مدل کابینت آشپزخانه کوچک؛ چگونه برای آشپزخانه‌های کوچک، کابینت تعبیه کنیم؟

چگونه برای آشپزخانه‌های کوچک، کابینت تعبیه کنیم؟

اگر چه داشتن آشپزخانه‌ای بزرگ و جادار، یک مزیت و امتیاز ویژه محسوب می‌شود اما با توجه به شرایط زندگی امروز، این امر کمی دشوار به نظر می‌رسد. تلاش طراحان و دکوراسیونرهای داخلی ساختمان بر این است تا از کمترین فضا، بیشترین استفاده را ممکن سازند و بتوانند امکانی را برای مشتری فراهم آورند تا بتواند نیازهایش را با توجه به محیط کوچک یا محدودی که در اختیار دارد، برطرف نماید. اگر شما هم دارای آشپزخانه‌ای نقلی و کوچک هستید، نگران نباشید، ما در ادامه قصد داریم ایده‌هایی کارساز برای کاربردی کردن مدل کابینت آشپزخانه کوچک به شما ارائه دهیم که بدون شک، خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود. از شما دعوت می‌کنیم همراه آکس چوب باشید.

ایده‌هایی برای کاربردی ساختن مدل کابینت آشپزخانه کوچک

 • از رنگ‌های روشن برای کابینت‌ها و دیوارها استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های روشن باعث می‌شود که فضای آشپزخانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد و این مزیتی است که از دلگیر شدن و خستگی شما در فضای آشپزخانه می‌کاهد. همچنین با این روش می‌توانید آشپزخانه‌تان را بزرگتر از ابعادی که هست جلوه دهید.

استفاده از کابینت‌هایی با رنگ‌های تیره در فضاهای کوچک و کم‌نور، یک اشتباه فاحش است که باعث کدر شدن و بیشتر کوچک‌تر دیده شدن مدل آشپزخانه کوچک می‌شود و لازم است شما از انجام این کار اجتناب کنید.

استفاده از رنگ‌های سرد و روشن، مانند آبی روشن باعث می‌شود فضای آرامش‌بخشی در آشپزخانه حکم‌فرما باشد و این مساله با توجه به آن که شلوغ بودن فضا از ویژگی‌های ناخوشایند و البته اجتناب‌ناپذیر فضاهای کوچک است، یک امتیاز به حساب می‌آید.

رنگ روشن در آشپزخانه کوچک

اگر می‌توانید به حد کافی و لازم، فضای آشپزخانه‌تان را ساده و خلوت نگه‌ دارید، می‌توانید از رنگ‌های روشن گرم مانند قهوه‌ای روشن یا کرم نیز استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های روشن خنثی، گزینه‌ی دیگری است که می‌تواند برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک ، ایده‌آل باشد و قدرت انعطاف‌پذیری و تطبیق دکوراسیون را برای شما بیشتر مهیا کند. رنگ‌های خنثی این مزیت را دارند که به راحتی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شوند؛ بدون آنکه ترکیب رنگ‌هایی بد قواره و زشت به وجود آورند. بنابراین یک گزینه‌ی مورد نظر برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک ،‌ می‌تواند استفاده از کابینت‌هایی با رنگ‌های روشن و خنثی مانند خاکستری روشن باشد.

 • از قرار دادن وسایل اضافی بر روی پیشخان آشپزخانه اجتناب کنید.

زمانی که از مدل آشپزخانه کوچک استفاده می‌کنید، فضای آشپزخانه ناگزیر قدری پر ازدحام و شلوغ خواهد بود؛ بنابراین شما نباید با قرار دادن وسایل اضافی در آشپزخانه، به شلوغ‌تر شدن فضای آن کمک کنید.

سعی کنید وسایل اضافی را نگه ندارید و روی کانتر و پیشخان را از انبوه وسایل برقی پر نکنید. هر آنچه لازم ندارید را به نیازمندان ببخشید و یا در صورتی که مورد نیازتان است،‌ با ایجاد نظم و انضباط بیشتر در کابینت‌ها جای‌سازی کنید.

پیشخوان خلوت در آشپزخانه کوچک

 • کیفیت نور دریافتی آشپزخانه را افزایش دهید.

دریافت نور، یک مساله‌ی حائز اهمیت در مدل آشپزخانه کوچک است؛ زیرا باعث ایجاد فضایی متفاوت و دلباز در آشپزخانه می‌شود. با استفاده از یک نورپردازی مناسب و کارآمد، می‌توانید یک محیط زیبا و درخشان را در آشپزخانه ایجاد کنید.

خوب است بدانید نور دریافتی به آشپزخانه از سه طریق تامین می‌شود؛ نخست، نوری است که از پنجره می‌تابد و چنانچه آشپزخانه‌ی شما دارای پنجره و نورگیر است، نباید با آویختن پرده‌های ضخیم مانع تابش نور آفتاب به آشپزخانه شوید، بلکه اجازه دهید نور آفتاب که نوری بسیار درخشنده و روشن‌کننده است به درون فضا بتابد.

به غیر از نور آفتاب که از پنجره‌های آشپزخانه به درون آن می‌تابد، نور از فضای درون خانه نیز وارد آشپزخانه می‌شود، بنابراین هر چه فضای عمومی خانه، روشن‌تر و پر نورتر باشد، بالطبع فضای آشپزخانه‌های اوپن نیز روشن‌تر خواهند بود.

نورپردازی در مدل کابینت آشپزخانه کوچک

سومین منبع نوری، چراغ و لامپ‌هایی است که درون آشپزخانه وجود دارد. اگر نور کافی از منابع نوری به درون آشپزخانه نمی‌تابد، لازم است با سیستم نورپردازی مناسب  فضای آشپزخانه را روشن‌تر و پر نور کنید. نورپردازی آشپزخانه، شامل نورهای سقفی و لوستر‌، هالوژن‌ها، نورهای مخفی و لامپ‌های ال‌ای‌دی است که در زیر کابینت‌های ردیف بالایی و یا درون کابینت‌های بدون درب یا درب شیشه‌ای تعبیه می‌شود.

هر چه نور بیشتری به فضای آشپزخانه بتابد، فضا فراخ‌تر و روشن‌تر دیده می‌شود. مساله‌ی کیفیت نورپردازی مناسب، موضوعی است که بر زیبایی کابینت‌ها تاثیر می‌گذارد و نباید آن را نادیده بگیرید یا با سهل‌انگاری  از کنار آن عبور کنید.

 • از مدل کابینت مدرن استفاده کنید.

کابینت‌ مدرن ، سبک مناسبی برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک است زیرا ساده و خلوت بوده و باعث آرامش و سادگی بیشتر در آشپزخانه می‌شود. انواع کابینت کلاسیک، برای آشپزخانه‌های کوچک چندان مناسب نیستند زیرا طرح‌ها و مدل‌های شلوغی دارند و باعث کوچک‌تر دیده شدن آشپزخانه می‌شوند. بنابراین اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است سعی کنید از سبک کابینت مدرن استفاده کنید.

 • از کابینت‌های براق و آینه درون آشپزخانه استفاده کنید.

کابینت‌هایی که رنگ براق دارند،‌ مانند کابینت‌ هایگلاس، باعث بازتاب بیشتر نور در فضا می‌شوند بنابراین در بزرگتر نشان دادن آشپزخانه و روشنایی آن کمک می‌کنند. علاوه بر استفاده از کابینت‌های براق، استفاده از آینه نیز می‌تواند باعث شود فضای آشپزخانه بزرگتر دیده شود و نور هم بازتاب بیشتری در آشپزخانه داشته باشد. بنابراین خیلی ساده و آسان با استفاده از وسایل براق و آینه‌ای می‌توانید در مدل آشپزخانه‌ی کوچک خطای دید ایجاد کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

 • با استفاده از کنتراست رنگی، به آشپزخانه عمق ببخشید.

یکی از روش‌هایی که باعث می‌شود آشپزخانه بزرگتر دیده شود، استفاده از کنتراست رنگی در آشپزخانه و کابینت‌ها است. استفاده از سایه‌های رنگی خنثی در دیوارها باعث  می‌شود که عمق دیوار و کابینت‌ها متفاوت دیده شوند، همچنین تنوع بیشتری در فضای آشپزخانه ایجاد می‌شود.

اگر به رنگ‌های تیره علاقمند هستید، در مدل کابینت آشپزخانه کوچک می‌توانید از رنگ‌های تیره نیز استفاده کنید. قسمت‌های محدودی از رنگ کابینت‌ها و یا ابزار و یراق‌های آشپزخانه را تیره انتخاب کنید. به عنوان مثال می‌توانید کابینت‌های ردیف پایینی را به رنگ تیره انتخاب کنید و یا پیشخان آشپزخانه را به رنگ‌های تیره ماننده سیاه یا نوک مدادی و یا قهوه‌ای سوخته انتخاب کنید و یا در صورت تمایل، لوستر‌ها، کلید و پریزهای برق، شیرآلات و سایر ابزار و یراق‌ها را به رنگ‌ مشکی انتخاب کنید. ازین طریق به هر چه جذاب‌تر شدن و زیباتر شدن آشپزخانه کمک کنید و از یکنواخت‌ شدن فضای آن پیشگیری کنید.

وجود تضاد و کنتراست رنگی در دیوارهای آشپزخانه و رنگ کابینت‌ها، می‌تواند باعث ایجاد عمق در آشپزخانه شود و زیبایی فضا را دو چندان نماید.

کنتراست رنگ در مدل کابینت آشپزخانه کوچک

 • از مدل کابینت‌های کاربردی استفاده کنید.

در آشپزخانه‌های کوچک، بهینه‌سازی بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین سعی کنید مدل کابینت آشپزخانه کوچک را به نحوی انتخاب کنید که فضای بهینه و کاربردی را هر چه بیشتر برای شما ایجاد کند. برای درک بهتر موضوع، مثالی مطرح می‌کنیم.

اگر فضای سطح کانتر شما، محدود است و شما فضای کافی برای کار کردن بر روی سطح کابینت ندارید، این مشکل را می‌توانید با اضافه کردن کانتر‌های متحرک حل کنید. حتی با این روش می‌توانید یک میز غذاخوری دو نفره در آشپزخانه ایجاد کنید و مشکل کمبود سطح را با یک فکر بهینه و خلاقانه برطرف نمایید.

 • از قفسه‌ها و شلف‌های مربعی یا طاقچه‌ای استفاده کنید.

همانطور که اشاره شد، در آشپزخانه‌های کوچک و نقلی، باید سعی کنید از هر فضایی به نفع بهینه‌سازی محیط استفاده کنید. به عنوان مثال، دیوارهای آشپزخانه‌ می‌توانند محلی باشند که شما کابینت‌های طاقچه‌ای و یا شلف‌های چوبی مربعی بسیار زیبا نصب کنید و وسایل تزئینی آشپزخانه و یا حتی وسایل ضروری مانند ادویه‌جات، بانکه‌ها، ظرف نگهداری روغن، آسیاب فلفل، قندان و غیره را درون آن‌ها جای دهید. برای زیباتر کردن آشپزخانه می‌توانید از وسایل سنتی استفاده کنید.

استفاده از شلف در مدل کابینت آشپزخانه کوچک

 • از کابینت‌های یکسره یا بلند که تا نزدیک به سقف امتداد دارند، بهره بگیرید.

بدیهی است کابینت‌های بلند، وسایل بیشتری را در خود جای می‌دهند و این موضوع یک امتیاز بزرگ برای آشپزخانه‌های کوچک است. مدل کابینت آشپزخانه کوچک بهتر است بلند و کشیده باشد و تا نزدیک به سقف امتداد داشته باشد.

کابینت‌های یکسره که به کابینت‌های سوپری نیز معروفند، گزینه‌ی دیگری است که در مدل کابینت آشپزخانه‌ کوچک و حتی کاربرد دارند و می‌توانید انبوهی از خوراکی‌ها و مواد غذایی خشک را در آن‌ها نگهداری کنید و از فضای بسیار بهینه و بزرگی که در آن‌ها تعبیه شده است، بهره بگیرید.

 • از فضای درون درب کابینت‌ها استفاده کنید.

امروزه وسایل بسیار زیادی هستند که بهینه‌سازی مدل کابینت آشپزخانه کوچک کمک می‌کنند. به عنوان مثال، سطل‌های زباله‌ای که از درون درب کابینت آویزان می‌شوند، شلف‌هایی که به درب کابینت متصل می‌شوند و شما می‌توانید اشیاء کوچکی مانند ادویه جات، دستمال‌های آشپزخانه و غیره را روی آن‌ها قرار دهید، استندهای نگهدارنده‌ی چاقو که به صورت مگنتی هستند و بدون اشغال فضا، سرویس چاقو را درون درب کابینت جای می‌دهند و حتی گیره‌های فلزی کوچک که می‌تواند محل نگهداری سبد‌ها، رنده‌ی آشپزخانه، ماهی‌تابه، درب قابلمه‌ها و کف‌گیر یا ملاقه‌های دم‌دستی باشند، همه نمونه‌هایی ازین دست وسایل هستند.

با نصب یک یا دو میله‌ی فلزی یا چوبی زیبا که مخصوص آویزان کردن اشیاء مختلف است، می‌توانید وسایل آشپزی را به دیوار و کاشی‌های آشپزخانه نیز آویزان کنید و ازین نظر به خلوت شدن کشوها و کابینت‌های آشپزخانه کمک کنید. البته باید حواستان باشد در این کار افراط نکنید و فضای آشپزخانه را زیادی شلوغ نکنید!

 • استفاده از مدل کابینت آشپزخانه کوچک

 • از شلف‌های چوبی یا پلاستیکی متحرک استفاده کنید.

اگر فضای آشپزخانه‌ی شما محدود است، بخشی از وسایل و و لوازم آشپزخانه را می‌توانید در دروار‌های چوبی یا پلاستیکی، باکس‌ یا شلف‌هایی که قابلیت جابجایی دارند، تعبیه کنید و در صورتی که بعدا نیازتان رفع شد، کاربری آن‌ها را تغییر دهید.

استفاده از باکس‌ یا شلف‌های چوبی یا پلاستیکی این مزیت را دارد که می‌توانید آن‌ها را در صورت نیاز، جابجا کنید و در فضایی دیگر قرار دهید. حتی در صورت عدم نیاز، می‌توانید آن‌ها را تغییر کاربری دهید و استفاده‌های دیگری از آن‌ها کنید.

سخن پایانی :

آشپزخانه‌های کوچک، یکی از معضلات زندگی مدرن امروز است، که همه‌ی ما کم و بیش با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم. هر چه فضای خانه‌های ما به علت آپارتمان نشینی کوچکتر و محدودتر می‌شود، وسایل و تجهیزات بیشتری برای آسان‌تر شدن و کاربردی‌تر شدن آشپزی تولید می‌شود و پروسه‌ی جاسازی این وسایل را با دشواری همراه می‌کند.

امیدواریم ترفندها و روش‌هایی که در این محتوا به آن‌ها اشاره شد، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد و از خواندن آن‌ها بهره‌ی کافی را برده باشید.

از همراهی شما با این مقاله سپاسگزاریم.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *