کابینت پلی اورتان – راهنمای جامع انتخاب و طراحی

کابینت پلی اورتان – راهنمای جامع انتخاب و طراحی

یکی از باکیفیت‌ترین و در عین حال زیباترین نمونه‌های کابینت آشپزخانه، کابینت پلی اورتان است که اتفاقا از جمله کابینت‌های جدید و مد روز محسوب می‌شود. علت این نام گذاری، پوشش رنگی به نام پلی اورتان است که بر تمام قسمت‌های کابینت کشیده شده است. در واقع، کابینت پلی اورتان می‌تواند از هر متریالی و به هر سبکی ساخته شود؛ تنها چیزی که آن را به یک کابینت پلی اورتان تبدیل می‌کند لایه‌های رنگ پلی اورتان است که باید بر روی آن پوشیده شود.دوام، زیبایی و کیفیت بسیار بالا از جمله ویژگی‌هایی است که این کابینت را در گروه پرطرفدارترین نمونه‌های کابینت لوکس قرار داده است. در این مطلب درباره‌ی این جزء مهم آشپزخانه، قیمت، رنگ‌بندی و  شیوه‌ی ساخت و تولید آن اطلاعاتی ارائه شده است.

کابینت پلی اورتان چیست؟

همان طور که اشاره شد، کابینت پلی اورتان در واقع اشاره به رنگی دارد که بر روی متریال پایه‌ی این کابینت زده می‌شود. متریال پایه کابینت پلی اورتان، می‌تواند ام‌دی‌اف خام یا چوب طبیعی باشد. با توجه به این که چوب طبیعی ماده‌ای بسیار با ارزش، زیبا و گرانقیمت است، در نمونه‌های اقتصادی بیشتر از ام‌دی‌اف خام برای این کابینت استفاده می‌شود. البته اگر از طرفداران چوب طبیعی و زیبایی منحصر بفرد آن هستید، می‌توانید کابینت‌های چوبی‌تان را برای دوام و ماندگاری بیشتر با رنگ پلی اورتان پوشش دهید تا زیبایی و در عین حال مقاومت آن بالاتر رود.

کابینت پلی اورتان متنوع‌ترین نوع کابینت

کابینت پلی اورتان یک نمونه از انواع کابینت‌های رنگی است! برخلاف بسیاری از کابینت‌ها، مانند ام‌دی‌اف، ممبران و هایگلاس، کابینت پلی اورتان کاملا به وسیله‌ی رنگ پوشش داده می‌شود. هیچ تفاوتی بین سطح رویی، لبه‌ها یا پشت کار در این کابینت نیست و همه قسمت‌ها به صورت کامل رنگ می‌شوند. زیبایی و ظرافت در ساخت این محصول بی‌نظیر است؛ چرا که سطحی کاملا یک‌پارچه و پوشیده از رنگ‌ را در اختیار مشتری قرار می‌دهد.

برای درک بهتر موضوع، در نظر بگیرید که در کابینت‌هایی مانند هایگلاس، تنها رویه‌ی بیرونی، لبه‌ها و کناره‌های کار از پوشش پلکسی‌گلس پوشانده می‌شود و پشت کار با پوشش دیگری روکش می‌شود. برای لبه‌های کابینت ام‌دی‌اف یا هایگلاس از نوار استفاده می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود آب و رطوبت به راحتی از لبه‌ها و سطح کار، به داخل بافت آن نفوذ کند. این در حالی است که تمام قسمت‌های کابینت پلی اورتان کاملا رنگ می‌شوند و تفاوتی بین رویه‌ی پشتی یا جلویی آن نیست.

کابینت پلی اورتان متنوع‌ترین نوع کابینت

ماده‌ی اصلی رنگ پلی اورتان چیست؟

رنگ پلی اورتان، از رزین و هاردنر تشکیل شده است که هر دو این ماده‌ها علاوه بر زیبایی، بر دوام و کیفیت کار نیز می‌افزایند. مقاومت و کیفیت رنگ پلی اورتان به حدی بالا است که در برابر اشعه فرا بنفش نیز مقاومت نشان می‌دهد. همین عامل باعث می‌شود از این رنگ در صنایعی مانند خودروسازی نیز استفاده شود.

پلی اورتان، رنگی با وزن مولکولی نسبتا بالا است و هر لایه‌ی آن مانند یک لایه‌ی محافظتی برای قطعات مختلف کاربرد دارد. هر چه تعداد لایه‌هایی که بر روی جسم قرار می‌گیرد بیشتر باشد، مقاومت آن بالاتر می‌رود.

مراحل ساخت و تولید کابینت پلی اورتان

 پروسه‌ی ساخت کابینت پلی اورتان طولانی و زمان‌بر است. به غیر از این، ساخت و در واقع برای اینکه نتیجه رضایت بخشی حاصل شود نیاز به تخصص و تجربه‌ی بالایی است. 

 1. ساخت اسکلت کابینت و درها

در مرحله نخست، یونیت و درهای کابینت با توجه به سبک مورد نظر مشتری ساخته می‌شود. سبک کابینت پلی اورتان ممکن است کلاسیک، مدرن یا نئوکلاسیک باشد. در سبک انزو نیز از این محصول استفاده می‌شود. در همین مقاله به طور مفصل راجع به سبک‌های مختلف این کابینت صحبت خواهیم کرد.

 1.  پرداخت، سمباده زنی و زیرسازی قطعات کابینت

هر قطعه‌ی کابینت، پیش از رنگ‌آمیزی لازم است پرداخت و سمباده زنی شود تا سطح آن کاملا یکنواخت و عاری از هر گونه ناهمواری باشد. هر چه سطح کار مسطح‌تر و صیقلی‌تر باشد، روند رنگ‌آمیزی زیباتر و شاخص‌تر خواهد بود. بنابراین مرحله سمباده زنی و پرداخت پیش از اجرای رنگ، بسیار حائز اهمیت است.

 1. حکاکی و ابزار زنی

در سبک کلاسیک یا نئوکلاسیک لازم است درب یا قسمت‌هایی که دارای کنده‌کاری هستند، به وسیله‌ی ماشین CNC حکاکی و طراحی شوند. قسمت‌های منبت شده و گل‌دکوراتیوها نیز به صورت جداگانه خریداری یا ساخته می‌شوند تا بر روی کار نصب شوند.

چنانچه طرح و مدل انتخابی مشتری روکش چوب باشد، در این مرحله، لایه‌ی نازکی از چوب طبیعی بر روی متریال پایه، که ام‌دی‌اف خام است، پرس می‌شود تا آنچه از کار نمایان است، چوب طبیعی با رگه‌ها و گره‌های زیبا باشد.

حکاکی و طراحی کابینت پلی اورتان

 • پاشش مرحله‌ای رنگ

پس از زیرسازی و بتونه‌کاری بدنه‌‌ی کابینت، رنگ طی چند مرحله بر روی کابینت زده می‌شود. ابتدا رنگ آستر بر روی کابینت زده می‌شود، سپس پرایمر زده می‌شود و در صورت لزوم کار مجددا سمباده‌زنی می‌شود و پس از آن، رنگ نهایی بر طبق نظر مشتری بر روی کار قرار می‌گیرد. در نمونه کابینت‌های پلی اورتان باکیفیت، حداقل ۵ یا ۶ دست هر قطعه از کابینت رنگ می‌شوند.  

در هر مرحله، رنگ باید کاملا خشک شود و در صورت نیاز سمباده زده شود تا سطح کار صاف و صیقلی باشد. همان طور که نباید در مراحل رنگ‌آمیزی تعجیل نمود، نباید پروسه‌ی رنگ را هم از مدت زمان مشخصی به تعویق انداخت؛ چرا که گرد و غبار موجود در هوا بر روی کار می‌نشیند و یکنواختی سطح آن را از بین می‌برد. همین امر لزوم وجود کارگاه‌های تمیز و عاری از آلودگی را در روند ساخت کابینت پلی اورتان توجیه می‌کند.

پاشش رنگ ممکن است به وسیله‌ی فرچه یا با استفاده از دستگاه صورت گیرد. هر مرحله از رنگ حداقل یک روز زمان می‌برد تا کاملا خشک و یکنواخت شود. به همین دلیل،پروسه‌ی ساخت کابینت پلی اورتان نسبتا زمان‌بر است. پس از آخرین مرحله‌ی رنگ و خشک شدن کامل هر قطعه، کابینت آماده‌ی نصب در آشپزخانه خواهد بود.

رنگ‌بندی و رنگ کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان کابینتی با تنوع رنگ بسیار بالا است. رنگ پلی اورتان در حقیقت، هر نوع سلیقه‌ای را پاسخ می‌دهد؛ از رنگ‌های سنگین و موقر گرفته تا رنگ‌های شاد و پاستیلی همه در رنگین کمان کابینت پلی اورتان جای می‌گیرند.

 

رنگ‌بندی کابینت پلی اورتان

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، برای پوشش‌دهی کابینت، لازم است چندین لایه رنگ باید بر روی هر قطعه از آن زده شود که البته با توجه به نوع حلال و پایه‌ی رنگ، شیوه‌ی رنگ‌آمیزی، کیفیت کار و مدت زمان رنگ کردن متفاوت خواهد بود.

ذکر این نکته ضروری است که کیفیت و زیبایی کابینت پلی اورتان، نسبت مستقیمی با لایه‌های رنگ آن دارد. هر چه تعداد لایه‌های رنگ بیشتری بر روی قطعات کابینت زده شود، زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود. این موضوع تعیین می‌کند که چرا نمونه‌های کابینت پلی اورتان ارزان قمیت، کیفیت پایین‌تری دارند و در مدت زمان کوتاهی ممکن است بر اثر ضربه دچار خراش یا پریدگی رنگ شوند.

رنگ پلی اورتان بر پایه روغن

رنگ پلی اورتان بر پایه روغن، به رنگی اشاره دارد که از حلال‌های روغنی برای رقیق‌تر شدن آن استفاده می‌شود. این نمونه رنگ پوشش بسیار قوی برای چوب یا ام‌دی‌اف به حساب می‌آید و از محصول در برابر خط و خش و سایر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند.

از ویژگی‌های رنگ پلی اورتان بر پایه روغن می‌توان به صرف زمان بیشتر برای پروسه‌ی رنگ کردن و خشک شدن آن اشاره کرد. با توجه به این که لازم است رنگ پلی اورتان چند بار بر روی سطح زده شود، باید هر لایه به طور کامل خشک شود تا کار پس از مدتی پوسته پوسته نشود.

 رنگ پلی اورتان بر پایه‌ی روغن باعث جلا و زیبایی بیشتر در وسایل چوبی می‌شود و ذات  اصلی چوب را بهتر نمایان می‌سازد. این مدل رنگ، در حد یک درجه، رنگ طبیعی چوب را تیره‌تر می‌سازد.

 

رنگ پلی اورتان بر پایه آب

رنگ‌ پلی اورتان بر پایه‌ی آب باعث تغییر رنگ یا براق شدن چوب یا متریال پایه‌ی آن نمی‌شود و کاملا بی‌بو است. این رنگ با سرعت بیشتری از رنگ پلی اورتان بر پایه روغن خشک می‌شود، به همین دلیل باعث افزایش سرعت کار می‌شود. پلی اورتان بر پایه آب، کاملا شفاف و بی‌رنگ است و چنانچه تمایل دارید رنگ اصلی چوب را بدون هیچ گونه تغییری داشته باشید، این رنگ گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

رنگ‌های پرطرفدار کابینت پلی اورتان

با توجه به این که کالیته رنگ پلی اورتان کامل است، هر رنگی را با ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی آن می‌توان ساخت. حتی می‌توانید مطابق میل خودتان درصد براق یا مات بودن رنگ را تعیین کنید تا کابینت‌ها دقیقا مطابق همان چیزی باشند که در ذهن شما شکل گرفته است.

کابینت پلی اورتان سفید

به جرات می‌توان گفت رنگ سفید در هر مدل کابینتی، جزو پر طرفدارترین رنگ‌ها است. این موضوع در مورد کابینت پلی اورتان سفید رنگ نیز صادق است. رنگ سفید باعث می‌شود فضای آشپزخانه بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد و از نظر نوری نیز فضا را پر نورتر نشان می‌دهد. یکی دیگر از نکاتی که کابینت پلی اورتان سفید را پر طرفدار کرده، انطباق آن با همه‌ی رنگ‌ها است. به طوری که شما با انتخاب این رنگ می‌توانید تم دلخواه‌تان را به آسانی در آشپزخانه به وجود آورید.

کابینت پلی اورتان سفید

رنگ پلی اورتان بر روی کابینت تمام چوب

رنگ پلی اورتان باعث مقاومت بسیار بالاتر چوب می‌شود. به همین دلیل، در بیشتر لوازم چوبی از رنگ پلی اورتان رزینی که فاقد رنگ است، استفاده می‌شود. اگر کابینت آشپزخانه‌تان از جنس چوب طبیعی است، رنگ پلی اورتان همانند یک محافظ قدرتمند، از ایجاد خط و خش و خراش بر روی چوب پیشگیری می‌کند و باعث می‌شود عواملی محیطی مانند رطوبت، چربی، بخار آب و همچنین دمای ناشی از پخت وپز بر روی کابینت‌ها اثر منفی نگذارد.

درخشندگی و شفافیتی که در ذات رنگ پلی اورتان نهفته است، باعث می‌شود نقش و نگارهای طبیعی چوب بیشتر به چشم برسند و روی هم رفته، علاوه بر مقاومت بیشتر، ظاهر چوب نیز جذاب‌تر شود. به همین دلیل پلی اورتان فاقد رنگ بهترین گزینه برای کابینت‌های تمام چوب است. 

کابینت پلی اورتان سبز

چند سالی است که رنگ سبز پای خود را در دکوراسیون خانه‌ها باز کرده است و آشپزخانه نیز از آن بی‌نصیب نمانده‌ است. سبز رنگ آرامش است و وقار در ذات آن نهفته!

کابینت پلی اورتان سبز یکی از پر طرفدارترین رنگ‌ها خصوصا در سبک کابینت نئوکلاسیک است. اگر به سبک نئوکلاسیک علاقمند هستید، کابینت پلی اورتان سبز رنگ را در لیست خود قرار دهید.

کابینت پلی اورتان سبز

کابینت پلی اورتان براق

شیوه‌ی ساخت رنگ پلی اروتان به گونه‌ای است که این کابینت را در هر رنگی با درصد براق بودن دلخواه می‌توانید سفارش دهید. کابینت پلی اورتان براق، بیشتر بر پایه‌ی روغن است و دوام و ماندگاری آن کمی بیشتر از نمونه‌های مات است. براق بودن کابینت به درخشندگی و روشن بودن فضای کلی آشپزخانه کمک می‌کند؛ خصوصا این مدل در سبک کابینت مدرن بسیار پر طرفدار است.

 

کابینت پلی اورتان براق

کابینت پلی اورتان مات

به همان اندازه که کابینت براق پر طرفدار است، کابینت پلی اورتان مات نیز طرفداران خاص خود را دارد که البته باید گفت به راستی هم در نوع خود شاخص و زیبا است. نمونه‌های مات کابینت پلی اورتان بیشتر در سبک کلاسیک و نئوکلاسیک بکار می‌روند و فضای آشپزخانه را بسیار موقر و شکیل جلوه می‌دهند. بر خلاف بسیاری از مدل‌های دیگر، رنگ پلی اورتان در برابر اثر انگشت و جای دست مقاوم است و هم نمونه‌ی مات آن و هم براقش باعث نمی‌شود که رد دست و لکه بر روی آن به چشم برسد.

تفاوت کابینت ممبران و پلی اورتان

اگر راجع به انواع کابینت آشپزخانه اطلاعاتی داشته باشید، حتما مطلع هستید که متریال پایه‌ی کابینت ممبران نیز ام‌دی‌اف خام است. سوالی که مطرح می‌شود این است که با توجه به ماده‌ی مشترکی که هر دو کابینت از آن ساخته شده‌اند، کابینت ممبران با کابینت پلی اورتان چه تفاوت‌هایی دارند؟

در پاسخ باید گفت اگر چه متریال رایج هر دوی این کابینت‌ها ام‌دی‌اف خام است اما روکشی و پوششی که بر روی آن کشیده می‌شود، متفاوت بوده و به همین دلیل، خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری و حتی کیفیت آن‌ها متفاوت از یکدیگر است.

در کابینت ممبران، ابتدا ام‌دی‌اف خام با ماشین CNC ، که یک ابزار و ماشین حکاکی بسیار پیشرفته و مدرن است، حکاکی و برش می‌خورد. سپس به وسیله‌ی پوشش PVC به صورت یکپارچه وکیوم می‌شود. شیوه‌ی کار در کابینت ممبران به گونه‌ای است که هیچ گونه درز یا شکافی بر روی بدنه‌ یا درب‌های کابینت دیده نمی‌شود. با توجه به این که لایه‌ی PVC مقاوم در برابر رطوبت است، کابینت ممبران نیز از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت برخوردار است.

اما در کابینت پلی اورتان، در گروه کابینت‌های رنگ دسته‌بندی می‌شود و در واقع، رنگ می‌شود نه اینکه با لایه‌های مختلف پوشانده شود. در مدل‌های مختلف کابینت پلی اورتان، تمام قسمت‌های هر قطعه از کابینت، اعم از سطح و لبه‌های کار به وسیله‌ی رنگ پوشانده می‌شوند.

شیوه‌ی رنگ کردن کابینت با رنگ پلی اورتان

رنگ کردن با پلی اورتان به دو شیوه‌ پوششی و پتینه کاری انجام می‌شود که هرکدام طرح‌های کاملا متفاوتی را به دست می‌دهند.

 •       پوششی

در رنگ پوششی، سطح کار چندین مرتبه با رنگ پلی اورتان رنگ می‌شود. بین هر لایه رنگ شدن، لازم است سطح کار کاملا خشک شود. در مدل رنگ پوششی، باید سطح کار کاملا مسطح و صاف باشد تا زیبایی آن بیشتر به چشم آید. این شیوه‌ی رنگ‌امیزی، بیشتر مختص کابینت‌هایی است که سطح آن فلت است؛ مانند کابینت‌های سبک مدرن و کابینت نئوکلاسیک.

 •       پتینه کاری

شیوه‌ی رنگ‌آمیزی پتینه برای کابینت‌های سبک کلاسیک و لوازمی که دارای منبت و کنده‌کاری هستند، مناسب است. پتینه کاری برای قسمت‌هایی است که دارای حکاکی هستند و منبت‌ها با روش پتینه و کهنه‌کاری ظاهر زیباتری به دست می‌آورند.

طرح‌های کابینت پلی اورتان

مدل‌ها و طرح‌های کابینت پلی اورتان

اشاره کردیم که پلی اورتان نوعی رنگ است نه مدل کابینت! بنابراین کابینت پلی اورتان می‌تواند با طرح‌ها و مدل‌های متنوعی ظاهر شود.

کابینت پلی اورتان کلاسیک

سبک کلاسیک دارای طرح‌ها و مدل‌های سنتی و حکاکی می‌باشد. با توجه به پر کار بودن کابینت کلاسیک، از این سبک تنها در آشپزخانه‌های بزرگ و در دکوراسیون‌های کلاسیک استفاده می‌شود. متریال پایه کابینت پلی اورتان کلاسیک، در نمونه‌های عالی‌تر از چوب طبیعی و در نمونه‌های معمولی‌تر از ام‌دی‌اف خام منبت شده می‌باشد.

در نمونه‌های چوبی، کابینت پس از طراحی و حکاکی به وسیله‌ی پوشش پلی اورتان که عمدتا فاقد رنگ است، رنگ‌آمیزی و پوشش داده می‌شود. در نمونه‌هایی که متریال پایه ام‌دی‌اف خام است، ابتدا MDF به وسیله‌ی ماشین طراحی و حکاکی CNC ، برش و ابزار می‌خورد و پس از آماده‌سازی نهایی، توسط پوشش پلی اورتان با رنگ دلخواه مشتری رنگ‌آمیزی می‌شود.

کابینت پلی اورتان کلاسیک 

کابینت نئوکلاسیک با رنگ پلی اورتان

در کابینت پلی اورتان سبک نئوکلاسیک نیز از چوب یا ام‌دی‌اف خام به عنوان متریال پایه استفاده می‌شود و شیوه‌ی حکاکی و رنگ‌آمیزی همان طوری است که در مورد کابینت کلاسیک گفته شد. با این تفاوت که کابینت نئوکلاسیک سبکی بسیار ساده‌تر از کابینت کلاسیک است که اتفاقا این روزها نیز بسیار ترند شده است.

این مدل، نه مانند کابینت کلاسیک دارای جزئیات است و نه مانند کابینت‌های مدرن ساده است. سبک کابینت نئوکلاسیک به دلیل سادگی کمتری که نسبت به مدل کلاسیک دارد، در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنوع و رنگ‌بندی در مدل کابینت پلی اورتان نئوکلاسیک بالا است؛ اما این نکته را در نظر بگیرید که اساسا کابینت‌های این سبک، دارای رنگ‌های موقر هستند و رنگ‌های خاص و پر انرژی در این سبک دیده نمی‌شوند.

کابینت نئوکلاسیک با رنگ پلی اورتان

کابینت پلی اورتان مدرن

در مدل کابینت‌ پلی اورتان سبک مدرن، متریال پایه ام‌دی‌اف خام است که با رنگ پلی اورتان پوشش داده می‌شود. سبک مدرن سبک بسیار ساده و خلوتی است. کابینت‌های این سبک فاقد هر گونه تزئینات اضافه هستند و حتی ممکن است به صورت بدون دستگیره نیز تعبیه شوند. کابینت پلی اورتان مدرن در رنگ‌های متنوعی ساخته و تولید می‌شوند و از این جهت، نسبت به مدل‌های کلاسیک و نئوکلاسیک تنوع رنگی بیشتری دارند.

کابینت پلی اورتان مدرن

مزایا و معایب کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان مزایای بسیاری دارد که مهم‌ترین آن مقاومت نسبتا بالای آن است. این رنگ که در واقع به عنوان یک پوشش محافظتی بر روی بدنه‌ی کابینت کشیده می‌شود، از آن در برابر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کند.

مزایای کابینت پلی اورتان

 • دوام و ماندگاری کابینت پلی اورتان بسیار بالا است. این محصولات در برابر خط و خش، ضربه، رطوبت و گرما و حتی نور آفتاب مقاوم است.
 • تنوع رنگی بالا در کابینت پلی اورتان باعث می‌شود همه نوع سلیقه‌ای پوشش داده شود، حتی مخاطبان خاص و مشکل پسند!
 • در ساخت کابینت پلی اورتان هیچ محدودیتی از نظر سبک و طراحی وجود ندارد.
 • در این مدل دست شما باز است تا رنگ دلخواه‌تان را با درصد میزان براقیت یا مات بودن انتخاب کنید.
 • این کابینت پس از خشک شدن رنگ، بسیار مقاوم بوده و به آسانی دچار خرابی نمی‌شود. حتی در صورت خراب شدن یا از بین رفتن پوشش پلی اورتان، قابل تعمیر است و می‌توان خرابی آن را مجددا تعمیر و اصلاح نمود.

معایب کابینت پلی اورتان

 • کیفیت بالای رنگ پلی اورتان به حدی است که در حقیقت نمی‌توان معایبی را برای این کابینت در نظر گرفت. با این وجود قیمت بالای این آن در مقابل کابینت‌های اقتصادی‌تر، مانند هایگلاس یا ام‌دی‌اف از معایب آن به شمار می‌رود.
 • یکی دیگر از مواردی که اجرا و ساخت کابینت پلی اورتان را با چالش مواجه می‌سازد، شیوه‌ی رنگ‌آمیزی آن است که الزاما باید توسط افراد متخصص و با تجربه صورت گیرد. در غیر این صورت کابینت کیفیت لازم را نخواهد داشت و حتی ممکن است زیبایی کار تحت تاثیر قرار بگیرد.

نحوه نگهداری و تمیز کردن کابینت پلی اورتان

کیفیت بالای کابینت پلی اورتان باعث می‌شود این متریال نیاز به مراقبت‌های ویژه نداشته نباشد. کابینت پلی اورتان از هر جنسی که تشکیل شده باشد، مقاومت بسیار خوبی در برابر خراش و سایش دارد و در زیرگروه مقاوم‌‌ترین کابینت‌ها قرار دارد. با این وجود، مراقبت هر چه بیشتر باعث می‌شود عمر و زیبایی کابینت‌ها دو چندان شود.

اولین گام در نگهداری هر نوع کابینتی، تمیز کردن مدوام کابینت‌ها است پیش از آن که لایه‌های چربی در عمق و بدنه‌‌ی کابینت نفوذ کنند. به طور حتم اگر کابینت‌ها را به طور هفتگی با یک دستمال نم‌دار با آب ولرم تمیز کنید، هرگز لازم نیست با شوینده‌های قوی لکه‌های سخت چربی را بزدایید.

کابینت پلی اورتان تا حد بسیاری زیادی در برابر آب مقاوم است؛ البته این موضوع به این معنی نیست که شما مجاز هستید بر روی کابینت‌های خود را آب بریزید! نم‌دار کردن بدنه‌ی کابینت با یک دستمال نخی مرطوب در کنار یک شوینده‌ی سبک، کافی است تا کابینت‌های شما همانند روز نخست تمیز و براق شوند.

 

منسب ترین قیمت کابینت پلی اورتان

نکات اثرگذار بر قیمت کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان جزو کابینت‌های گران قیمت دسته‌بندی می‌شود؛ خصوصا اگر متریال پایه‌ی آن چوب طبیعی باشد. از عوامل تاثیرگذار بر قیمت این کابینت، سبک و طرح انتخابی است. هر چه طرح و مدل آن پر کارتر باشد، قیمت نیز بالاتر خواهد بود. به عنوان مثال، کابینت پلی اورتان کلاسیک نسبت به نمونه‌ی مدرن با همان متریال پایه، قیمت بالاتری دارد و علت آن وجود طرح‌ها و گل دکوراتیوهای منبت شده‌ای است که در سبک کلاسیک بر روی کابینت نصب می‌شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که به علت مقاومت بسیار بالای کابینت پلی اورتان، قیمت آن مقرون به صرفه بوده و چندان هم گران نیست! به این علت که بر خلاف کابینت‌هایی مانند ام‌دی‌اف یا هایگلاس که عمر کوتاهی دارند، عمر مفید بسیار بیشتری دارد و تا سالیان متمادی همانند روز اول در آشپزخانه‌ی شما می‌درخشد.

لیست قیمت کابینت پلی اورتان

عوامل موثر در قیمت کابینت پلی اورتان به شرح زیر است:

 • متریال پایه که ممکن است چوب یا ام‌دی‌اف خام باشد.
 • سبک محصول که ممکن است کلاسیک، مدرن یا نئوکلاسیک باشد.
 • براق بودن یا مات بودن 
 • حلال و پایه اصلی رنگ پلی اورتان
 • ایرانی بودن یا خارجی بودن رنگ که نمونه‌های خارجی آن در عین حالی که بسیار باکیفیت هستند، قیمت بالاتری نیز دارند.
 • کیفیت کار و تعداد لایه‌های رنگی که بر کابینت زده شده است. توجه کنید که الزام دارد اجرای این کابینت توسط افراد متخصص و حرفه‌ای صورت گیرد.

سخن پایانی

همان طور که در طول این محتوا اشاره شد، کابینت پلی اورتان یک نمونه کابینت بسیار باکیفیت، زیبا و منحصربفرد است. تنوع رنگی بسیار بالا در کنار سبک‌های مختلفی که از این کابینت کار می‌شود، آن را در میان انواع سلایق محبوب کرده است. با وجود تمام این مزایا، کابینت پلی اورتان باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای ساخته و تولید شود، در غیر این صورت دوام و ماندگاری بالایی نخواهد داشت. اگر به دنبال داشتن یک آشپزخانه‌ی رویایی، شیک و پر انرژی هستید، کابینت پلی اورتان همان چیزی است که انتظارش را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *