انواع طراحی کابینت آشپزخانه؛ چگونه بهترین مدل کابینت را انتخاب کنیم؟

انواع طراحی کابینت آشپزخانه؛ چگونه بهترین مدل کابینت را انتخاب کنیم؟

انواع طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی آشپزخانه نقش مهمی در زیبایی خانه دارد. وجود کابینت‌هایی شکیل و زیبا که هماهنگ با سبک دکوراسیون منزل باشند، در جلوه و نمای خانه و آشپزخانه بسیار مهم‌ هستند. پس از آن که آشپزخانه‌های اوپن بخش لاینفک خانه‌های ایرانی شدند، انواع طراحی کابینت آشپزخانه از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شدند. چرا که آشپزخانه اوپن، فضایی کاملا در دیدرس است و مهم است که هماهنگی بین اجزای آن و فضای اتاق نشیمن وجود داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم انواع طراحی‌ کابینت آشپزخانه را به شما معرفی کنیم. اگر به دنبال طرحی جدید برای آشپزخانه خود هستید، این محتوا از آکس چوب از دست ندهید. در این مقاله سعی داریم نگاهی کلی و مختصر به انواع طراحی و مدل‌های کابینت آشپزخانه بیندازیم.

مدل‌های طراحی آشپزخانه

طراحی انواع کابینت  آشپزخانه عمدتا بر اساس مدل اصلی آشپزخانه چیده می شود. آشپزخانه های امروزی شش طرح کلی دارند که در زیر به طور خلاصه به آن ها اشاره می کنیم:

  • آشپزخانه U شکل

طراحی این آشپزخانه به شکل U انگلیسی است. این مدل، بیشترین کارایی را در بین مدل‌های آشپزخانه دارد و تنها مدلی است که می‌توان تعداد بسیار زیادی کابینت را در آن جاسازی کرد. در آشپزخانه‌های U شکل، اگر به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد، می‌توان به راحتی جزیره تعبیه کرد.

  • کابینت آشپزخانه L شکل

آشپزخانه طرح L  انگلیسی، از دو دیوار، که ممکن است هم اندازه باشند و یا یکی از دو دیوار بلندتر از دیگری باشد، تشکیل شده است.

  • آشپزخانه های تک دیوار

این مدل از آشپزخانه به شکل تک‌دیوار است. به همین دلیل، آشپزخانه بخشی از اتاق نشیمن و فضای هال به حساب می‌آید. معمولا خانه‌هایی دارای این طراحی هستند که از نظر متراژ کوچک و مینیمال باشند.

طراحی چنین آشپزخانه‌ای در سبک مدرن کاربرد دارد. لازم است به وسیله‌ی فضاسازی مناسب، مانند اختلاف رنگ دیوارها یا پهن کردن دو فرش مجزا، دو فضای آشپزخانه و اتاق نشیمن را از یکدیگر تفکیکی نمایید.

  • آشپزخانه نیم جزیره یا دارای کانتر اوپن

آشپزخانه‌های نیم‌جزیره، همان آشپزخانه‌هایی است که ما با نام آشپزخانه اوپن می‌شناسیم. در این مدل، یک سمت کانتر یا پیشخان، به دیوار متصل است و حالتی نیم‌جزیره بین اتاق نشیمن و آشپزخانه ایجاد می‌کند.

  • آشپزخانه جزیره‌دار

اگر مساحت آشپزخانه به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌توان از کانتر جزیره برای زیباتر شدن فضا و همچنین بهره‌وری بیشتر استفاده نمود. در مدل آشپزخانه U شکل، L شکل، آشپزخانه‌ی دارای کانتر اوپن و آشپزخانه‌های تک‌دیوار می‌توان جزیره تعبیه نمود.

جزیره کانتری محبوب و دوست‌داشتنی در آشپزخانه است و علاوه بر افزایش کارایی، فضای آشپزخانه را زیباتر می‌کند. همچنین در آشپزخانه‌هایی که فضای نشیمن و آشپزخانه یکسان است، جزیره می‌تواند به عنوان جدا‌کننده دو فضا به کار رود.

  • آشپزخانه طویل و باریک

آشپزخانه‌های طویل و باریک، مدلی از آشپزخانه هستند که به صورت مستطیلی بلند و کشیده تعبیه می‌شوند. در این مدل از آشپزخانه، بسته به اندازه فضا، از دو ردیف کابینت روبه‌روی هم استفاده می‌شود. اگر آشپزخانه چنان باریک باشد که با تعبیه دو ردیف کابینت تردد در آن مشکل شود، تنها از یک ردیف کابینت استفاده می‌شود.

این شش مدل طراحی آشپزخانه نقش مهمی در طراحی کابینت‌ها دارند. در واقع کابینت‌ها بر اساس طراحی و ابعاد آشپزخانه انتخاب می‌شوند. به طور مثال، در مدل آشپزخانه U شکل، کابینت‌ها عمدتا به شکل U تعبیه می‌شوند.

جدیدترین مدل کابینت آشپزخانه

جدیدترین انواع طراحی کابینت آشپزخانه

استفاده از کابینت‌های مد روز در آشپزخانه باعث می‌شود خانه‌ای جذاب و مدرن داشته باشیم و بتوانیم با انگیزه بیشتری در آن کار و فعالیت کنیم. پر واضح است که ما هر سال نمی‌توانیم طراحی آشپزخانه خود را عوض کنیم اما با اعمال برخی تغییرات، می‌توان همواره آشپزخانه‌ای جدید و مد روز داشت.

در ادامه، سه مدل کابینت آشپزخانه را به شما معرفی می‌کنیم.

  • کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت مدرن ساده‌ترین مدل کابینت آشپزخانه است. به دلیل سادگی که این سبک کابینت دارد، برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد مختلف مناسب است. به همین دلیل چه در آشپزخانه‌های بزرگ و چه آشپزخانه‌های کوچک می‌توان کابینت مدرن تعبیه نمود.

از مشهورترین نمونه‌های کابینت مدرن می‌توان به کابینت ام‌دی‌اف و کابینت هایگلاس اشاره کرد. مدل‌های کابینت بدون دستگیره، کابینت دستگیره نواری، کابینت دستگیره مخفی و مدل‌های کابینت با دستگیره‌های کشیده و بلند، همگی در گروه کابینت مدرن جای دارند.

اگر قصد داشته باشید از کابینت مدرن در آشپزخانه‌تان استفاده کنید، باید سبک چیدمان منزل‌تان نیز مدرن باشد. استفاده از مبلمان کلاسیک یا استیل در کنار آشپزخانه‌ای مدرن، ابدا ترکیب زیبا و دلچسبی نخواهد بود.

  • کابینت آشپزخانه کلاسیک

مدل آشپزخانه کلاسیک، مملو از جزئیات و حکاکی‌های ریز و درشت است. دستگیره‌ها، شیرآلات و حتی سینک ظرف‌شویی باید نمایی فاخر و کلاسیک داشته باشند. بدنه و درب کابینت‌های کلاسیک، عمدتا با حکاکی‌ها و گل‌دکوراتیوهای ریز و درشت تزئین می‌شوند.

در سبک کلاسیک، جزئیاتی که نمایانگر سبک مدرن هستند، معمولا پنهان می‌شوند. به عنوان مثال، هود آشپزخانه در کاوری از جنس کابینت مخفی می‌شود.

در کابینت کلاسیک، معمولا چند کابینت ویترینی و تزئینی نیز وجود دارد و فضایی را ایجاد می‌کند تا وسایل و ظروف فاخر و دکوراتیو خود را در آن‌ها قرار دهید. همچنین، به قرینه‌سازی در فضا، توجه ویژه‌ای می‌شود. همگی این خصوصیات باعث می‌شوند که کابینت کلاسیک برای خانه‌ها و آشپزخانه‌های کوچک مناسب نباشد.

این سبک مخصوص خانه‌های بزرگ و اشرافی است تا بتواند زیبایی خود را به  طور کامل به نمایش بگذارد. همچنین، وسایل و لوازم منزل، از جمله فرش‌ها و مبلمان، باید به سبک کلاسیک انتخاب شوند. از مشهورترین نمونه‌های کابینت کلاسیک می‌توان به کابینت تمام چوب، کابینت روکش چوب و کابینت ممبران اشاره کرد.

  • کابینت نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک نه همانند سبک کلاسیک اشرافی و مجلل است و نه همانند سبک مدرن، ساده و بدون پیرایش است. کابینت نئوکلاسیک، سبکی تلفیقی بین مدرن و کلاسیک است و به همین دلیل قدرت هم‌خوانی و هماهنگی بیشتری با وسایل منزل دارد. در واقع، سبک نئوکلاسیک، همان سبک کلاسیک است که تا جای ممکن ساده شده است.

از مشهوترین مدل‌های کابینت نئوکلاسیک می‌توان به کابینت تمام چوب و کابینت ممبران اشاره کرد. آشپزخانه‌های نئوکلاسیک هم برای فضاهای بزرگ و هم فضاهای کوچک مناسب هستند و نمایی زیبا به آشپزخانه می‌بخشند.

انواع طراحی کابینت آشپزخانه برای آپارتمان‌های کوچک و مینیمال کدام است؟

مدل کابینت آشپزخانه کوچک

اگر آشپزخانه‌ی کوچک دارید، بهترین طراحی کابینت آشپزخانه مدرن و ساده است. کابینت‌های مدرن به دلیل سادگی، باعث می‌شوند فضای آشپزخانه مرتب‌تر به نظر برسد. همچنین کابینت‌های مدرن عمدتا بلندتر و کشیده‌تر از کابینت‌های کلاسیک طراحی می‌شوند. این مزیت باعث می‌شود بتوانید به راحتی وسایل و لوازمی که مصرف کمتری برایتان دارند، در قسمت‌های بالای کابینت جای دهید.

کابینت آشپزخانه مدرن و شیک

معمولا آشپزخانه‌های سبک مدرن، ظاهری جذاب و شیک دارند و عمدتا از ترکیب دو رنگ در کنار همدیگر تشکیل می‌شوند. سادگی یکی از مهم‌تری اصل‌هایی است که در آشپزخانه‌های مدرن باید مد نظر قرار بگیرد. همین ویژگی باعث می‌شود از حضور در چنین آشپزخانه به زودی خسته و دلزده نشوید.

نورپردازی در سبک کابینت مدرن، جایگاه خاصی در زیبایی آشپزخانه دارد. زیر و بالای کابینت‌های ردیف بالایی معمولا نورهای مخفی کار گذاشته می‌شود که به جذابیت کابینت‌ها و روشن‌تر شدن فضای آشپزخانه کمک شایانی می‌کند.

 

جدیدترین مدل کابینت ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

با توجه به آن که در سال‌های گذشته دو سبک مدرن و کلاسیک بسیار پر طرفدار بودند، طراحان امروزی خصوصا در یکی دو سال گذشته، گرایش بیشتری به سبک نئوکلاسیک آورده‌اند. سلیقه امروزی ترجیح می‌دهد از سبک تلفیقی که مدرنتیه و سنت را با یکدیگر در آمیخته، بیشتر استفاده کنند.

اگر چه هنوز هم کابینت‌های مدرن و کابینت کلاسیک بسیار پر طرفدار هستند، اما کابینت نئوکلاسیک ۲۰۲۱ جایگاه ویژه‌ای در این یکی دو سال پیدا کرده است.

کابینت آشپزخانه قیمت

قیمت کابینت آشپزخانه، ترکیبی از متریال به کار رفته و طراحی و سبک کابینت است. با توجه به آنکه بازار نوسان بسیاری دارد، نمی‌توان قیمت دقیقی برای هر متر کابینت ارائه داد. اما اگر بخواهیم کابینت‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنیم، می‌توان کابینت‌ها را به دو دسته‌ی اقتصادی و گران‌قیمت تقسیم کرد.

کابینت ام‌دی‌اف و کابینت هایگلاس و همچنین کابینت ممبران در گروه کابینت‌های اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه دسته‌بندی می‌شوند.

کابینت‌های تمام چوب، روکش چوب، کابینت رنگ پولیشی، کابینت hpl و کابینت pvc و همچنین کابینت استیل در گروه کابینت‌های گرانقیمت دسته‌بندی می‌شوند.

بدیهی است که کابینت‌های مختلف از متریال باکیفیت یا ضعیف‌تر تشکیل می‌شوند و این مساله نیز می‌تواند بر قیمت تمام شده کابینت آشپزخانه موثر باشد. به عنوان مثال، نوع چوب و کنده‌کاری‌های انجام شده بر روی آن، تاثیر بسیاری بر قیمت کابینت‌های چوبی خواهد داشت. اما به طور کلی، کابینت‌های تمام چوب، حتی در ساده‌ترین حالت ممکن نیز کابینت‌هایی لوکس و گرانقیمت محسوب می‌شوند.

 

انواع طراحی کابینت آشپزخانه که در این محتوا به اختصار به آن‌ها اشاره شد، برای هر خانه و آشپزخانه‌ای می‌تواند متغیر باشند. در واقع، با توجه به شرایط فضا و همچنین بودجه‌ی مالی که به خرید کابینت‌ها اختصاص داده‌اید، می‌توان مناسب‌ترین و بهترین مدل کابینت را انتخاب کرد.

پیشنهاد می‌دهیم برای انتخاب سبک کابینت و هماهنگی آن با تِم کلی منزل، حتما از کمک کارشناسان طراحی و دکوراسیون منزل کمک بگیرید.

در پایان از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم. امیدواریم آن چه بیان شد، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

برای دیدن مدل‌های به روز و جدید کابینت آشپزخانه، سری به اینستاگرام آکس چوب بزنید و صفحه‌‌ی ما را دنبال کنید.

جهت دریافت مشاوره همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید

۵/۵ - (۱ امتیاز)