۶ مدل از جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه

جدیدترین دستگیره‌های کابینت آشپزخانه

جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی که در زیبایی کابینت آشپزخانه موثر است، دستگیره‌های کابینت است. دستگیره‌های کابینت علاوه بر این که ابزاری مهم برای باز و بسته شدن کابینت‌ها هستند، بلکه از نظر بصری نیز نقش موثری در زیبایی کابینت‌های آشپزخانه دارند. در واقع، می‌توان گفت دستگیره‌های کابینت‌ از بخش‌های تاثیرگذار در نما و ظاهر کابینت‌ها هستند.

مدل دستگیره کابینت، تاثیر بسیاری بر زیبایی دکوراسیون آشپزخانه دارد و حتی می‌تواند در ایجاد خطای دید در آشپزخانه نیز موثر باشد. بر همین اساس است که نباید از کنار انتخاب دستگیره‌ی کابینت به سهولت گذشت یا در انتخاب آن، سهل‌انگار بود. در این مقاله از وب‌سایت آکس چوب قصد داریم راجع به جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه، که امروزه ترند و پر طرفدارد هستند، با شما سخن بگوییم. در ادامه، با ما همراه باشید:

دستگیره کابینت آشپزخانه

چرا انتخاب دستگیره کابینت مهم است؟

دستگیره‌ی کابینت در عین حالی که کوچک است، نقش موثری در سبک دکوراسیون آشپزخانه ایفا می‌کند. در بسیاری موارد، توجه به جزئیات می‌تواند تغییرات شگرفی در فضا ایجاد کند. با انتخاب مناسب دستگیره برای کابینت، زیبایی کابینت‌ها دو چندان می‌شود، به طوری که حتی می‌توان برخی عیوب آشپزخانه‌ را تا حدودی پوشش داد.

به عنوان مثال، اگر سقف آشپزخانه‌تان کوتاه است، می‌توانید با نصب دستگیره‌های بلند و کشیده به صورت عمودی، خطای دید ایجاد کنید به نحوی که سقف آشپزخانه بلندتر دیده شود.یا در مثالی دیگر، با نصب دستگیره‌های افقی و کشیده، می‌توانید فضای آشپزخانه را عریض‌تر و پهن‌تر نشان دهید. این آیتم خصوصا در آشپزخانه‌های مینیمال و نقلی، که فضای بسیار کوچکی برای آشپزخانه تعبیه شده است، بسیار کارساز است و در زیبایی آشپزخانه و کابینت‌ها موثر است.

دستگیره کابینت آشپزخانه
مدل دستگیره برای کابینت ممبران

جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه

دستگیره کابینت چوبی

دستگیره‌های چوبی از گذشته تا به امروز برای کابینت‌ها کاربرد داشته‌اند و به جرات می‌توان گفت هنوز هم از محبوبیت‌ آن‌ها کاسته نشده است. دستگیره‌های چوبی به شکل دکمه‌ای و کشیده در بازار موجودند و کاندید مناسبی برای آشپزخانه‌های سنتی و شرقی هستند. خصوصا اگر جنس بدنه‌ی کابینت شما چوب طبیعی است،  این دستگیره‌ها برای سبک آشپزخانه شما مناسب هستند.

دستگیره کابینت فلزی

بدیهی است هنگامی که صحبت از دستگیره‌های فلزی می‌شود طیف گسترده‌ای از جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه در آن جای می‌گیرد. دستگیره‌های استیل، روکش استیل، مس، برنج، آهن، برنز و حتی دستگیره‌های نقره و طلایی نیز در این گروه جای می‌گیرند. مدل‌های ساده‌ی دستگیره‌های فلزی برای کابینت‌های سبک مدرن و مدل‌های فاخر و پیچیده‌ی آن برای سبک کلاسیک و نئوکلاسیک کاربرد دارند. برای کابینت مدرن  بهتر است از دستگیره‌های کشیده و بلند استفاده کنید.

دستگیره کابینت شیشه‌ای

دستگیره‌ی کابینت می‌تواند از جنس شیشه نیز باشد. دستگیره‌های شیشه‌ای از جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه به حساب می‌آیند و در سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و حتی مدرن کاربرد دارند.

دستگیره کابینت آشپزخانه
در این تصویر دستگیره‌ها به شکل عمودی نصب شده‌اند که باعث می‌شود سقف و ارتفاع آشپزخانه بلندتر دیده شود.

دستگیره کابینت سرامیکی

دستگیره‌های سرامیکی با طرح‌های سنتی و کلاسیک برای کابینت‌های لوکس و کلاسیک گزینه‌ی ایده‌آلی به حساب می‌آیند و بر غنای آشپزخانه‌های کلاسیک و سنتی می‌افزایند.

دستگیره کابینت طرح چوب

چوب با رگه‌ها و گره‌هایی که در ذاتش نهفته است، چنان جذاب است که طراحان از طرح آن بر روی دستگیره‌ نیز استفاده می‌کنند.

دستگیره کابینت پلاستیکی

دستگیره‌های پلاستیکی عمدتا برای کابینت‌های اقتصادی و ارزان‌قیمت استفاده می‌شوند. دستگیره‌‌های پلاستیکی اگر چه قیمت پایینی دارند اما از تنوع رنگ و مدل بسیار بالایی برخوردارند. به طوری که هر مدل دستگیره را با این جنس می‌توانید در بازار پیدا کنید.

کابینت بدون دستگیره
جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه / مدل کابینت آشپزخانه دستگیره مخفی

انواع دستگیره کابینت از نظر شکل ظاهری و نقطه اتصال به بدنه‌ی کابینت

جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه از نظر نقطه اتصال به درب کابینت نیز دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. اما عمدتا همه‌ی آن‌ها در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند:

  • دستگیره‌های دکمه‌ای

دستگیره‌های دکمه‌ای تنها یک پل یا نقطه‌ی اتصال بر روی کابینت دارند و شکل آن‌ها معمولا گرد است. البته مدل‌های مربعی یا مثلثی آن‌ها نیز وجود دارد. همانطور که اشاره شد، این دستگیره‌ها فقط از یک نقطه به درب کابینت یا کشو متصل هستند. این مدل دستگیره‌ها برای کشوهای سنگین مناسب نیستند. مگر آن که از دو دستگیره در دو سمت کشو استفاده شود تا وزن کشو بین دو دستگیره تقسیم شود.

  • دستگیره‌های خطی

دستگیره‌های خطی دو نقطه اتصال به بدنه‌ی کابینت یا کشو دارند. این گروه طیف بی‌شماری از دستگیره‌های کابینت را شامل می‌شوند و از نظر تنوع مدل از دستگیره‌های دکمه‌ای بسیار متنوع‌ترند. وجود دو نقطه‌ی اتصال برای دستگیره کابینت، کمک می‌کند که دستگیره محکم‌تر به درب کابینت یا کشو متصل شود و به زودی شل یا هرز نشود.

  • دستگیره‌های با اشکال خاص

به غیر از دو مدلی که گفته شد، دستگیره‌هایی با اشکال خاص نیز وجود دارند که حتی ممکن است با سه اتصال یا بیشتر نیز به کابینت متصل شوند. این مدل دستگیره‌ها عمدتا دارای شکل‌های هندسی خاص هستند که چندان ترند نیستند و طرفداران خاصی دارند.

مدل کابینت دستگیره مخفی
مدل کابینت دستگیره مخفی. همانطور که مشاهده می‌کنید خطوط افقی باعث می‌شوند فضای آشپزخانه عریض‌تر به نظر برسد.

چگونه برای کابینت‌های آشپزخانه دستگیره انتخاب کنیم؟

انتخاب دستگیره برای کابینت آشپزخانه، بسیار متاثر از سبک کابینت‌ها است. در واقع، سبک کابینت‌ها تاثیر بسیاری مهمی در انتخاب ما خواهند داشت. به طوری که استفاده از برخی دستگیره‌ها برای سبک‌های مختلف کابینت‌ آشپزخانه مجاز نیست.

به عنوان مثال، اگر سبک کابینت آشپزخانه شما کلاسیک است، نباید از دستگیره‌های کشیده و بلند، که در سبک مدرن مرسوم‌اند، استفاده کنید.

در ادامه جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه را در سبک‌های مختلف به شما معرفی می‌کنیم.

دستگیره کابینت ممبران

کابینت ممبران معمولا در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک ساخته می‌شود. بنابراین برای کابینت ممبران، بهتر است از دستگیره‌های سبک کلاسیک استفاده کنید. دستگیره کابینت ممبران را می‌توانید از جنس‌های مختلفی انتخاب کنید. دستگیره‌های فلزی طرح کلاسیک، مانند دستگیره‌های برنجی، استیل و مس، دستگیره‌های چوبی و دستگیره‌های سرامیکی از محبوب‌ترین و جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه ممبران هستند.

یکی از محبوب‌ترین و جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه ممبران، دستگیره‌های فلزی سیاه‌ رنگ است که با کابینت‌های سبک نئوکلاسیک، خصوصا سفید رنگ، بسیار جذاب می‌نماید و اینروزها حسابی ترند شده است.

دستگیره کابینت ام‌دی‌اف

اگر کابینت شما ام‌دی‌اف است، باید از دستگیره‌های سبک مدرن استفاده کنید. دستگیره‌های سبک مدرن، ممکن است فلزی، چوبی، پلاستیکی، شیشه‌ای و یا از هر متریال دیگری تشکیل شده باشند. مهم‌ترین ویژگی‌ دستگیره‌های کابینت مدرن، سادگی طرح دستگیره است. به عنوان دستگیره‌های خطی کشیده و ساده، از محبوب‌ترین و جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف به حساب می‌آیند.

دستگیره کابینت کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک، ظاهری لوکس و فاخر دارند و حتما باید دارای دستگیره باشند. دستگیره‌های کابینت کلاسیک، باید به سبک کلاسیک و پُر کار باشند. اگر به دستگیره‌های پر زرق و برق و لوکس علاقمند هستید، جای آن‌ها بر روی درب کابینت کلاسیک است.

دستگیره‌های سرامیکی و شیشه‌ای از جمله جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه و مناسب برای سبک کلاسیک هستند. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از دستگیره‌هایی با آلیاژ و فلزهای گرانبها، مانند دستگیره‌های نقره، مس، برنج، برنز، روکش طلا و …. در سبک کلاسیک استفاده کنید.

کابینت دستگیره نواری
کابینت‌های دستگیره نواری باعث می‌شوند فضای آشپزخانه پهن‌تر و عریض‌تر به نظر برسد.

دستگیره کابینت هایگلاس

کابینت هایگلاس یکی دیگر از نمونه‌های جذاب کابینت مدرن است. کابینت هایگلاس درخشندگی بسیار بالایی دارد و در زیبایی آشپزخانه سبک مدرن حرف اول را می‌زنند. اما در کنار زیبایی منحصربفرد کابینت هایگلاس، این کابینت‌ها در برابر لکه و اثر انگشت بسیار آسیب‌پذیر هستند. خصوصا رنگ‌های تیره کابینت هایگلاس، بسیار لکه‌پذیرتر می‌باشند. در واقع، کوچکترین رد و اثر انگشت، بر روی کابینت هایگلاس دیده می‌شود. ازین رو انتخاب دستگیره برای کابینت هایگلاس باید به نحوی باشد که تماس کمتری بین دست و سطح کابینت به وجود آید.

جدیدترین دستگیره‌های کابینت آشپزخانه
در صورت تمایل می‌توانید از مدل دستگیره‌های ترکیبی استفاده کنید.

کابینت بدون دستگیره

اگر کابینت آشپزخانه شما به سبک مدرن است، می‌توانید کابینت‌های بدون دستگیره سفارش دهید. کابینت‌های بدون دستگیره انواع مختلفی دارند.

کابینت‌های مگنت‌دار

این کابینت‌ها به وسیله‌ی مگنت باز یا بسته می‌شود. استفاده از مگنت و آهن‌ربا در درب کابینت باعث می‌شود تنها با یک فشار کوچک، درب کابینت یا کشوی آشپزخانه به سهولت باز یا بسته شود.

کابینت‌های دستگیره مخفی

دستگیره این کابینت‌ها در واقع به شکل یک شیار در درب کابینت وجود دارد و از در وهله‌ی اول از چشم بیننده پنهان است.

کابینت‌های دستگیره نواری

دستگیره‌ها در این مدل یک شکاف طولی در درب کابینت‌ها وجود دارد و باعث می‌شود فضای آشپزخانه عریض‌‌تر دیده شود.

نکته‌ی حائز اهمیت این است که نمی‌توانید در سبک کلاسیک از کابینت‌‌های بدون دستگیره استفاده کنید. همچنین بهترین متریال برای کابینت‌های بدون دستگیره، چوب طبیعی و ام‌دی‌اف است. کابینت هایگلاس به دلیل اینکه اثر لکه و انگشت را به راحتی نشان می‌دهد کاندید مناسبی برای کابینت‌ بدون دستگیره نیست.

نحوه انتخاب دستگیره برای کابینت آشپزخانه

با توجه به آنچه گفته شد، یعنی وجود هماهنگی و هارمونی با سبک کابینت آشپزخانه، می‌توانید دستگیره مورد نظرتان را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم از هر مدل دستگیره‌ای که انتخاب کرده‌اید، یک عدد آن را از فروشنده قرض بگیرید و یا بخرید.

ابتدا همان دستگیره را به صورت موقت، یعنی با چسب نه چندان قوی یا به صورت عاریه، بر روی درب کابینت قرار دهید. اگر دستگیره‌ی مورد نظرتان با کابینت هم‌خوانی و هماهنگی لازم را داشت، دستگیره را سفارش دهید.

این کار باعث می‌شود از انتخاب دستگیره‌های اشتباه، که هم‌خوانی با بدنه‌ی کابینت ندارند، پیشگیری کنید. چرا که پس از سوراخ کردن درب کابینت و نصب دستگیره، تعویض آن با دستگیره‌هایی که همان سایز اتصالات را داشته باشند کمی دشوار است.

جدیدترین مدل کابینت ویترینی
همانطور که در تصویر می‌بینید استفاده از خطوط افقی در دستگیره‌ها و بدنه‌ی کابینت ویترینی باعث شده آشپزخانه پهن و عریض به نظر برسد.

دستگیره یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین بخش‌های انتخاب کابینت آشپزخانه است. امروزه انواع مختلفی از جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه در بازار موجودند که دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارند. از شما دعوت می‌کنیم کاتالوگ آکس چوب را مشاهده کنید.

ازین که تا انتهای این مقاله همراه ما بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. پیشنهاد می‌دهیم برای مشاهده‌ی مدل‌های به‌روز کابینت و جدیدترین دستگیره‌ های کابینت آشپزخانه به صفحه‌ی اینستاگرام آکس چوب مراجعه فرمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *