کاور هود چیست

کاور هود محفظه، قاب یا حفاظی از جنس خود کابینت آشپزخانه است که هود را در بر می‌گیرد. کاور هود باعث می‌شود هود به عنوان بخشی مجزا دیده نشود و در واقع از دید پنهان بماند. در سبک‌های سنتی، کلاسیک و نئوکلاسیک، پنهان کردن جزئیات مدرن مانند هود، الزامی است و به همین دلیل کاور هود بخشی جدا نشدنی از این مدل کابینت‌ها است. 

در سبک کابینت‌های مدرن، الزامی برای پوشاندن تجهیزات مدرن نیست اما در صورت تمایل می‌توانید هود را درون کاور پنهان سازید زیرا این کار مزیت‌هایی را با خود همراه دارد.

ویژگی‌های کاور هود 

کاور هود یک بخش تزئینی است و در واقع یک روکش یا درب از جنس کابینت‌ها است. کاور هود مطابق با سبک، رنگ و مدل کابینت‌های دیواری انتخاب می‌شود و معمولا به شکلی طراحی می‌شود که مانند یک کابینت باشد و جلب توجه نکند؛ مگر در مدل کابینت‌های کلاسیک که روی بدنه‌ی کاور با نصب یک گل‌دکوراتیو تزیین می‌شود.

سوالات رایج درباره کاور هود 

    • آیا نصب کاور هود الزامی است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت در سبک‌های کلاسیک و نئوکلاسیک، بله! اما در سبک مدرن الزامی به تعبیه آن نیست. 
    • آیا کاور هود قابل شست‌وشو است؟ کاور هود دقیقا از همان جنس کابینت آشپزخانه انتخاب می‌شود؛ بنابراین اگر جنس کابینت‌هایتان قابل شست‌وشو و مقاوم در برابر آب است، می‌توانید بدنه‌ی کاور را به شرط وصل نبودن هود به برق، تمیز کنید.
    • آیا کاور هود هزینه‌ی تمام شده‌ی کابینت‌ها را افزایش می‌دهد؟ به طور معمول، تعبیه یک درب کابینت اضافه، که همان کاور هود است، مبلغ قابل توجهی را به هزینه‌ی تمام شده‌ی کابینت‌ها نمی‌‎افزاید؛ اما در مقابل، با نصب کاور هود نیاز نیست هودهای گرانقیمت و زیبا را به خاطر ظاهرشان انتخاب کنید؛ با نصب کاور هود تنها ضرورت دارد به کیفیت و صدای کم هود توجه کنید. نصب کاور هود نه فقط قیمت کابینت‌ها را افزایش نمی‌دهد بلکه ممکن است در هزینه‌ی کلی آشپزخانه هم صرفه‌جویی کند. 
  • آیا کاور هود نیاز به تمیز کاری دارد؟ هود یکی از اصلی‌ترین قسمت‌هایی است که در معرض جذب ذرات غذا و چربی قرار دارد. تعبیه کاور هود شما را از تمیز کردن خود بدنه‌ی هود راحت می‌کند اما این بدان معنا نیست که خود کاور را نباید تمیز کنید. کاور هود هم مانند سایر قسمت‌های کابینت‌، باید به طور دوره‌ای تمیز و نظافت شود.

مزایای کاور هود

مهم‌ترین مزیت کاور هود، پنهان سازی هود است. اگرچه امروزه هودهای زیبایی به بازار عرضه شده‌اند اما به نظر می‌رسد که پنهان کردن آن زیباتر باشد. با تعبیه کاور هود نیاز نیست هودهای خاص و زیبا بخرید بلکه خرید یک هود با کیفیت و کم‌صدا نیاز شما را رفع می‌کند. کاور هود باعث می‌شود فضای عمومی آشپزخانه خلوت و ساده به نظر برسد؛ این ویژگی در آشپزخانه‌های نقلی و مینیمال ضروری است و از شلختگی فضا می‌کاهد. کاور هود یک لایه‌ی محافظتی برای هود هم هست و باعث می‌شود هود آسیب کمتری ببیند و تمیز و سالم بماند.

معایب کاور هود

معمولا هودهای توکار، که درون کاور قرار می‌گیرند، کیفیت کمتر و قیمت ارزان‌تری دارند؛ زیرا به بحث زیبایی آن‌ها کمتر پرداخته شده است و به همین دلیل ممکن است از نظر فنی هم ضعیف‌تر باشند. بسیاری از طراحان معتقدند که هودهای مخفی کارایی هودهای روکار را ندارند اما این یک قانون کلی نیست! شما با خرید یک هود با کیفیت توکار می‌توانید کشش مطلوبی در آشپزخانه ایجاد کنید و فضا را به بهترین شکل تهویه کنید.

کاور هود ممبران

با توجه به این کابینت ممبران در سبک کابینت‌های کلاسیک و نئوکلاسیک بیشتر کاربرد دارد، کاورهای هودی که در بازار هستند از جنس ممبران هستند؛ زیرا در سبک کابینت‌های مدرن (مانند ام دی اف و هایگلاس)  نیاز به خرید کاور هود جداگانه نیست و کاور هود همان ورقی است که طراح و سازنده کابینت آن را با توجه به سایز هود می‌سازد. کاورهای هود ممبران در سبک نئوکلاسیک ساده هستند و هیچ منبت و گل‌دکوراتیوی بر رویشان نصب نمی‌شود. در مدل کابینت‌های کلاسیک، بسته به مدل کابینت آشپزخانه، کاور هود ممبران با قطعات دکوراتیو چون گل‌منبت‌های تزیین، ستون و سرستون و … تزئین می‌شود. 

کاربرد کاور هود

استفاده از کاور هود در مدل‌های کلاسیک و نئوکلاسیک یک الزام است. در سبک کلاسیک و سنتی باید جزئیات مدرن پنهان شوند تا در دیدرس نباشند. البته در سبک مدرن هم بسیاری افراد برای سادگی بیشتر و ایجاد نظم بصری فضا ترجیح می‌دهند هود را درون کاور پنهان کنند. کاور هود معمولا از جنس خود کابینت‌ها است و از طرح و مدل بدنه‌ی اصلی کابینت تبعیت می‌کند زیرا اساس وجود آن بر پنهان سازی و یکسان‌سازی نمای کابینت‌ها است. نقش کاور هود در سبک مدرن، ایجاد زیبایی و افزایش سادگی فضا است اما در سبک کلاسیک، کاربرد آن پنهان کردن جزئیات است و به همین دلیل تبعیه آن در سبک کلاسیک ضروری و غیر قابل حذف است.

کاور هود جدید 

به طور کلی کاورهای هود، جدیدا طراحی می‌شوند و در گذشته چندان رایج نبودند. انواع کاورهای هود باعث ایجاد نظم بیشتر در آشپزخانه می‌شوند و فضا را مرتب و منظم نشان می‌دهند. همچنین با تعبیه این کاورها نیاز نیست دائما در حال تمیزکاری هود باشید زیرا قسمت اعظم هود پهان است و در دیدرس نیست. چنانچه از کاور هود استفاده کنید،  دیگر نیاز نیست هزینه‌ی زیادی برای خرید هودهای شیک و زیبا کنید زیرا این هودها دیگر به چشم نمی‌آیند و قرار است مخفی بمانند!

انواع کاور هود

کاورهای هود متناسب با سبک و مدل کابینت آشپزخانه انتخاب می‌شوند. به بیان دیگر، کاور هود بخشی از کابینت آشپزخانه است که جنس، متریال، رنگ، طرح و مدل آن کاملا با بدنه‌ی کابینت یکسان است به طوری که قدرت تفکیک آن نباشد. در ادامه شما را با انواع کاور هود در سبک‌های مختلف آشنا می‌کنیم: 

  • کاور هود کلاسیک 

این مدل از کاورها دارای حکاکی و طراحی‌های کلاسیک هستند. طرح و مدل کاور هود کلاسیک کاملا منطبق بر مدل کابینت است و با توجه به مدل کابینت‌ها می‌توان سطح آن را با گل دکوراتیوهای منبت شده و زیبا آراست. در برخی مدل‌ها تعبیه دو ستون دکوراتیو کاور هود را زیبا و فاخر نشان می‌دهد که وجود آن کاملا به سلیقه مشتری و مدل کابینت‌ها بستگی دارد. 

  • کاور هود مدرن

کاورهایی که در سبک مدرن کاربرد دارند، ساده و بدون تزئین هستند. این مدل از کاورهای هود تنها نقش پنهان سازی هود و ساده‌ کردن بیشتر فضا را دارند. کاور هود مدرن کاملا مانند درب کابینت است و هیچ قطعه‌ی تزئینی و دکوراتیو بر روی آن نصب نمی‌شود. اگر هود آشپزخانه ساده و کوچک باشد، می‌توان بالای کاور هود را، که در واقع فقط یک درب کابینت است، به یک محفظه کابینتی مجزا اختصاص داد و برخی وسایل را درون آن سازماندهی کرد.

  • کاور هود نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک نیز همانند سبک کلاسیک باید هود از نظر پنهان بماند و درون کاور قرار گیرد. تفاوت کاور هود نئوکلاسیک با کاور هود کلاسیک در طراحی بدنه‌ی آن است که در مدل نئوکلاسیک ساده‌تر و بدون گل دکوراتیوهای تزئینی است. کاورهای هود نئوکلاسیک کاملا شبیه درب کابینت‌ها هستند و در صورتی که درب کابینت دارای انحنا یا حکاکی باشد، کاور هود نیز دقیقا همان طرح و مدل را دنبال می‌کند.

چگونه کاور هود انتخاب کنیم 

انتخاب کاور هود کار دشواری نیست زیرا طرح و مدل آن مطابق مدل کابینت‌ها است و از یک دستور کلی تبعیت می‌کند. انتخاب کاور برای هود آشپزخانه یک انتخاب هوشمندانه است زیرا شما را از دردسر خرید هودهای مدل‌دار که ممکن است کارایی کمی داشته باشند و فقط زیبا باشند، می‌رهاند. با تعبیه یک کاور هود، سادگی و نظم بیشتری در آشپزخانه پدید می‌آید و فضا را شیک‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد. ضمن آن که نصب و قرارگیری کاور بر روی هود، به خودی خود یک مدل جدید است و در طراحی‌های امروزی و مد روز، معمولا دیگر هود را در دیدرس قرار نمی‌دهند. 

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *