کابینت های گلاس و رقص نور در آشپزخانه | چگونه با هایگلاس آشپزخانه‌ جذاب بسازیم؟

کابینت های گلاس و رقص نور در آشپزخانه

چگونه با هایگلاس آشپزخانه‌ جذاب بسازیم؟

اگر به دنبال یک کابینت زیبا و در عین حال درخشنده هستید، احتمالا کابینت های گلاس به ذهن‌تان خطور خواهد کرد. کابینت هایگلاس، کابینتی زیبا و در عین حال بسیار جذاب است و در سال‌های اخیر، طرفداران بی‌شماری پیدا کرده است. این کابینت، سطحی صاف و صیقلی دارد و مانند آینه، نور را منعکس می‌سازد. بنابراین همانند یک منبع نوری، باعث انعکاس نور در آشپزخانه می‌شود. در این محتوا قصد داریم کابینت های گلاس را به طور اجمالی به شما معرفی کنیم.

اگر به دنبال یک کابینت جذاب، درخشنده و چشم‌نواز هستید، با ما در آکس چوب همراه باشید. در این مقاله کابینت هایگلاس را به شما معرفی می‌کنیم و خصوصیات مثبت و منفی آن را بازگو خواهیم کرد.

کابینت های گلاس چیست؟

کابینت های‌گلاس، از ورق هایگلاس تشکیل شده است. ورق های‌گلاس ، از ام‌دی‌اف خام  ساخته شده که با پوششی آینه مانند، به نام پلکسی‌گلس، پوشانده می‌شود. پوشش پلکسی‌گلس، نوعی پلاستیک فشرده و براق است که می‌تواند نور را همانند آینه منعکس سازد.

کابینت اشپزخانه هایگلاس

از آن جا که پوشش پلکسی‌گلس قیمت بالایی دارد، تنها بر روی یک سمت ام‌دی‌اف خام ازین پوشش استفاده می‌شود. طرف دیگر ورق هایگلاس، با پوشش معمولی ام‌دی‌اف یعنی، لمینت یا ملامینه پوشانده می‌شود.

سبک کابینت هایگلاس

کابینت های گلاس سطحی صاف و صیقلی دارد و باعث می‌شود این کابینت در گروه کابینت مدرن جای بگیرد.

کابینت‌‌های سبک مدرن، معمولا کشیده و بلند هستند و ترجیحا تا نزدیک سقف ادامه دارند. بنابراین کابینت‌هایی جادار محسوب می‌شوند.

دستگیره‌هایی که برای کابینت هایگلاس انتخاب می‌کنید باید ساده و مختص سبک مدرن باشد. این مدل کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های مدرن با دکوراسیون و چیدمان سبک مدرن مناسب هستند. بنابراین نباید از کابینت هایگلاس در خانه‌هایی با چیدمان کلاسیک و سنتی استفاده کنید.

قیمت کابینت های گلاس

کابینت هایگلاس در گروه کابینت‌های اقتصادی دسته‌بندی می‌شود. زیرا متریال اصلی آن ام‌دی‌اف خام است. پوشش پلکسی‌گلس که لایه‌ای گرانقیمت است، تنها بر روی یک سمت ام‌د‌ی‌اف خام کشیده می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که قیمت کابینت های گلاس چندان بالا نیست.

البته نمونه‌های باکیفیت یا خارجی این کابینت، طبیعتا قیمت بالاتری از هایگلاس‌های معمولی و درجه دو دارند.

کابینت های گلاس طرح‌دار

روکش پلکسی‌گلسی که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، می‌تواند ساده یا طرح‌دار باشد. معمولا مدل‌های کابینت های گلاس طرح‌دار، رواج بیشتری بین طرفداران دارند. خصوصا نمونه‌ی هایگلاس طرح چوب که یکی از پر طرفدارترین نمونه‌های کابینت مدرن است.

کابینت های‌گلاس طرح‌دارِ طرح چوب، نه تنها در رنگ قهوه‌ای موجود است، بلکه تنوع رنگی بالایی دارد.

به دلیل آن که کابینت‌های سبک مدرن در طیف رنگی گسترده‌تری وجود دارند، انواع رنگ‌های شاد و جذاب در کابینت هایگلاس دیده می‌شود. ازین رو، کابینت هایگلاس را می‌توان در گروه کابینت‌هایی با تنوع رنگی بالا در نظر گرفت.

روکش های طبیعی در ساخت کابینت آشپزخانه
روکش های طبیعی در ساخت کابینت آشپزخانه

مزایا کابینت های گلاس

تنها زیبایی و درخشندگی نیست که باعث می‌شود کابینت های‌گلاس تا این حد پر طرفدار باشد. بلکه این کابینت، مزایا و ویژگی‌های منحصربفردی دارد که در زیر، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • درخشندگی و زیبایی کابینت هایگلاس بسیار بالا است. اگر های‌گلاس را به عنوان کابینت آشپزخانه انتخاب کرده‌اید، احتمالا اولین چیزی است که در آشپزخانه‌ و حتی منزل‌تان جلب توجه خواهد کرد. روکش بسیار براق و سطح درخشان این کابینت باعث می‌شود توجه مخاطب در درجه‌ی اول به ظاهر زیبای کابینت‌هایتان جلب شود.
 • کابینت هایگلاس از نظر اقتصادی، بسیار مقرون به صرفه است و قیمت آن، کمی از کابینت ام‌دی‌اف بیشتر است. بنابراین با بودجه‌ی عموم افراد جامعه سازگار است.
 • تنوع رنگ و طرح بسیار گسترده‌ای در کابینت های‌گلاس دیده می‌شود. به طوری که شما می‌توانید کابینت‌های مدرن بسیار جذابی را در آشپزخانه‌تان سفارش دهید.
 • به دلیل آن که ورق های‌گلاس آماده است، روند برش‌خوری و ساخت کابینت هایگلاس چندان زمان‌بر نیست. قابلیت ابزارخوری آسان این کابینت باعث می‌شود کابینت‌سازتان در زمان کوتاهی کابینت‌هایتان را تحویل دهد.
 • کابینت های‌گلاس به دلیل بازتاب نور بسیار گسترده، برای آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک مناسب است. هر چقدر هم که آشپزخانه‌ی شما کوچک باشد، کابینت های‌گلاس یک گزینه‌ی مناسب برای شما خواهد بود.
 • درخشش نور چراغ‌ها در آشپزخانه‌هایی که با های‌گلاس کابینت شده‌اند، بسیار زیبا و جذاب است و هوش را از سر هر بیننده‌ای می‌برد.
 • نحوه‌ی تمیزکاری کابینت هایگلاس بسیار ساده و آسان است.

معایب کابینت های گلاس

هر نوع کابینتی که برای آشپزخانه‌تان در نظر بگیرید، معایب و مزایای خاص خودش را دارد. نمی‌توان انتظار داشت که کابینت انتخابی‌تان هیچ گونه عیبی نداشته باشد و از هر حیثی ممتاز باشد. بلکه این شما هستید که با شناخت مزایا و معایب کابینت‌ها، باید انتخاب کنید که چه مدل کابینتی برایتان مناسب است.

رنگبندی کابینت ایتالیایی

با هم معایب کابینت هایگلاس را مرور می‌کنیم:

 • کابینت های‌گلاس لبه‌ها و گوشه‌های نسبتا تیزی دارد. بنابراین باید مواظب باشید که لبه‌ی تیز آن با لباس‌های ظریف‌تان یا کودک خردسالتان برخورد نکند. البته این لبه‌های تیز معمولا خیلی خطرناک نیستند!
 • سطح درخشنده کابینت هایگلاس، بسیار مستعد خط و خش است. هر گونه تماس با کابینت‌ هایگلاس ممکن است بر روی آن ایجاد خط و خش کند. باید مواظب باشید کابینت‌هایتان با اجسام برنده و لبه‌تیز برخورد نداشته باشند، زیرا زیبایی‌شان را از دست خواهند داد.
 • لکه‌ و کثیفی با وضوح بیشتری بر روی کابینت های گلاس دیده می‌شود. حتی اثر انگشت نیز اگر در جهت تابش نور باشد، می‌تواند بر روی کابینت‌هایتان دیده شود و ظاهر آن را کثیف جلوه دهد.
 • کابینت هایگلاس در برابر رطوبت و نفوذ آب مقاوم نیست. در صورتی که هایگلاس به مدت طولانی با آب تماس داشته باشد، دچار پوسیدگی می‌شود.
 • به علت آن که هایگلاس مقامت کمی در برابر خط و خش دارد، از ورق هایگلاس نمی‌توان به عنوان کانتر یا پیشخان آشپزخانه استفاده کرد.

چگونه هایگلاس خوب را از بد تشخیص دهیم؟

مانند همه‌ی انواع کابینت آشپزخانه، هایگلاس نیز کیفیت‌های متفاوتی دارد. بدیهی است کابینت‌های باکیفیت، درخشندگی و قیمت بالاتری دارند. اما چگونه می‌توانیم هایگلاس خوب را از بد تشخیص دهیم؟

در پاسخ باید گفت ورق هایگلاس خوب و باکیفیت، سطح صاف و صیقلی دارد. به این معنی که، هیچ گونه موجی بر روی سطح آن دیده نمی‌شود. هر چه سطح هایگلاس صاف‌تر و درخشنده‌تر باشد، کیفیت آن بالاتر است.

کابینت‌های هایگلاس درجه دو یا ضعیف‌، در عین حالی که صاف و صیقلی به نظر می‌رسند، سطح‌شان کمی مواج است. بنابراین با لمس سطح هایگلاس و دقت به این مساله، می‌توانید هایگلاس خوب را از بد تشخیص دهید.

حواستان باشد، کابینت‌های بی‌کیفیت معمولا طرح‌دار هستند تا مواج بودن سطح‌شان کمتر به نظر برسد. پس لازم است در مدل‌های طرح‌دار، دقت بیشتری به خرج دهید.

ضعیف بودن هایگلاس تنها در درخشندگی سطح آن خلاصه نمی‌شود؛ بلکه مدل‌های ضعیف و درجه دو، بر اثر حرارت تغییر رنگ می‌دهند. به عنوان مثال، اگر کابینت شما سفید باشد و از ورق هایگلاس ضعیفی هم ساخته شده باشد، کابینت‌های اطراف گاز بر اثر حرارت، به مرور به زردی گرایش پیدا می‌کنند. یا حتی ممکن است بر اثر ریختن مواد غذایی رنگی، مانند سس کچاپ، تغییر رنگ دهند. بنابراین اگر کابینت هایگلاس می‌خرید، خصوصا اگر رنگ آن سفید است، آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

در این ارتباط، پیشنهاد می‌دهیم این مقاله را بخوانید: زرد شدن کابینت هایگلاس ؛ چگونه از تغییر رنگ کابینت‌های‌ سفید پیشگیری کنیم؟

کابینت هایگلاس

کابینت های گلاس چه رنگی خوبه ؟

یکی از عمده‌ترین چالش‌ها در انتخاب کابینت هایگلاس ، انتخاب رنگ است. در واقع، همه‌ی رنگ‌های این کابینت به حدی جذاب هستند که کار انتخاب را برای مشتری سخت می‌کنند.

 • خوب است بدانید که سطح درخشنده‌ی کابینت هایگلاس باعث می‌شود بتوانید از رنگ‌های‌ تیره‌ی آن نیز استفاده کنید. زیرا رنگ‌های تیره‌ی این کابینت نیز، بازتاب نور دارند و به دلباز بودن فضا کمک می‌کنند.
 • طراحان آشپزخانه، معمولا از کابینت‌های هایگلاس دو رنگ و ترکیبی استفاده می‌کنند تا هم تنوع بیشتری به فضای آشپزخانه بدهند و هم بر جذابیت فضا بیفزایند.
 • انتخاب رنگ‌هایی که با یکدیگر کنتراست و تضاد رنگی دارند، باعث می‌شود آشپزخانه‌ی شما شیک‌تر و مدرن‌تر به نظر برسد.

کابینت هایگلاس سفید براق

 • کابینت های گلاس سفید، یکی از پر طرفدارترین رنگ‌های این کابینت است. رنگ سفید هم زیبایی و پاکی خاصی به فضای آشپزخانه می‌بخشد و هم فضای آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهد.
 • با انتخاب رنگ سفید، دست شما باز است تا کابینت‌هایتان را با هر رنگ دیگری ترکیب کنید و کابینت‌های ترکیبی جذابی سفارش دهید.
 • همچنین کابینت هایگلاس سفید یکی از بهترین مدل‌های کابینت برای آشپزخانه‌های مینیمال و بسیار کوچک است. زیرا باعث می‌شود فضا دلباز و بزرگتر به نظر برسد.

جزیره‌ هایگلاس

چنانچه به اندازه‌ی کافی در آشپزخانه فضا در اختیار دارید، می‌توانید با حضور یک جزیره‌ی زیبا، فضای آشپزخانه را کاربردی‌تر و جذاب‌تر کنید.

جزیره پیشخانی مجزا است که بدون هیچگونه اتصالی به دیگر کابینت‌ها، در قسمتی از آشپزخانه تعبیه می‌شود. معمولا رنگ جزیره را در تضاد با رنگ کابینت‌ها انتخاب می‌کنند تا تمرکز و توجه مخاطب را بیشتر به خود جذب کند.

اگر تمایل دارید رنگ کابینت‌هایتان تیره باشد، می‌توانید دیوارها یا قسمت بالایی کابینت‌ها را روشن انتخاب کنید و قسمت جزیره یا کابینت‌های زمینی را رنگ تیره انتخاب کنید. با این روش، رنگ تیره بیش از روشنایی دیوارها جلب توجه خواهد کرد و شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر خواهد کرد. در عین حال، آشپزخانه‌تان روشن و دلباز به نظر می‌رسد.

کابینت های گلاس

تمیز کردن کابینت هایگلاس

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، تمیز کردن کابینت هایگلاس بسیار ساده و آسان است. سطح صاف و فِلَت این کابینت باعث می‌شود ذرات غذا یا گرد‌وخاک کمتر بر روی آن بنشیند. علاوه بر این، همین سطح صاف روند تمیزکاری را برای شما آسان‌تر می‌کند.

کابینت‌ هایگلاس معمولا با یک دستمال نم‌دار نرم، به آسانی تمیز می‌شود و نیاز نیست برای تمیزکاری آن‌ها روند سخت و دشواری را طی کنید.

اگر تمایل دارید آشپزخانه‌ای لوکس و درخشنده داشته باشید، پیشنهاد ما این است که به سراغ کابینت های گلاس بروید. کابینت هایگلاس با رنگ‌های زیبا و منحصربفردی که دارد، رقص زیبایی از نور و روشنایی را در آشپزخانه‌تان ایجاد می‌کند که بدون شک در نگاه اول، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره خواهد کرد.

در پایان به شما پیشنهاد می‌دهیم کابینت‌ هایگلاس را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. همانطور که بیان شد، ورق هایگلاس مرغوب نقش زیادی در زیبایی آشپزخانه‌تان دارد و باعث می‌شود عمر مفید کابینت‌هایتان افزایش یابد.

از ین که تا پایان همراه آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد. در پایان از شما دعوت می‌کنیم سری به اینستاگرام آکس چوب بزنید و مدل‌های کار شده‌ی انواع جدیدترین مدل‌ کابینت آشپزخانه را مشاهده کنید.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *