تاج گل منبت

تاج گل منبت

قطعه‌ی چوبی منبت کاری شده‌ای که معمولا برای تزئین و زیبایی فضای آشپزخانه در قسمتهای مختلفی نصب می‌شود.

از این تاج می توان بالای هود، بالا کمدها و روی درب کابینت ها و یا حتی در نمای بیرونی جزیره بهره برد.

 

تاج گل منبت به قسمت تزئینی و دکوراتیو در آشپزخانه‌های کلاسیک گفته می‌شود که به صورت جزئی جداگانه بر روی کابینت نصب می‌شوند.  تاج‌های گل به صورت منبت و حکاکی شده طراحی و ساخته می‌شوند و پس از پرداخت نهایی، بر روی کار نصب می‌شوند. البته کابینت‌های آشپزخانه تنها میزبانان گل منبت‌ها نیستند، بلکه از آن‌ها در قسمت‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل، از جمله درهای کمد دیواری و … نیز استفاده می‌شوند. در واقع، هر قسمتی از منزل که به سبک کلاسیک طراحی شده باشد، می‌تواند میزبان انواع گل دکوراتیو از جمله تاج گل‌ باشد.

تاج گل منبت چیست؟

تاج گل منبت نوعی گل دکوراتیو است که به جهت تزئین و زیبایی بیشتر بر روی کابینت‌ها نصب می‌شود. تاج گل‌ها معمولا از جنس چوب یا شبه چوب هستند و از نظر مقیاس، سایز و اندازه‌ی نسبتا بزرگی دارند. تاج گل‌ها مانند یک تاج، تنها در قسمت‌هایی از آشپزخانه نصب می‌شوند که در دیدرس و از نظر بصری در نقاط میانی و مرکزی قرار دارند. به همین دلیل، معمولا در یک آشپزخانه از یک یا دو تاج گل منبت بیشتر استفاده نمی‌شود.

از بیشترین نقاطی که معمولا تاج گل بر روی آن‌ها نصب می‌شود می‌توان به بالای کاور هود آشپزخانه و زیر کانتر جزیره اشاره کرد. اگر چه تاج گل منبت باعث زیبایی بیشتر آشپزخانه‌های کلاسیک می‌شود، اما استفاده بیش از اندازه از آن‌ها نیز باعث شلوغی آشپزخانه و بر هم خوردن نظم و زیبایی فضا می‌شود. بنابراین ضرورت دارد که تاج گل‌ها به اندازه و در نقاط مناسبی نصب شوند.

کاربردهای تاج گل منبت

نصب تاج گل منبت برای کابینت آشپزخانه به منظور غنا بخشیدن به زیبایی آشپزخانه بسیار رایج است. اما به جز آشپزخانه، تاج دکوراتیوها در وسایل چوبی و تزئینی منزل نیز کاربرد دارند. به عنوان مثال، درهای چوبی کلاسیک، کابینت‌های حمامی، کمد دیواری از اصلی‌ترین قسمت‌هایی هستند که تاج گل منبت را می‌توان بر روی آن‌ها نصب کرد.

به غیر از کاربرد در دکوراسیون داخلی، از تاج دکوراتیو خصوصا از نمونه‌های چوبی آن، برای تزئین و زیبایی وسایل چوبی نیز استفاده می‌شود. مبلمان، بوفه، سرویس خواب، میز ناهار خوری و بسیاری از وسایل چوبی، در صورتی که سبک کلاسیک داشته باشند، می‌توانند دارای تاج منبت باشند.

تاج گل منبت چگونه تولید می‌شود؟

تاج گل منبت در عالی‌ترین نمونه‌ی آن از چوب ساخته می‌شود. در واقع، گل‌های دکوراتیو که امروزه در کابینت‌های کلاسیک کاربرد دارند، برگرفته از هنر منبت و کنده‌کاری بر روی چوب هستند. منبت یکی از هنرهای اصلی و سنتی ایرانیان در اعصار گذشته است که امروزه هنوز هم جزو پر طرفدارترین جلوه‌های زیبا شناختی در سبک معماری سنتی و ایرانی می‌باشد.

هنر منبت‌کاری در شکل سنتی و اصیل آن بر روی چوب و به شکل دست‌ساز صورت می‌گیرد. اما تکنولوژی همان طوری که در همه‌ی بخش‌های زندگی امروز ما رسوخ کرده، پایش را به هنر منبت نیز کشانده و ماشین‌آلات بسیار مدرن و پیشرفته‌ای به نام CNC وجود آورده که در کمترین زمان و بدون خطا، طرح‌های منبت بر روی چوب را حکاکی می‌کنند.

 با استفاده از ماشین CNC انواع طرح‌ها و مدل‌های منبت، که سابق بر این با صبر و حوصله‌ی هنرمندان منبت‌کار ساخته و تولید می‌شدند، در کمترین زمان و به زیبایی هر چه تمام‌تر حکاکی و تولید می‌شود. پروسه‌ی تولید آسان‌تر و از نظر زمانی کوتاه‌تر باعث شده نمونه‌های گل دکوراتیو که به وسیله‌ی ماشین ساخته می‌شوند از نمونه‌های سنتی و دست‌ساز، قیمت بسیار پایین‌تری داشته باشند.

انواع تاج گل منبت از نظر متریال

تاج گل منبت بسته به نوع متریال پایه که قرار است بر روی آن نصب شود، از متریال مختلفی ساخته می‌شود. در کابینت‌های تمام چوب که بدنه‌ی اصلی از چوب ساخته شده، تاج‌ها نیز از جنس چوب ساخته می‌شود و در نمونه‌های عالی‌تر و نفیس، به شکل دست‌ساز و سنتی به وسیله‌ی ابزارهای حکاکی و انواع مغار حکاکی می‌شود. البته به وسیله‌ی ماشین CNC هم می‌توان تاج‌های چوبی را حکاکی کرد که قیمت آن اقتصادی‌تر است.

در کابینت ممبران، که متریال پایه‌ی آن از ام‌دی‌اف خام با روکش PVC ساخته شده است، تاج گل منبت از جنس ام‌دی‌اف خام است که توسط ماشینCNC حکاکی می‌شود. شیوه‌ی کار به این صورت است که ام‌دی‌اف خام توسط دستگاه به طرح مورد نظر حکاکی می‌شود و سپس به وسیله‌ی روکش به شکل یکپارچه و کامل وکیوم می‌شود. تاج گل پس از ساخته شدن، بر روی کابینت یا قسمت‌های مشابه نصب می‌شود.

انواع تاج گل منبت از نظر طرح و مدل

تاج گل منبت از نظر طرح و مدل نیز دارای تنوع بالایی است و طیف گسترده‌ای از طرح‌های جذاب و شکیل را شامل می‌شود. همان طور که از نام تاج گل منبت بر می‌آید، طرح‌ ظاهری آن بیشتر ترکیبی از تاج و گل است که به شکل زیبایی در یکدیگر ادغام شده‌اند. سایز تاج  نیز ممکن است کوچک یا بزرگ باشد و بسته به طرح و مدل انتخابی متفاوت خواهد بود.

اشکال هندسی مدل‌دار، طرح‌های سنتی و اسلیمی، طرح‌هایی با نماد‌های هخامنشی و نمونه‌های مختلف گل و گیاه، از رایج‌ترین مدل‌های تاج گل منبت هستند که متناسب با سلیقه‌ی مشتری انتخاب می‌شوند.

هنگام انتخاب تاج گل به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اشاره کردیم که تاج گل منبت در آشپزخانه و دکوراسیون داخلی منزل، نقش تزئینی و دکوراتیو دارد، با این وجود، نباید در استفاده از آن افراط کرد. هنگام  انتخاب و خرید تاج در وهله‌ی اول لازم است به طرح انتخابی و مطابقت آن با تم کلی فضا توجه کنید. هماهنگی، اولین اصلی است که رعایت آن باعث زیبایی و غنای بیشتر فضا می‌شود.

در گام بعدی، بهتر است سایز و مدل تاج گل منبت را در انطباق با سایز آشپزخانه انتخاب کنیم. اگر فضای محدودی دارید، پیشنهاد می‌دهیم از گل‌های کوچکتر یا مدل‌های ساده‌تر استفاده کنید. با توجه به آن که سبک کلاسیک، اساسا سبک پر کار و شلوغی است، انتخاب تاج دکوراتیوهای پر نقش و نگار در فضاهای کوچک، نظم دیداری آشپزخانه را مختل می‌کند.

نکته‌ی دیگری که هنگام انتخاب تاج گل منبت لازم است به آن توجه کنید ظرافت کار است. تاج تزئینی در قسمت‌هایی نصب می‌شود که از نظر دیداری در مرکزیت قرار دارد. به همین دلیل، انتخاب طرح‌های شکیل و ظریف‌تر باعث زیبایی کلی فضای آشپزخانه می‌شود.

سخن پایانی

تاج گل منبت یکی از اصلی‌ترین بخش‌های تزئینی در آشپزخانه یا دکوراسیون کلاسیک است. از این گل چوبی به منظور افزایش زیبایی آشپزخانه استفاده می‌شود و طرح‌ها و مدل‌های آن تنوع بسیار گسترده است. برای انتخاب تاج گل چوبی، کافی است آلبوم یا کاتولوگ شرکت‌های سازنده منبت چوبی را مشاهده کنید و مدل و طرح مورد نظرتان را سفارش دهید. 

شرکت آکس چوب مجموعه‌ای متنوع از این تاج گل‌ها را با هنر زیبای منبت تلفیق کرده و در اختیار شما قرار داده است. این محصولات در طرح های مختلف با قیمت‌های متفاوت قابل سفارش هستند. برای مشاهده نمونه‌های کار شده از این تاج گل‌ها میتوانید صفحه پروژه‌های ما را بررسی نمایید.

تاج گل  قطعه ی چوبی منبت کاری شده است که معمولا برای تزئین و زیبایی فضای آشپزخانه در قسمتهای مختلفی نصب میگردد.

از این تاج می توان بالای هود، بالا کمدها و روی درب کابینت ها و یا حتی در نمای بیرونی جزیره بهره برد.

شرکت آکس چوب مجموعه ای متنوع از این تاج گل ها را با هنر زیبای منبت تلفیق کرده و در اختیار شما قرار داده است. این محصولات در طرح های مختلف با قیمت های متفاوت قابل سفارش هستند. برای مشاهده نمونه های کار شده از این تاج گل ها میتوانید صفحه پروژه های ما را بررسی نمایید.