دکوراسیون روستیک و روستایی در آشپزخانه های ایرانی

دکوراسیون روستیک و روستایی در آشپزخانه های ایرانی

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین بخش‌‌ها در هر خانه‌ای ست. اگر در گذشته آشپزخانه‌ها، در زیرزمین خانه‌ها و پستو‌ها قرار داشتند، امروزه آشپزخانه‌‌ها، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فضاها هستند که از نظر دکوراسیون و چیدمان، بسیار مورد توجه قرار دارد. از آنجا که همه‌ی ما اوقات زیادی را در آشپزخانه می‌گذرانیم و بسیاری از خانواده‌ها برای صرف غذا یا نوشیدنی، به آنجا مراجعه می‌کنند، طراحی و نحوه‌ی دکوراسیون آن در روحیه افراد بسیار حائز اهمیت است.

وجود فضایی دلنشین و زیبا، کار را برای شما آسان‌تر خواهد کرد و باعث می‌شود از آشپزی و طبخ غذا لذت بیشتری ببرید. اگر به طبیعت و المان‌های چوبی علاقه‌ دارید و ترجیح می‌دهید فضایی خاص و صمیمی را در آشپزخانه تجربه کنید، به شما پیشنهاد می‌دهیم از دکوراسیون روستیک در آشپزخانه‌‌تان استفاده کنید. آکس چوب در این مقاله قصد دارد پیشنهاد‌های ساده و کاربردی به شما ارائه دهد تا آشپزخانه‌ی خود را هر چه بیشتر به دکوراسیون روستیک نزدیک و هماهنگ کنید. ما را در این محتوا همراهی کنید:

دکوراسیون روستیک و روستایی در آشپزخانه

سبک دکوراسیون روستیک یا روستایی:

سبک دکوراسیون روستیک یکی از جذاب‌ترین مدل‌ها در طراحی داخلی خانه است و می‌تواند آشپزخانه شما را تبدیل به محلی رویایی و دلنشین کند. سبک دکوراسیون روستیک که به انگلیسی به آن Rustication گفته می‌شود به معنای سبک روستایی است و در واقع سبکی است که در آن از المان‌های ساده، چوبی و دست‌ساز روستایی استفاده می‌شود.

عمده‌ی وسایلی که در سبک دکوراسیون روستیک به کار می‌رود، از درختان و چوب‌های جنگلی می‌باشد و در آن سادگی و اصالت چوب و طبیعت حرف اول را می‌زند. در وسایلی که به سبک روستیک ساخته می‌شوند، معمولا لوازم چوبی رنگ نمی‌شوند و تنها به وسیله‌ی جلادهنده، کمی براق می‌شوند تا مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت و مواجهه با هوا، بیشتر شود.

در سبک هنری روستیک، همه چیز همان چیزی هست که وجود دارد و کمتر در معرض تغییر و تزئین‌های پیچیده قرار می‌گیرد تا اصالت و سادگی آن بیشتر حفظ شود.

سبک دکوراسیون روستیک

پیشنهادهایی برای دکوراسیون روستیک در آشپزخانه:

برای داشتن یک آشپزخانه به سبک دکوراسیون روستیک ، لازم است از وسایل طبیعی که از چوب‌های جنگلی و حصیرهای ساده بافته شده‌اند، استفاده بیشتری کنید و المان‌های روستایی را در تزئینات آشپزخانه‌تان بکار بگیرید.

البته وجود المان‌های روستایی ابدا به معنی این نیست که شما باید خانه‌ای روستایی و بدون بهره‌گیری از امکانات داشته باشید، بلکه به این معنی ست که بتوانید مدرنیته و وسایل مدرن و امروزی را با تزئینات روستایی و سنتی آراسته کنید که اتفاقا این سبک با اقبال زیادی از سوی طراحان و دیزاینرها مواجه شده است.

در ادامه بیشتر درباره سبک دکوراسیون روستیک توضیح خواهیم داد:

کابینت‌های چوبی و به رنگ و طرح چوب سفارش دهید:

همانطور که اشاره شد در دکوراسیون روستیک در آشپزخانه، چوب و سازه‌های چوبی و حصیری و یا حتی سنگی، نقش مهمی ایجاد می‌کنند، بنابراین بهتر است از کابینت‌ چوبی ساده استفاده کنید. وجود کابینت‌های ساده چوبی بیش از هر چیز دیگری نمایانگر سبک روستیک در آشپزخانه است و آشپزخانه شما را بسیار جذاب و دوست‌داشتنی خواهد کرد.

البته باید این نکته را در نظر بگیرید که چوب، متریال باارزش و گرانقیمتی ست و ساخت کابینت‌هایی از جنس چوب ممکن است بسیار گران تمام شود. اگر بودجه‌ی شما برای ساخت کابینت‌های چوبی محدود است یا تمایل ندارید تا این مقدار هزینه کنید، به جای ساخت کابینت‌ تمام چوب، می‌توانید کابینت‌هایی از جنس MDF، هایگلاس نیز استفاده کنید که پیشنهاد ما این است رنگ انتخابی شما، به رنگ چوب باشد. قهوه‌ای روشن، بلوطی، شکلاتی، فندقی، نسکافه‌ای و سایر رنگ‌های خانواده‌ی قهوه‌ای شما را بیشتر به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک خواهد کرد. 

البته می‌توانید کابینت‌هایی با رنگ‌های دیگر مانند سفید یا مشکی هم داشته باشید و برای نزدیک‌تر شدن به سبک دکوراسیون روستیک، از دیگر جزئیات بهره بگیرید.

کابینت‌های چوبی و به رنگ و طرح چوب

از میز و صندلی چوبی استفاده کنید:

در سبک دکوراسیون روستیک ، استفاده از لوازم چوبی بسیار متداول است. بنابراین بهتر است یک میز و صندلی چوبی ساده که به سبک روستیک ساخته شده است را در میان آشپزخانه قرار دهید و محیطی گرم و دوست‌داشتنی برای صرف غذا، چای یا قهوه فراهم آورید.

چوب‌های برش‌خورده به عنوان قفسه‌های دیواری را فراموش نکنید:

امروزه استفاده از شلف‌ها و قفسه‌های بدون درب در آشپزخانه بسیار متداول شده است. برای نزدیک شدن به سبک دکوراسیون روستیک ، می‌توانید قفسه‌ای از چوب‌های جنگلی در آشپزخانه‌ نصب کنید و بسیاری از لوازم کوچک و البته زیبا را که در آشپزخانه‌تان استفاده می‌کنید، بر روی آن قرار دهید.

دکوراسیون روستیک و نمادهای چوبی در آشپزخانه:

برای اینکه آشپزخانه را به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک‌تر کنید، لازم است از وسایل و ابزارآلات چوبی و روستیک بیشتر در آشپزخانه‌تان استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید چند گلدان کوچک چوبی در شلف دیواری قرار دهید. قندان‌های چوبی، قاشق و چنگال چوبی، جاادویه و پاسماوری چوبی و بسیاری از لوازم که در هر آشپزخانه‌ای وجود دارد را از جنس چوبی طبیعی تهیه کنید و آن‌ها را در فضایی که بیشتر در دیدرس هستند قرار دهید.

وسایل و لوازم حصیری و دست ساز را در آشپزخانه جای دهید:

حصیر و مصنوعات حصیری، جزء جدایی‌‌ناپذیر آشپزخانه‌های روستایی است و حضور آن‌ها در آشپزخانه، می‌تواند آشپزخانه مدرن شما را به سبک دکوراسیون روستیک و روستایی نزدیک‌تر سازد. به عنوان مثال، می‌توانید از سبد سیب‌زمینی و پیاز حصیری در آشپزخانه استفاده کنید. جای‌نان حصیری، سبد‌های حصیری کوچک و بزرگ، زیر‌انداز حصیری، جای قاشق و چنگال و بسیاری از لوازم دیگر را از جنس حصیر تهیه کنید و از زیبایی و سادگی آن لذت ببرید.

استفاده از وسایل ساده و هندسی بیشتر استفاده کنید

از قابلمه‌های سنگی و مسی برای آشپزی استفاده کنید:

همانطور که می‌دانید در آشپزخانه‌های روستیک و روستایی، از قابلمه‌های سنگی و مسی استفاده می‌شده است. سعی کنید یک یا دو قابلمه مسی یا سنگی در آشپزخانه داشته باشید و به صورت نمادین آن‌ها را در گوشه‌ای از آشپزخانه قرار دهید. ذکر این نکته ضروری است که پخت غذا در ظروف سنگی و مسی، علاوه بر اینکه باعث حفظ مواد مغذی غذا می‌شود، از نظر سلامتی هم برای بدن مفید‌تر از بسیاری از ظروفی است که امروزه از آن‌ها برای پخت‌وپز استفاده می‌کنیم.

گلیم یا زیلو‌های سنتی در کف آشپزخانه پهن کنید:

برای بهره‌گیری از سبک دکوراسیون روستیک ، باید هر چه بیشتر از وسایلی و ابزارآلاتی که حس روستایی بودن را در بیننده ایجاد می‌کند، استفاده کنید. اگر آشپزخانه شما به گونه‌ای است که باید در کف آن فرش استفاده کنید، بهتر است از گلیم، گبه یا زیلوهای سنتی استفاده کنید.

از چراغ‌ها و لوسترهای چوبی استفاده کنید:

لوستر‌های چوبی یکی دیگر از جزئیاتی است که در یک آشپزخانه به سبک دکوراسیون روستیک باید بکار برود. چنانچه آشپزخانه شما به گونه‌ای است که می‌توانید لوستر در آن آویزان کنید، پیشنهاد ما این هست که حتما آن را به یک لوستر چوبی ساده مزین کنید.

از کف‌پوش‌های چوبی یا قهوه‌ای رنگ برای کف آشپزخانه بهره بگیرید:

پالت‌های چوبی در کف آشپزخانه، یکی دیگر از مواردی است که در آشپزخانه‌های به سبک روستیک جلب توجه می‌نماید. برای این منظور بهتر است از کف‌پوش‌های طرح چوب یا پارکت‌های چوبی قابل شستشو برای کف آشپزخانه استفاده نمایید.

همچین در صورت امکان می‌توانید سقف آشپزخانه را هم با پالت‌های چوبی یا قطعات چوب طبیعی پوشش دهید.

از کف‌پوش‌های چوبی یا قهوه‌ای رنگ برای کف آشپزخانه بهره بگیرید

از ظروف سفالی و ساده بیشتر استفاده کنید:

استفاده از ظروف سفالی مانند پارچ آب‌خوری، لیوان‌، بشقاب و سایر لوازمی که از جنس سفال تهیه شده‌اند، می‌توانند آشپزخانه شما را بیشتر به سبک دکوراسیون روستیک و روستایی نزدیک نمایند.

از رنگ‌های ساده و ملایم در دکوراسیون کلی آشپزخانه استفاده کنید:

از ویژگی‌های شاخص خانه‌های روستایی و روستیک، سادگی است. بنابراین اگر تمایل دارید آشپزخانه‌تان بیشتر به سبک دکوراسیون روستیک نزدیک باشد، بهتر است از بکارگیری رنگ‌های تند و غیرطبیعی اجتناب کنید. دقت کنید در سبک روستیک، همه چیز باید طبیعی و برگرفته از دل طبیعت به نظر بیاید. بنابراین در انتخاب جزئیات آشپزخانه مانند قابلمه‌ها، پرده، سرویس دستگیره و دم‌کنی و هر چیز دیگری که در آشپزخانه به کار می‌رود، این نکته را مد نظر قرار دهید.

دیوارپوش و پنل چوبی در آشپزخانه نصب کنید:

بخشی از دیوار آشپزخانه‌تان را با پنل‌های چوبی و روستیک پوشش دهید و حس سادگی را بیشتر در آشپزخانه‌تان ایجاد کنید. می‌توانید با زدن میخ‌های کوچک به این دیوار‌ها، برخی از لوازم کوچک و سنتی مانند شیرجوش برنجی یا مسی را نیز از آن آویزان کنید.

از وسایل ساده و هندسی بیشتر استفاده کنید:

از دیگر مشخصه‌های سبک دکوراسیون روستیک و روستایی استفاده از اشکال ساده و به دور از انحناهای پیچیده است. بنابراین دقت کنید این قاعده در آشپزخانه رعایت شده باشد. سعی کنید از اشکال هندسی ساده در دکوراسیون و فضای عمومی آشپزخانه استفاده کنید و سبک چیدمان آشپزخانه به گونه‌ای باشد که ساده و نزدیک به اشکال هندسی باشد.

به عنوان مثال دستگیره‌های کابینت آشپزخانه  را از انواع هندسی ساده انتخاب کنید.

از وسایل ساده و هندسی بیشتر استفاده کنید

هر چه بیشتر از ظروف چوبی استفاده کنید:

امروزه وسایل و لوازم چوبی بسیاری در بازار وجود دارد که در سبک روستیک بکار می‌رود. به عنوان مثال می‌توانید از کاسه‌های چوبی یا سینی‌های چوبی برای قرار دادن میوه و سبزیجات استفاده کنید.

طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان مملو از طرح‌ها و مدل‌های جذاب و زیبا برای شماست که هر کدام ویژگی‌ها و جذابیت‌های خاص خود را دارد. افراد زیادی هستند که به سبک مدرن علاقه‌مند هستند و در مقابل، افراد زیادی نیز هستند که طرفدار سادگی و مصونوعات برگرفته از دل طبیعت هستند.

دکوراسیون روستیک نوعی سبک هنری است که به سبک و المان‌های سنتی و روستایی اشاره دارد و مورد علاقه افراد زیادی قرار دارد. برای اینکه دکوراسیون روستیک را در آشپزخانه‌تان پیاده سازید، نیاز نیست تمام موارد گفته شده در بالا را الزاما در آشپزخانه‌تان بکار برید ؛ بلکه می‌توانید متناسب با سلیقه و بودجه‌ای که دارید از هر کدام که برایتان مناسب و راحت‌تر است استفاده کنید.

ازین که این محتوا را در وب‌سایت آکس چوب مطالعه کرده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم این مقاله برایتان سودمند و مفید واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Comments (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *