کاور هود کابینت ممبران

کاورهود کابینت ممبران

در طراحی یک آشپزخانه مدرن، به خصوص در طراحی مینیمال، نیاز است تا هود آشپزخانه به وسیله یک پوشش کابینت مخفی شود و ظاهر مرتب و هماهنگی به فضا ببخشد. به این نوع هود، هود مخفی زیر کابینتی و به کاور آن کاورهود کابینت گفته می‌شود.

کاورهود می‌تواند طراحی‌های مختلفی داشته باشد و به انواع مختلفی ساخته شود؛ مثلاً می‌تواند به شکل باکس بر روی لوله هود قرار بگیرد، شبیه دودکش شومینه یا شبیه کابینت باشد.

با طراحی کاورهود به شکل کابینت و هماهنگ با دیگر کابینت‌های آشپزخانه می‌توان یک دستی و هماهنگی بیشتری به آشپزخانه بخشید. به این ترتیب هود می‌تواند داخل کابینت قرار گرفته و به این ترتیب از دید پنهان شود.

 

حتی گاهی هود به نحوی انتخاب می‌شود که درون کابینت جای زیادی اشغال نکند. در این صورت می‌توان از فضای بالای کاورهود کابینت ممبران (یا هر جنس دیگری) برای قرار دادن ظروف و لوازم استفاده کرد. این ویژگی به خصوص برای منازل کوچک یا خانواده‌هایی که وسایل زیادی دارند می‌تواند گزینه خوبی باشد.

این کاور وقتی با روکش ممبران ساخته شده باشد از نظر ثبات رنگ، دوام و مقاومت در برابر رطوبت دارای ویژگی‌های مناسبی خواهد بود. به خصوص که هود آشپزخانه همه چربی و دوده حاصل از پخت غذا را به خود جذب می‌کند و به تبع آن لازم است تا کاورهود نیز از جنسی مقاوم و قابل شستشو ساخته شود. به همین دلیل معمولاً کاورهود کابینت ممبران توصیه می‌شود.

 

نمای کاورهود کابینت ممبران

ابعاد هود مخفی باید به گونه‌ای باشد که بتواند در درون کاور کابینت جای شود. معمولاً آن‌ها را در اندازه‌های ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متری طراحی می‌کنند که می‌توانید با توجه به اندازه اجاق گاز خود، ابعاد مناسب را انتخاب کنید.

البته همیشه هم کاور هود به شکل کابینت طراحی نمی‌شود و ممکن است به صورت یک ستون یا قاب خالی در بالای اجاق تعبیه شود. اما از آنجا که در اکثر منازل از کابینت‌های دیواری برای استفاده از فضای بالای کابینت‌ها استفاده می‌شود، کاورهود کابینت ممبران می‌تواند گزینه خوبی برای مخفی کردن هود به شمار رود. کاورهود کابینت نیز می‌تواند خود در طرح‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی به کار رود به طوری که با رنگ و طراحی سایر المان‌های آشپزخانه هماهنگ شود.

اگر انتخاب شما نوع کابینتی کاورهود باشد، می‌توانید آن را کاملاً با کابینت‌های موجود در آشپزخانه هماهنگ سفارش دهید. از نظر رنگ، طرح فرورفتگی یا منبت، جنس و… حتی اگر از کابینت‌های خمیده استفاده کرده باشید می‌توانید کاورهودی با طراحی خمیده و منحنی انتخاب کنید.

 

کاور هود شومینه ای

کاورهود کابینت طرح شومینه نمایی شبیه به دودکش شومینه دارد. این طرح بیشتر برای دکوراسیون کلاسیک و آشپزخانه‌های بزرگ کاربرد دارد و با دکوراسیون مدرن هماهنگی ندارد. به علاوه بخاطر ابعاد نسبتاً بزرگ، در آشپزخانه‌های کوچک استفاده نمی‌شود.

به علاوه این نوع کاورهود به دلیل شکل خاصی که دارد در کابینت قرار نمی‌گیرد و چوبی نیز نیست.

کاورهود کابینت هلالی

اگر از کابینت‌های منحنی استفاده می‌کنید، می‌توانید از کاورهود کابینت ممبران هلالی شکل استفاده کنید. ممبران قابلیت منحنی شدن را دارد و از این رو برای ساخت طرح‌های منحنی گزینه مناسبی است. طراحی کاورهود هلالی علاوه بر اینکه می‌تواند مانند تصویر زیر در خط افقی پایینی حالت هلالی بگیرد، حتی ممکن است از سطح مقطع درب آن منحنی شود و شکلی جذاب و مدرن به آشپزخانه ببخشد.

 

کاورهود کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک عموماً شامل وسایل چوبی به ویژه با طرح و نقوش منبت یا حکاکی شده است. از این رو کاورهود کابینت ممبران، گزینه مناسبی برای استفاده در این نوع دکوراسیون است. ممبران علاوه بر اینکه می‌تواند ظاهر چوب طبیعی داشته باشد، برای حکاکی و منبت مناسب است و به راحتی می‌توان آن را با سبک کلاسیک هماهنگ کرد. به علاوه به خاطر روکش ممبران یا وکیوم که روی چوب کشیده می‌شود، برای استفاده به عنوان کاورهود بسیار مناسب است و مقاومت خوبی در برابر دود، چربی و شستشو از خود نشان می‌دهد.

کاورهود نئوکلاسیک

در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک از رنگ‌های طبیعی و مات استفاده می‌شود. اگر قصد دارید منزل خود را با این سبک طراحی کنید، وسایل و دیوار‌ها باید دارای قاب‌هایی با اشکال هندسی و الگو‌های کلاسیک باشد. به خصوص از آنجا که حذف لوازم غیرضروری و باز و بزرگ نشان دادن فضا از اصول مهم دکوراسیون نئوکلاسیک است، کاورهود کابینت ممبران به خوبی با آن هماهنگ می‌شود.

کاورهود مدرن

سبک مدرن با سادگی همراه شده. به همین دلیل حکاکی و منبت در این سبک از دکوراسیون جایی ندارد. اما کاورهود کابینت ممبران این قابلیت را دارد تا خود را با سبک مدرن نیز همراه سازد. روکش ممبران بسیار رنگ‌پذیر بوده و می‌تواند به رنگ‌های متنوعی با ثبات بالا درآید. چنانچه از کاورهود کابینت ممبران ساده بدون نقش و طرح استفاده شود، کاملاً مدرن بوده و با خانه‌های مدرن هماهنگ خواهد بود.

 

مزایای کاورهود کابینت ممبران

کاورهود کابینت ممبران به دلیل رنگ‌پذیری و قابلیت حکاکی آن می‌تواند با انواع دکوراسیون استفاده شود. به علاوه روکش وکیوم به آن در برابر کثیفی، شستشو، دود، چربی و … مقاومت بخشیده و آن را برای استفاده به عنوان کاورهود مناسب می‌سازد.