کابینت مدرن ساده | چگونه با کابینت‌ مدرن آشپزخانه‌ای زیبا طراحی کنیم؟

کابینت مدرن

چگونه با کابینت‌ مدرن آشپزخانه‌ای زیبا طراحی کنیم؟

کابینت آشپزخانه یک عامل مهم در سبک چیدمان وسایل در هر خانه‌ای محسوب می‌شود. نوع طراحی و متریالی که برای ساخت کابینت آشپزخانه استفاده می‌شود می‌تواند نشان دهنده سبک دکوراسیون خانه باشد. اگر شما به سبک‌های سنتی و کلاسیک علاقمند هستید، کابینت شما هم باید کلاسیک باشد. اگر چیدمان خانه و سایلتان مدرن است، سبک کابینت مدرن برای شما مناسب است. متاسفانه در  برخی خانه‌ها عدم توجه به این تناسب باعث می‌شود یک نوع شلختگی در چیدمان خانه به وجود بیاید. در این محتوا از وب‌سایت آکس چوب قصد داریم راجع به کابینت مدرن ساده بیشتر بدانیم.

کابینت مدرن ساده، یکی از سبک‌های ترند و پر طرفدار در بسیاری از خانه‌ها و آشپزخانه‌های امروزی، خصوصا در بین ایرانیان است. در ادامه، از شما دعوت می‌کنیم همراه ما باشید.

رنگ مناسب کابینت ام دی اف 2021

تفاوت کابینت کلاسیک و مدرن

تفاوت سبک کلاسیک و مدرن ، تنها محدود به طراحی کابینت آشپزخانه نیست. معماری ساختمان، طراحی وسایل، نقاشی و بسیاری جنبه‌های دیگر زندگی ما در تقسیم‌بندی مدرن یا کلاسیک قرار می‌گیرد.

سبک کلاسیک و سبک مدرن تفاوت‌های زیادی با هم دارند. اما به طور خلاصه، باید گفت سبک کلاسیک ریشه در شکوهمندی طبیعت دارد. در حالی که سبک مدرن با سادگی و مینیمال بودن مترادف است.

در طراحی‌های کلاسیک تاکید بر جزئیات خیره کننده است. ظرافت و دقتی پر وسواس، برای بازتاب شکوه و زیبایی در سبک کلاسیک دیده می‌شود. اما در مقابل، سبک مدرن دل‌زده از شلوغی و مبالغه، می‌خواهد آرامش را در ساده بودن عرضه کند.

طراحی مدرن از اواخر جنگ جهانی دوم در اروپا آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. استفاده از سطوح صاف و مسطح، اشکال هندسی و مینیمال در این سبک مرسوم است.

به جز طراحی وساخت، متریال سبک‌های مدرن و کلاسیک هم با هم تفاوت‌هایی دارند.

مقایسه کابینت کلاسیک و کابینت مدرن

  • کابینت کلاسیک

تفاوت در کابینت کلاسیک با کابینت مدرن ریشه در تفاوت کلی این سبک‌ها با یکدیگر دارد. استفاده از متریال طبیعی، مانند چوب و سنگ یکی از المان‌های سبک کلاسیک کابینت آشپزخانه است. البته از متریال‌های جدید هم برای این سبک می‌شود بهره گرفت، اما هم‌خوانی کمتری دارد.

توجه به جزییات پر کار و وجود متعلقات اضافه، از دیگر نشانه‌های سبک کاسیک است. رنگ‌بندی ملایم و نزدیک به طبیعت برای سبک کابینت سبک کلاسیک انتخاب بهتری است.

کابینت کلاسیک
کابینت کلاسیک در آشپزخانه

برخی از طراحان از تاج و پایه‌های پر نقش در کابینت کلاسیک استفاده می‌کنند و جلوه‌ای با شکوه‌تر به کابینت‌های آشپزخانه خود می‌بخشند.

  • کابینت مدرن

در مقابل همان طور که اشاره شده کابینت مدرن بازتاب سادگی در طراحی است. نسبت به متریال‌های سبک کلاسیک، برای کابینت مدرن از متریال‌های جدیدتر و امروزی بیشتر استفاده می‌شود.

نو بودن و خلاقیت در طراحی متعلقات، دستگیره‌ها و یراق‌الات در کابینت مدرن بسیار مورد توجه است. اگر چه، در کنار خلاقانه بودن، از جزییات زائد و خسته کننده نیز باید پرهیز کرد.

تاکید بر درخشندگی و بازتابندگی نور از ویژگی‌های کابینت مدرن است. با توجه به اینکه در زندگی شهری و مدرن معمولا خانه‌ها کوچکتر از گذشته هستند، بازتاب نور بسیار مهم است. چرا که هر چه نور بیشتری در آشپزخانه وجود داشته باشد، فضا بزرگتر و دلبازتر دیده می‌شود. با استفاده از کابینت‌هایی که نور را بازتاب می‌دهند، می‌توان نور بیشتری در آشپزخانه ایجاد نمود.

کابینت مدرن در آشپزخانه
کابینت مدرن در آشپزخانه

هارمونی کابینت مدرن با وسایل آشپزخانه، که عموما طراحی‌های مدرن دارند، بسیار به چشم می‌آید. همچنین کاربردی بودن و فراهم کردن حداکثر فضا با توجه به کوچک بودن نسبی آشپزخانه‌ها در این سبک، در نظر گرفته می‌شود.

چند المان کابینت مدرن ساده

  • استفاده از رنگ‌بندی مات و نیمه‌مات یا براق و درخشنده و یا ترکیبی از هر دو
  • استفاده از متریال مدرن مانند استیل و هایگلاس به جای جنس‌هایی مانند چوب و ممبران
  • استفاده از متریال و رنگ‌بند های طرح چوب
  • استفاده از سطوح ساده مسطح
  • پرهیز از جزئیات اضافه
  • اغراق در خطوط افقی و ایجاد خطای دید در عریض‌ نشان دادن آشپزخانه
  • استفاده از متریال ترکیبی
  • استفاده از رنگ‌بندی‌ شاد و انرژی بخش مانند نارنجی، سبز، قرمز، آبی و زرد فلورسنت

کابینت مدرن ساده

اشاره شد که طراحی سبک مدرن به طور معمول با سادگی و خلاقیت متقارن است. البته سادگی تنها نشانه سبک مدرن نیست. ممکن است با وجود پرهیز از شلوغ‌کاری‌های تکراری، طراح کابینت از المان‌های تزئینی هم برای جلب توجه مخاطب استفاده کند.

کابینت مدرن ساده، در واقع، یکی از زیر شاخه‌های کابینت مدرن محسوب می‌شود. ممکن است شما مایل باشید در عین مدرن بودن، از رنگ‌بندی تند و جیغ نیز استفاده کنید. اما طراحان در کابینت مدرن ساده  ، تاکید بیشتری بر کاربردی بودن و استفاده حداکثری از فضا دارند.

دستگیره‌ها و یراق‌الات در کابینت مدرن ساده به شکلی خلاقانه ساده هستند. حتی در برخی از طراحی‌ها جزییات مخفی یا حتی حذف می‌شوند. مانند دستگیره‌های کابینت، که به شکل کابینت‌های دستگیره نواری یا دستگیره مخفی تعبیه می‌شوند.

در کابینت مدرن ساده، معمولا رنگ‌های لایت و خنثی، بیشتر به کار برده می‌شوند. همچنین با توجه به نیاز به فضای بیشتر، کابینت‌های مدرن ساده معولا کشیده و بلند هستند. به این معنی که در بین بالای کابینت تا سقف آشپزخانه، معمولا فاصله ای نیست. ازین فضا می‌توانید به جهت انبار کردن وسایلی که خیلی مورد استفاده قرار ندارند استفاده کنید.

یک نمونه کابینت مدرن ساده

چند نمونه کابینت مدرن ساده

در کنار طراحی مدرن، نوع جنس و متریال مورد استفاده هم نقش مهمی در مدرن بودن یک کابینت دارد. هرچند بعضی از طراحان از متریال چوب هم برای کابینت مدرن ساده استفاده می‌کنند.  اما کابینت‌ هایگلاس، کابینت ام‌دی‌اف و کابینت استیل برای طراحی مدرن مناسب‌تر هستند.

کابینت ام‌دی‌اف

در صورت داشتن یک طراحی خلاقانه، کابینت mdf معمولی، یک گزینه مناسب برای مدرن بودن است. جنس ام‌دی‌اف، تنوع رنگی بسیار بالا، دلپذیر و متنوعی دارد. با انتخاب این کابینت، دست شما باز است تا مدل‌های بسیار متنوعی از طرح و رنگ را در آشپزخانه‌تان تعبیه کنید.

همچنین برش‌پذیری متریال ام‌دی‌اف بسیار مناسب است. کابینت ام‌دی‌اف مدت زمان کوتاهی برای برش و مونتاژ نیاز دارد.  به همین دلیل، نیاز نیست برای طراحی و ساخت کابینت‌های ام‌دی‌اف مدت زمان زیادی را صرف کنید.

یکی دیگر از مزایای کابینت ام‌دی‌اف، قیمت اقتصادی آن است که با بودجه‌ی افراد بیشتری سازگار است. با یک طراحی خوب و منحصربه‌فرد، می‌توان با هزینه‌ی اندکی از ام‌دی‌اف بر‌ای ساخت کابینت مدرن ساده استفاده کرد.

کابینت مدرن هایگلاس

جنس کابینت هایگلاس ، تقریبا مشابه کابینت ام‌دی‌اف است. تفاوت هایگلاس با ا‌دی‌اف در یک لایه شیشه مانند و شفافی است که روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود. ورق هایگلاس برای استفاده در کابینت مدرن ساده ، گزینه‌ی بسیار مناسبی است. براق بودن و بازتاب مناسب نور، در کنار تنوع رنگی خیره کننده، از مشخصه‌های کابینت هایگلاس است.

کابینت هایگلاس یکی از نمونه‌های پرطرفدار کابینت مدرن است و از نظر قیمتی نیز، بسیار مقرون‌به‌صرفه هست. قیمت کابینت هایگلاس ، مقداری از ام‌دی‌اف گرانتر است اما هنوز هم، جزو کابینت‌های اقتصادی به حساب می‌آید.

کابینت استیل

یکی از جنس‌هایی که گاهی در کابینت مدرن استفاده می‌شود، ورق استیل است. یک کابینت استیل می‌تواند به معنای واقعی کلمه، طراحی کابینت مدرن ساده باشد. کابینت‌های استیل معمولا ساده، شیک و مینیمال طراحی می‌شوند.

کابینت استیل با وسایل برقی آشپزخانه که معمولا از جنس استیل هستند، هارمونی بالایی ایجاد می‌کنند.

نکته‌ی مهمی که در استفاده از کابینت استیل حائز اهمیت است، استفاده‌ی محدود از آن است. کابینت‌ استیل را نباید به صورت افراطی در آشپزخانه استفاده کرد. زیرا فضای آشپزخانه را از حالت خودمانی دور می‌کند و به سمت آشپزخانه‌های صنعتی می‌کشاند.

کابینت‌های بدون دستگیره

کابینت‌های بدون دستگیره

شاید اگر بخواهید کابینت‌هایتان خیلی ساده و مدرن باشد، بهتر است از کابینت‌های بدون دستگیره استفاده کنید. کابینت های بدون دستگیره باعث می‌شوند حس مدرنیته بیشتر در فضای آشپزخانه در جریان باشد.

کابینت‌های بدون دستگیره، انواع مختلفی دارند. یا می‌توانند دستگیره مخفی باشند. یعنی دستگیره‌ی آن‌ها چندان جلب توجه نکند و در واقع، دیده نشود.

مدل دیگر کابینت‌های بدون دستگیره، کابینت‌های مگنت‌دار هستند. بین در و اسکلت این کابینت‌ها، مگنت‌های قوی به کار می‌رود. این کابینت‌ها با اندک فشاری باز یا بسته می‌شوند و کار شما را برای باز کردن یا بستن کشوها یا درهای کابینت، آسان می‌سازند.

نمونه‌ی دیگری از کابینت‌های بدون دستگیره، کابینت‌های دستگیره نواری هستند. دستگیره‌ی این کابینت‌ها در واقع شکافی عرضی در طول کابینت‌ها می‌باشد. شما می‌توانید با قرار دادن دستتان در این شکاف، در یا کشوی کابینت را به راحتی باز یا بسته کنید. کابینت‌های دستگیره نواری، باعث می‌شوند جنبه‌ی طولی و افقی آشپزخانه بیشتر دیده شود. بنابراین این مدل برای آشپزخانه‌های کوچک یا آشپزخانه‌هایی که سقف بلند دارند، توصیه می‌شود.

کابینت‌های سوپری یا یکسره

طرفداران سبک کابینت مدرن ساده، ترجیح می‌دهند کل یا بخشی از آشپزخانه را به شکل کابینت سوپری تعبیه کنند. از مزیت‌های کابینت سوپری، این است که فضای بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد تا ظروف و لوازم خود را سازماندهی کنید.

کابینت سوپری، ممکن است برای انبار کردن مواد خوراکی تعبیه شده باشد. یا حتی به شکل استاندارد قفسه‌بندی شده باشد و شما به راحتی در بین قفسه‌ها، وسایل و ظروف خود را قرار دهید. کابینت‌های سوپری برای آشپزخانه‌های کوچک و مینیمال، که فضای مشترکی با اتاق نشیمن دارند، گزینه‌ی بسیار عالی و مناسبی است.

آشپزخانه مدرن

سخن پایانی 

گرایش به سادگی و کابینت‌های مدرن ساده، چند سالی است که بازتاب گسترده‌ای در بین ایرانیان داشته است. یکی از دلایل این انتخاب، کوچکتر بودن فضای آشپزخانه‌های امروزی است. آشپزخانه‌های مدرن و ساده، به شما امکان می‌دهند تنوع بیشتری در آشپزخانه اعمال کنید.

علاوه بر این، رنگ‌بندی در کابینت‌های مدرن بسیار متنوع و جذاب است. همچنین کابینت‌های مدرن، خصوصا نمونه‌های کابینت ام‌دی‌اف و هایگلاس، قیمت بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی دارند و هزینه‌ی گزافی را بر روی دست شما نمی‌گذارند.

ازین که تا پایان با آکس چوب همراه بوده‌اید، از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید واقع شده باشد.

از شما دعوت می‌کنیم برای دیدن مدل‌های کابینت مدرن ساده، پیج اینستاگرام آکس چوب را فالوو و دنبال کنید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *