کابینت هایگلاس بهتره یا ام‌دی‌اف

هایگلاس بهتر است یا ام دی اف

عناوین مهم صفحه

کابینت ام‌دی‌اف بهتره یا هایگلاس؟

اگر به دنبال خرید کابینت برای آشپزخانه‌ی خود، خصوصا در سبک مدرن هستید، احتمالا با این سوال مواجه شده‌اید! هنگامی که برای خرید یک وسیله اقدام می‌کنیم، طبیعی است که مایل باشیم با در نظر گرفتن قیمت آن کالا یا وسیله، از بین همه گزینه‌های موجود، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشیم، کیفیت، دوام، طرح، مدل، رنگ، زیبایی، کاربردی بودن و بسیاری ملاک‌های دیگر وجود دارند که ما بر اساس آن‌ها می‌باست، دست به انتخاب بزنیم.

اهمیت این انتخاب خصوصا در زمانی که قرار است سال‌های طولانی از یک وسیله مانند کابینت آشپزخانه استفاده کنیم و در اصل، به راحتی امکان تعویض آن وجود ندارد، بیشتر روشن می‌شود. کابینت‌های آشپزخانه از مهم‌ترین اجزای آشپزخانه هستند که باید در انتخاب و خرید آن، وسواس و سخت‌گیری کافی داشته باشیم چرا که به راحتی امکان تعویض و خرید مجدد آن‌ها وجود ندارد. در مورد کابینت، مسئله فقط کاربرد و فضای کافی برای جادادن تعدادی ظرف و ظروف نیست؛ بلکه زیبایی و وقار یک آشپزخانه، مستقیما به انتخاب درست کابینت‌ها مرتبط است. آسایش و راحتی، در دسترس بودن وسایل، وجود فضای مناسب، نور محیط، جادار بودن آشپزخانه و بسیاری چیز‌های دیگر، همگی تحت تاثیر کابینت‌ها هستند. بنابراین اگر به سبک کابینت مدرن علاقمند هستید، مهم است که بدانید بلاخره کابینت هایگلاس بهتره یا ام‌دی‌اف ؟ همراه آکس چوب باشید تا در ادامه به پاسخ این پرسش بپردازیم.

مقایسه هایگلاس و ام دی اف

هر کدام  از ما، با تعداد زیادی از کابینت‌های گوناگون در خانه‌های مختلف و یا شبکه‌های اجتماعی برخورد داشته‌ایم که از مواد متنوعی تشکیل شده‌اند و در رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت دیده می‌شوند. کابینت‌هایی که با متریال‌های مختلف تولید می‌شوند، با اسامی گوناگون نامیده می‌شوند که هر کدام بسته به موادی که در ساخت‌شان کاربرد داشته است، خصوصیات و ویژگی‌های منحصربفردی دارند و باعث می‌شوند نسبت به سtایرین متمایز باشند.

می‌توان گفت از وقتی کابینت‌های فلزی و چوبی، حضورشان در آشپزخانه‌ها کم‌رنگ‌تر شد، به همان نسبت کابینت‌های ام‌دی‌اف و هایگلاس حضور گسترده‌تری در دکوراسیون آشپزخانه‌ها یافته‌اند؛ البته این مساله را می‌توان به شکل برعکس نیز تعریف نمود، به این بیان که با ورود کابینت‌ هایگلاس و خصوصا ام‌دی‌اف، تمام متریال قبلی که در ساخت کابینت آشپزخانه ب کار می‌رفتند تقریبا بر کنار شدند و جای خود را به کابینت‌های جدید و امروزی دادند که در سبک مدرن و متناسب با فضای کوچک آپارتمان‌های امروزی طراحی می‌شوند.

مقایسه کابینت ام‌دی‌اف و کابینت هایگلاس

پیش از آنکه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که کابینت هایگلاس بهتره یا ام‌دی‌اف  و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند، اجازه بدهید، ابتدا قدری درباره جنس ورق‌های mdf خام صحبت کنیم.

Mdf خام چیست ؟

کابینت هایگلاس و کابینت ام‌دی‌اف ، هر دو از ام‌دی‌اف خام تشکیل شده‌اند، اما بر حسب روکش و پوششی که بر روی آن‌ها چسبانده می‌شوند، خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی به خود می‌گیرند که هر کدام را در یک دسته‌ی جداگانه از کابینت آشپزخانه قرار می‌دهد.

ورق ام‌دی‌اف، نوعی تخته فیبر با چگالی و دانسیته متوسط در حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است که در واقع، ترجمه و معنای کلمه‌ی mdf مخفف همین عبارت است. برای درست کردن ورق ام‌دی‌اف، خرده‌های چوب را که به شکل خمیر در آمده با رزین و چسبی مخصوص مخلوط می‌کنند و در پایان با عملیات حرارتی و پرس، طی فرآیندهایی تبدیل به ورق ام‌دی‌اف خام می‌کنند.

در اینجا بد نیست اشاره کنیم که ورق‌های نئوپان هم تقریبا ماهیتی شبیه ورق mdf دارند، اما به خاطر چگالی پایین‌شان، از استحکام کمتری نسبت به ام‌دی‌اف خام برخوردار هستند. تا اینجای کار، با جنس ورق ام‌دی‌اف آشنا شدیم؛ حال اگر کمی حوصله و هزینه‌‌ی اضافه صرف کنیم و ورق‌های ام‌دی‌اف خام را روکش بزنیم به ورق هایگلاس ، ام‌دی‌اف ، ممبران ، انزو ، پلی‌گلس ، روکش چوب و مانند این‌ها می‌رسیم که هر کدام، ویژگی‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

ام دی اف خام

حالا دوباره باید برگردیم به این پرسش که کابینت هایگلاس بهتره یا ام‌دی‌اف ؟

 • کابینت ام‌دی‌اف

ممکن است ام‌دی‌اف خام بدون روکش را در جاهایی از منزل یا نجاری دیده باشید؛ در هر صورت، ام‌دی‌اف خام، قابلیت کابینت شدن در آشپزخانه را ندارد و باید حتما توسط یک روکش مناسب، پوشانده شود. چنانچه این روکش، ملامینه باشد به نتیجه‌ی حاصل، ورق ام‌دی‌اف گفته می‌شود.

ام دی اف با چوبام‌دی‌اف با پوشش ملامینه، سطحی صاف و متراکم دارد و در برابر فشار، می‌تواند تا حدود بالایی از خود مقاومت نشان دهد. کابینت‌های ام‌دی‌اف، سطحی صاف و لبه‌هایی گوشه‌دار دارند. مهم‌ترین ویژگی کابینت‌های ام‌دی‌اف که این مدل را نسبت به سایر مدل‌ها، متمایز و بسیار پرطرفدار کرده است، قیمت مناسب و اقتصادی آن در کنار زیبایی ظاهری آن است. به دلیل آنکه قیمت کابینت ام‌دی‌اف، در رنج پایه و متوسط است، این نوع کابینت را بدل به انتخاب اکثریت قشر متوسط جامعه کرده است و ازین رو است که در اکثر خانه‌ها و آشپزخانه‌ها، کابینت ام‌دی‌اف، به چشم می‌خورد.

علاوه بر این‌ها، کابینت ام‌دی‌اف ، خیلی راحت تمیز می‌شود و این یک برگ برنده است برای متریالی که قرار است در محیطی مانند آشپزخانه جا خوش کند و هر لحظه در مواجه با لکه‌های روغن و پخت‌وپز، ممکن است از ریخت و قیافه در بیاید. به سادگی و با یک دستمال نیمه تر، می‌توان کابینت ام‌دی‌اف را مثل روز اول شفاف و زیبا کرد، البته به شرط آنکه اجازه ندهید لکه‌های چربی و غذا بر روی بدنه‌ی کابینت به مدت طولانی باقی بمانند، چرا که باقی ماندن ذرات غذا، اثر سوء بر روی کیفیت کابینت و رنگ آن‌ها می‌گذارد.

خوب است به این نکته نیز اشاره کنیم که علاوه بر مشتریان، کابینت‌کارها هم، ورق ام‌دی‌اف را ترجیح می‌دهند چون در مقایسه با چوب یا سایر متریال دیگر، ساخت کابینت mdf بسیار ساده‌تر می‌باشد. قابلیت ابزار خوری و ماشین‌کاری ام‌دی‌اف بسیار خوب است و پروسه حمل و نقل و نصب آن نیز نسبتا آسان است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. علاوه بر این‌ها، با کابینت‌ ام‌دی‌اف، مدل‌ها و طرح‌های بسیار زیادی از کابینت آشپزخانه را می‌توان به وجود آورد، چرا که به دلیل قابلیت ابزارخوری و انعطاف‌پذیری خوب آن، دست طراحان برای ساخت مدل‌های متنوع کابینت آشپزخانه باز است.

mdfدر کنار این همه مزیتی که کابینت ساخته شده با ورق MDF دارد، لازم است کمی هم از معایبش حرف بزنیم! به طور کلی ورق ام‌دی‌اف و کابینت‌های ام‌دی‌اف، در برابر حرارت و گرما حساس هستند و همچنین در صورت نفوذ آب، قابلیت خراب شدن دارند. بافت نرم  ام‌دی‌اف، باعث می‌شود میخ و پیچ، دوام کمی در دل آن داشته باشند و این مساله ممکن است از دوام کابینت‌های شما بکاهد.

با این وجود و با توجه به همه آیتم‌هایی که اشاره شد، کابینت ام‌دی‌اف اولین انتخاب بیشتر مالکین خانه‌ها است، اما باید ببینیم در مقایسه با کابینت هایگلاس ،کدام یک برنده هستند!!!

 • کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس نیز همانند کابینت ام‌دی‌اف، از mdf خام تشکیل شده است، اما در بخش نهایی که همان مرحله‌ی روکش کردن است، این دو از یکدیگر متمایز می‌شوند. هایگلاس، از ام‌دی‌اف خام با روکش پلکسی‌گلس تشکیل شده است که این پوشش، در واقع نوعی پلاستیک فشرده است اما در ظاهر عملکرد آن شبیه شیشه و آینه است! در واقع، پلکسی‌گلس، وزنی کمتر از شیشه دارد، اما درخشندگی آن، همانند آینه می‌باشد، زیرا می‌تواند نور راه به حد اعلاء خود، منعکس سازد.

انعکاس خیره‌کننده نور در کابینت هایگلاس، باعث شده است این کابینت، یک گزینه‌ی ایده‌آل برای آشپزخانه‌های کوچک و فاقد نورگیر باشد؛ زیرا به دلیل بازتاب عالی نور، همانند یک لامپ وسیع و گسترده باعث افزایش نور در آشپزخانه می‌شود و فضا را به طور چشم‌گیری، روشن و دلبازتر نشان می‌دهد.

کابیت هایگلاس در قیاس با ام دی افدر مقایسه با کابینت ام‌دی‌اف، کابینت هایگلاس، وزن بیشتری دارد و لبه‌های آن تیز‌تر است؛ همچنین قیمت کابینت هایگلاس، خصوصا انواع خارجی و باکیفیت آن، به مراتب گران‌تر از کابینت ام‌دی‌اف هستند، اما با این حال، کابینت هایگلاس در گروه کابینت‌های گرانقیمت و لوکس دسته‌بندی نمی‌شود و قیمت آن، کماکان نسبت به سایر کابینت‌های لوکس مانند کابینت‌های تمام چوب، متوسط است.

اگر آشپزخانه‌ی خود را با کابینت هایگلاس پوشش دهید، کابینت‌ها اولین جزئی در آشپزخانه‌تان هستند که جلب توجه و خودنمایی می‌کنند زیرا همانطور که اشاره شد، متریال هایگلاس بسیار درخشنده و زیباست و باعث انعکاس بسیار بالای نور می‌شود؛ بنابراین با یک سیستم نورپردازی مناسب، می‌توانید زیبایی آشپزخانه‌تان را چندین برابر کنید و بازتاب نورها را بر بدنه‌ی کابینت ببینید.

روکش پلکس‌گلس کشیده شده بر روی هایگلاس، باعث می‌شود این کابینت، کمی خشک و خشن باشد، خصوصا لبه‌های کابینت، مقداری تیز است و به دلیل همین ویژگی، قابلیت انعطاف و برش‌خوری کابینت هایگلاس در مقایسه با کابینت ام‌دی‌اف به مراتب کمتر است.

نحوه‌ی تمیزکاری کابینت هایگلاس نسبت به ام‌دی‌اف، ارجحیت دارد، زیرا باید گفت کابینت هایگلاس، یکی از بهترین متریالی است که به راحتی و حتی با یک دستمال نمدار نیز تمیز می‌شود و البته به دلیل سطح بسیار صاف و صیقلی‌اش، ذرات چربی و گرد و خاک را نیز، کمتر به خود می‌گیرد؛ بنابراین شیوه‌ی تمیزکاری آن بسیار سهل و آسان است.

از معایب کابینت هایگلاس می‌توان به این نکات اشاره کرد؛ این کابینت نیز همانند ام‌دی‌اف در مقابل نفوذ آب، ضعیف عمل می‌کند و در اثر برخورد با رطوبت و آب، دچار آسیب می‌شود. رنگ‌های روشن کابینت هایگلاس، در مقابل گرما و حرارت ناشی از پخت‌وپز، بعد از گذر زمان ممکن است تغییر رنگ دهند، البته این اتفاق بیشتر برای انواعی از هایگلاس رخ می‌دهد که از ورقی با کیفیت پایین تهیه شده باشد. بنابراین باید گفت، این کابینت نیز همانند ام‌دی‌اف، در برابر گرما و نور خورشید مقاومت پایینی دارد و در اثر گذر زمان، زیبایی خود را از دست می‌دهد، اگر چه از ام‌دی‌اف کمی مقاوم‌تر است.

بزرگترین عیب کابینت هایگلاس را می‌توان ضعیف بودن این متریال در مقابل خط و خش دانست. چنانچه کابینت شما در معرض ضربه قرار گیرد، دچار خط و خراش می‌شود و به دلیل آنکه سطحی بسیار درخشنده دارد، آسیب‌های وارده را به وضوح نشان می‌دهد!

هایگلاسحساسیت هایگلاس به نور، به حدی بالاست که حتی اثر انگشت و انعکاس رد دست را به وضوح نشان می‌دهد. باید گفت با نورپردازی مناسب، تا حد قابل توجهی می‌توان از این مساله و چالش کاست؛ اما همانطور که اشاره شد، کابینت‌ هایگلاس به آسانی و سهولت تمیز می‌شود و مشکل بر جا ماندن لکه‌ی انگشت نیز، غالبا در رنگ‌های تیره‌ی این کابینت دیده می‌شود.

حساسیت کابینت هایگلاس، باعث شده است که حمل و نقل و جابجایی این کابینت نسبت به ام‌دی‌اف کمی دشوارتر باشد زیرا این کابینت، به شدت در برابر خط و خش آسیب‌پذیر است.

کابینت هایگلاس و ام‌دی‌اف برای چه کسانی مناسب است ؟

 • اگر آشپزخانه‌ای فاقد پنجره دارید، بهتر است از کابینت هایگلاس رنگ روشن استفاده کنید.
 • اگر قیمت کابینت برایتان مهم است، پیشنهاد می‌دهیم از کابینت ام‌دی‌اف استفاده کنید.
 • اگر به جلوه و زیبایی کابینت اهمیت می‌دهید، کابینت هایگلاس را انتخاب کنید.
 • اگر آشپزخانه‌ی کوچکی دارید، از کابینت هایگلاس سفید رنگ استفاده کنید.
 • اگر خانواده‌ای پرجمعیت هستید و یا کابینت شما زیاد در معرض ضربه یا خط و خش قرار دارد، از کابینت ام‌دی‌اف استفاده کنید.
 • چنانچه به تمیزکاری علاقمند نیستند و یا حوصله‌ی این کار را ندارید، به سراغ کابینت هایگلاس نروید.
 • اگر به کابینت‌های بدون دستگیره علاقمند هستید، بهتر است کابینت ام‌دی‌اف را انتخاب کنید.
 • چنانچه تمایل دارید منزل‌تان خیلی به سبک مدرن نزدیک باشد، کابینت هایگلاس را انتخاب کنید.
 • و ………

سخن پایانی

بدون شک، انتخاب کابینت آشپزخانه یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که در انتخاب دکوراسیون داخلی خانه با آن مواجه می‌شوید. در گروه انواع کابینت‌ مدرن ، کابینت هایگلاس و کابینت ام‌دی‌اف ، بسیار مورد استقبال طرفداران قرار دارند و هر کدام با ویژگی‌های خاص و خصوصیات منحصربفردی که دارند، کار انتخاب را برای مشتری دشوار می‌سازند.

ما در این محتوا سعی کردیم به طور خلاصه، راجع به خوب و بد بودن این دو کابینت، اطلاعاتی هر چند خلاصه در اختیارتان قرار دهیم تا شما با دید بازتری بتوانید دست به انتخاب بزنید و در پایان نیز، بتوانید برای این پرسش که بلاخره، کابینت هایگلاس بهتره یا ام‌دی‌اف پاسخ مناسبی بیابید.

ازین که همراه آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *