گل دکوراتیو

انواع گل دکوراتیو چوبی برای دکوراسیون کابینت آشپزخانه

کابینت‌های سبک کلاسیک چند سالی است که جای خود را در آشپزخانه‌های ایرانی باز کرده‌اند. از ویژگی‌ بارز این سبک دکوراسیون وجود گل‌های دکوراتیو و تزئینات برجسته است. این تزئینات حال و هوایی نوستالژیک و خاطره‌انگیز در محیط ایجاد می‌کنند. این تزئینات می‌توانند جنس‌های مختلفی داشته باشند. از جنس‌های پایه گل‌های دکوراتیو می‌توان به چوب طبیعی، ام‌دی‌اف، PVC و حتی گچ اشاره کرد که بسته به کاربردشان در فضاهای مختلف انتخاب می‌شوند.

نصب گل دکوراتیو چوبی بر روی کابینت‌ها می‌تواند سبک کلاسیک را به آشپزخانه بیاورد.

گل منبت چوبی چیست؟

به قطعات منبت شده بر پایه چوب، گل دکوراتیو یا گل منبت گفته می‌شود که برای تزئین و طراحی دکوراسیون داخلی منزل، خصوصا برای تزئین کابینت آشپزخانه کلاسیک، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات چوبی منبت شده، در سایز و ابعاد مختلف و با طرح‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند که هر یک برای قسمت‌های مختلفی کاربرد دارند و به صورت جداگانه بر روی کابینت نصب می‌شوند.

البته این تزئینات لزوما به شکل گل نبوده و می تواند به شکل اشکال هندسی یا هر شکل دیگری نیز باشد. گل دکوراتیوها بسته به فضا و کارایی‌ مختلفی که دارند، اسم‌های دیگری نیز دارند؛ به عنوان مثال، به گل‌ منبت چوبی که در گوشه‌ی قائمه نصب می‌شود، گل گونیا گفته می‌شود. گل دکوراتیوها عموما در سبک کلاسیک و به صورت بسیار محدود در سبک نئوکلاسیک دیده می‌شوند. کابینت‌های چوبی و کابینت ممبران دو مدل از رایج‌ترین و پرکاربردترین مدل‌ها هستند که در سبک کلاسیک نیز قابل استفاده بوده و انواع گل دکوراتیو چوبی برای تزئین بر روی آن نصب می‌شود.

انواع گل دکوراتیو منبت در نمونه‌های خاص و نفیس، دست‌ساز هستند و به شکل سنتی با مغار و سایر ابزار حکاکی و منبت، کنده‌کاری می‌شوند. اما در نمونه‌های اقتصادی‌تر به وسیله‌ی ماشین CNC برش و حکاکی می‌شوند. مزیت استفاده از ماشین CNC برای حکاکی گل‌ها، سرعت بالای کار در کنار بی‌نقص‌ بودن طرح‌ها است. طرح‌های بسیار پر جزئیات را می‌توان به راحتی با دستگاه CNC حکاکی کرد که همه‌ی این مزیت‌ها در کنار هم باعث می‌شود تولیدات چوبی، بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی ساخته شوند.

در مقابل، مدل‌های گل منبت چوبی که به وسیله‌ی خراطی و حکاکی‌های دست‌ساز تولید می‌شوند، روح هنری و زیبایی بیشتری دارند که باعث می‌شود طرفداران خاص خود را داشته باشند. گل‌های دست‌ساز بسته به سایز و مدل و همچنین نوع چوبی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، قیمت‌های مختلفی دارند و زمان نسبتا زیادتری هم صرف ساخت و حکاکی آن‌ها می‌شود. همه‌ی این عوامل باعث می‌شود مدل‌های گل منبت چوبی از نظر قیمت با نمونه‌های ماشینی بسیار متفاوت باشند.

کاربردهای گل دکوراتیو چوبی

گل دکوراتیو‌ها برای تزئینات بخش‌های چوبی یا شبه‌چوب در دکوراسیون منزل کاربرد دارند. هر قسمتی از منزل که به سبک کلاسیک تزئین شود، می‌تواند میزبان گل دکوراتیو چوبی باشد. کمد دیواری‌ها، کابینت آشپزخانه، کابینت حمامی، کابینت زیر روشویی، درهای اتاق‌ها، قاب آینه، سرویس خواب، مبلمان و …. به شرطی که دارای سبک و مدل کلاسیک باشند، با طرح‌های مختلف گل دکوراتیو تزئین می‌شوند. البته باید توجه داشت که جنس گل برای هر وسیله باید متفاوت و متناسب با آن باشد.

  • گل دکوراتیو چوبی معمولا بر روی کابینت‌های چوبی کلاسیک، کمد دیواری‌های چوبی و حتی مبلمان، بوفه، سرویس خواب و سایر لوازم تزئینی چوبی بکار می‌رود.
  • از مدل‌های ام‌دی‌اف خام بیشتر برای کابینت ممبران که جنس پایه‌ی آن نیز ام‌دی‌اف با روکش PVC است، استفاده می‌شود.
  • در انواع ضعیف‌تر مصنوعات چوبی، مانند مبلمان و سرویس خواب‌های ارزان‌قیمت، که جنس پایه محصول از نئوپان یا مواد شبه چوب ضعیف‌تر است، از تزئینات پلاستیکی که به صورت تزریقی در قالب ساخته می‌شوند، استفاده می‌شود.

در آشپزخانه‌های کلاسیک بیش از هر قسمت دیگری از گل منبت چوبی استفاده می‌شود. بالای هود آشپزخانه، زیر کانتر جزیره، بالای کابینت‌ها، بالای ستون‌ها و … همه به وسیله‌ی انواع گل منبت چوبی دیزاین می‌شوند.

البته این تزئینات فقط در سبک کلاسیک قابلیت استفاده دارند و در سبک مدرن هرگز به کار نمی‌روند.

طراحی دکوراسیون داخلی و تزئین با گل دکوراتیو چوبی

اگر جنس پایه محصولی که قرار است ساخت شود از جنس چوب طبیعی است، بهتر است از گل دکوراتیو چوبی برای تزئین و دیزاین آن استفاده شود. از انواع گل منبت چوبی برای آشپزخانه‌های تمام چوب کلاسیک استفاده می‌شود تا زیبایی و شکوه آن بیشتر به چشم برسد. کابینت‌های چوبی به حد کافی ارزشمند هستند و زیبایی آن‌ها با منبت‌های چوبی منحصربفرد بیشتر به نمایش در می‌آید.

گل منبت چوبی علاوه بر کابینت، بر روی کمدهای چوبی سبک کلاسیک، کانتر اوپن، بوفه‌، میز تلویزیون، سرویس خواب و …. نصب می‌شوند. چنانچه تم خانه‌تان چوبی است و از تزئینات چوبی در آن استفاده می‌شود، می‌توان بخشی از طاق‌ها، آرک اوپن، درهای اتاق‌ها و بسیاری از قسمت‌های دیگر خانه که سبک کلاسیک دارند، انواع گل دکوراتیو چوبی را بر روی آن‌ها نصب کرد.

نمونه گل منبت PVC در طراحی کابینت را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

اگر سبک منزل شما کلاسیک است، بهتر است برای ایجاد هارمونی و هماهنگی تمام قسمت‌های خانه را به این سبک دیزاین کنید و برای این منظور لازم است در طراحی دکوراسیون داخل منزل از گل‌های دکوراتیو چوبی یا شبه چوب استفاده نمایید. 

طرح‌های مختلف گل دکوراتیو منبت 

گل دکوراتیوهای چوبی طرح‌های بسیار متنوعی دارند. این طرح‌ها از نظر سایز، اندازه و ظرافتِ طرح و مدل دارای تنوع هستند. رنگ گل دکوراتیوها معمولا بر اساس سلیقه‌ی مشتری تعیین می‌شود. 

برای انتخاب مدل و طرح گل دکوراتیو منبت، بهتر است از یک مدل و سبک خاص پیروی کنید تا در دکوراسیون خانه و آشپزخانه هارمونی و هماهنگی دیده شود. اگر فضای خانه و آشپزخانه‌تان به حد کافی بزرگ است، دست شما باز است تا طرح‌های پر کارتر و پر نقش‌ونگارتری را انتخاب کنید. اما اگر فضای شما محدود است بهتر است مدل‌های ساده‌تری انتخاب کنید تا فضا شلوغ دیده نشود. 

برای انتخاب طرح و مدل گل منبت چوبی، لازم است از آلبوم کابینت‌سازتان یا شرکت‌هایی که گل دکوراتیو چوبی می‌سازند، دیدن کنید. ما نیز در اکس چوب تنوع زیبایی از طرح‌های تاج گل منبت و گل آویزی برای شما آماده کرده‌ایم.

جنس گل‌های منبت 

گل‌های منبت از جنس‌های مختلفی تشکیل می‌شوند. گل منبت ممبران، که جنس پایه‌ی آن MDF خام است، پرکاربردترین نمونه‌ی گل دکوراتیو چوبی است که در کابینت‌های ممبران  استفاده می‌شود. این مدل به وسیله‌ی دستگاه CNC برش خورده و حکاکی می‌شود و پس از انتخاب رنگ، به وسیله‌ی روکش PVC به صورت کاملا یکپارچه و بدون درز یا شکافی، وکیوم می‌شود. 

اشاره کردیم که گل‌ منبت‌های چوبی که بر روی چوب طبیعی حکاکی می‌شوند، از نمونه‌های ممبران نفیس‌تر و گرانقیمت‌تر هستند. چوب بلوط، گردو و راش از رایج‌ترین چوب‌هایی هستند که حکاکی و منبت بر روی آن‌ها انجام می‌شود. حکاکی بر روی چوب ممکن است به وسیله‌ی دست و سنتی صورت گیرد و یا ممکن است به وسیله‌ی ماشین CNC انجام گیرد. بدیهی است حکاکی‌های سنتی از قیمت و ارزش بالاتری برخوردار هستند البته زمان زیادی هم برای تولید و ساخت آن‌ها صرف می‌شود. 

طرح و مدل گل دکوراتیو چوبی 

گل‌های دکوراتیو طرح‌های بسیار متنوعی دارند. خصوصا مدل‌هایی که به وسیله‌ی ماشین‌آلات صنعتی تولید می‌شوند، از تنوع بسیار بالایی برخوردارند. از نظر رنگ‌بندی نیز گل‌های منبت، تنوع بسیار بالایی دارند. در واقع، پس از پروسه تولید، گل منبت چوبی را به هر رنگی که تمایل داشته باشید، می‌توانید سفارش دهید. در مدل‌های ممبران، که گل دکوراتیوها با پوشش PVC پوشانده می‌شوند نیز تنوع رنگ بالا است و بسته به مدل و رنگ کابینت‌ها، روکش‌های مختلفی بر روی آن‌ها وکیوم می‌شود. 

طرح‌های اصلی انواع گل‌ منبت چوبی شامل طرح‌های سنتی ایرانی، طرح‌های اسلیمی، طرح‌های اروپایی و رومی، اشکال هندسی، میوه، سر حیوانات و به طور کلی طرح‌های رایجی است که از دیرباز در هنر منبت و حکاکی بر روی چوب استفاده می‌شده است. طرح‌های گل و برگ از رایج‌ترین و پر طرفدارترین مدل‌های گل دکوراتیو چوبی هستند که زیبایی خاصی دارند و فضا را نوستالژیک، شیک و در عین حال شاخص جلوه می‌دهند. این تزئینات از نظر اشکال هندسی، فارغ از طرحی که دارند، ممکن است دایره‌ای شکل، بیضی، مربع، مستطیل و یا اشکال دیگری باشند.

برای تزئین کابینت یا هر قسمت دیگری معمولا از گل‌های مختلفی در اشکال و سایزهای متفاوتی استفاده می‌شود، اما عمدتا همه از یک خانواده انتخاب می‌شوند تا شباهت خانودگی بین آن‌ها حفظ شود. 

انواع دکوری‌های چوبی

گل‌های چوبی منبت شده، کارایی مختلفی دارند که در بالا به آن‌ها اشاره شد. از نظر تخصصی، گل‌های منبت به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

  •       گل دکوراتیو چوبی که در قسمت‌های مختلف کابینت آشپزخانه کاربرد دارند و ممکن است در هر قسمتی که فضا مناسب باشند، نصب شوند.
  •       تاج گل‌ که از گل‌دکوراتیو چوبی بزرگترند و معمولا در قسمت‌هایی که از نظر بصری وسط و میان هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  •       پایه جزیره که در زیر قسمت جزیره یا قسمت زیرین گاز و قسمت‌هایی ازین دست نصب می‌شوند.
  •       سرستون منبت که بر بالای ستون‌های آشپزخانه نصب می‌شوند. از سرستون‌ها در زیر کانتر جزیره، زیر هود و قسمت‌های دیگر نیز استفاده می‌شود.
  •       گل گونیا که در قسمت‌های قائمه آشپزخانه کاربر دارد.
  •       زوار چوبی که حد فاصل بین کابینت‌ها و دیوار آشپزخانه نصب می‌شود و باعث می‌شود این فاصله را به شکل زیباتری پر شود.

از گل دکوراتیو چوبی چگونه استفاده کنیم؟

کابینت کلاسیک، سبک پُر کار و شکیلی است که تقریبا تمام قسمت‌های آن دارای تزئینات مختلف است. از انواع گل منبت‌ها برای زیباتر شدن و شکوه هر چه بیشتر این کابینت‌ها استفاده می‌شود. البته لازم است این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از گل دکوراتیوها باید متناسب با فضای آشپزخانه و رنگ کابینت‌ها باشند. به عنوان مثال، در فضاهای کوچک‌تر بهتر است از گل‌دکوراتیو چوبی کمتر، با طرح‌های ساده‌تر و حتی در سایزهای کوچکتری استفاده شود.

برخی کابینت‌های کلاسیک دو رنگ هستند؛ اگر کابینت‌های شما چنین است، بهتر است از انتخاب رنگ‌های خاص که فضا را شلوغ‌تر جلوه می‌دهند پرهیز کنید. برای مثال، اگر رنگ انتخابی شما سفید و طلایی است، پیشنهاد می‌دهیم گل دکوراتیوهای طلایی رنگ را در سایز‌های  کوچک‌تری انتخاب کنید که توی ذوق نزنند.

توجه به زیبایی کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باعث زیبایی کل خانه می‌شود. آشپزخانه قلب خانه است و قلب خانه همیشه باید تپنده و زیبا باشد تا روح و انرژی آن در همه‌ی قسمت‌ها منعکس شود. اگر سبک و مدل خانه و وسایل منزل‌تان کلاسیک است، کابینت‌های تمام چوب یا کابینت ممبران می‌تواند زیبایی خانه‌تان را تکمیل کند. خصوصا آن که انواع مختلف گل دکوراتیو چوبی زیبا و نفیس در آن به کار رفته باشد.

نصب گل دکوراتیو

گل دکوراتیوهای چوبی یا ممبران پس از این که انتخاب و ساخته شدند، بر روی کابینت یا سایر قسمت‌ها نصب می‌شوند. 

همانطور که اشاره کردیم این قسمت‌ها به صورت مجزا بر روی کابینت نصب می‌شوند. 

نصب گل منبت با چسب

نصب گل دکوراتیو معمولا به دو روش مرسوم است. اولین روش، نصب آن به وسیله‌ی چسب است. به این صورت که گل دکوراتیو را با چسب‌های مخصوص بر روی قسمت خاصی که مد نظر هست، می‌چسبانند. گل دکوراتیوهای پلاستیکی که از جنس PVC هستند معمولا به وسیله‌ی چسب بر روی سطح نصب می‌شوند.

نصب گل منبت با پیچ

روش اصولی‌تر و صحیح‌تر نصب گل‌دکوراتیوها، اتصال آن‌ها به وسیله‌ی ابزار مخصوص است که توسط نصابان کابینت آشپزخانه و به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی صورت می‌گیرد. گل منبت‌های چوبی عمدتا به وسیله‌ی پیچ‌ها و اتصالات مخصوص بر روی سطح پایه نصب می‌شوند.

خرید گل منبت چوبی 

بدیهی است که هنگام خرید گل مبنت چوبی، قیمت و مساله سایز، طرح و مدل بسیار مهم است. هر چه طرح و مدل انتخابی پر کارتر باشد و همچنین در ابعاد بزرگتری ساخته شده باشد، بهای آن بالاتر است. گل دکوراتیو چوبی که به وسیله‌ی هنر دست ساخته می‌شوند از نمونه‌هایی که توسط ماشین CNC ساخته می‌شوند گران‌تر هستند. 

مدل گل منبت چوبی که از جنس ممبران است، نسبت به نمونه‌های چوبی بسیار مقرون به صرفه است. به همین دلیل کابینت ممبران یکی از کابینت‌های اقتصادی و مقرون به صرفه نسبت به مدل چوبی است که البته از نظر کیفیت نیز ممتاز بوده و حتی در برابر رطوبت و آب نیز از خود مقاومت نشان می‌دهد.

سخن پایانی

انتخاب شما چه کابینت‌های تمام چوب کلاسیک باشد و چه کابینت ممبران، لازم است برای تزئین کابینت‌ها از گل دکوراتیوهای چوبی یا ام‌دی‌اف استفاده کنید. شرکت آکس چوب مفتخر است، به عنوان یکی از بزرگترین و مجهزترین شرکت‌های تولید کننده مصنوعات چوبی و CNC ، مدل‌های بسیار متنوعی از گل منبت چوبی را به خریداران محترم ارائه دهد. برای مشاهده‌ی مدل‌های مختلف و متنوع گل منبت چوبی از آلبوم فروشگاه دیدن فرمایید. 

در پایان از همراهی شما با این محتوا سپاسگزاریم و امیدواریم اطلاعات بیان شده در آن برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.