نورپردازی در آشپزخانه ؛ روش و شیوه صحیح نورپردازی آشپزخانه چگونه است؟

نورپردازی آشپزخانه

شیوه صحیح نورپردازی در آشپزخانه

آشپزخانه به عنوان قلب و مرکز خانه، به نورپردازی‌ متفاوتی از سایر قسمت‌های خانه احتیاج دارد. هر چه فضای آشپزخانه روشن‌تر و پر نورتر باشد، کار کردن و انجام فعالیت‌ در آن راحت‌تر خواهد بود، به ویژه آن که آشپزخانه‌های کنونی، تنها مکانی برای پخت و پز و سرو غذا نیستند و معمولا در آن‌ها دورهمی‌های روزانه و صرف غذا و نوشیدنی نیز انجام می‌گیرد! یک آشپزخانه‌ی پرنور و روشن، فضایی دلباز و ایده‌آل را چه برای انجام فعالیت‌های روزانه و چه برای نشستن و صرف نوشیدنی و غذا فراهم می‌آورد و باعث می‌شود شما و اعضای خانواده‌تان از حضور در چنین فضایی احساس رضایت داشته باشید. در این محتوا از وب‌سایت آکس چوب بنا داریم نکات ارزشمند و کلیدی راجع به شیوه نورپردازی در آشپزخانه برای ایجاد یک فضای خوب و جذاب که پذیرنده افراد باشد به شما ارائه کنیم. لطفا تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

شیوه صحیح نورپردازی در آشپزخانه

 

نور مناسب چه نقشی را در دکوراسیون آشپزخانه ایفا می‌کند؟

اگر چه از لحاظ عملی، آشپزخانه به نور مناسبی نیاز دارد تا کار کردن و پخت و پز در آن آسان‌تر انجام شود، اما این تنها دلیل برنامه‌ریزی برای ایجاد یک نورپردازی مناسب در آشپزخانه نیست!

 • ایجاد یک محیط گرم و لذت بخش برای سرو غذا مخصوصا در آشپزخانه‌هایی که محل پذیرایی از مهمان‌ها نیز هست، بسیار با اهمیت است. یک محیط پر نور و روشن، محرک اشتهاست و به شما کمک می‌کند از غذایی که تناول می‌کنید و می‌نوشید لذت ببرید.
 • شیوه صحیح نورپردازی در آشپزخانه ، باعث می‌شود که آشپزخانه‌تان دلبازتر به نظر بیاید. هر چه نور دریافتی محیط آشپزخانه بیشتر باشد، آشپزخانه بزرگتر و فراخ‌تر به نظر می‌رسد و در ذهن بیننده، بزرگتر به چشم می‌آید. بر عکس این مساله نیز صادق است، اگر نورپردازی مناسبی در آشپزخانه اعمال نشود، هر چند که فضای آشپزخانه بزرگ باشد، ممکن است کوچک و دلگیر به نظر برسد و به مرور زمان، شما را از حضور در چنین فضایی دلزده و خسته نماید.
 • نورپردازی در آشپزخانه باعث هر چه زیباتر شدن فضای آشپزخانه می‌شود. امروزه استفاده از نورهای مخفی که در زیر کابینت‌ها و یا درون کابینت‌های درب شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار متداول است و بازی نورها باعث می‌شود، فضایی دلنشین‌تر و زیباتر را تجربه کنید.

ایده نورپردازی در آشپزخانه

 • نورپردازی مناسب در آشپزخانه‌هایی که در آن از دکوراسیون رنگ تیره‌ و یا کابینت‌های تیره‌رنگ استفاده می‌شود، یک الزام است و حتما باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد. دلیل این موضوع آن است که رنگ‌های تیره، مانند مشکی و قهوه‌ای سوخته، نور دریافتی محیط را به خود جذب می‌کنند و نمی‌توانند به محیط منعکس ‌کنند، بنابراین باعث تیره‌تر و کدر شدن فضا می‌شوند. پس در چنین مکان‌هایی که ازین گونه رنگ‌ها در دکوراسیون‌ها استفاده می‌شود، حتما باید با وسیله‌ی نورپردازی مناسب و کارآمد، این نقیصه را جبران کرد.
 • شیوه صحیح نورپردازی در آشپزخانه ، در آشپزخانه‌هایی که فاقد پنجره است از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است، زیرا باید به وسیله‌ی نورهای مصنوعی بتوان کمبود نور طبیعی خورشید را جبران نمود.
 • با استفاده از تکنیک‌های نورپردازی و ایجاد نور و سایه‌، می‌توان در آشپزخانه ایجاد عمق نمود و ازین طریق به خطای دید بیننده و بزرگتر دیده شدن آشپزخانه کمک نمود و جزئیاتی مثل منبت ها و دیگر جزئیات دکوراتیو به زیبایی نمایش داد.
 • نورپردازی در آشپزخانه ، باعث می‌شود که شما بهتر و بیشتر بتوانید به فعالیت و کار در آشپزخانه ادامه دهید. همچنین نور کافی و کارآمد، از بروز خطا، پیشگیری می‌کند.

نورپردازی در آشپزخانه

 

شیوه صحیح نورپردازی در آشپزخانه

 1. از روش نورپردازی لایه لایه در آشپزخانه استفاده کنید:

برنامه‌ریزی برای ایجاد یک نور چند لایه در آشپزخانه، در زمان طراحی و ساخت خانه انجام می‌گیرد و این نکته‌ای بسیار حیاتی است که شما در زمان ساخت منزل باید به آن توجه نشان دهید.

ایجاد یک ترکیب مناسب و چند لایه از  نورپردازی، شامل سه دسته از نورهای دریافتی می‌شود:

 • استفاده از نور طبیعی خورشید که از طریق پنجره‌ها جذب می‌شود.
 • روشنایی عمومی محیط
 • و نهایتا نورپردازی‌های ویژه‌ای مانند لامپ‌های تزئینی یا نور متمرکزی که بر روی یک قسمت خاص مثلا یک نقاشی قرار می‌گیرد.

روش نورپردازی لایه لایه ، باعث بوجود آمدن یک محیط پویا در هر آشپزخانه‌ای صرف نظر از فرم و استایل آن می‌شود. حتما سعی کنید در حین انجام طراحی و ساخت ساختمان، تمهیدات لازم را برای انجام شیوه‌ صحیح نورپردازی در آشپزخانه انجام دهید تا بتوانید از مزیت یک آشپزخانه پر نور و روشن بهرمند شوید.

 نورپردازی در آشپزخانه با چراغ ها سقفی

 1. حواستان به توان مصرفی هم باشد.

پیش از نورپردازی خانه، لازم است میزان وات مورد نیاز را محاسبه کنیم. هر چند این کار از وظایف مهندس  برق ساختمان است!

یک روش  تقریبی برای محاسبه وات مورد نیاز در یک آشپزخانه عبارت است از:

مقدار سطح کانتر کابینت یا همان سطح رویی کابینت‌ها، ضربدر عدد ۲.۵

عدد بدست آمده، میزان وات لامپ رشته‌ای لازم در آشپزخانه را بدست می‌دهد. با اندازه‌گیری صحیح، هم از میزان نوری که مورد نیازتان است مطلع می‌شوید و هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنید و از مصرف نور اضافی و بیش از میزان نیاز، اجتناب می‌کنید.

 

 1. از ارتفاع مناسب در آشپزخانه استفاده کنید:

ارتفاع و یا فاصله عمودی بین کانتر یا همان سنگ کابینت‌ آشپزخانه، با نقطه‌ی پایینی چراغ آویزها می‌باید حداقل بین ۷۵ تا ۸۰ سانتی‌متر باشد. حدفاصل و ارتفاع مناسب بین کابینت‌ها و لوستر‌ها، عامل مهمی است که اگر به درستی رعایت نشود، باعث کاهش نور دریافتی آشپزخانه می‌شود.

 نورپردازی در آشپزخانه با نورهای مخفی

 

 1. از دیوار کوب استفاده کنید.

اگر آشپزخانه شما به اندازه کافی دیوار با فضای خالی دارد، حتما از دیوارکوب هم استفاده کنید. دیوارکوب، به لوسترها و چراغ آویزهای دیواری گفته می‌شود که به جای سقف، به دیوارها متصل می‌شوند. لامپ‌های مهتابی دیواری، نمونه‌ای از دیوارکوب محسوب می‌شوند.

شما بر حسب سلیقه‌ی خود می‌توانید از دیوارکوب‌های زیبا و متناسب با لوستر آشپزخانه استفاده کنید و ازین طریق نور بیشتری برای آشپزخانه‌تان مهیا کنید.

 

 1. بر روی نقاط کانونی تمرکز کنید.

باید مشخص کنید نقطه کانونی آشپزخانه شما کجاست و قرار است در آینده، مهمان‌ها در چه نقطه و موقعیتی قرار بگیرند! این نقطه کانونی در خانه و یا آشپزخانه، باید به طور مناسبی روشن باشد.

البته محل میهمان را نباید روبه‌روی سینک ظرف‌شویی و محل ظرف‌های نشسته  و کثیف قرار دهید و یا با قرار دادن یک نور قوی نگاه و توجه مهمان را به این صحنه جلب کنید. این‌ها نکات ریز و البته قابل اهمیتی است که همیشه باید مد نظر قرار گیرند و بی‌اهمیتی به آن‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را زشت و بدقوار جلوه دهد.

 

 1. قسمت‌های مهم آشپزخانه را کاملا روشن و نورانی کنید.

قسمت‌هایی مهم‌تر آشپزخانه، مانند روی جزیره و یا زیر کابینت‌های ردیف بالایی، بهتر است بهتر و بیشتر نور بگیرند. الیته نیاز نیست حتما یک لامپ مخصوص برای این بخش‌ها در نظر بگیرید؛ بلکه می‌توانید با نور طبیعی یا نور مصنوعی عمومی داخل فضای آشپزخانه، این قسمت‌ها را نیز پوشش دهید، اما توجه کافی را به آن‌ها داشته باشید.

دقت کنید به عنوان یک قانون تجربی اگر بالای جزیره، لوستر یا چراغ آویزی نصب می‌کنید حتما باید از نقطه مرکزی جزیره ۷۰ تا ۸۰ سانت فاصله داشته باشد و اصطلاحا خارج از مرکز باشد. قبلا اشاره شد حداقل همین مقدار نیز، باید در ارتفاع بین سطح رویی جزیره با پایین چراغ آویز فاصله در نظر بگیریم..این کار در طراحی کابینت مدرن بسیار پر استفاده است .

یک گزینه برای نورپردازی در بالای جزیره، نصب چراغ آویزهای تکی و به صورت خطی است.

از بخش‌های مهم دیگری که قابلیت بالایی برای نصب لامپ دارد، زیر کابینت‌های ردیف بالایی هستند. معمولا نور طبیعی مورد استفاده در آشپزخانه به صورتی است که باعث می‌شود در زیر کابینت‌ها، یک حالت سایه مانند ایجاد شود. شما با نصب تعدادی لامپ در زیر این کابینت‌ها می توانید ضمن از بین بردن این سایه‌ها، به زیبایی آشپزخانه هم کمک بیشتری کنید. یک پیشنهاد برای این بخش، استفاده از لامپ LED نواری است.

 نورپردازی در آشپزخانه با هالوژن ها

 1. از یک لوستر بزرگ به صورت تکی استفاده نکنید!

یکی از اشتباهاتی که ممکن است در آشپزخانه شما رخ دهد و شما نیز مرتکب آن شوید، استفاده از یک لوستر چند شعله بزرگ به عنوان تنها منبع نور محیط در آشپزخانه است. بهتر است نور در قسمت‌های مختلف، به صورت ملایم و از لامپ‌های بیشتر به فضای آشپزخانه بتابد.

اینکه یک بخش فضا به شدت نورانی و بخش‌های دیگر، سایه روشن باشد، نشان دهنده‌ی یک نورپردازی غیر‌حرفه‌ای و نامناسب است که امروزه دیگر در آشپزخانه‌های ساخته شده بر طبق اصول مهندسی جایی ندارد

 1. برای آینده نیز پیش‌بینی و برنامه‌ریزی کنید!

شاید هم‌اینک امکان نصب همه لوسترها و لامپ‌های مورد نظرتان را نداشته باشید؛ اما بهتر است برای بعدها پیش‌بینی لازم را بکنید و جعبه تقسیم و کابل‌های انتظار را در نظر بگیرید که در صورتی که در آینده امکانات لازم فراهم شد، بتوانید بدون خرابکاری کردن دوباره، هر کجا که مایلید لامپ نصب کنید و سیستم نورپردازی در آشپزخانه را ارتقاء دهید.

سیستم نورپردازی در آشپزخانه

سخن پایانی :

سیستم نورپردازی در آشپزخانه ، یک اصل مهم و ضروری در یک طراحی آشپزخانه مدرن و امروزی است که اگر به درستی و با شیوه‌ی صحیح صورت نگیرد، به راستی می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه و زحمتی را که بابت زیبایی آشپزخانه انجام داده‌اید را از هدر دهد.

نورپردازی در آشپزخانه ، امروزه بیشتر بر طبق اصول فنی و مهندسی استوار است و طراحان و معماران داخلی ساختمان هرروزه بر این تلاش هستند که با روش‌های نوین، کارایی و بهره‌وری را افزایش دهند و در مقابل، مصرف انرژی را کاهش دهند.

در کنار مزایا و فوائدی که نورپردازی مناسب در آشپزخانه ایفا می‌کند، باید به این نکته نیز توجه کنید، که نور و برق، یک انرژی محدود و فناپذیر است که همه‌ی ما در مقابل آن مسئول هستیم و لازم است با مصرف بهینه، از میزان هدررفت آن بکاهیم و در اصطلاح صرفه‌جویی نماییم.

ازین که مخاطب وب‌سایت آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. این مقاله توسط تیم نگارش آکس چوب نگاشته شده است. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره‌ی این محتوا برایمان بنویسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

Comments (6)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *