال مختلفی مانند فلز، چوب یا پلاستیک تشکیل می‌شوند.

  • دستگیره‌های کابینت کلاسیک :

انتخاب دستگیره برای کابینت‌های کلاسیک به طور کلی با کابینت مدرن فرق دارد. در سبک کلاسیک، دستگیره‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای این سبک به حساب می‌آیند. برای انتخاب دستگیره‌های کابینت کلاسیک ، باید به سراغ مدل‌های فاخر و پُر جزئیات بروید و از انتخاب دستگیره‌های ساده یا دستگیره‌های نواری و کشیده اجتناب کنید.

به دلیل آن که کابینت کلاسیک سبکی فاخر و اشرافی به حساب می‌آید، دستگیره‌هایی که برای این سبک کابینت کاربرد دارند، از نظر ظاهری بسیار متنوع  هستند. انواع دستگیره‌های فلزی، چوبی، شیشه‌ای، سرامیکی و پلاستیکی برای سبک کابینت کلاسیک موجودند که چنانچه متناسب با مدل و رنگ کابینت‌ها انتخاب شوند، می‌توانند تاثیر زیادی در زیبایی آشپزخانه داشته باشند.

اگر کابینت‌هایی که برای آشپزخانه انتخاب کرده‌اید، گرانقیمت و لوکس هستند، می‌توانید از دستگیره‌های فلزی گرانقیت، مانند مس، برنز یا نقره استفاده کنید.

چه در کابینت مدرن و چه کابینت کلاسیک یا هر مدل دیگری، قبل از خرید و نصب دستگیره‌ها، یک نمونه از آن را به منزل بیاورید و به صورت موقتی بر روی در کابینت قرار دهید. حال با دقت به کابینت‌ها نگاه کنید و در صورتی که طرح انتخابی مورد نظرتان بود، به خرید آن اقدام کنید. با این روش، امکان خرید دستگیره‌هایی که برای کابینت شما متناسب نباشند، بسیار کمتر است.

لولای کابینت

مهم‌ترین ابزار و یراق‌آلاتی که باعث باز و بسته شدن درِ کابینت می‌شود، لولاهای آن است. لولاهای کابینت در زمانی که درِ کابینت بسته است دیده نمی‌شوند، بنابراین جنبه‌ی زیبایی خاصی ندارند و تنها کیفیت و روش کار آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. هر چه لولای انتخابی باکیفیت‌تر باشد و از متریالی مقاوم‌تر تشکیل شده باشد، عمر کابینت‌های شما بیشتر خواهد بود.

استفاده از لولادرهای بی‌کیفیت باعث می‌شوند درِ کابینت به زودی شل و هرز شود و در، لنگر بیندازد که در نهایت، نتیجه‌ی کار،کابینت‌هایی با درهایی است که به خوبی با یکدیگر چفت نمی‌شوند و یا به شکل کج بسته می‌شوند.

ریل‌های کشوی کابینت

حتما به خاطر دارید که در گذشته کشوهای کابینت با چه سختی باز و بسته می‌شدند، اما امروزه با یک اشاره‌ی کوچک، کشوها باز یا بسته می‌شوند. این سهولت و راحتی به دلیل تکنولوژی مدرنی هست که در ریل کشو‌های کابینت به کار می‌رود و باعث می‌شود که کار کردن با آن برای شما آسان باشد.

ریل‌ها اندازه‌ها و مدل‌های مختلفی دارند و هر کدام بسته به کیفیتی که دارند، می‌توانند وزن‌های مختلفی از کشو را تحمل کنند. هر چه ریل انتخابی باکیفیت‌تر باشد، کشوها راحت‌تر باز و بسته می‌شوند و سنگینی اجسام درون کشو، نمی‌تواند خللی در عملکرد کشو ایجاد کند.

آرام‌بند

هیچ‌ چیز مانند صدای بسته شدن درِ کابینت‌، اعصاب‌ خردکن نیست! اگر می‌خواهید راحتی بیشتری هنگام بسته شدن در کابینت‌ها احساس کنید، حتما از لولای آرام‌بند استفاده کنید.

آرام بند علاوه بر اینکه هنگام بستن کابینت به شما کمک می‌کند و نمی‌گذارد صدای گوش‌خراش بسته شدن درِ کابینت توی ذوق‌تان بزند، باعث دوام و ماندگاری لولاهای کابینت‌ها نیز می‌شود؛ زیرا هر ضربه‌ای که به در و بدنه‌ی کابینت‌ها وارد می‌آید، می‌تواند اتصالات و پیچ‌ و بست‌های کابینت را شل یا هرز کند.

جک

استفاده از جک باعث می‌شود که درِ کابینت از پایین به بالا باز شود که در اصطلاح به آن درِ اتوبوسی گفته می‌شود. کابینت‌هایی که با در‌های جکی باز و بسته می‌شوند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک  و مینیمال هستند، زیرا برای باز و بسته شدن، نیاز به فضا ندارند. استفاده از جک، خصوصا در انواع مدل‌های کابینت مدرن، بسیار مرسوم است و باعث زیبایی بیشتر آشپزخانه می‌شود.

اتصال پاخور

اتصال پاخور ، که به آن کنجِ پاخور نیز می‌گویند، جزو یراق‌آلاتی است که نقطه‌ی تلاقی کابینت به کاشی‌های آشپزخانه را پوشش می‌دهد و باعث می‌شود آشپزخانه نمای بهتری داشته باشد. بدون وجود کنج پاخور، فاصله‌ی که بین کابینت‌ها و کاشی‌های آشپزخانه یا دیوارها است، نمایان می‌شود و حتی باعث افتادن و ریختن وسایل کوچک به پشت کابینت‌ آشپزخانه می‌شود.

اتصال پاخور، معمولا با رنگ کابینت سِت می‌شود تا اختلاف رنگی مشهودی به چشم بیننده نرسد.

اتصال پاخور، معمولا از جنس فلزاتی چون آلومینیوم یا از جنس پلاستیک یا pvc است تا عایق مناسبی برای عبور آب و ذرات کوچک باشد.

پایه‌ کابینت

همان طور که می‌دانید کابینت‌ها معمولا با ارتفاع معینی از سطح زمین نصب می‌شوند. کابینت‌ها به وسیله‌ی اتصالات محکم و قوی به دیوار پیچ می‌شوند و در زیر کابینت، بسته به سایز و طول آن، چند پایه می‌خورد. وزن کابینت‌ها بر روی اتصالات است و پایه‌ها معمولا نقش یکسان‌سازی سطح و تنظیم ارتفاع را دارند. اما در هر صورت، بخشی از وزن کابینت بر روی پایه‌ها قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که ما با اطمینان خاطر بیشتری بتوانیم وسایل و ظروف سنگین آشپزخانه را در کابینت‌های ردیف پایین قرار دهیم.

بدیهی است هر چه جنس پایه‌ مستحکم‌تر باشد، احتمال شکستن آن زیر وزن کابینت کمتر است. بسیاری از پایه‌های کابینت ساده هستند و جنبه‌ی زینتی ندارند؛ در این مدل، سطح جلویی پایه‌ها، یعنی فاصله‌ی اتصال کابینت تا زمین، به وسیله‌ی قرنیز پوشانده می‌شود. اما اگر قصد استفاده از قرنیز را ندارید، بهتر است از پایه‌هایی استفاده کنید که علاوه بر استحکام، زیبایی نیز دارند، خصوصا در نمونه‌های کابینت کلاسیک پایه‌ کابینت‌های بسیار جذاب و زیبایی وجود دارند که کامل‌ کننده‌ی زیبایی آشپزخانه‌ هستند.

یراق‌آلات تزئینی

همانطور که اشاره شد، کابینت‌های کلاسیک ظاهری مجلل و فاخر دارند، بنابراین طبیعی است که یراق آلاتی که در این سبک به کار می‌رود و قابل مشاهده است، شکل و ظاهری مجلل داشته باشند. برای هر چه زیباتر شدن و اضافه کردن جزئیات به کابینت‌های کلاسیک، ممکن است از یراق‌آلات زینتی نیز استفاده شود.

این یراق‌آلات جنبه‌ی زیبایی و دکوراتیو داشته و بر روی بدنه‌ یا در کابینت‌ های کلاسیک و یا حتی کمد دیواری‌ و سایر اجزای منزل که به سبک سنتی طراحی شده‌‌اند، نصب می‌شوند.

یراق‌آلات تزئینی ممکن است شکل و متریالی ساده داشته باشند و یا از متریال باکیفیت و خاص‌تری مانند برنز یا نقره تشکیل شده باشند.

در بحث یراق‌ آلات کابینت بحث کیفیت نسبت به زیبایی ارجحیت دارد چرا که یراق‌آلات، ابزار کمکی برای استفاده از کابینت‌ها هستند و باعث می‌شوند کار در آشپزخانه راحت‌تر باشد. بنابراین اگر تنها به زیبایی توجه کنید و کیفیت را مد نظر قرار ندهید، ممکن است به دوام و ماندگاری کابینت شما آسیب جدی وارد آید. در انتخاب یراق‌آلات باید هم جنبه‌ی زیبایی و هم کیفیت را مد نظر قرار دهید.

ازین که تا پایان همراه آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم این محتوا برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Comments (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *