طرح گل روی کابینت منبت ؛ معرفی انواع گل دکوراتیو بر روی کابینت سبک کلاسیک

معرفی انواع گل دکوراتیو بر روی کابینت سبک کلاسیک

منبت نوعی هنر کنده‌کاری و حکاکی بر روی چوب یا سایر سطوح است که از دیرباز توسط ایرانیان برای زیباسازی بیشتر چیدمان و دکوراسیون انجام می‌گرفته است. بیشترین سطحی که منبت بر روی آن انجام می‌شود چوب طبیعی است که با زیبایی هر چه تمام‌تر، طرح‌ها و منبت‌های زیبا را می‌توان بر روی آن ایجاد کرد. امروزه از هنر منبت در سبک کابینت‌های کلاسیک استفاده می‌شود و انواع طرح‌ها و حکاکی‌های زیبا را می‌توان به وسیله‌ی هنر منبت میهمان آشپزخانه کرد. در این محتوا قصد داریم راجع به انواع طرح گل روی کابینت منبت اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. محصولات منبت آکس چوب با تنوع رنگ و طرح بسیار بالا، یکی از زیباترین مدل آشپزخانه‌های کلاسیک را برای شما به وجود می‌آورند. از شما دعوت می‌کنیم با این محتوا همراه باشید:

انواع کابینت کلاسیکتنها برای کابینت کلاسیک می‌توان از انواع منبت و گل‌دکوراتیوهای کار شده استفاده نمود. انواع دیگر کابینت مانند کابینت مدرن ، این قابلیت را ندارند که بشود منبت و کنده‌کاری را بر روی بدنه‌ و درهای کابینت ایجاد نمود.

در گذشته، اگر فردی به کابینت کلاسیک علاقه داشت، الزاما باید آن را با چوب طبیعی می‌ساخت. اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه‌های پیشرفته‌، می‌توان کابینت‌های کلاسیک را با متریال دیگری مانند کابینت ممبران یا کابینت پولیشی و … نیز ساخت تا هزینه‌ی آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

روند کار در تولید کابینت‌های ممبران ، بدین شکل است که در ابتدا طرح‌ها و منبت‌های دلخواه و مورد پسند مشتری بر روی ام‌دی‌اف خام حکاکی می‌شود. حکاکی بر روی ام‌دی‌اف خام، توسط ماشین‌آلات بسیار پیشرفته‌ای به نام ماشین سی‌ان‌سی انجام می‌شود. ماشین cnc قادر است با سرعت بسیار بالایی طرح‌ها و منبت‌های مورد نظر مشتری را بر روی ام‌دی‌اف خام ایجاد کند. پس ازین مرحله، ام‌دی‌اف خام با روکش‌های مختلفی پوشانده و روکش می‌شود و هر روکش بسته به موادی که از آن تشکیل شده‌ است، خاصیت و ویژگی‌های مختلفی را برای کابینت به وجود می‌آورد و باعث می‌شود کابینت شکل و ظاهری متفاوت داشته باشد.

از نظر قیمت و بهای تمام شده، کابینت‌های کلاسیک گرانترین نوع کابینت آشپزخانه در سبک کلاسیک هستند و پس از آن کابینت‌های ممبران در رده‌ی بعدی قرار دارند.

انواع طرح گل روی کابینت منبت

کابینت کلاسیک مملو از کنده‌کاری‌ها و گل‌دکوراتیوهای مختلف بر روی سطوح، گوشه‌وکنارها و درها می‌باشد. بر خلاف کابینت مدرن که هیچ جزئیات پیچیده‌ای ندارد و کاملا ساده است، هر جزئیاتی که در کابینت کلاسیک وجود دارد با حکاکی‌های مختلف می‌شود. ستون‌ها، سرستون‌ها، گوشه‌های کابینت، کاور کابینت هود و هر قسمت دیگری در آشپزخانه‌ی کلاسیک، منبت و کنده‌کاری می‌شود و مشتری می‌تواند با توجه به سلیقه و نظر خود، انواع طرح گل را بر روی کابینت منبت انتخاب و سفارش دهد.

  • گل‌دکوراتیوها یا گل‌های تزئینی

گل‌دکوراتیو‌ها به عنوان بخش تزئینی کابینت‌های کلاسیک به کار می‌روند و باعث می‌شوند ظاهر کابینت، از سادگی در آید و شکلی فاخر و تزئینی به خود بگیرد. استفاده از گل‌دکوراتیو، نه تنها در کابینت آشپزخانه کاربرد دارد،‌ بلکه از آن‌ها می‌توانید برای تزئین در، کمد‌ دیواری و سایر مصنوعات چوبی در منزل استفاده کنید.

انواع گل‌دکوراتیوها به زیبایی کابینت‌های کلاسیک می‌افزایند و باعث می‌شوند ظاهر کابینت ساده و بی‌آلایش نباشد. با توجه به مدلی که برای کابینت خود انتخاب می‌کنید، گل‌دکوراتیو‌ها، شکل و طرح متفاوتی خواهند داشت. به عنوان مثال، اگر کابینت کلاسیک رومی برای آشپزخانه انتخاب کرده باشید، گل‌دکوراتیوهایی که با این سبک همخوانی دارند، شکل و شمایلی برگرفته از تزئینات و منبت‌های معماری روم باستان خواهند داشت.

گل‌دکوراتیوها یا گل‌های تزئینیچنانچه طرح مورد نظرتان کابینت دو رنگ باشد، معمولا گل‌دکوراتیوها به رنگ غالب انتخاب می‌شوند. به عنوان نمونه، اگر کابینت انتخابی شما رنگ سفید طلایی است، کل کابینت‌ها به رنگ سفید خواهد بود و بخش‌های تزئینی مانند گل‌های تزئینی، سرستون‌ها، گونیا، دستگیره‌های کابینت، شیرآلات و سایر جزئیات کوچک، رنگی طلایی خواهند داشت.

گل‌دکوراتیوها می‌‌توانند بزرگ و پر نقش‌ونگار باشند و یا می‌توانند طرح و شکلی نسبتا ساده داشته باشند. لازم است با توجه به سبک آشپزخانه و متراژ آن، از مدل‌های مختلف آن استفاده کنید. گل‌های تزئینی معمولا شکل‌های هندسی دایره یا مربع و یا بیضی دارند و یا از اشکال حیوانات، پرنده، گل و برگ، میوه‌ و … تشکیل شده‌اند.

  • تاج گل منبت

تاج گل، شکل گسترده‌تر و عریض‌تر گل‌دکوراتیو است که معمولا در وسط و میان بخش‌های کابینت به کار می‌رود. به عنوان مثال، در کاور هود یا زیر کابینت اوپن، می‌توان از یک تاج گل، برای زیبایی بیشتر آن استفاده کرد. استفاده از تاج گل، به دلیل شکل گسترده‌تری که از گل‌دکوراتیوها دارد، بر زیبایی کار می‌افزاید.

یکی دیگر از وجوه تمایز بین تاج‌ِ گل‌ و گل‌دکوراتیو در شکل قرارگیری این دو است؛ گل‌دکوراتیوها معمولا به تعداد بیشتر و به صورت جفت یا قرینه در آشپزخانه به کار می‌روند، این در حالی است که تاج گل‌ها معمولا به تعداد محدود و به صورت تکی استفاده می‌شوند. تاج گل به دلیل شکل گسترده‌ی ظاهری که دارد، در قسمت‌های خلوت کابینت کاربرد دارد و باعث می‌شود توجه مخاطب با این قسمت از آشپزخانه بیشتر جلب شود.

  • گونیا گل منبت

همان طوری که اشاره شد تمام جزئیات در کابینت کلاسیک، تزئین شده و منبت‌کاری می‌شود تا شکل ظاهری آن فاخر و سلطنتی باشد. بنابراین گوشه‌ها و کنج کابینت که به دیوار یا کابینت دیگری متصل می‌شود با گونیای منبت شده تزئین می‌شود.

گل‌گونیا می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد اما طرح آن، معمولا با طرح گل روی کابینت منبت و تاج‌گل‌ها، هماهنگی دارد.

به وسیله‌ی گونیای منبت ، می‌توان گوشه‌های کابینت و کنج‌ها را با زیبایی هر چه تمام‌تر آراست و باعث ظرافت و خوش‌سلیقگی بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه شد.

  • گل‌گونیا می‌تواند بزرگ یا کوچک باشدطرح گل روی سرستون‌های کابینت

به فراخور سایز و اندازه‌ی کابینت، چند ستون منبت شده در آشپزخانه کلاسیک به کار می‌رود؛ خصوصا در مدل‌های کابینت رومی ، ستون‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. ستون‌هایی که در آشپزخانه‌های کلاسیک به کار می‌روند، خراطی می‌شوند و در بالای هر ستون، سرستون منبت‌شده‌ای قرار می‌گیرد تا باعث زیبایی بیشتر کار ‌شود.

طرح گل روی سرستون‌ها معمولا برگرفته از طرح گل روی کابینت منبت و در هماهنگی با گل‌دکوراتیوها و تاج گلی که برای کابینت‌های خود انتخاب کرده‌اید، انتخاب می‌شوند؛ اگر بخواهید از همه‌ی انواع گل‌های تزئینی در آشپزخانه استفاده کنید، باید طرح‌های ساده و خلوت‌تر را انتخاب کنید.

انواع طرح گل روی کابینت منبت

همانطور که اشاره شد، طرح گلی که به عنوان بخش تزئینی کابینت کلاسیک انتخاب می‌شود، برگرفته از مدلِ کلی کابینت است. به عنوان مثال، اگر به طرح کابینت ایرانی اسلیمی یا طرح‌های هخامنشی علاقمند هستید، گل‌دکوراتیوها و سایر بخش‌های تزئینی، با همین مدل انتخاب می‌شوند و یا اگر به طرح‌ کابینت رومی علاقمند هستید، باید گل‌دکوراتیوها و تاج‌گل یا سرستون‌هایی که انتخاب می‌کنید، با این مدل هم‌خوانی داشته باشند.

با توجه به آن که کابینت کلاسیک، مدلی بسیار پر کار و با جزئیات فراوان است، لازم است در استفاده از جزئیات و طرح‌های تزئینی دقت کافی را به خرج دهید. استفاده‌ی افراطی از وجوه تزئینی کابینت، نه تنها به زیبایی کار شما نمی‌افزاید بلکه باعث می‌شود جذابیت‌های کابینت توی ذوق بیننده بزند.

در انتخاب انواع گل‌ها، تاج‌گل و سرستون‌ها، به اصل هماهنگی و یکپارچگی اجزاء دقت کنید و مدل‌هایی را انتخاب کنید که یکپارچگی بیشتری با هم دارند. همچنین اگر قصد دارید گل‌دکوراتیوها و سایر بخش‌های کابینت را به رنگ دیگری، جدا از رنگ بدنه‌ی اصلی کابینت انتخاب کنید، بهتر است از انتخاب طرح‌های شلوغ و پر کار اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر کابینت انتخابی شما، رنگ کرم طلایی است و جزئیات کابینت قرار است به رنگ طلایی انتخاب شود، استفاده از طرح‌ گل‌های شلوغ، باعث نازیبایی کار می‌شود، زیرا طلایی رنگی با انرژی زیاد و غالب است و نباید به صورت افراطی از آن استفاده شود.

در مدل‌های تک رنگ کابینت کلاسیک ، دست شما بازتر است تا از گل‌دکوراتیوهای شلوغ‌تر و بزرگ‌تر انتخاب کنید زیرا در این حالت، رنگ کابینت یکنواخت است و توی ذوق نمی‌زند و اتفاقا بر زیبایی کار می‌افزاید.

انواع طرح گل روی کابینت منبتهر چه متراژ آشپزخانه‌ی شما بزرگتر باشد، دست شما بازتر است تا گل‌دکوراتیوهای شلوغ‌تر و پر کارتری را انتخاب کنید اما در صورتی که فضای آشپزخانه‌تان چندان بزرگ نیست، بهتر است مدل‌های ساده‌تری را  انتخاب کنید تا باعث هرج و مرج و شلوغی خسته کننده در آشپزخانه‌تان نشوید.

پیشنهاد می‌دهیم قبل از انتخاب وجوه تزئینی کابینت کلاسیک ، نظر متخصصان و کارشناسان مربوطه را جویا شوید.

قیمت گل‌دکوراتیوهای منبت

اگر کابینت شما تمام چوب باشد، گل‌دکوراتیوها به شکل دست‌ساز تهیه می‌شوند که در این صورت، قیمت و ارزش بسیار زیادی خواهند داشت؛ چرا که انجام این پروسه، تخصصی، زمان‌بر است، همچنین چوب طبیعی متریالی گرانقیمت به حساب می‌آید و باعث می‌شود کل کار، گرانقیمت و با ارزش باشد.

اما اگر از کابینت ممبران یا نمونه‌های غیر چوبی استفاده می‌کنید، به دلیل استفاده از ماشین در پروسه‌ی تولید گل‌دکوراتیوها، قیمت آن‌ها به مراتب کم‌تر است. علاوه بر این، سایز و اندازه‌ی گل‌دکوراتیوها و میزان کاری که بر روی آن انجام شده، در تعیین قیمت آن نقش عمده‌ای دارند.

کابینت کلاسیک با وجود گل‌دکوراتیوها و منبت‌های ایجاد شده بر روی آن، زیبا به نظر می‌رسد و بر زیبایی منزل شما می‌افزاید. امروزه مدل‌های مختلف گل‌دکوراتیو ، سرستون و تاجِ‌ گل‌های متفاوتی به بازار عرضه شدند که آشپزخانه‌ای هر چه زیباتر را برایتان به وجود می‌آورند. پیشنهاد می‌دهیم قبل از انتخاب طرح گل روی کابینت منبت ، از آلبوم منبت آکس چوب دیدن کنید.

ازین که تا پایان همراه این محتوا بوده‌اید از شما سپاسگزاریم و امیدواریم مطالب بیان شده، برایتان مفید و سودمند واقع شده باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

Comments (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *