انواع ام‌ دی‌ اف و کاربرد آن در صنعت ساختمان و کابینت‌سازی / قیمت کابینت ام‌ دی‌ اف

انواع ام دی اف

کابینت ام‌دی‌اف ، یکی از پر کاربردترین انواع کابینت است که در طی سال‌هایی که وارد خانه‌ی ایرانیان شده، توانسته یک پای ثابت دکوراسیون خانه و آشپزخانه باشد و به جرات می‌توان گفت، گوی سبقت را از سایر مدل‌ها و کابینت‌های آشپزخانه ربوده است. قیمت بسیار اقتصادی و مناسب ام‌دی‌اف، زیبایی منحصربفرد آن، کارایی و همچنین تنوع رنگ و مدل این متریال، باعث شده بتوان بسیاری از لوازم منزل را به وسیله‌ی ورق ام‌دی‌اف ساخت و تهیه کرد. تا پیش از ورود ام‌دی‌اف به ایران، کابینت‌های آشپزخانه یا فلزی بودند و یا در مدل بالاتر، از جنس چوب تشکیل می‌شدند، اما با ورود ورق ام‌دی‌اف و ورود فناوری تولید آن، کابینت‌ ام‌دی‌اف به حریف بی‌رقیبی در آشپزخانه‌های ایرانی تبدیل شد. در ادامه همراه آکس چوب باشید تا راجع به این متریال و تاریخچه ورودش به ایران و انواع آن بیشتر بدانیم.

انواع کابینت ام دی اف

ام‌دی‌اف چیست ؟

در دهه‌ی هشتاد شمسی، دستگاه‌ها و تجهیزات ساخت صفحات ام‌دی‌اف وارد ایران شد و ما توانستیم در زمینه‌ی ساخت و تولید ورق‌های ام‌دی‌اف به خودکفایی برسیم. تا پیش از آن، ورق‌های ام‌دی‌اف به طور وارداتی، از سایر کشورها وارد می‌شد که طبیعتا قیمت آن از لحاظ اقتصادی بیشتر بود و به دلیل به صرفه‌ نبودن، در مصرف کابینت‌سازی مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. از ام‌دی‌اف وارداتی بیشتر در زمینه‌ی تجاری، صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شد.

در دهه‌ی هشتاد خورشیدی که تکنولوژی ساخت ورق ام‌دی‌اف وارد ایران شد و با ارزان‌تر شدن این متریال نسبت به سابق، کابینت ام‌دی‌اف بسیار محبوب شد و ما توانستیم شاهد سبک نوینی در دکوراسیون و طراحی آشپزخانه باشیم که البته تاکنون نیز نمونه‌های جذاب آن را می‌بینیم و استفاده می‌کنیم.

ورق ام‌دی‌اف چگونه تولید می‌شود ؟

mdf کوچک‌ شده‌ی کلمه‌ی  medium density fiberboard به معنی تخته فیبر با چگالی یا دانسیته‌ی متوسط است. ام‌دی‌اف از ضایعات و خرده‌های چوب طبیعی درختان به دست می‌آید و به همین دلیل، یکی از فرآورده‌های چوبی به حساب می‌آید که توسط روکش‌های مختلفی پوشانده می‌شود. هر روکشی که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، باعث می‌شود خصوصیات متمایزی به ورق ام‌دی‌اف نسبت داده شود که از نظر قیمت و ظاهر و همین طور کیفیت، با بقیه متفاوت است.

در پروسه تولید ام‌دی‌اف ، ابتدا خرده‌ها و ضایعات چوب پس از جمع‌آوری، تمیز و یکسان‌سازی شده و سپس، به صورت یکدست و خرد شده ( خمیری شکل‌)‌ در می‌آیند. پس ازین کار و پس از انجام فرایندهای مختلف دیگر، با عبور هوای گرم خشک شده و به صورت فیبر در می‌آیند.

فیبر تولید شده، در اندازه‌ی مناسب برش داده می‌شود و مجددا خشک می‌شود تا رطوبت آن گرفته شود. محصول به دست آمده، سمباده می‌خورد تا صاف و یکدست شود و پس از آن رنگ می‌شوند یا روکش می‌شوند و یا حتی به صورت خام بسته‌بندی می‌شوند.

ام‌دی‌اف خام، نقش مهمی در صنعت کابینت‌سازی دارد. ورق‌های هایگلاس، پلی‌گلاس، ممبران، پلی‌وود و بسیاری از انواع دیگر، که در ساخت کابینت آشپزخانه نقش دارند، از ام‌دی‌اف خام تشکیل می‌شوند که هر کدام، بسته به نوع خود، با روکش‌های مختلفی پوشانده می‌شوند.

در ادامه نمونه‌های مختلف ام‌دی‌اف یا بهتر بگوییم تخته فیبر را به شما معرفی می‌کنیم:ورق ام‌دی‌اف چگونه تولید می‌شود ؟

انواع ام‌دی‌اف و کاربرد آن

 • ام‌دی‌اف خام

ام‌دی‌اف خام در ساختمان‌سازی، مبلمان، ساخت آرک، پارتیشن‌بندی، ساخت اسباب‌بازی و بسیاری وسایل دیگر که نیاز به شکل خام و روکش نشده‌ی ام‌دی‌اف است، کاربرد دارد.

 • Hdf فیبر با چگالی بالا

همانطور که گفته شد، ام‌دی‌اف به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است؛ بنابراین فیبر با چگالی بالا نیز ساخته می‌شود که به آن hdf گفته می‌شود. hdf از چوب مستحکم‌تر بوده اما وزن آن سبک‌تر است و در بسیاری صنایع، کاربرد دارد.

 • Ldf فیبر با چگالی پایین

به تخته فیبر با چگالی پایین، ldf گفته می‌شود که از آن‌ها به عنوان عایق صوت و حرارت استفاده می‌شود.

 • ام‌دی‌اف با روکش ملامینه

آنچه که در بازار تحت عنوان ورق ام‌دی‌اف می‌شناسیم، همین ام‌دی‌اف با روکش ملامینه است که معمولا با ضخامت ۱۶ میلی‌متر تولید می‌شود. روکش ملامینه به رزین آغشته است و دوام و ماندگاری آن در حد متوسط است. تخته ام‌دی‌اف با روکش ملامینه، کاربرد وسیعی در کابینت‌سازی، سرویس خواب، مبلمان، میز ناهارخوری و سایر وسایل منزل دارد.

 • ام‌دی‌اف با روکش لترون

لترون روکشی ارزان‌قیمت است که معمولا بر روی ورق‌های نئوپان کشیده می‌شود و یا در انواع ورق‌هایی ام‌دی‌اف که زیبایی آن‌ها چندان ملاک نیست، مانند فضای داخل قفسه‌های کابینت یا پشت ورق هایگلاس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • ام‌دی‌اف با روکش هایگلاس

ورق هایگلاس نیز از ام‌دی‌اف خام با روکش پلکسی‌گلس تشکیل شده است. پلکسی‌گلس نوعی پلی‌کربنات است که همانند شیشه براق و درخشنده است. پلکسی‌گلس اگر چه همانند آینه و شیشه، شفاف و درخشنده است اما از جنس پلاستیک بوده و وزن آن نیز شیشه کمتر است.

ورق هایگلاس یک‌رو است؛ یعنی تنها یک سمت آن با لایه‌ی پلکسی‌گلس پوشانده می‌شود و سمت دیگر آن، معمولا ورق لترون یا ملامینه به کار می‌رود. این کار باعث می‌شود که هزینه‌ی تمام شده‌ی ورق هایگلاس، همچنین وزن آن، به طور چشم‌گیری کاهش یابد.کابینت ام‌دی‌اف با روکش هایگلاس

 • ام‌دی‌اف با روکش پلی‌گلس

پلی‌گلس متریالی شبیه هایگلاس است، با این تفاوت که مقاومت آن بسیار بیشتر از ورق هایگلاس می‌باشد. روکش پلی‌گلس که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، مقاوم آن را به شدت بالا می‌برد و باعث می‌شود این متریال در برابر رطوبت، خط و خش، ضربه و موارد دیگر مقاوم باشد. البته واضح است که قیمت پلی‌گلس نسبت به هایگلاس، به شدت گران‌تر است.

 • ام‌دی‌اف با روکش HPL

ورق hpl نمونه‌ی دیگری از فراورده‌های ساخته شده از ام‌دی‌اف خام است که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، آتش، نور خورشید، باد و باران و بسیاری موارد دیگر دارد. hpl ، متریالی ضد باکتریال است و به همین دلیل از آن در آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز استفاده می‌شود. مقاومت ورق hpl باعث می‌شود که از آن بتوان در قسمت‌های خارجی ساختمان و نمای بیرونی بنا نیز استفاده کرد.

 • ام‌دی‌اف با روکش pvc

پی‌وی‌سی متریالی پلاستیکی و مقاوم در برابر رطوبت و آب است. به دلیل آنکه در پروسه ساخت کابینت و مصنوعات ساخته شده از ممبران، ام‌دی‌اف خام به صورت یکپارچه با روکش pvc وکیوم و پوشانده می‌شود و در واقع، هیچگونه درز یا شکافی بر روی کار وجود ندارد، کابینت ممبران، یا کمد و یا هر وسیله‌ی دیگری که از ممبران ساخته شده باشد، ضد آب و ضد رطوبت به حساب می‌آید.

 • ام‌دی‌اف با روکش چوب طبیعی

یکی از زیباترین انواع روکش‌ها که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، چوب طبیعی است که باعث می‌شود سازه‌های چوبی، با قیمت بسیار اقتصادی‌تر تولید شوند. برای تولید وسایل و لوازم روکش چوب، ام‌دی‌اف خام را با روکش طبیعی چوب، کاور می‌کنند.

 • انواع ام‌دی‌اف با قطر کم و نازک

انواع ام‌دی‌اف با قطر نازک، کاربرد وسیعی در ساختمان‌سازی و صنایع خودروسازی دارند. به عنوان مثال، از این ورق‌های نازک ، که قطری از ۱.۸ میلی‌متر تا ۶ میلی‌متر دارند، به عنوان پوشش سقف، دیوار پوش، کف‌پوش و پارکت، سطح پشت کمد و کابینت‌ها، سطح رویی در‌های چوبی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.انواع ام‌دی‌اف با قطر کم و نازک

 • انواع ام‌دی‌اف ضخیم و با قطر زیاد

قطر این تخته‌های فیبر از ۳۰- ۴۵ میلی‌متر تا ۴۵-۶۰ میلی‌متر متغیر است. از ام‌دی‌اف ضخیم به عنوان صفحه‌ی روکابینتی و یا در صنایع ماشین‌کاری استفاده می‌شود.

 • انواع ام‌دی‌اف مقاوم در برابر رطوبت

در پروسه‌ی تولید کابینت ام‌دی‌اف از چسب اوره فرمالدهید استفاده می‌شود؛ اما چنانچه بخواهیم ام‌دی‌اف مقاوم در برابر رطوبت تولید کنیم، باید از چسب ضد رطوبت استفاده شود. از ام‌دی‌اف ضد رطوبت، برای تولید در‌های سرویس بهداشتی و حمام، راه‌پله‌ها، کف‌پوش‌ها، مبلمان حمام و استخر و سایر قسمت‌های رطوبتی استفاده می‌شود.

 • انواع ام‌دی‌اف با فرمالدهید کم

استفاده از فرمالدهید و بخاراتی که از آن ساطع می‌شود، برای افراد حساس آسیب‌زننده است. در تولید مبلمان و لوازمی که بیشتر با انسان سر‌وکار دارند، پیشنهاد می‌شود از انواع ام‌دی‌اف با فرمالدهید کم استفاده شود.

 • ام‌دی‌اف مقاوم در برابر انواع حشرات و قارچ‌ها

در پروسه ساخت این مدل ام‌دی‌اف، که از آن بیشتر به عنوان پارکت و کف‌پوش استفاده می‌شود، مواد حشره‌کش و ضد قارچ به کار می‌رود تا حشرات موذی نتوانند در دل کف‌پوش‌ها و هر قسمت دیگری که ازین نوع ام‌دی‌اف نصب می‌شود، نفوذ کند.

 • ام‌دی‌اف مقاوم در برابر حرارت و آتش

همانطور که از اسم این مدل بر می‌آید، این نوع از ام‌دی‌اف در برابر حرارت و آتش‌سوزی مقاوم هستند. ازین نوع، بیشتر در فروشگاه‌ها، دیوارپوش‌ها، بیمارستان‌ها و هر قسمت دیگری که با ریسک حرارت و آتش‌سوزی همراه باشد، استفاده می‌شود.کابینت ام‌دی‌اف مقاوم در برابر حرارت و آتش

 • ام‌دی‌اف منحنی یا هلال

ام‌دی‌اف انعطاف‌پذیری بسیار بالایی دارد، به همین دلیل در پروسه ساخت آن می‌توان، آن را به شکل هلال یا منحنی تولید کرد. از ام‌دی‌اف هلال در فضاهایی که با کمبود جا مواجه هستیم، مانند آشپزخانه‌های مینیمال، می‌توان استفاده کرد.

 • ام‌دی‌اف با رنگ پولیشی

رنگ پولیشی که بر روی ام‌دی‌اف زده می‌شود، باعث مقاومت بیشتر این متریال می‌شود، اما این رنگ، تحت شرایط خاصی بر روی ام‌دی‌اف پاشیده می‌شود. کارگاهی که عملیات رنگ پولیشی در آن انجام می‌شود، باید عاری از گرد و خاک و هر گونه آلودگی باشد. محصول تولیدی، پس از هر بار رنگ‌شدن، سمباده زده می‌شود و مجددا رنگ می‌شود تا محصول نهایی، تمیز، براق و یکدست باشد. این ویژگی، باعث می‌شود که ام‌دی‌اف با رنگ پولیشی، قیمت نسبتا بالایی داشته باشد.

قیمت انواع ورق ام‌دی‌اف

بدیهی است هر کدام از مواردی که در بالا ذکر شد، در قیمت تمام شده‌ی ورق ام‌دی‌اف نقش دارند و می‌توانند قیمت آن را افزایش دهند و یا از قیمت آن بکاهند. همانطور که ملاحظه کردید، روکش‌هایی متعدد، باعث ایجاد خصوصیات و ویژگی‌های متفاوتی در ورق ام‌دی‌اف می‌شوند؛ ضمن آنکه خود ام‌دی‌اف خام تولیدی نیز، می‌تواند بسته به درخواست مشتری و کارفرما، با شرایط خاص و مقاومت‌ متفاوت تولید شود.

به عنوان مثال، انواع ام‌دی‌اف آنتی باکتریال، مقاوم در برابر خط و خش، مقاوم در برابر اشعه فرابنفش، مقاوم در برابر ضربه، باد و باران و حتی مقاوم در برابر اشعه‌ی خورشید نیز وجود دارند که همه‌ی این موارد، به لطف تکنولوژی مدرن امروز، تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

به غیر از مبحث مترال و انواع ام‌دی‌اف که به طور مفصل در بالا به آن‌ها اشاره شد، روکش‌هایی که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، می‌تواند رنگ‌های متعددی داشته باشند. بسیاری از روکش‌ها، مانند لمینت و لترون، از تنوع رنگ و مدل بسیار بالایی برخوردارند و در مقابل، بسیاری دیگر، مانند رنگ پولیشی، محدودیت دارند و تنها در یک رنگ تولید می‌شوند.قیمت انواع ورق ام‌دی‌اف برای ساخت کابینت

سخن پایانی :

از هنگامی که پای ام‌دی‌اف به صنعت ساختمان‌سازی و دکوراسیون داخلی خانه و آشپزخانه باز شده است، انواع متریال و مدل‌های قبلی که در ساخت کابینت و سایر قسمت‌های ساختمان به کار می‌رفتند، کنار گذاشته شدند و ام‌دی‌اف با قیمت بسیار اقتصادی و کیفیت مناسب، توانست جایگزین مناسبی در دکوراسیون خانه باشد. ورق ام‌دی‌اف که با پوشش ملامینه پوشانده می‌شود، یکی از ارزان‌ترین متریالی است که در ساخت کابینت آشپزخانه کاربرد دارد، به طوری که به آن کابینت اقتصادی گفته می‌شود.

ازین که تا پایان همراه این مقاله و وب‌سایت آکس چوب بود‌ه‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم آنچه بیان شد، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.