کابینت پلی گلاس و ویژگی های منحصر بفرد آن – تفاوت کابینت هایگلاس و پلی گلاس

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای محسوب می‌شود و ازین رو نحوه‌ی دکوراسیون داخلی آن از اهمیت زیادی برخوردار است. از آن‌جا که آشپزخانه‌های امروزی غالبا باز یا به بیانی دیگر اوپن هستند، درون آن‌ها به راحتی دیده می‌شود و به همین دلیل افراد به زیبایی درون آشپزخانه اهمیت زیادی می‌دهند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، متریال زیادی برای تجهیزات لوازم داخل آشپزخانه، از جمله کابینت‌ها  وجود دارد که باعث زیبایی و جذابیت بیشتر می‌شود و آشپزی را به کاری فرح‌بخش و دلچسب تبدیل می‌کند.  کابینت پلی گلاس، یکی از انواع متریالی ست که به دلیل ویژگی‌های بسیار جذابی که دارد، توانسته جای خود را در آشپزخانه‌های ایرانی تثبیت کند. با آکس چوب همراه باشید تا بیشتر با کابینت پلی گلاس و ویژگی‌های آن گفتگو کنیم:

کابینت پلی گلاس از چه موادی تشکیل شده است؟

شاید با شنیدن اسم کابینت پلی گلاس، به یاد کابینت هایگلاس بیفتید که البته بی‌ربط هم نیست چرا که ماده اولیه هر دو یکی ست. کابینت پلی گلاس، همانند کابینت هایگلاس از MDF خام تشکیل شده است و تنها تفاوت آن در روکش بیرونی آن است که خاصیت‌های متفاوتی را برای این دو کابینت آشپزخانه  رقم می‌زند.

در ساخت کابینت پلی گلاس، بر روی سطح ورق MDF ، لایه‌ای از ملامین بر دو سمت آن کشیده می شود و سپس بر روی آن لایه‌ای نازک از پلی استر قرار می‌گیرد. پلی استری که بر روی ملامین کشیده می‌شود باعث مقاومت بسیار بالای این کابینت می‌شود و ویژگی‌های منحصربفردی را برای کابینت پلی گلاس ایجاد می کند.

ورق پلی گلاس، از پلیمر‌های بسیار براق است که از نظر ظاهری،  شبیه شیشه است اما وزن بسیار سبک‌تری و مقاومت بسیار بالاتری دارد. شکل ظاهری کابینت پلی گلاس، شبیه کابینت هایگلاس است اما به دلیل تفاوتی که در لایه‌ی رویی آن وجود دارد، مقاومت بسیار بالاتری نسبت به هایگلاس دارد.

کابینت پلی گلاسویژگی‌های کابینت پلی گلاس:

هر نوع کابینت، بسته به نوع متریالی که از آن تشکیل شده است، ویژگی‌ها و خصوصیات متفاوتی دارد که باعث می‌شود، برای فضاهای خاصی مناسب باشد. کابینت پلی گلاس هم قابلیت‌ها و خصوصیات ویژ‌ه‌ای دارد که آگاهی از آن، می‌تواند در انتخاب شما برای پوشش آشپزخانه‌تان موثر واقع شود. با همدیگر ویژگی‌های کابینت پلی گلاس را مرور می‌کنیم:

 • کابینت پلی گلاس، بسیار براق و درخشنده است.
 • این کابینت برای فضاهای کوچک، بسیار مناسب است چون تقریبا تمام نور دریافتی محیط را منعکس می‌کند.
 • شکل ظاهری آن شبیه کابینت هایگلاس است اما مقاومت بسیار بالاتری نسبت به آن دارد.
 • در برابر خط و خش و پوسیدگی مقاوم است.
 • به دلیل وجود سطح صاف و صیقلی آن، گرد و خاگ یا ذرات غذا و چربی، کمتر بر روی آن می‌نشیند.
 • نحوه تمیز‌کاری کابینت پلی گلاس بسیار آسان است.
 • انعطاف‌پذیری کابینت پلی گلاس بالا ست.
 • با توجه به ظاهر شیشه مانند آن، وزن بسیار کمی دارد و کابینت سبک‌وزنی محسوب می شود.  
 • سطح کابینت پلی گلاس، نسبت به کابینت هایگلاس، براق‌تر و صاف‌تر است، به همین دلیل درخشندگی بیشتری نسبت به آن دارد.
 • کابینت پلی گلاس، در برابر تغییر حرارت و دما مقاومت از خود نشان می‌دهد و رنگ درخشنده آن در برابر حرارت آشپزخانه، ثابت مانده و مقاوم است.
 • به دلیل لایه‌ای که بر روی کابینت پلی گلاس کشیده می‌شود، این کابینت مقاومت بسیار بالایی در برابر نور خورشید و حتی مواد شیمیایی دارد.
 • کابینت پلی گلاس در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و به همین دلیل می‌توان برای شست‌وشو و تمیزکاری آن، از مواد پاک‌کننده شیمیایی سبک استفاده کرد.
 • مقاومت کابینت پلی گلاس در برابر نفوذ آب بسیار بالاست و به همین دلیل در مناطق مرطوب و دارای رطوبت، می‌توان به راحتی از آن استفاده کرد.
 • کابینت پلی گلاس، ضد باکتری و آنتی‌باکتریال است و قارچ یا کپک، نمی‌توانند در آن رشد کنند.
 • اگر کابینت MDF را قیمت پایه در نظر بگیریم، قیمت کابینت پلی گلاس از کابینت MDF  گران‌تر است.

کابینت پلی گلاس سفیدکابینت پلی گلاس، در رنگ‌های مات و براق:

با توجه به رنگ ملامین که بر روی MDF خام کشیده می‌شود، رنگ پلی گلاس متفاوت خواهد بود. کابینت پلی گلاس علاوه بر اینکه رنگ‌های بسیار متنوع و جذابی دارد، در دو رنگ مات و براق هم تولید می‌شود که شما می‌توانید با توجه به سلیقه‌ای که دارید، رنگ و طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید. قابل به ذکر است رنگ‌های براق کابینت پلی گلاس، بازتاب و درخشش نور بیشتری نسبت به رنگ‌های مات دارند.

از ویژگی‌های قابل توجه کابینت پلی گلاس که در سایر کابینت‌ها دیده نمی‌شود، این است که می‌توان حالت براق و مات را به طور همزمان بر روی سطح آن ایجاد نمود و ازین زیبایی منحصربفرد که جلوه‌ی بصری خاصی را بوجود می‌آورد، لذت بیشتری برد.

کابینت پلی گلاس، بسیار درخشان است:

همان طور که اشاره شد، کابینت پلی گلاس، ظاهر درخشنده و بسیار پرنوری دارد و مانند شیشه یا آینه، تمام نوری که بدان می‌تابد را منعکس می‌سازد. ازین رو مانند یک منبع نور بسیار عالی در آشپزخانه شما می‌درخشد و نمای بسیار مدرن و امروزی را به آشپزخانه شما می‌بخشد.

کابینت پلی گلاس، ظاهر صیقلی‌تری نسبت به کابینت هایگلاس دارد و به همین دلیل درخشان‌تر و براق‌تر است.

کابینت پلی گلاس، ایده‌آل برای آشپزخانه‌های کوچک:

نور و رنگ، یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی ست که در آشپزخانه‌های کوچک که متراژ کمتری دارند، باید مورد توجه قرار گیرد. به دلیل آن‌که کابینت پلی گلاس، درخشنده است و بازتاب نور بسیار بالایی دارد، برای آشپزخانه‌های کوچک گزینه‌ی بسیار مناسبی است چرا که باعث بزرگتر دیده شدن آشپزخانه شما می‌شود.

در آشپزخانه‌های کوچک، از رنگ‌های روشن مانند سفید، صدفی، طوسی روشن، کرم، زرد، قهوه‌ای روشن و یا سایر رنگ‌های روشن استفاده کنید تا متراژ آشپزخانه شما را بزرگتر از مقدار واقعی آن نشان دهد. استفاده از رنگ‌های تیره، به دلیل بازتاب نور کمتر، باعث تیرگی و خفگی آشپزخانه و در نتیجه کوچک نشان دادن آن می‌شود که برای آشپزخانه‌های کوچک، رنگ‌های مناسبی نیستند.

کابینت پلی گلاس ایده آلکابینت پلی گلاس، ضد خش است:

یکی از معایب قابل توجه کابینت هایگلاس مقاومت بسیار پایین آن در برابر خط و خش است، به همین دلیل از هایگلاس، نمی‌توان به عنوان رو کابینتی یا پیشخوان استفاده نمود. اما نکته‌ی امیدوار کننده درباره‌ی کابینت پلی گلاس این است که این نقیصه بزرگ در آن پوشش داده شده و کابینت پلی گلاس یکی از بهرترین متریالی ست که در برابر خط خوردگی و ایجاد خش، مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد.

اگر از کابینت پلی گلاس در آشپزخانه خود استفاده کنید، هم می‌توانید از درخشندگی فوق‌العاده آن لذت ببرید و هم خیالتان راحت باشد که به راحتی خط و خش بر روی آن ایجاد نمی‌شود و زیبایی خود را به این زودی‌ها از دست نمی‌دهد.

کابینت پلی گلاس، در برابر تغییر رنگ مقاوم است:

کابینت پلی گلاس، به طور کلی کابینت مقاومی ست و همان‌طور که گفته شد در برابر خط و خش هم از خود مقاومت قابل قبولی نشان می‌دهد. این کابینت در برابر تغییر رنگ هم بسیار مقاوم است و رنگ درخشنده و جذاب آن در برابر حرارت آشپزخانه تغییر نمی‌کند و می‌توانید با خیال راحت از زیبایی آن بدون آن‌ که کمتری آسیبی در گذر زمان ببرد، لذت ببرید. مقاومت کابینت پلی گلاس به حدی بالاست که حتی در فضای بیرون از خانه و در مقابل نور خورشید و باران هم تغییر رنگ نمی‌دهد.

کابینت پلی گلاس، در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگ:

از کابینت پلی گلاس می‌توانید در آشپزخانه‌هایی با متراژ بزرگ و کوچک استفاده کنید و از درخشندگی و زیبایی آن لذت ببرید. از آنجا که کابینت پلی گلاس، در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی قابل سفارش دادن هست، شما می‌توانید مطابق با دکوراسیون داخلی منزل‌تان و در رنگ‌هایی که هارمونی و هماهنگی بیشتری با منزل شما دارد، این کابینت را سفارش دهید.

کابینت پلی گلاس در آشپزخانه های بزرگتفاوت کابینت پلی گلاس با کابینت هایگلاس:

احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید که این دو نوع کابینت چه تفاوت‌هایی با هم دارند. با این وجود برای درک بهتر این موضوع، این دو کابینت را با هم مقایسه می‌کنیم:

 • کابینت هایگلاس و کابینت پلی گلاس، هر دو از MDF خام تشکیل شده‌اند، اما روکش نهایی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل خصوصیات متفاوتی از هم دارند.
 • هر دو کابینت، درخشنده و بازتاب نور بالایی دارند، اما کابینت پلی گلاس، سطح صاف و صیقلی‌تری نسبت به کابینت هایگلاس دارد و به همین دلیل شفافیت و درخشندگی بیشتری دارد.
 • کابینت هایگلاس در برابر خط و خش بسیار آسیب‌پذیر است، اما بر خلاف آن کابینت پلی گلاس به مقاوم بودن در برابر خط و خش، معروف است.
 • کابینت هایگلاس، در برابر نفوذ آب، آسیب‌پذیر است و نباید در معرض رطوبت و خیسی قرار گیرد اما کابینت پلی گلاس مقاومت قابل قبولی در برابر نفوذ آب دارد.
 • کابینت هایگلاس خصوصا رنگ‌های روشن آن، در برابر حرارت تغییر رنگ جزئی می‌دهد اما کابینت پلی گلاس، در برابر حرارت بسیار مقاوم است و تغییر رنگ نمی‌دهد.
 • کابینت پلی گلاس به دلیل اینکه کابینت مقاومی است نیاز به مراقبت‌های خاص ندارد اما کابینت هایگلاس به مراقبت و نگهداری بیشتری احتیاج دارد.
 • کابینت هایگلاس در برابر مواد شیمیایی مقاومت ندارد و آسیب می‌بیند، اما کابینت پلی گلاس در برابر مواد شوینده شیمیایی مقاومت دارد و نیاز نیست نگران باشید که مواد شیمایی یا پاک کننده سهوا بر روی آن ریخته شده است.
 • کابینت هایگلاس اگر چه می‌تواند در رنگ‌های مات یا براق طراحی و ساخته شود، اما این قابلیت را ندارد که هر دو رنگ مات و براق را به صورت توامان داشته باشد، اما کابینت پلی گلاس به طور همزمان می‌تواند مات و براق باشد.
 • کابینت هایگلاس و پلی گلاس، هر دو لبه‌ها و گوشه‌های تیزی دارند.
 • هر دو این کابینت‌ها نمای آشپزخانه را امروزی و مدرن نشان می‌دهند و در سبک کابینت مدرن کاربرد دارند.
 • طول عمر کابینت پلی گلاس بسیار بالاتر از کابینت هایگلاس است و سال‌های طولانی‌تری بدون آسیب، در آشپزخانه شما می‌درخشد.
 • با توجه به مزیت‌هایی که نام برده شد، طبیعی ست که قیمت کابینت پلی گلاس از کابینت هایگلاس، گران‌تر است.

تفاوت کابینت پلی گلاس و کابینت هایگلاس

آشپزخانه قلب یک خانه است و قلب خانه در آن می‌تپد. بنابراین لازم است برای هر چه زیباتر کردن آشپزخانه‌تان، دقت و توجه به خرج دهید و تا بتوانید از بودن در چنین فضایی نهایت لذت را ببرید. کابینت پلی گلاس با ویژگی‌های منحصربفرد و قابل توجه، محیط امن و جذابی را برای شما فراهم می‌آورد و به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارد، خیال شما را از داشتن یک آشپزخانه سالم و زیبا، تا سالیان دراز راحت می‌سازد.

ازین که این محتوا را در وب‌سایت آکس چوب مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم این مقاله در انتخاب بهترین نوع کابینت برای آشپزخانه شما، مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.