طراحی آشپزخانه های کوچک شما با هفت راهکار ساده

طراحی آشپزخانه های کوچک

آشپزخانه مهم ترین و پر کاربرد ترین فضای خانه است. طبیعی است که هر کسی دوست دارد آشپزخانه ای فراخ و دلباز داشته باشد تا بتواند به راحتی در آن آشپزی کند و از طبخ و پختن غذاهای لذیذ در آن ببرد. اما بر خلاف میل و تمایل ما، فضای آشپزخانه های ما روز به روز کوچک تر می شود و در مقابل وسایل و تزئینات آشپزخانه بیشتر و بیشتر می شوند.

با این حال، این مساله باعث نمی شود که شما از داشتن آشپزخانه ای زیبا و دلخواه محروم بمانید. آکس چوب در این محتوا شما را با هفت روش ساده و کاربردی در طراحی آشپزخانه های کوچک آشنا می سازد. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا داشتن آشپزخانه ای کاربردی و مفید را تجربه کنید:

طراحی آشپزخانه های کوچک

طراحی آشپزخانه های کوچک با روش هایی ساده و خلاقانه

  • وسایلی که مورد نیازتان نیست را نگه ندارید:

سعی کنید از نگهداری لوازمی که شاید سالی یکبار هم مورد استفاده شما قرار نگیرند، اجتناب کنید. ما به طور تاریخی عادت کرده ایم که از وسایل اضافی که امروز دیگر مورد استفاده ما نیستند، نگهداری کنیم؛ چرا که همیشه در ذهنمان به روز مبادا می اندیشیم و حس می کنیم این لوازمات روزی به کارمان می آیند. البته که این چنین است و هر وسیله ای روزی کاربردی برای ما داشته و خواهد داشت، اما زمانی که فضای شما کوچک است، باید به وسایل کاربردی تر بیندیشید که داشتنش برای شما ضروری است و به راحتی کار شما کمک می کند. بنابراین در اولین پیشنهاد به شما توصیه می کنیم، آشپزخانه خود را با لوازم اضافی و بی مصرف پر و شلوغ نکنید.

طراحی آشپزخانه های کوچک با روش هایی ساده و خلاقانه

  • در طراحی آشپزخانه های کوچک از کاربردی ترین وسایل استفاده کنید:

راهکار مهم بعدی برای داشتن آشپزخانه ای ایده آل در فضایی کوچک، استفاده از لوازم و ملزومات کاربردی و مفید است نه هر آنچه که در بازار به چشم شما می آیند و به نظرتان جالب است! اگر چه انواع و اقسام وسایل آشپزخانه می توانند مفید و کار راه انداز باشند، اما باید دقت کنید کدامیک مورد استفاده بیشتری برای شما و نحوه آشپزی تان دارند. بهتر است از وسایل چند کاره مانند وسایل برقی چند منظوره، به جای خرید تکی آن ها، استفاده کنید. به عنوان مثال به جای خرید چند وسیله برقی مانند مخلوط کن، چرخ گوشت، گوشت کوب برقی و همزن، از یک غذا ساز حرفه ای استفاده کنید که با داشتن تیغه های مختلف، همه ی این کار ها را برای شما انجام می دهد.

  • از خرید لوازمی که مورد نیاز نیست، اجتناب کنید:

گول نظام سرمایه داری که در شما نیاز به وجود می آورد را نخورید. در این سیستم، لوازمی طراحی و تولید می شوند که شما با دیدن آن ها، احساس نیاز خواهید کرد. احتمالا تا قبل از تولید این وسیله یا قبل از دیدن تبلیغات مربوطه، شما اصلا نیازی به چنین وسیله ای نداشتید اما اکنون احساس نیاز می کنید چرا که این احساس در شما به وجود آمده است! این همان کاری است که سرمایه داری با شما می کند. سعی کنید بر اساس دانش و نیاز واقعی تان تصمیم بگیرید نه احساس نیازی که به صورت کاذب بر ذهن شما اثر می گذارد.

عدم خرید لوازم اضافی در نکان طراحی آشپزخانه های کوچک

بازار در دنیای مدرن امروز، مملو از وسایل و لوازمات رنگارنگ و جذاب است. اگر امروز وسیله ای را می پسندید و می خرید،  فردا بهتر و زیباترش نیز تولید خواهد شد. اگر بخواهید عنان و اختیار خود را به جذابیت های بازار و فروشگاه های بزرگ و کوچک بدهید، باید خانه ای به اندازه یک کاخ با ده ها اتاق داشته باشید. بنابراین لازم است لوازمی را بخرید که واقعا مورد نیاز شما ست، نه به این دلیل که جذاب و زیبا هستند، آن ها را تهیه کنید!

  • جابجا کردن لوازم آشپزخانه تا رسیدن به نقطه ایده آل طراحی آشپزخانه های کوچک :

بعد ازین که از لوازم جاگیر و اضافی راحت شدید، لازم است به چیدمان آشپزخانه رسیدگی کنید. برای اینکه به نقطه ایده آل و مطلوب در طراحی آشپزخانه های کوچک برسید، آزمون و خطا  کنید! وسایل آشپزخانه را آنقدر جابجا کنید تا در جای درستی که باید، قرار گیرند. اگر قوه ی تخیل خوبی دارید می توانید این کار را در ذهنتان نیز انجام دهید. البته بعضی از افراد به طور ذاتی می توانند در اولین چیدمان به شرایط ایده آل برسند.

لوازم آشپزخانه را به نحوی بچینید که آشپزخانه شما بزرگ و فراخ به نظر برسد. با تجسم هندسی یا جابجایی وسایل می توانید به بهترین نحو آشپزخانه خود را چیدمان کنید و از آن لذت ببرید.

لوازم جدید در طراحی آشپزخانه کوچک

  • در طراحی آشپزخانه های کوچک ، از یک زمینه رنگ استفاده کنید:

در طراحی آشپزخانه های کوچک می توانید با انتخاب لوازم و ملزومات در یک تم رنگی، به سادگی و بزرگ تر شدن فضای آّشپزخانه کمک کنید.

اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، شما با رنگارنگ کردن فضا، به شلوغ شدن آن کمک نکنید. سعی کنید از یک زمینه ی رنگی استفاده کنید. کاشی های آشپزخانه را ساده و یک رنگ انتخاب کنید. بهترین گزینه، کاشی هایی با رنگ های روشن تر است.

استفاده از شلف در دکوراسیون آشپزخانه کوچک

علاوه بر کاشی ها، کابینت های ساده و یک رنگ انتخاب کنید. هر چه رنگ کابینت آشپزخانه شما روشن تر باشد فضای شما دلباز تر دیده می شود. کابینت های سبک مدرن یکی از بهترین انتخاب ها برای فضاهای کوچک هستند. این کابینت ها به دلیل سادگی و عدم داشتن ملزومات تزئینی، برای فضاهای کوچک بسیار مناسبند.

از انواع بدون دسته کابینت مدرن استفاده کنید. کابینت های بدون دسته، به وسیله دو مگنت مغناطیسی بسیار قوی، به سهولت باز و بسته می شوند و انتخاب مناسبی برای شما هستند.

پیشنهاد می دهیم از کابینت هایی با قطر کم تر استفاده کنید. همچنین با مشورت با طراحان کابینت ساز، از کابینت هایی استفاده کنید که قفسه بندی های بهینه و کاربردی دارند. به عنوان مثال در کابینت های کاربردی، درب داخلی کابینت ها را می توان قفسه بندی کرد و یا با قرار دادن صفحه ی گردان در داخل کابینت، از فضاهای انتهایی داخل کابینت ها هم که معمولا به دلیل عدم دسترسی غیر قابل استفاده هستند، می توان استفاده مفید تری کرد.

استفاده از فضاهای پرت در چیدمان آشپزخانه کوچک

  • در طراحی آشپزخانه های کوچک از فضاهای پرت بیشتر استفاده کنید:

معمولا در همه ی آشپزخانه ها، فضاهای پرتی وجود دارد که قابل استفاده بهینه نیستند یا کمتر کسی بدان ها توجه می کند. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک و محدود است، همین فضاها را هم باید غنیمت بشمارید. به عنوان مثال می توان در فضای بالای سینک آشپزخانه، از آویز لیوان ها و سبد قاشق و چنگال ها استفاده کرد.

با خرید یک شلف دیواری شیک و زیبا و قرار دادن آن در بین کابینت بالایی و پایینی لوازم مورد نیازتان را در آن جا دهید. در این شلف ها، لوازمی مانند بشقاب ها یا سرویس ادویه جات که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند را بچینید. در نظر داشته باشید که اگر چه فضای بین کابینت های بالایی و پایینی را می توانید قفسه بندی کنید و از آن استفاده کنید، اما نباید در انجام این کار افراط کنید. چون با شلوغ کاری بیش از حد، آشپزخانه شما نامنظم و درهم به نظر خواهد رسید.

  • طراحی آشپزخانه کوچک و چیدمان وسایل

  • در طراحی آشپزخانه های کوچک از نور پردازی های قوی استفاده کنید:

تاریک و کم نور بودن فضا باعث می شود، آّشپزخانه کوچک تر از حد معمول و در اصلاح خفه به نظر برسد. هر چه نور بیشتری به آشپزخانه شما بتابد، فضا بزرگتر و وسیع تر نشان داده می شود. برای رسیدن به این مهم لازم است اجازه دهید نور طبیعی خورشید به درون آشپزخانه شما بتابد و از پوشاندن پنجره ها با پرده های ضخیم یا تیره رنگ اجتناب کنید.

اگر آشپزخانه شما نورگیر ندارد، از لوستر و سیستم روشنایی قوی تری استفاده کنید. با استفاده از سقف های کاذب و نور مخفی هایی که در آن ها جا می دهند، می توانید نور بیشتری دریافت کنید تا فضا بزرگتر و وسیع به نظر برسد.

نور در طراحی آشپزخانه کوچک سخن پایانی:

اگر آشپزخانه شما کوچک است، به این معنا نیست که نباید فضای کافی داشته باشید، بلکه به این معناست که باید بهینه و مفید تر زندگی کنید. باید از کوچکترین و بزرگترین لوازم به گونه ای بهره بگیرید که حس داشتن یک آشپزخانه بزرگ به شما القا شود. چیدمان و طراحی آشپزخانه های کوچک با فکر و ایده های خلاقانه، این امکان را برای شما فراهم خواهد آورد که از بودن در چنین آشپزخانه ای لذت کافی را ببرید….

امیدواریم این مقاله و راهکار ساده ای که در آن برای طراحی آشپزخانه های کوچک ارائه دادیم، برایتان مفید باشد و بتوانید ازین روش ها استفاده کنید. ازین که این محتوا را در وبسایت آکس چوب مطالعه کردید، از شما سپاسگزاریم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Comment (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *