کلوزت روم

کلوزت روم یا اتاق لباس چیست؟

در ادامه این مقاله می خوانیم که کلوزت روم چیست و چگونه محصولی می باشد. همچنین می خواهیم به بررسی کاربرد ها و مزایای این وسیله جذاب و مفید بپردازیم. از طرف دیگر می ‌خواهیم نکات مهم در خرید این محصول و وسیله پر کاربرد را ارائه دهیم. به عبارت دیگر قیمت کلوزت روم را بیان می کنیم و با آن بیشتر آشنا می شویم، پس همراه آکس چوب باشید.

اصطلاح closet room یا  walk in closet ، که در فارسی با اصطلاح کلوزت روم یا اتاق لباس شناخته می‌شود، به اتاقی گفته می‌شود که همه ملزومات و امکانات لازم برای نگهداری و تعویض لباس و پوشیدنی‌ها را داشته باشد. کلوزت روم در واقع اتاقی کمدمانند است که حکم رختکن را نیز دارد. معمولا در قسمتی از این اتاق، مبلمان یا پافی قرار دارد که فرد هنگام انتخاب یا تعویض لباس یا کفش می‌تواند روی آن بنشیند.

همچنین یک آینه‌ی قدی استاندارد نیز درون آن تعبیه می‌شود تا هنگام تعویض یا پوشیدن لباس  بتوانید خودتان را در آن مشاهده کنید. معمولا در خانه و اتاق‌هایی که بزرگ و مجلل هستند بخشی از فضا را به کلوزت روم اختصاص می‌دهند تا لباس‌ها، اکسسوری‌های پوشیدنی، مانند ساعت و غیره، و همچنین کیف و کفش‌ها به طور سازماندهی شده و مرتب در جای خود قرار گیرند. احتمالا انواع کلوزت روم را که در اتاق سلیبریتی‌های مشهور وجود دارد دیده‌ باشید. امروزه این اتاق‌های رختکن جذاب! سر از خانه‌های کوچک و بزرگ ما نیز در آورنده‌اند تا فضای نگهداری و تعویض لباس‌هایمان جذاب و منحصر بفرد باشد.

کاربرد کلوزت روم

کلوزت روم یک اتاق کوچک است که البته تنها در اتاق‌ خواب‌های بزرگ امکان تعبیه آن وجود دارد. وجود کلوزت روم به شما امکان می‌دهد پوشیدنی‌هایتان از قبیل، لباس، پالتو، کفش، کیف، لباس‌های ورزشی، چتر، شال و کلاه، عینک، کمربند و حتی ساعت و زیورآلات به شکل سازماندهی شده و مرتب در جای خود قرار گیرند. وجود کلوزت روم شما را از جابجایی و انبار کردن مداوم لباس‌های زمستانه و تابستانه رها می‌سازد؛ چرا که با وجود اتاقی با قفسه‌ها و کمدهای مناسب و جادار دیگر نیاز نیست لباس‌هایتان را زمستانی و تابستانی کنید! هر آنچه که استایل روزانه شما را تشکیل می‌دهد در یک کلوزت روم جذاب نظم می‌یابد و به شما امکان می‌دهد بتوانید همه‌ی لباس‌ها و زیورآلات‌تان را یکجا در دسترس داشته باشید.

ایده کلوزت روم

 در ادامه شما را با انواع مدل‌ها و ایده‌های کلوزت روم و تصاویر آن‌ها آشنا می‌کنیم.

کلوزت روم

ابعاد کلوزت روم

بدیهی است که برای داشتن یک اتاق لباس کاربردی نیاز به فضای مناسب است؛ کلوزت روم‌ها در واقع یک اتاق اضافه هستند که به طور خاص برای نگهداری و پوشیدن لباس قفسه‌بندی و رگال‌بندی می‌شوند. (closet room معمولا بخشی از اتاق خواب  است و یا دربی به اتاق خواب دارد تا( راحتی و دسترسی بهتری  داشته باشد.) طراحان معمولا از فرورفتگی‌ها یا قناصی‌های بزرگ برای تعبیه کلوزت روم استفاده می‌کنند تا فرم کلی اتاق یا منزل به هم نریزد. حداقل ابعادی که برای کلوزت روم در نظر گرفته می‌شود ۶ یا ۹ متر به بالا است، که البته می‌توان مساحت کمتر از این هم داشته باشد اما از کاربرد و دسترسی آن کاسته می‌شود. هر قفسه و دیواری که در اتاق لباس تعبیه می‌شود باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر عمق داشته باشد و حداقل ۸۰ سانتی‌متر تا ۱ متر بین قفسه‌های روبروی هم فاصله وجود داشته باشد. با توجه به این ابعاد، سایز کلوزت روم بسته به اینکه دو طرفه، یک طرفه یا سه طرفه باشد متغیر است.

انواع کلوزت روم

اتاق رختکن یا تعویض لباس بسته به کاربرد و تعداد نفراتی که از آن استفاده می‌کنند انواع مختلفی دارد.

 • کلوزت روم یک طرفه: فقط یک طرف دیوار قفسه‌بندی می‌شود که معمولا دیوار روبروی درب ورودی است. این مدل جزو کوچکترین‌ها و رایج‌ترین مدل اتاق لباس است زیرا در خانه‌های کوچک هم امکان تعبیه آن وجود دارد.
 • کلوزت دو طرفه: در این مدل، دو دیوار روبروی هم قفسه بندی می‌شوند که احتمالا دیوار سوم و روبروی درب ورودی به تعبیه آینه یا پنجره نورگیر اختصاص می‌یابد. این مدل کلوزت نیز بسیار کاربردی است و فضای دسترسی و سازماندهی بیشتری را به کاربر می‌دهد که البته برای تعبیه آن به فضای بیشتری از کلوزت یک طرفه نیاز داریم.
 • کلوزت سه طرفه یا کامل: در این مدل سه طرف دیوار طبقه‌بندی می‌شود که باعث می‌شود فضای کاربردی‌تری و حداکثری برای لباس‌ها در دسترس باشد.
 • کلوزت جزیره‌دار: این مدل بزرگترین نمونه‌ی اتاق لباس است که در آن فضا به حدی فراخ است که می‌توان یک جزیره کاربردی با کلی کشو و قفسه را نیز در وسط آن تعبیه کرد.

با توجه به آنچه راجع به انواع کلوزت روم‌ها گفته شد، اتاق تعویض لباس، ممکن است مربع، مستطیل یا باریک و بلند باشد.

کلوزت روم مدرن

در نگاه اول شاید کلوزت روم یک اتاق رختکن کمدمانند باشد، اما قضیه به این سادگی‌ها نیست! این اتاق جذاب را مانند هر قسمت دیگری از منزل‌تان، می‌توانید به سبک‌ها و مدل‌های مختلفی طراحی کنید. اگر سبک منزل‌تان مدرن است، کلوزت روم به سبک مدرن طراحی می‌شود که مشخصه‌ی بارز آن، طراحی مدرن و ساده، استفاده از رنگ‌های روشن، براق و خنثی و سایر المان‌هایی است که یک فضای رختکن خصوصی اما مدرن را در اختیارتان قرار می‌دهد. در کلوزت روم مدرن، قفسه‌ها، دستگیره‌ها، پاف یا جزیره‌ای که در آن تعبیه می‌شود، همه به سبک مدرن انتخاب می‌شوند.

کلوزت روم کلاسیک

اگر سبک دکوراسیون منزل‌تان کلاسیک است، وجود یک کلوزت روم کلاسیک و مجلل ایده‌ی جالبی  خواهد بود! در این مدل، کمد‌ها، قفسه‌ها، جزیره، پاف، چوب رختی‌ها و به طور کلی همه چیز به سبک کلاسیک انتخاب می‌شوند. برای اجرای این طرح به فضای بزرگتری احتیاج هست. رنگ‌ها معمولا در طیف رنگی کلاسیک هستند و دستگیره‌ها، مدل آینه، جزیره و پاف با سبک کلاسیک همخوانی دارد.

کلوزیوم روم ایرانی

به طور کلی، کلوزت روم یک مفهوم غربی و برگرفته از سبک معماری و مهندسی غربی است اما این موضوع دلیل نمی‌شود که طراحان ایرانی به فکر تعبیه و ساخت یک کلوزت روم ایرانی با طراحی بومی و اصیل ایرانی نباشند. در مدل کلوزت روم ایرانی، از المان‌های بومی و ایرانی بیشتر استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال با انتخاب یک پاف یا یک گلیم یا فرش ایرانی می‌توان فضای بسیار زیبایی طراحی کرد که با معماری اصیل ایرانی همخوانی داشته باشد.

کلوزت روم کوچک

اگر فضای اتاق‌ یا منزل‌تان کوچک است، می‌توانید با اختصاص یک کلوزت روم کوچک نظم بیشتری به لباس‌ها ببخشید؛ به هر حال، وجود یک اتاق لباس کوچک بهتر از نبود آن است! در این مدل از برخی آپشن‌ها مانند وجود پاف یا جزیره صرفنظر می‌شود و در کوچکترین حالت ممکن، حداقل یک دیوار قفسه‌بندی می‌شود. وجود چنین اتاق کوچکی که حداقل ابعاد آن باید ۲ در ۱ متر باشد نظم بسیاری برایتان به ارمغان خواهد آورد و از ایده‌ی آن می‌‎توان برای اتاق کودک یا نوجوان استفاده کرد.

کلوزت روم شیشه‌ای

معمولا کلوزت روم‌ها به شکلی طراحی می‌شوند که از چشم پنهان بمانند و با یک درب یا پرده یا پاراوان از فضای اصلی اتاق جدا می‌شوند. انواع لباس‌ها، کیف و کفش و سایر پوشیدنی‌ها رنگ‌های مختلف و طرح‌های متنوعی دارند که قرارگیری آن‌ها در کنار هم، باعث ایجاد فضایی شلوغ می‌شود. با این وجود، ایده‌ی کلوزت روم شیشه‌ای در اتاق‌های سبک مدرن، جذابیت‌های خاص و طرفداران مختص به خودش را دارد که البته چیدمان به قاعده و ایجاد نظم  از مهم‌ترین الزامات آن است.

کلوزت روم دخترانه

اگر دختر خانمی در منزل دارید، وجود یک اتاق لباس دخترانه گزینه‌ی جذابی برایتان خواهد بود. با تعبیه یک اتاق لباس مینیمال دخترانه می‌توانید فضای بسیار مهیجی را برای سازماندهی وسایل دختران نوجوان در اختیارشان قرار دهید. استفاده از رنگ‌های پاستیلی و شاد در انتخاب متریال قفسه‌ها و کمدها، مانند رنگ صورتی یا بنفش، زیبایی کلوزت روم دخترانه را به حد اعلا می‌رساند و بیش از هر آپشن دیگری باعث خوشحالی دختر دلبندتان خواهد شد.

مدل‌های اتاق لباس یا کلوزت روم

کلوزت روم‌ها بسته به کاربردی که دارند، مدل‌های مختلفی دارند. مدل و طرح آن، بسیار وابسته به شخص یا اشخاصی است که از آن استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، اگر اتاق لباس برای یک زوج طراحی می‌شود، هر طرف دیوار را می‌توان به یکی از زوجین اختصاص داد تا لباس‌ها و وسایلشان را به تفکیک در آن چیدمان کنند. اگر کلوزت روم برای یک پسر جوان یا یک دختر جوان یا حتی یک کودک طراحی می‌شود، مدل و ساختار آن متفاوت خواهد بود. برای نمونه، کلوزت روم‌هایی که برای کودکان طراحی می‌شود از ابعاد کوچکتر با سایز طبقات مختص قد کودک طراحی می‌شود. اگرچه، همه‌ی کلوزت روم‌ها از تعدادی رگال، قفسه و کشو تشکیل شده‌اند اما می‌‌توان با ایده‌های خلاقانه مدل‌های مختلفی از آن‌ را طراحی و ایجاد کرد که برای هر شخصی کاربرد مجزا داشته باشد!

 

کلوزت روم زیبا

کلوزت روم چه کاربردی دارد؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم امروزه استفاده از کلوزت روم افزایش پیدا کرده است‌. چرا که یکی از مهم ترین مزایای آن نگهداری از لباس ها در فضای محدود می باشد. یعنی افراد می توانند تمامی وسایل خود را در این فضا قرار دهن.  همچنین آن ها می توانند به راحتی وسایل خود را استفاده، تعویض و یا نگهداری کنند. علاوه بر این یکی دیگر از کاربرد و مزایای این وسیله استفاده از آینه قدی و مبل راحتی برای پوشیدن کفش ها می باشد. یعنی افراد می‌ توانند پس از پوشیدن لباس های خود در آینه قدی خود را نگاه کنند. سپس کفش های خود را با استفاده از این مبل راحتی بپوشند. این وسیله دارای تفکیک فضای بسیار خوب و مناسب می باشد. یعنی چیدمان لباس ها در این وسیله آسان و راحت است.

همچنین افراد می توانند به راحتی به وسایل مد نظر خود دسترسی داشته باشند. از طرفی هم، آن ها می توانند هنگام تعویض لباس های خود آن ها را به راحتی در این فضا قرار دهند. از دیگر مزایا و کاربرد های این وسیله می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. استفاده بهینه از اتاق و یا منزل هنگام استفاده از این وسیله
 2. جذابیت و زیبایی عالی در اتاق مورد استفاده
 3. دسترسی آسان و راحت به وسایل مورد نیاز
 4. برخورداری از چیدمان بسیار خوب و منظم برای وسایل و لباس ها
 5. تولید کنندگان این محصولات را به صورت سازمان یافته طراحی و تولید کرده اند.
 6. این محصولات دارای قیمت مناسب و مقرون به صرفه هستند. اما می ‌توان گفت اگر قیمت آن ها بالا باشد، حتماً ارزش دارد. چرا که افراد وسایلشان را به طور منظم در آن نگهداری می کنند. لذا می ‌توان گفت پول آن ها با خرید این محصول هدر نمی رود.

دیزاین مدرن کلوزت روم

نکات مهم در خرید کلوزت روم

همان طور که می دانیم خرید هر وسیله ای نیازمند رعایت قوانین و مقرراتی می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت رعایت نکات مهم در خرید کلوزت روم از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا افراد هنگام خرید علاوه بر در نظر گرفتن این نکات، می بایستی مزایا و کاربردهای آن را بررسی کنند.

از نکات مهم و پر اهمیت هنگام خرید این محصول پر کاربرد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • توجه به فضای مورد استفاده از این محصول: افراد می بایستی قبل از خرید این محصولات، به فضای مورد استفاده از این محصولات و تعداد وسایل توجه داشته باشند. چرا که در چیدمان و ایجاد جذابیت بسیار، تاثیر می ‌گذارد.
 • در نظر گرفتن وسایل برای نگهداری از آن‌ ها در این محصول: این محصولات می بایستی با توجه به تعداد وسایل و حجم آن ها خریداری شوند. زیرا علاوه بر استفاده بهینه از فضا، زیبایی آن ها نمایان می شود.
 • خرید این محصولات با توجه به طراحی مبلمان و کمد های منزل: افراد بهتر است طرح این وسیله را متناسب با طراحی مبلمان و کمد های منزل انتخاب کنند. چرا که به راحتی با دکوراسیون منزل هماهنگ می شود. همچنین جذابیت خانه را دو چندان می کند.
 • نورپردازی کلوزت و یا استفاده از نور مصنوعی در آن ها: این محصولات دارای نور کم می باشند. به عبارت دیگر می توان گفت نور در این فضا وجود ندارد. لذا افراد می توانند از نور مصنوعی برای دید بهتر لباس و وسایل در این فضا استفاده کنند.

پس افراد بهتر است با رعایت نکات بالا بهترین محصولات را خریداری کنند. همچنین آن ها می توانند با خرید این محصولات از فضای منزل خود استفاده بهینه داشته باشند. بنابراین نکاتی که بیان کردیم به آن ها در خرید کلوزت روم کمک بسیاری می کند.

داخل یک کلوزت روم

قیمت کلوزت روم

همان طور که می دانیم این محصولات دارای طرح و مدل های متنوع و مختلف می باشند. همچنین تولید کنندگان آن ها را بر اساس سلیقه افراد در ابعاد و اندازه مختلف تولید می کنند. لذا افراد می ‌توانند بر اساس فضای مورد نظر خود و تعداد وسایل این محصولات را خریداری کنند. به همین منظور می توان گفت قیمت کلوزت روم با توجه به تعداد وسایل، سلیقه افراد، جنس و کیفیت و…. محاسبه می‌ شود.

همان طور که در بالا اشاره کردیم قیمت این محصولات ارزان و مناسب می باشد. یعنی افراد می ‌توانند با انتخاب بهترین روش، محصولات را با قیمت مقرون به صرفه خریداری کنند. علاوه بر این تولید کنندگان نیز با هدف بهره مندی افراد از این محصولات، آن ها را طراحی کرده اند. یعنی هدف آن ها بهره مندی افراد از فضای منازل خود می باشد. لذا قیمت مناسب و ارزانی را برای فروش این محصولات در نظر گرفته اند.

معمولاً قیمت کلوزت روم نسبت به کابینت و کمد دیواری ها ارزان و مناسب تر است. همچنین نحوه محاسبه این محصول نیز آسان تر از دیگر محصولات است. به همین منظور کار تولید کنندگان هم برای فروش این محصولات آسان شده است.

امروزه با توجه به گسترش اینترنت و فضای مجازی کار افراد برای خرید این محصولات راحت شده است. چرا که آن ها می‌ توانند به صورت اینترنتی از قیمت محصولات استعلام بگیرند. همچنین می‌ توانند محصولات مد نظر خود را انتخاب و سپس در صورت تمایل سفارش دهند.

به عبارت دیگر می توان گفت خرید و سفارش اینترنتی کلوزت روم به عنوان پر طرفدار ترین روش شناخته شده است. زیرا افراد می ‌توانند با مراجعه به سایت های معتبر محصولات مد نظر خود را انتخاب کنند. همچنین می‌ توانند از کارشناسان فروش آن ها راهنمایی های لازم را دریافت کنند. کارشناسان فروش این محصولات به مشتریان در مورد قیمت، جنس و کیفیت آن ها اطلاعاتی را ارائه می دهند.

قیمت کلوزت روم کوچک در اتاق خواب چقدر می شود؟

قیمت کلوزت روم بر اساس عوامل مختلفی محاسبه می شود که در ادامه با آن بیشتر آشنا می شویم. اما می‌ توان گفت افراد هر چقدر هم که هزینه بیشتری برای خرید این محصولات پرداخت کنند، ارزشمند است. چرا که می ‌توانند از آن به عنوان یک فضای اصلی برای نگهداری از لباس هایشان استفاده کنند. از طرف دیگر می توان گفت امروزه این محصولات پر کاربرد به عنوان یکی از نیازهای اصلی افراد می باشند. لذا آن ها از کلوزت به عنوان فضای اصلی و بسیار مهم در منازل خود استفاده می کنند. همان طور که بیان کردیم این محصول دارای طبقه قفسه و یا بخش های مختلفی می باشد لذا هدف تولید کنندگان از طراحی و ساخت این محصول نگهداری، استفاده ی آسان و تعویض لباس ها می باشد. به همین منظور افراد می ‌توانند وسایل شخصی خود را به طور منظم بچینند.

کلوزت روم شیک

کلوزت روم از جمله محصولات و فضاهای اصلی منازل مدرن و شیک به شمار می رود. چرا که افراد می ‌توانند وسایل اضافی و کفش و لباس های خود را در آن نگهداری کنند. همچنین می‌ توان گفت این محصول علاوه بر نگهداری از لباس و وسایل، جذابیت بسیاری دارد.

به عبارت دیگر کلوزت می تواند فضا و دکوراسیون منزل را به شدت جذاب و زیبا کند. علاوه بر این خانم ها می توانند برای نظم دهی و چیدمان لباس های خود به صورت منظم، از آن استفاده کنند. چرا که این محصول از شلوغ بودن فضای منزل جلوگیری می کند. همچنین آن ها می توانند تمامی وسایل خود را با توجه به اندازه ای که دارند، در آن قرار دهند. یعنی هر ی از قفسه و بخش‌ های مختلف این محصول با توجه به تعداد و اندازه وسایل طراحی شده است.

افراد برای خرید کلوزت روم کافی است با رعایت نکات مهم در خرید آن آشنا باشند. همچنین بهترین روش ها را برای خرید این محصولات انتخاب کنند تا از خرید خود رضایت کامل داشته باشند. خلاصه،  در این مقاله با محصولی به نام کلوزت آشنا شدیم که به عنوان یک فضا برای نگهداری از لباس ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد. بنابراین افراد امروزه با وجود این محصول، هیچ گونه نگرانی جهت نگهداری از لباس های خود ندارند.

امتیاز بدید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *