تاج کابینت ممبران

تاج کابینت ممبران

تاج کابینت بخشی از نما و ظاهر کابینت‌ها است که کارکرد تزئینی و دکوراتیو دارد؛ خصوصا در مورد کابینت‌های کلاسیک، از جمله کابینت ممبران یا کابینت‌های روکش چوب، این آیتم تاثیر بسیاری در نمای آشپزخانه خواهد داشت. در گذشته طراحان کمتر برای کابینت‌ها تاج تعبیه می‌کردند ولی امروزه، سلیقه‌ی عمومی بر انتخاب این قطعه تاکید دارد. انتخاب مدلی که زیبا و متناسب با سبک و فضای آشپزخانه باشد، نیازمند رعایت نکات مهمی است. تاج هر مدل کابینت، معمولا از همان جنس بدنه انتخاب می‌شود و سبک و مدل آن نیز از سبک کابینت تعبیت می‌کند. تاج کابینت ممبران یکی از بهترین نمونه‌ها است که چون به وسیله‌ی دستگاه تولید می‌شود ظرافت و زیبایی منحصر به فردی دارد و باعث می‌شود کابینت‌های آشپزخانه زیباتر به نظر برسند.

مدل تاج کابینت ممبران

موارد مصرف تاج کابینت ممبران 

تاج کابینت ممبران در مدل‌های مختلف کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن جا که ممبران کابینتی اقتصادی نسبت به چوب است، برای کاهش هزینه تولید، ممکن است در کابینت‌های تمام چوب یا روکش چوب نیز مورد استفاده قرار گیرد.

به غیر از کابینت آشپزخانه، که عمده‌ترین مورد مصرف تاج کابینت ممبران است، از این قطعه‌ی دکوراتیو در بالای کمد دیواری‌ها یا بوفه نیز استفاده می‌شود. همان طور که می‌دانید در طراحی دکوراسیون کلاسیک، کمد دیواری‌ها و کابینت‌های حمامی نیز به سبک کلاسیک طراحی می‌شوند، به همین دلیل برای زیبایی بیشتر این قسمت‌ها از تاج ممبران استفاده می‌شود تا نتیجه‌ی کار زیباتر باشد.

تاج کابینت ممبران چه در آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد و چه در قسمت‌های دیگر دکوراسیون منزل، در مرتب نشان دادن و ایجاد نظم در فضا بسیار موثر است. همان طور که وجود قرنیزها در حد فاصل دیوار و زمین، باعث زیبایی بیشتری می‌شوند، این قطعه نیز نقشی مشابه را ایفا می‌کند و نظم بصری فضا را افزایش می‌دهد.

 تاج کابینت کلاسیک

تاج کابینت مدرن و تاج کابینت کلاسیک  

استفاده از تاج کابینت ممبران محدود به سبک و مدل خاصی نیست و در هر مدلی می‌توان برای زیباسازی و تزیین قسمت بالای کابینت‌ها از آن  استفاده کرد. اما سبک و طرح و مدل آن در مورد کابینت‌های مختلف متفاوت است.

تاج به دو دلیل در بالای کابینت‌ها نصب می‌شود. نخستین کارایی آن زیبایی هر چه بیشتر در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک است و دوم، پر کردن فضاهای اندکی که حد فاصل سقف و کابینت هوایی است. در مورد کابینت‌هایی که تا سقف امتداد ندارند، از مدل برجسته که اندکی از سطح کابینت جلوتر قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. مدل تاج با توجه به مدل کابینت و کارکرد آن مختلف است و سایزها و اندازه‌های مختلفی را شامل می‌شود.

اگر چه حضور تاج کابینت در آشپزخانه اجباری نیست، اما اگر نصب نشود، نقصان آن بسیار به چشم می‌آید.  خصوصا این نقصان در مورد کابینت‌های کلاسیک بیشتر به چشم می‌خورد. در مورد کابینت‌های مدرن، حضور آن خیلی الزامی ندارد اما چنانچه نصب شود، باعث زیباسازی بیشتر سقف و حدفاصل کابینت‌ها می‌شود.

تاج در انواع کابینت‌های مدرن

نصب و تعبیه کابینت‌های بسیار کشیده و حتی یکسره تا سقف، در سبک مدرن بیشتر دیده می‌شود. کابینت سبک مدرن، مدلی بسیار ساده و مینیمال است و در آن بخش‌های دکوراتیو و تزئینی کمتر دیده می‌شود. با این وجود برای پر کردن فضای بالای کابینت‌ها، در صورتی که این فاصله اندک و در حد چند سانتی‌متر باشد، از تاج کابینت استفاده می‌شود. تاج‌های مدرن نسبت به تاج‌های کلاسیک، بسیار ساده و مینیمال هستند اما در زیبایی کلی آشپزخانه تاثیر بسیار زیادی دارند.

بیشتر بخوانید: جدید ترین مدل های کابینت آشپزخانه ام دی اف

تاج کابینت ممبران در سبک کلاسیک

تاج در کابینت‌های کلاسیک و نئوکلاسیک 

تاج کابینت ممبران در سبک کلاسیک از نمونه‌ی مدرن آن پرکارتر است و دارای شیارهای و طرح‌های زینتی بیشتری است تا زیبایی و شکوه کابینت بیشتر به چشم برسد. در مورد کابینت‌های کلاسیک، تاج منبت شده ممکن است از ارتفاع بلندتری برخوردار باشند که در این صورت، طرح‌های لوکس و تزیینی بیشتری را شامل می‌شوند.

به طور کلی کابینت‌های کلاسیک، کابینت‌هایی بلند و کشیده نیستند و برخلاف کابینت‌های مدرن، ارتفاع کمتری دارند. (در مقابل، عرض کابینت‌های کلاسیک از مدرن بیشتر است) تاج کابینت ممبران در نمونه‌های کلاسیک، عمدتا پرکارتر و با پهنای بیشتری است. در برخی مدل‌های کابینت‌ کلاسیک، طول کابینت‌ها تا سقف نیست و نصب تاج ممبران یا چوبی کمک می‌کند زیبایی آشپزخانه حفظ شود و مرزبندی چشم‌نوازی بین کابینت‌ها و سقف آشپزخانه برقرار باشد.

تاج کابینت در مورد کابینت‌های نئوکلاسیک طرح‌های ساده‌تر را که دارای طرح و منبت کمتری هستند، شامل می‌شود.

تاج کابینت آشپزخانه

مدل‌های تاج کابینت آشپزخانه

انتخاب مدل تاج کابینت آشپزخانه، کاملا بستگی به سلیقه‌ی مشتری و طراح کابینت دارد. تاج کابینت ممبران ممکن است دارای طرح‌ها و نقش‌های شلوغ و طبیعتا پهن‌تر باشد و یا ممکن است باریک و دارای شیارها و نقش‌های ظریف‌تری باشد. پیشنهاد ما این است که مدل تاج کابینت آشپزخانه را در تناسب با فضا و متراژ آشپزخانه و با توجه به مدل کابینت‌ها انتخاب کنید. هر چه هماهنگی و تناسب در طراحی آشپزخانه بیشتر رعایت شود، فضای کلی آن زیباتر و جذاب‌تر خواهد بود.

تاج کابینت شیاردار

یکی از مدل‌های متداول تاج کابینت ممبران، مدلی است پله‌مانند که مقداری جلوتر از کابینت‌ها قرار می‌گیرد. این نمونه، خصوصا در سبک کابینت کلاسیک بسیار پرکاربرد است. اگر آشپزخانه شما متراژ بیشتری دارد، پیشنهاد می‌دهیم ازین نمونه استفاده کنید. مدل‌های برجسته نسبت به مدل‌های ساده بیشتر جلب نظر می‌کنند و فضای زیباتری را برایتان خلق می‌کنند. اما در صورتی که متراژ آشپزخانه‌تان چندان بزرگ نیست یا سقف آشپزخانه کوتاه است، حتما از تاج‌های ساده‌تر که جلوتر از کابینت‌ها قرار نمی‌گیرند، انتخاب کنید.

گل تاج کابینت منبت

طرح برجسته منبت در تمام صنایع چوبی قابل اعمال است و طرحی سنتی و ایرانی به فضا می‌دهد. این سبک در کابینت‌های ممبران نیز قابل اجرا است.

تاج کابینت ممبران و چوبی در سبک کلاسیک، دارای طرح‌ها و نقوش تزئینی نیز هست که به آن‌ها طرح کلی گل تاج می‌گویند. نقوش سنتی، کتیبه‌ای، طرح‌های اسلیمی، شیارهای ساده تا نقش‌دار و ….. همگی گل تاج را تشکیل می‌دهند.

رنگ و مدل تاج، مطابق رنگ کابینت انتخاب می‌شود و چون بخشی از بدنه‌ی اصلی کابینت است، با همان رنگ کابینت هماهنگ است. اما برای زیبایی بیشتر، خصوصا در نمونه کابینت‌های دو رنگ، از گل تاج‌های دو رنگ یا پتینه شده نیز استفاده می‌شود. در این نمونه‌ها رنگ اصلی تاج کابینت دقیقا برابر با رنگ بدنه و درب‌های کابینت است و تنها طرح و نقش روی تاج، به رنگ دیگری پتینه یا رنگ می‌شود.

انتخاب مدل تاج کابینت ممبران کاملا سلیقه‌ای است. در بسیاری موارد بهتر است از مدل‌های پرکارتر و پرنقش و نگار با رنگ‌های متضاد استفاده کنید. در برخی آشپزخانه‌ها، تاج‌های ساده‌تر که هم رنگ با کابینت‌ها هستند، جلوه‌ی بیشتری دارند و سادگی دلنشینی را در فضا ایجاد می‌کنند. اگر متراژ آشپزخانه‌تان کوچک است و سقف آشپزخانه کوتاه است، پیشنهاد می‌دهیم از تاج کابینت ممبران در مدل‌های ساده‌تر و کشیده استفاده کنید تا فضا را بلندتر و وسیع‌تر نشان دهد.

گل تاج کابینت منبت

روش ساخت گل منبت در تاج کابینت ممبران

کابینت ممبران از جنس ام‌دی‌اف خام با روکش pvc است که توسط دستگاه وکیوم می‌شود. تاج کابینت ممبران نیز به همین شیوه و با دستگاه cnc ساخته می‌شود. ابتدا mdf خام یا چوب طبیعی وارد دستگاه شده و به طرح و نقش مورد نظر مشتری، حکاکی و منبت می‌شود. پس از مرحله‌ی طراحی که توسط  دستگاه cnc چوب صورت می‌گیرد، هر قطعه به طور جداگانه با لایه‌ای از جنس pvc پوشش داده می‌شود. در پایان کار، اگر لازم است قطعه دو رنگ یا پتینه شده باشد، باز هم توسط دستگاه پتینه‌کاری می‌شود.

مراحل ساخت تاج کابینت ممبران، نسبت به کابینت‌های تمام چوب که به وسیله‌ی دست طراحی و حکاکی می‌شوند، ساده‌تر است و به همین دلیل، قیمت تمام شده‌ی آن نسبت به نمونه‌های چوبی مناسب‌تر و اقتصادی است. تاج کابینت به دلیل زیبایی بسیار زیادی که ایجاد می‌کند و باعث می‌شود سقف و بالای کابینت‌ها زیباتر و منظم‌تر به نظر برسند، ارزش خرید بالایی دارد.

اندازه تاج کابینت 

تاج کابینت ممبران در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می‌شود. آنچه در مورد اندازه‌ی آن مطرح می‌شود، در واقع عرض تاج است که در سایز نرمال و رایج آن، از ۳ سانتی‌متر تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است. انتخاب سایز و اندازه این قطعه‌ی دکوراتیو و جذاب، ارتباط مستقیمی با فاصله‌ی کابینت‌ها تا سقف و مدل آن دارد.

اندازه‌ی مدل تاج‌ها در نمونه‌های کلاسیک معمولا از نمونه‌های مدرن بیشتر است و این موضوع به دلیل پر کارتر بودن کابینت‌های کلاسیک و تزئینات وابسته به آن است. بدیهی است که تاج‌های بزرگتر و بلندتر در سبک کلاسیک، زیبایی بیشتری به فضا می‌دهند. این تاج‌ها از حدود ۵ سانتی‌متر در کوچکترین حالت و ۱۵ سانتی‌متر و حتی بیشتر در بازار موجود هستند و با توسط طراحان و کابینت‌سازان ساخته می‌شوند. البته پیشنهاد ما این است که از هر قطعه‌ی دکوراتیو تنها در اندازه معقول و استاندارد استفاده کنید تا زیبایی آن مداوم و همیشگی باشد.

تاج‌های سبک مدرن، معمولا از ۳ سانتی‌متر تا ۱۰ سانتی‌متری هستند و از مدل‌های کلاسیک بسیار ساده‌تر و مینیمال‌تر هستند.

روش‌های نصب تاج کابینت ممبران  

تاج کابینت به طور مستقیم بر روی بدنه یا سقف کابینت نصب نمی‌شود، بلکه به وسیله‌ی نوارهای میخ چوبی که در بالای کابینت‌های هوایی تعبیه می‌شوند، به کابینت متصل می‌شود. نوارهای میخ چوبی باعث می‌شوند تاج به شکل درست‌تری در جای خودش قرار گیرد و به طور مستقیم بر روی بدنه کابینت نصب نشود. تاج کابینت، هم در قسمت جلویی کابینت‌ها و هم در طرفین بدنه‌ی کابینت متصل می‌شود. به این معنی که محیط کلی کابینت آشپزخانه به غیر از قسمتی که پشت کابینت است، به وسیله‌ی تاج دورگیری می‌شود.

نصب تاج کابینت ممبران امری بسیار تخصصی است و حتما لازم است از کابینت‌سازان متخصص و حرفه‌ای برای نصب آن کمک بگیرید. خصوصا در مورد کابینت‌هایی کلاسیک که این قطعات ابعاد بزرگتری دارند، نصب آن‌ها به دقت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد. در نصب این قطعه، حتی میلی‌مترها در زیبایی کابینت موثر هستند و لازم است برای حفظ نمای کابینت‌ها و همچنین آسیب ندیدن یونیت، این قطعات دکوراتیو توسط متخصصان و با اندازه‌گیری‌های دقیق نصب شود.

چرا بهتر است در بالای کابینت‌ها تاج نصب کنیم؟

اگر چه حضور تاج در کابینت آشپزخانه جنبه‌ی آراستگی دارد و حضور آن اجباری نیست، اما عدم نصب آن، باعث می‌شود که چیزی در بالای کابینت‌ها کم به نظر برسد و نقصان آن به چشم آید. نصب و تعبیه این قطعه دکوراتیو و چشم نواز در آشپزخانه باعث می‌شود ارتباط زیبایی بین کابینت‌ها و سقف آشپزخانه برقرار باشد و یکدستی و هماهنگی در فضا به وجود آید. حتی مدل تاج‌های بسیار ساده که هیچ منبت و کنده‌کاری ندارند، باعث درخشش و جلوه‌ی بیشتر کابینت‌ها می‌شوند و به همین دلیل، نصب آن بهتر از عدم حضور آن است.