انتخاب رنگ کابینت ؛ ۸ نکته مهم در انتخاب رنگ چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت

انتخاب رنگ کابینت

انتخاب رنگ کابینت، یکی از جذاب‌ترین و در عین حال، سخت‌ترین مراحلی است که در انتخاب کابینت آشپزخانه، انتظارتان را می‌کشد! اگر چه انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه و کابینت‌ها در ظاهر، آسان و شیرین می‌آید، اما انتخاب کابینت‌هایی که رنگ و سبک آن‌ها متناسب با دیزاین خانه و آشپزخانه و همچنین اندازه و سایز و میزان نور دریافتی محیط باشد، کار چندان ساده‌ای نیست؛ همین طور زیباترین رنگ‌ها، ممکن است به مرور زمان شما را خسته نمایند و دلزده‌تان کنند و علی‌رغم هزینه‌ی زیادی که پرداخت کرده‌اید، بعد از مدتی تمایل داشته باشید کابینت‌های آشپزخانه‌تان را تعویض نمایید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای انتخاب رنگ و سبک کابینت‌های آشپزخانه، از طراحان و دیزاینرهای داخلی ساختمان کمک می‌گیرند تا انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشند. اما نگران نباشید ما در این محتوا قصد داریم اصولی را به شما بیاموزیم تا بتوانید راحت‌تر رنگ کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه‌تان را انتخاب کنید. از شما دعوت می‌کنیم مخاطب این محتوا در آکس چوب باشید:

بهترین رنگ برای کابینت

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه

 • از انتخاب رنگ‌های ترند و مد سال، به صورت غالب بپرهیزید!

در همین ابتدای کار بهتر است بگوییم که انتخاب رنگ‌های مد و تِرند سال، به همان سرعتی که جذاب هستند و در نظر بینده جلب توجه می‌کنند، از مُد هم می‌افتند و به زودی، مخاطب از دیدنش خسته می‌شود. خصوصا اگر منزلی دارید که آن را اجاره می‌دهید، سعی کنید از کابینت‌های مد روز استفاده نکنید؛ زیرا همانطور که ذکر شد، این رنگ‌ها به سرعت از مُد می‌افتند و مجبور هستید، آن‌ها را برای مستاجرهای جدید تعویض نمایید.

طبق یک قاعده‌ی کلی، پیشنهاد می‌شود از کابینت‌هایی استفاده کنید که مدت‌ زمان بیشتری می‌توانند مُد باشند. با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که کابینت‌های ساده که ابزار یراق‌های زینتی کمتری دارند، دوام بیشتری در آشپزخانه شما خواهند داشت و زیبایی خود را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند. بنابراین در اولین گام، پیشنهاد می‌کنیم از انتخاب مدل‌های عجیب و رنگ‌های خاص تا جای ممکن بپرهیزید و یا به اندازه‌ی محدود از آن‌ها استفاده کنید.

 • از رنگ‌هایی استفاده کنید که در دکوراسیون منزل بیشتر کاربرد دارند:

در دکوراسیون منزل، رنگ‌های ساده کاربرد بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارند. در انتخاب رنگ کابینت ، سعی کنید ازین رنگ‌ها بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال، رنگ‌هایی مانند کرم، سفید، مشکی، قهوه‌ای، رنگ چوب ، بژ، خاکستری و رنگ‌های خانواده‌ خنثی، کاربرد بیشتری در دکوراسیون و چیدمان منزل دارند.

بهتر است یکی از رنگ‌هایی که در طراحی کابینت آشپزخانه‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی ازین رنگ‌ها باشد تا هم هارمونی و هماهنگی لازم بین اجزای منزل‌تان را راحت‌تر به وجود بیاورید و هم از رنگ‌هایی استفاده کرده باشید که با سلایق بیشتری جور و هماهنگ در می‌آیند.از رنگ‌هایی استفاده کنید که در دکوراسیون منزل بیشتر کاربرد دارند:

 • از رنگ‌های خاص، به صورت محدود و جزئی استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌هایی که جلوه‌ی بیشتری دارند، جسارت خاصی می‌طلبد و اگر چه در وهله‌ی اول زیبایی بیشتری دارد و بسیار جلب توجه می‌نماید، اما همانطور که اشاره شد، استفاده‌ی افراط‌گونه از آن‌ها، باعث آزار ذهن و خستگی مخاطب می‌شود. استفاده از رنگ‌های خاص باید به صورت محدود و جزئی باشد تا باعث خستگی نشده و در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد، بتواند با تعویض آن‌ها، رنگ دکوراسیون را به شکل دیگری تغییر دهد و با این روش، تغییر و تحول در چیدمان منزل‌ ایجاد کند.

اگر تمایل دارید دکوراسیون آشپزخانه‌تان رنگ قرمز داشته باشد، تنها قسمت‌هایی از کابینت‌های آشپزخانه را به رنگ قرمز انتخاب کنید. به عنوان نمونه، از کابینت‌های سفید رنگ استفاده کنید و دستگیره‌های کابینت و قسمت‌های کوچکی از دکور آشپزخانه و یا یکی از کابینت‌های دکوری یا طاقچه‌ای را به رنگ قرمز انتخاب کنید. با این روش، هر گاه که از رنگ قرمز خسته شدید، می‌توانید به راحتی و با صرف هزینه‌ی اندک، رنگ دیگری را جایگزین آن کنید و با این روش، تغییرات زیبا و متنوعی در آشپزخانه ایجاد کنید.

 • اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است از رنگ‌های روشن و براق استفاده کنید.

رنگ‌های روشن و خصوصا نمونه‌های براق آن، نور را بیشتر بازتاب می‌دهند. بازتاب نور بیشتر، باعث می‌شود فضای آشپزخانه روشن‌تر و دلبازتر به نظر برسد؛ چنانچه فضای آشپزخانه‌تان کوچک است یا فاقد پنجره است، نباید با انتخاب رنگ کابینت‌ تیره ، فضا را دلگیر‌ و بسته کنید.

در چنین آشپزخانه‌هایی، اگر تمایل به استفاده از رنگ‌های تیره دارید، باید به صورت محدود از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا مانع بازتاب و انعکاس نور در فضای آشپزخانه نشوید.

یکی از بهترین کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک و کم‌نور، کابینت هایگلاس سفید است. این کابینت به دلیل آنکه بسیار براق است و همانند شیشه و آینه، نور را منعکس می‌کند مثل یک منبع نوری، فضای آشپزخانه را روشن‌ می‌نماید و باعث می‌شود آشپزخانه‌تان بزرگتر از ابعاد اصلی‌اش به نظر برسد.انتخاب دو رنگ برای کابینت آشپزخانه

 • از رنگ‌های خنثی، بیشتر استفاده کنید.

رنگ‌های خنثی، یک ویژگی متمایز و بسیار جالب توجه دارند و آن هم قدرت تطبیق و هماهنگی با سایر رنگ‌هاست؛ بنابراین بسیار منطقی است اگر یکی از رنگ‌های کابینت‌ آشپزخانه‌تان، یک رنگ خنثی باشد.

رنگ‌های خنثی، رنگ‌های روشن خانواده‌های رنگی را شامل می‌شود. به عنوان مثال، کرم ، سفید، خاکستری روشن و بژ، در گروه خانواده‌ی رنگ‌های خنثی به حساب می‌آیند.

 • به محیط اطراف و دکوراسیون داخلی منزل توجه کنید:

فارغ از آن که چه چیزی زیباست و چه چیزی را دوست دارید، هماهنگی بین اجزای کلی خانه را نباید از یاد ببرید.

اگر خانه‌ی شما دارای گچ‌بری‌های کلاسیک و نئوکلاسیک است، استفاده از کابینت مدرن چندان گزینه‌ی مناسبی برای آشپزخانه شما نیست و یا در مثالی دیگر، اگر بخش زیادی از تزئینات داخلی منزل شما چوبی است، بهتر است بخشی از کابینت آشپزخانه‌تان را نیز چوبی انتخاب کنید و یا دستکم، در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، رنگ قهوه‌ای و طرح چوب را در نظر بگیرید.

هماهنگی بین اجزای منزل، از اصلی‌ترین مواردی است که باعث می‌شود اجزای منزل‌تان زیبا به نظر برسند و باعث آرامش و حظ بصری در نگاه بیننده شوند.انتخاب رنگ کابینت با توجه به دکوراسیون خانه

 • به رنگ دیوار‌ها و کف‌پوش آشپزخانه توجه کنید.

یکی دیگر از آیتم‌های مهم که در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه باید بدان توجه کرد، هماهنگی رنگ کابینت‌ها با رنگ دیوارها و رنگ کف‌پوش آشپزخانه است. اگر چه بیشتر دیوار آشپزخانه را کابینت‌ها می‌پوشانند اما هنوز هم سهم قابل توجهی از دیوارها، قابل دیدن هستند و کف آشپزخانه نیز، قسمتی از آشپزخانه است که قابل مشاهده بوده و سهم ویژه‌ای در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه دارد.

اگر رنگ دیوار و کاشی آشپزخانه‌تان را نمی‌پسندید و یا رنگی که انتخاب می‌کنید در هماهنگی با این رنگ نیست، پیشنهاد می‌دهیم پس از اتمام کار، از کاشی بین کابینتی استفاده کنید.

کاشی بین کابینتی، انواعی از کاشی‌های زیبا و مستحکم هستند که طرح‌ها و مدل‌های جذاب‌تری نسبت به کاشی‌های معمولی آشپزخانه دارند و باعث زیبایی بیشتری در آشپزخانه می‌شود. علاوه بر این، استفاده از کاشی بین کابینتی، راهکار مناسبی است تا چنانچه از رنگ کاشی‌های آشپزخانه‌تان راضی نیستید، آن‌ها را بپوشانید.

 • جسور باشید و از انتخاب رنگ‌های خاص نهراسید.

اگر چه در کل این مقاله تاکید ما بر این اصل بود که از رنگ‌هایی استفاده کنید که در زمره‌ی رنگ‌های رایج و نرمالی باشند که معمولا در دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل به کار می‌روند، اما ابدا منظورمان این نیست که از رنگ‌ها و ترکیب رنگ‌های خاص و جدید استفاده نکنید. مادامی که ترکیب رنگ موردنظرتان، از حد افراط و تفریط عبور نکرده باشد و اعتدال و میانه‌روی را دستور کار خود قرار داده باشید، آشپزخانه، زیبایی خود را حفظ خواهد نمود و چه بسا منبع الهام نیز باشد.

به عنوان مثال، رنگ طلایی، یک رنگ بسیار قوی در چیدمان است و نباید به صورت افراطی و زیاد، مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما استفاده محدود از رنگ طلایی و ترکیب آن با رنگ‌هایی مثل سفید، سیاه، خاکستری و قهوه‌ای، نه تنها زشت نیست بلکه به زیبایی چیدمان آشپزخانه نیز می‌افزاید و حالتی لوکس و اشرافی به آن می‌بخشد. می‌توانید کابینت‌های رنگ چوب را با دستگیره‌های طلایی یا برنجی ترکیب کنید و یا شیرآلات آشپزخانه‌تان را از رنگ طلایی انتخاب کنید.

استفاده محدود از رنگ‌هایی مانند نقره‌ای، مسی، طلایی، برنجی، قرمز، صورتی، آبی، مشکی، نوک مدادی و سایر رنگ‌هایی که انرژی بیشتری نسبت به رنگ‌های خنثی و ساده‌تر دارند، باعث می‌شود یک آشپزخانه منحصربفرد و لوکس داشته باشید که هم خودتان و هم میهمانان‌تان از دیدن آن لذت و حظ کافی ببرند.انتخاب رنگ جسورانه برای کابینت آشپزخانه

انتخاب رنگ کابینت باید به گونه‌ای باشد که با دکوراسیون و چیدمان منزل شما، هماهنگی و هارمونی ایجاد کند و بتواند یک ترکیب رنگی زیبایی را به وجود بیاورد. هماهنگی در ترکیب رنگ‌های خانه و آشپزخانه، تنها محدود به کابینت‌های آشپزخانه نمی‌شود؛ بلکه این اصل مهم، باید در جای‌جای منزل‌تان وجود داشته باشد.

یک دکوراسیون زیبا و نفیس، هر چند هم که گرانقیمت و جذاب باشد، اما اگر هماهنگی بین آن رعایت نشده باشد، زیبا نخواهد بود و حتی ممکن است آزار دهنده نیز باشد؛ همانطور که نت‌های موسیقی در کنار هم یک سمفونی یا یک موزیک زیبا را به وجود می‌آورند و حتی گرانبهاترین جواهرات هم، چنانچه نا به جا و ناهماهنگ در کنار هم قرار بگیرند، زشت و بدترکیب می‌شوند و توی ذوق بیننده می‌زنند.

ازین که تا پایان همراه آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم آنچه بیان شده، برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

۲.۹/۵ - (۲۰ امتیاز)

Comments (3)

 • کابینت پلی اورتان - راهنمای جامع انتخاب و طراحی | Reply

  […] پلی اورتان یک نمونه از انواع کابینت‌های رنگی است! برخلاف بسیاری از کابینت‌ها، مانند ام‌دی‌اف، […]

  آذر ۱۲, ۱۴۰۱ at ۲:۱۳ ب٫ظ
 • کابینت اشپزخانه پلی اورتان | مدرن ترین مدل های 2022 کابینت پلی اورتان | آکس چوب Reply

  […] پلی اورتان یک نمونه از انواع کابینت‌های رنگی است! برخلاف بسیاری از کابینت‌ها، مانند ام‌دی‌اف، […]

  آذر ۱۲, ۱۴۰۱ at ۲:۴۲ ب٫ظ
 • مدل‌های کابینت ؛ انواع مدل های کابینت در آشپزخانه را بشناسیم | Reply

  […] انتخاب رنگ سفید برای کابینت، یک انتخاب همیشگی است که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و بیننده را خسته نمی‌کند. حسن انتخاب کابینت‌های سفید در این است که به راحتی با رنگ سایر وسایل آشپزخانه هماهنگ می‌شود و از این بابت نیز، دغدغه‌ای برای شما ایجاد نمی‌کند. برای آشپزخانه‌های کوچک، بهترین رنگ ممکن، قطعا کابینت سفید رنگ است، زیرا به دلیل بازتاب بیشتر نور و روشن‌تر کردن محیط آشپزخانه، فضا را بزرگتر نشان می‌دهد. در آشپزخانه‌های کوچک ابدا نباید از رنگ‌های تیره که محیط را کوچک‌تر نشان می‌دهند، استفاده کرد. […]

  دی ۱۰, ۱۴۰۱ at ۱۱:۲۲ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *