برچسب کابینت ؛ تجربه‌ای از یک دکوراسیون مدرن

برچسب-کابینت

بسیاری از مواقع دل‌مان می خواهد دستی به سر روی خانه یا آشپزخانه‌مان بکشیم و فضا را کمی نو نوار کنیم. طبیعتا برای زیباتر کردن آشپزخانه و ایجاد یک حس تازگی و دکوراسیون مدرن، تعویض و جایگزین کردن کابینت‌ها بهترین گزینه است. اما واقعیت این است که به دلایل مختلف همیشه امکان تعویض و نوسازی کابینت‌ها وجود ندارد. هزینه بالا، زحمت و دردسر زیاد و زمان‌بر بودن، بخشی از دلایلی است که می تواند ما را از فکر بازسازی کابینت‌ها منصرف کند. علاوه بر این‌ها گاهی ما مستاجر هستیم و مالک ساختمان تمایلی به تعویض کابینت‌ها ندارد. به هر حال اگر از وضعیت کابینت‌ها یا حتی کمدهای خانه خسته شده‌اید و نمی‌خواهید هزینه زیادی بپردازید، استفاده از برچسب کابینت یک گزینه مناسب برای شماست. برچسب کابینت می‌تواند با یک هزینه بسیار مناسب و با سرعت بالا، تجربه‌ای از یک دکوراسیون مدرن را در آشپزخانه شما ایجاد کند. در ادامه با آکس چوب همراه باشید:

برچسب کابینت

برچسب کابینت چیست؟

احتمالا نام برچسب کابینت برایتان آشناست اما اگر تا حالا تجربه استفاده از برچسب کابینت را نداشته‌اید اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم. برچسب کابینت یک لایه یا پوشش دکوراتیو است که بر روی سطوحی مانند کابینت آشپزخانه یا حتی دیوار و کاشی کشیده می‌شود.

در واقع، برچسب کابینت چیزی شبیه کاغذ دیواری است که برای زیباسازی و پوشش دیوار یا کابینت استفاده می‌شود. یک طرف برچسب طرح و نمای اصلی و طرف دیگر آن، نوعی چسب مخصوص است که کاغذ را به سطح دلخواه ما می‌چسباند.

انواع برچسب کابینت

برچسب کابینت انواع مختلفی دارد و با متریال گوناگون و ویژگی‌های متفاوتی در بازار عرضه می‌شود. برچسب کابینت گاهی با نام برچسب کابینت ام‌دی‌اف نیز معرفی می‌شود، اما در واقع انواع مختلفی از آن تولید می‌شود. برچسب کابینت هایگلاس، برچسب کابینت طرح چوب‌، برچسب کابینت ام‌دی‌اف چند نمونه از این متریال پرکاربرد است.

همانطور که اشاره شد برچسب‌های مختلف ویژگی متفاوتی دارند. برای مثال برچسب کابینت ممکن است قابل شست‌وشو یا غیر قابل شست‌وشو باشد. در زمان انتخاب، باید به کیفیت و کابرد متریالی که تهیه می‌کنید دقت کافی داشته باشید.

انواع برچسب کابینت
انواع برچسب‌ها نه تنها بر روی کابینت، بلکه بر روی کاشی‌ها و درهای کمد دیواری نیز کاربرد دارد.

برچسب کابینت چه کاربردهایی دارد؟

از انواع برچسب کابینت، علاوه بر کابینت‌ها می‌توانید برای کاور کاشی‌های آشپزخانه، میز کار، کنسول یا درها یا کمد دیواری هم استفاده کنید. به طور کلی، سطوح چوبی، فلزی و یا کاشی و سرامیک را می‌توانید با برچسب کابینت پوشش داده و زیباسازی کنید.

به عنوان مثال، اگر درهای خانه یا درهای سرویس بهداشتی‌، پوسته پوسته شده و یا از رنگ و طرح آن خوشتان نمی‌آید، می‌توایند با برچسب‌های مخصوص آن را کاور کنید.

درب چوبی یا فلزی اتاق‌ها، درب کمد یا قفسه‌ها، بدنه میز توالت یا بوفه، جاکفشی، کاشی حمام، کاشی آشپزخانه و …. همه سطوح مناسبی برای برچسب کردن می‌باشند.

چه موقع بهتر است به جای تعویض کابینت‌ها، از برچسب کابینت استفاده کنیم؟

همان طور که از نام این نوع برچسب مشخص است، بیشترین استفاده آن برای پوشش کابینت‌های قدیمی است. هزینه استفاده از برچسب با هزینه تعویض کابینت‌ها ابدا قابل مقایسه نیست. زمانی که امکان و هزینه لازم برای نوسازی کابینت وجود ندارد، قیمت پایین‌ برچسب کابینت بزرگترین برگ برنده شماست.

علاوه بر قیمت به‌صرفه و مناسب، نصب این نوع کاور هم بسیار آسان است. زمان زیادی نمی‌برد و به فرد متخصص نیز نیاز ندارد. در حالی که اگر بخواهید کابینت‌ها را تعویض کنید، به جز هزینه‌ی آن باید صابون دردسری‌های بعدی را هم به تنان بمالید. تمام ظرف و ظروف را باید تخلیه کنید،کندن کابینت‌های قدیمی و نصب کابینت‌های جدید، کثیف کاری و تحمل سر‌وصدا بخشی از این دردسرهاست. احتمالا چند روزی امکان استفاده از آشپزخانه را نداشته باشید و موارد مختلف دیگر را نیز باید تحمل کنید. در حالیکه با نصب برچسب در عرض یکی دو ساعت، یک دکوراسیون جدید و متنوع خواهید داشت.

بنابراین، اگر بدنه و درهای کابینت‌هایتان سالم است، پیشنهاد می‌دهیم به جای تعویض کابینت‌ها، ظاهر آن‌ها را به وسیله‌ی برچسب کابینت تغییر دهید.

برچسب کابینت ام‌دی‌اف
یکی از طرح‌های زیبای برچسب کابینت، طرح چوب است.

مزایای استفاده از برچسب کابینت در آشپزخانه و کمد دیواری

تنوع و زیبایی

یکی از محاسن بسیار قابل توجه استفاده از برچسب کابینت، تنوع زیاد آن است. همان طور که گفتیم انواع مختلف و متنوعی از این متریال را در بازار می‌توانید پیدا کنید. با این نوع برچسب‌ها، تقریبا هر نوع متریال طبیعی یا مصنوعی را می‌توانید شبیه‌سازی کنید.

انواع برچسب‌های طرح سنگ، طرح چوب، کارتزین، کورین و … برای کابینت و سطح پیشخان آشپزخانه موجودند. برچسب‌های مدل سنگ مرمر، برچسب کابینت طرح چوب، برچسب کابینت هایگلاس، برچسب کابینت مشکی مات و … می‌تواند هر سلیقه‌ای را پوشش دهد.

نصب آسان

بدون شک نصب آسان یک مزیت غیر قابل چشم پوشی است. شما بدون نیاز به هیچ متخصصی به راحتی و در عرض چند دقیقه می‌توانید هر سطحی را پوشش دهید. البته نصب این مواد هم مانند هر کار دیگری، نیاز به کمی حوصله و دقت دارد تا نتیجه بهتری به دست آید.

نصب برچسب کابینت علاوه بر سریع و ساده بودن،خراب‌کاری و تمیزکاری هم ندارد و این یک خبر مسرت‌بخش است. با یک قیچی یا تیزبر و یک سشوار و کمی خلاقیت نتیجه خیرکننده‌ای خواهید داشت که شاید هر کسی قادر به تشخیص آن نباشد.

هزینه کم

شاید بهتر بود این دلیل را پیش از هر مزیت دیگری عنوان می‌کردیم. واقعا قیمت بسیار کم در مقایسه با متریال اصلی، یک حسن اساسی است. در حالی که یک متر مربع ام‌دی‌اف چند میلیون تومان آب می‌خورد، یک متر طول برچسب کابینت، تنها چند هزار تومان قیمت دارد. با این هزینه مناسب خیلی ساده می‌توانید وسایل تزیینی خود در اتاق یا آشپزخانه را کاور کنید.

انعطاف بالا

یکی دیگر از محاسن برچسب کابینت انعطاف بالای آن است. یعنی شما آن را بر روی هر ماده با هر طرح و شکلی می‌توانید نصب کنید. البته اگر سطح شما خیلی چین داشته و دارای پستی و بلندی باشد، ممکن است نتوانید با برچسب کابینت آن را پوشش دهید.

برچسب طرح چوب
برچسب‌های طرح‌دار به دلیل طرح‌های شلوغی که دارند، طبیعی‌تر به نظر می‌رسند.

معایب استفاده از برچسب کابینت

البته استفاده از برچسب کابینت معایب خود را نیز دارد.

بدلی بودن

واقعیت این است که هیچ چیز جای جنس اصلی را نمی‌گیرد. شاید از دور و یا در برخورد اول نتوانید، اما با کمی دقت می‌توان به راز برچسب پی برد. طبیعی است که برچسب هیچگاه اصالت و جلوه متریال اصلی را نخواهد داشت.

برای مثال کابینت هایگلاس واقعی با برچسب هایگلاس، که بر روی آن چسبانده می‌شود، ابدا  قابل مقایسه نیست. طراوت و زیبایی که کابینت یا میز چوبی به یک فضا می‌دهد هرگز با برچسب طرح چوب ایجاد نمی‌شود. البته زمانی که بودجه یا دلیل کافی برای تعویض کابینت‌ها نداریم، برچسب یک جایگزین قابل قبول است.

دوام کم در مقایسه با متریال اصلی

نه تنها در زیبایی که در استحکام و دوام هم برچسب کابینت در مقایسه با متریال اصل در رتبه پایین‌تری قرار دارد. برچسب می‌تواند در اثر حرارت بالا، رطوبت و  برخورد اجسام تیز به راحتی خراب شود. طبیعی است که عمر یک کابینت هایگلاس در مقایسه با برچست کابینت هایگلاس بسیار بیشتر است.

البته وقتی از دوام پایین حرف می‌زنیم یک موضوع نسبی است. یعنی داریم  یک برچسب کاغذی را با جنسی مانند چوب مقایسه می‌کنیم که طبیعی است دوام کمتری دارد. اما این مقایسه نباید شما را در مورد عمر برچسب‌ها نگران کند. اگر برچسبی با کیفیتِ مناسب تهیه کنید و در نگهداری آن کمی دقت کنید زمان زیادی برایتان کار خواهد کرد. به نحوی که  که شاید خسته شده و تصمیم بگیرید خودتان برچسب‌های قبلی را تعویض کنید.

آسیب‌پذیر در برابر ضربه و خراش

بدیهی است که دوام چوب، فلز، هایگلاس، ام‌دی‌اف یا هر نوع کابینت دیگر بسیار بیشتر از برچسب است. برخورد یک سطح تیز، مانند چاقو می‌تواند برچسب کابینت را زخمی و خراب کند.

برخی از انواع برچسب مقاومت مناسبی در برابر رطوبت و خیسی ندارند و دچار آسیب می‌شوند و یا از روی سطح کار بلند می‌شوند. اما اگر از برچسب‌های باکیفیت استفاده کنید، تا حدود بسیار زیادی، می‌توانید مقاومت برچسب را افزایش دهید. امروزه حتی در حمام و سرویس بهداشتی نیز از انواع برچسب‌های باکیفیت استفاده می‌شود.

امکان نصب اشتباه

هر چند نصب ساده یکی از مزایای اصلی برچسب ها است، اما امکان نصب اشتباه نیز وجود دارد. از آنجایی که معمولا این نوع برچسب نصاب حرفه‌ای ندارد، زحمت نصب آن با خود شماست. اگر آدم با حوصله و با دقتی نباشید، ممکن است نتیجه نهایی مطلوب نباشد. چین خوردن یا ایجاد حباب هوا در قسمت‌های مختلف برچسب کاملا محتمل است. البته که با کمی دقت می‌توانید تمام این مشکلات را رفع کنید و برچسب‌هایی کاملا چسبیده و بدون حباب نصب کنید.

برچسب کابینت هایگلاس
برچسب‌های کابینت باعث تنوع و جذابیت بیشتر در آشپزخانه می‌شوند.

خرید برچسب کابینت

اگر می‌خواهید برای خرید برچسب کابینت اقدام کنید لازم است به چند نکته توجه کنید. کیفیت را در نظر بگیرید. خرید برچسب کابینتِ با کیفیت، هزینه شما را گارانتی می‌کند. برای مثال، برچسب قابل شست‌وشو بخرید که در موقع تمیز کاری نگران خراب شدن آن نباشید.

در زمان خرید برچسب، با فروشنده مشورت کنید تا علاوه بر کیفیت مناسب، متریال درست را به شما عرضه کند.

دقت کنید که برچسب‌ها به صورت رولی و در عرض‌های متفاوتی تولید می‌شوند. در اندازه‌گیری سطحی که می‌خواهید آن را کاور کنید، دقت لازم را داشته باشید. اینکار باعث می‌شود از خرید برچسب اشتباه و هزینه اضافه اجتناب کنید. البته همیشه باید مقداری بیشتر از مساحت کابینت برچسب بخرید و دور ریز کار را در نظر داشته باشید.

قیمت برچسب کابینت

قیمت برچسب کابینت مانند طرح آن بسیار متنوع است. در واقع با توجه به نوع مواد، کیفیت، ویژگی‌ها، کاربرد و ابعاد عرض آن، قیمت برچسب کابینت فرق می‌کند. انواع مختلف برچسب از متری، ۲۵۰۰۰ تومان تا   ۷۰۰۰۰  در ابعاد مختلف تولید و عرضه می‌شوند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که برخلاف کاغذ دیواری، قیمت برچسب کابینت بر اساس متر طول محاسبه می‌شود. متداول‌ترین عرض این برچسب‌ها ۶۰ و ۹۰ سانتی‌متر است.

فرض کنید شما یک درب چوبی در عرض ۸۰ سانتی‌متر و به طول ۱۸۰ سانتی‌متر دارید و می‌خواهید برچسبی با قیمت پنجاه هزار تومان بخرید.

در وهله‌ی اول، باید دقت کنید که عرض برچسب ۹۰ سانتی‌متر ( بیش از عرض درب) باشد. ضمنا شما به ۲ متر برچسب برای هر طرف درب نیاز دارید. اگر بخواهید دو طرف را پوشش دهید هزینه شما ۲۰۰ هزار تومان خواهد شد که در مقایسه با یک درب چند صد هزار تومانی، هزینه بسیار پایین‌تری می‌باشد.

انواع برچسب
برچسب‌های کابینت بر روی کابینت‌های مدرن به دلیل سادگی بدنه و سطوح، نصب آسان‌تری دارند به همین دلیل در سبک مدرن کاربرد بیشتری دارند.

انواع مدل‌های ترند و پرطرفدار برچسب کابینت

همان طور که پیش‌تر اشاره شد انواع متنوعی از برچسب‌ها در طرح و جنس مختلف وجود دارند. برخی از نمونه‌های متداول و معروف برچسب کابینت عبارتند از:

برچسب کابینت هایگلاس

 • مدل هایگلاس سفید
 • برچسب کابینت مدل هایگلاس سفید شاین دار
 • برچسب هایگلاس طوسی نقره‌ای یا تیره مات
 • برچسب هایگلاس مشکی مات
 • برچسب هایگالس سبز مات

برچسب با طرح‌ کابینت ام‌دی‌اف

انواع برچسب با طرح چوب

 • آنتیک لایت
 • طرح چوب گردویی
 • طرح چوب بلوط
 • چوب روسی
 • چوب کرم

برچسب مدل کاشی

برچسب طرح سنگ

 • مدل کورین
 • مدل سنگ مرمر
 • مدل سنگ گرانیت

و بسیاری مدل‌های دیگر.

انواع برچسب کابینت
اگر از مدل‌های برچسب طرح‌دار استفاده کنید، بخش‌های جدا کننده و مابین ورق‌ها، کمتر دیده می‌شود و به چشم می‌آید.

استفاده از برچسب کابینت در شرایط موقت که تمایل داریم دکوراسیون آشپزخانه را تغییر دهیم، بسیار توجیه‌پذیر و مناسب است. امروزه در بسیاری از خانه‌های مدرن چه در آشپزخانه و چه در سرویس بهداشتی از انواع برچسب‌ها و کاغذهای دیواری بسیار مقاوم و قابل شست‌وشو استفاده می‌شود که می‌تواند تنوع بسیار بالایی را در بازه‌ی زمانی کوتاه نصیب شما کند. خصوصا اگر مستاجر هستید و یا در منزلی اسکان موقت دارید، استفاده از برچسب بسیار توصیه می‌شود.

درباره خرید کابینت آشپزخانه بیشتر بدانید

امیدواریم مطالب ارائه شده برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد. ازین که همراه آکس چوب بوده‌اید از شما سپاسگزاریم. از شما دعوت می‌کنیم جهت ایده‌گرفتن و مشاهده‌ی مدل‌های به‌روز کابینت آشپزخانه، صفحه‌ی اینستاگرام آکس چوب را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.